Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Predom Gco 19,8-4 A Nowy Kociol Turbo


blachaxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Najpierw powinieneś określić co to znaczy "znacznie" ? 3% więcej sprawności to wielkość niewielka  tak naprawdę na 100 m3 to tylko spadek o 3m3 czyli wielkość żadna. Oszczędności musisz szukać gdzie indziej, sama wymiana źródła ciepła z atmosferycznego na turbo to żadne oszczędności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze mam kociol z 1990r teraz jest 2016r dlatego sie zastanawiam czy w nowych kotlach turbo jest np mniejsza starta kominowa itp czy od tych 26 lat zmienilo sie tylko sterowanie itp a kotly maja podobna sprawnosc? Czy poprostu jest tylko roznica jak w katalogo kilka procent. Wiadomo ze spalanie jest zalezne od obiektu ogrzewanego ale zalozmy iz podlaczamy moj obecny kociol z nowym turbo w laboratorium o identycznych parametrach i czy bedzie duza roznica w nowym kotle?

 

2b9798d31d237e7be01d2aace9ee95b1.jpg

 

W srodku cos takiego
8bc4cb035563af5dcae01fe6fd75be32.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na kotłach gazowych ale myśle ze stare konstrukcje sa mniej awaryjne ze względu na prostą budowe , wiadomo jak nowe kotły napakowane sa tym całym badziewiem to ma się co psuć.

Jeżeli chcesz mieć mniejsze spalanie gazu pomyśl lepiec o lepszej izolacji , jak kocioł nie sprawia problemów to ja bym go nie zaczepiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kociol jest prosty jak budowa cepa nowy kosztuje ok 300zl

W zasadzie w nim nic nie ma megs prosty ale chodzi mi o to czy nie jest tak np,że nowy turbo spali mniej o np 50% gazu jak mowie pomijajac budynek. Generalnie on wisial 10 lat nieuzywany wiec nie wypowiem sie ile spalil za sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik to  jak w podgrzewaczu do ciepłej wody .

A tak poważnie to co to za kocioł z lat dziewięćdziesiątych .

Te sprawności procentowe to osiągają jak są nowe w warunkach laboratoryjnych w dodatku  podkręcone przez marketing .

Po jakimś czasie używania będzie dużo mniej i może być na odwrót tz, że ten od CW będzie gorszy od tamtego dziadka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem na Elektrodzie że ten stary piec ma tzw. świeczkę do zapłonu, nowy zapewne już ma nowy system odpalania palnika iskrą 

Zapewne z stąd się bierze ta wyższa sprawność , po za tym raczej nie będzie większych różnic w zużyciu gazu .

Będą za to większe koszty serwisu i zainstalowania .

Z drugiej strony ten staruszek może w końcu paść .

Najlepiej jak podasz powierzchnie do grzania, do jakiej temp. , jakie ocieplenie budynku i jakie zużycie gazu dzienne, miesięczne czy sezonowe .

Wtedy można dyskutować czy można coś oszczędzić .

Raczej po zastosowaniu jakiegoś nowszego kotła nie możesz spodziewać się jakichś dużych oszczędności , może max. 20 procent .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto skorzystać z  http://cieplowlasciwie.pl/start    to jest strona gdzie możesz wyliczyć parametry grzania domu .

Zaskoczył mnie kamień jako materiał jak i grzanie cw (ja nie grzeje) , więc nie wiem czy masz duże zużycie przy tej tem. wew.

U mnie zużycie w podobnym okresie ok. 600 m3 , dom pustak , ocieplony , ok. 100 m2 temp. wew. 20,5 

Piece możesz porównać pobierając z netu ich instrukcje , są tam tabelki jakie mają zużycie gazu .

 

"Co do tego czy padnie to tam tak naprawde nie ma co pasc"  wymiennik może być za kamieniony a przez zwiększać zużycie gazu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmianą pieca raczej nie zaoszczędzisz  , to co masz wydać na nowoczesny piec wydaj na docieplenie domu .

Dziesięć centymetrów na ścianie to mało , bardzo ważne jest docieplenie dachu przynajmniej ze 25 cm wełny, folie itd. jak też podłogi od gruntu .

Wychodzi na to że masz mocno energochłonny dom więc w tej chwili docieplenie najważniejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te sciany maja 60cm juz dalem 10cm nic nie zrobie , podlogi sa tez ze styropianem, musze tylko stropy ocieplic welna, mnie bardziej chodzilo o to czy te stare kotly gazowe nie mialy duzej roznicy w spalaniu , technika idzie do przodu ale jak mowie wedlug katalogow to sprawnosci sa podobne. Wiadomo ze ile straty tyle trzeba uzupelnic obawialem sie tego ze np moj kociol grzeje komin a 30% wode. Generalnie porownujac spalanie wegla i gazu wychodzi podobnie w sensie KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ocieplaj co się da , najważniejszy dach . Podają że góra domu ma ponad 50 procentowy wpływ na ocieplenie . Nie żałuj tam na grubości . Wcześniej dobrze poczytaj na forach jak to zrobić najlepiej . 

Grzanie wody też sporo ciągnie , więc najlepiej do kąpieli prysznic ( ja grzeje elektrycznie w 50-cio litrowym bojlerze i wystarcza na potrzeby czterech osób).

Piec nie zrobi wielkiej różnicy , chociaż ten co używasz już kupę lat może mieć już zużyty wymiennik i mniejszą wydajność .

O tym jak to jest i czy da się poprawić , najlepiej się dowiesz na forum  http://www.elektroda.pl , tu można uzyskać naprawdę fachową wiedzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czyli wychodzi Ci ok 7m3 na dobę na twój domek 50m2 pow. ? Chyba trochę dużo, biorąc pod uwagę, że zima raczej ciepła w tym roku. Strop, dach jest czymkolwiek ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

I co dalej z tym kotłem gazowym,wymieniony na nowszy typ?Wiem,temat stary ale interesuje mnie temat tego Termeta,jak potoczyły się jego losy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten kocioł ale w 2014r wymieniłem na Termet GCO-13 z otwartą komora spalania, a stary poszedł na złom chociaż jeszcze dobrze robił swoją robotę.

Teraz zastanawiam się już na wymianę na jakiś kondensat ze względu na oszczędność w spalaniu, tylko czy warto?

Obecny chodzi jeszcze. dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.