Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Jak Naprawić Kotłownie??????


Masakra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jestem nowy na forum i prosze o wyrozumiałość i w razie mozzliwosci pomoc.

Mianowicie jestem od 3 lat użytkownikiem instalacji co wykonanej w stali w grawitacji i dodatkowo pompki co,cwu,podłogówka chciałbym ja zmodernizować o zawór 3 lub 4d zsiłownikiem i sterownikiem pogodowym z zachowaniem grawitacji w ekstremalnych przypadkach i nie bardzo wiem jak to wykonać fachowcy w mojej okolicy strasznie kombinują i zaraz okaże sie że mam ciepłownię!!.

Taki na szybko szkic czerwone strzałki to kierunek pompki zamontowane są na kazdej zawory zwrotne sitka i zawory kulowe wraz z śrubunkami.Te dwa roździelacze są w piwnicy chyba ze 2''z nich wychodzą 5 pionów zailających grzejniki i ten od dołu roździelacza to zasilanie podłogówki.Podłogówka tak jak pisałem na pomce i zawor 3d z głowicą i kapilarą na zasilaniu.

z pieca wszystko1/1/2''pierwszy trujnik to rura do naczunia na samym strychu drugi z redukcją na 1'' to obejście na pompę zsilania grzejników potem zawór różnicowy1/1/2'' i kolejny trujnik na zasilanie c.w.u. z reduckcja na 1''

Problem jes taki iż w momęcie pracy pmpki co i podłogi to co wpompowywuje wodę do zasilacza i z zasilacza wypompowuję ja pomka do podłogówki oczywiście nie całą pbo pobiera sobie też z powrotu do wyrególowanie tem. podłogówki i trzy grzejniki na parterze ledwo co ciepłe jak to przerobić?A jak włączy się pompka od cwu to nie chodzi na pełnych paramertrach wody z kotła zasysa chyba z grzejników własnie z tego roździelacza.

Dlatego musiałem wyłączyć priorytet i mieszam zaworami recznie aby pdgrzać wodę a zasobnik 300l dwie wężownice

Dramat pomocy proszę

 

Presentation1.ppt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby to dokładnie okreslic to trzeba zobaczyc nic nie jest potrzebne jak dobrze sie zrobi uklad to nawet załaczeni pompki od szasobnika czy od podłogówki niezakluci ani regulacji ani przepływu w układzie grawitacji bez pompy ale to trzeba widziec nie da siepowiedziec na odleglosc powiedziec jak i co przerobic zeby sie nie narobic było tanio i działało a nani kaszpiroski ani nowak nie jestem

 

mozna zchematycznie ale to tylko dla idei, u siebie w kotłowni przed montazem siedziałem poł dnia na krzesełku i działa tak ze siedze teraz przed kompem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja już połowę zimy spędziłem w kotłowni przerobiłem kilku fachowców i nic i co gorsza źle działa dlatego trafiłem na forum co do grawitacji to piony są wykonane na 3/4''od tego roździelacza powroty też do rożdzielacza i całość do pieca.Grzejniki również pracóją na pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem jesli ktos da rade zdalnie odpowiedziec to wezmie to na siebie ja jak szłysze ze juz kilku f..... było i nie działa to jak nie widze to nie pomoge skutecznie za całe zło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem jesli ktos da rade zdalnie odpowiedziec to wezmie to na siebie ja jak szłysze ze juz kilku f..... było i nie działa to jak nie widze to nie pomoge skutecznie za całe zło

 

To powiedz mi jak możemy zrobić tak abyś to zobaczył?

Skąd jesteś?

Moze jakieś zdjęcia mam zapodać tej kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz takie połaczenia jak na rys - czerwone kreski -to nalezy to przerobic

a fachowiec co to zrobił jest klasy zerowej ( nie mylic z zabytkami )

na forum poczytasz i znajdziesz mnóstwo podobnych tematów

 

Marek a co jest tak wykonane w zerowej klasie gdzie jes popełniony bład co nie tak?

Proszę o pomoc bo sam nie dam rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-5544-1232567975_thumb.jpg

post-5544-1232567901_thumb.jpg

post-5544-1232567975_thumb.jpg

post-5544-1232568021_thumb.jpgpost-5544-1232568062_thumb.jpg

 

JAk widzicie kilka fotek jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie.

 

Piec 23kw Sas pow.do ogrzania jakieś 290m2, z pieca wszystko wycodzi 1/1/2''do tego roździelacza z 2'' z którego wychodzą piony na grzejniki 5 od dołu ta dospawana rurka czarna to zasilanie na podłogówkę połączona z powrotem podłogówki do podmieszania i fłowica z kapilarą.Ta ocynkowana rura na kturej stoją kartony bezpośrednio do naczynia na strychu w tym momęcie też nie ma pompy na cwu bo się zjarała ale mam już mową tylko nie zamontowałem.

Wszystkie powrotyrównież są wpięte do rakiego samego 2''-wego rozdzielacza i wpiety do powrotu pieca.

post-5544-1232567842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no trzeba usiasc i pomyslec nie jest az tak zle do niedzieli moze cos rozsaadnego wymysle jedno co wymysliłem to napewno za mały kocioł nie wiem jaka jestjego moc max ale napewno takiego małego bym nie montował nawet za darmo chyba ze dom idealnie zaizolowany i w domu ok 20 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WŁASNIE jest nie do ogarnięcia tem w domu przy tych mrozach jakie były u nas -20-25 to na piecu przy paleniu na okrągło tem.zasilania na dom 44 max 46 a w domu 22 nawet 24 i majtach trzeba gonić zmniejszyłem obroty na pompie i dzisiaj już mogę mieć na piecu 46 a w domu 22 ale to nadal za mało dla kotła dom nowy 3 lata mieszkam dobrze zaizolowany poddasze 25 cm wełny pełne deskowanie 5 cm pustki powietrznej i dwa razy płya gipsowa sciany ceramika piuro wpust 30cm+10cm wełny na zewnątrz okna również nowe bo przecież dom nowy.

 

Automatyk jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie problem wynikł w momęcie kiedy kotłownię pospinał mi inny fachowiec nie ten który wykonał instalację. Pamiętam iż zaproponował mi zakup większych grzejników opcjonalnie pod kondensat który też miałem w planie a piec węglowy zabezpieczy na powrocie ale nie mógł dokończyć bo wyjechał.

Wwięc znalazłem nowego i po podpięciu pieca mam do rzerobienia zapewne połowę kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moim zdaniem zawór 3/4D powinieneś podłączyć tuż przed pompą zasilająca CO i nic więcej nie przerabiać.

Przy pracy z pompą układ będzie działał z zaworem, zawór zwrotny kulkowy będzie zamknięty.

Przy braku zasilania będzie działać grawitacja jak dotej pory. Rurę zasilająca podłogówkę dobrze by było wtedy podłączyć przed zaworem 3/4D, ale tak jak teraz też powinno działać.

Taką przeróbkę zrobi ci każdy instalator, tylko musisz mu powiedzieć jak :D

 

Pozdrawiam

Robert, też ze Sącza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert a może jak jesteś z Sącza to byłbyś tak miły i spotkalibyśmy sie u mnie abyś to zobaczył oczywiście jak dasz radę naprawdę zalży mi na przerobieniu tej kotłowni tak abym nie musiał już do niej wracać myślę też o siłowniku i jakimś sterowniku który pociagnie mi te wszystkie pompy i siłownik może i pogodówka.

Jak tak kolejną noc siedząc na krzesełku w kotłoni i mysląc doszedłem do wniosku iż nie może ten system działać na zasadzie włącz i wyłącz pomkę tyko ciągle podając wodę o tem. zależnej od tem. zewnętrznej i w pomieszczeniu.

Tak myślę bo zasda włącz wyłącz przy 65 st. na kotle grozi nadal przegrzewaniem pomieszczeń bo kto każe stać grawitacji.Zawór bezprądowo otwarty to kolejny koszt może i bym przeżył ale co będzie jak mnie nie będzie w domu a żona to już kompletnie się pogubi od tych kabli kabelków.

Myślałem również o podniesieniu tego zasobnika 300l tak wysoko aby uzyskać na nim grawitację ale jest to galmet biwalentny i jak go ustabilizować aby nie gruchnął.zaczynam borykać się z zamiarem wstawienia zaworu kulowego nad zaworem różnicowym i w razie braku prądu ręcznie go otwierać tylko znowu pytanie jak nie będzie mnie w domu to kotła nie rozwali ale może mi wywalić połowę wody z instalacji.

 

Koledzy nie wiem czy dobrze myślę jak źle to proszę poprawcie mnie i podajcie jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem instalacja jest bardzo solidnie wykonana jedynym uchybieniem jest brak zaworu 4d. Jeśli chcesz kolego to przerobić polecam zastosować zawór 4d ( min 32) z pompą na bajpasie wobec zaworu 4d. Będzie pracować na 4d zarówno w układzie pompowym jak i grawitacyjnym. ( mylnie nazywanym). Dlaczego ? Pompa za zaworem 4d działa w układzie mieszacza oddziaływując zarówno na ciśnienie tłoczenia jak i podciśnienie na zasysaniu. Gdy odpowiednio dobierzmy średnice a odległości nie są duże to będzie pracować na jednej pompie ( zarówno dla CO jak i CWU). ( Gorzej z wysterowaniem i tu pomocna może być pompa z różnicowym bo pompa i sterowanie do niej jest mniejszym kosztem niż 3d lub elektrozawór ze sterowaniem). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomek szceże to się troche pogubiłem wyżej jeden z kolegów pisze że istalacja jest wykonana w sposób tragiczny ty tak nie sadzisz i ja też a z uwagi na to iż działając tylko na grawitacji wszystkie grzejniki są cieplutkie w momęcie uruchomienia pomp zaczynają się problemy i dlatego sądzę że problem lezy po stronie wpiecia kotła do tych rozdzielaczy i pomp. Moim zdaniem grawitacja wykonana na rurach stalowych 3/4'' i żeby działało to jest sztuka bo czytając to forum gdzieś doczytałem iż grawitacja zaczyna miec sens od 1'' w górę a u mnie działa :D

A jak działa to niema co psuc.

Tak jak pisałem wyżej całą instalację wykonał mi chydraulik z ogromnym doświadczeniem a kotłownię podpioł dużo ale to dużo młodszy wydawało by się że bedzie lepszy z uwagi na nowosci ale niestetynamieszł a co gorsza kase dostał.

Fakt jest taki że nie działa tak jak powinno i jak dobrze pamiętam to właśnie ten doświadczony mówił mi coś na temat zaworu 3/4d dzisiaj wiem zę jest potrzebny ale w momęcie podpinania kotła byłem zielony w tym temacie i dałem wiare w to że jest to zbębne no cóż uczymy się na błedach.

 

Jak zamontuje 4d i wypne powrót z pieca aby wrucić nim do zaworu to powstanie mi syon wysokości 1-1,2m to chyba jakiś odpowietrznik muszę zamontować aby było możliwe zalanie spowrotem układu i jeszcze jedno pytanie zamontować go zaraz nad rurą do wyrównawczego czy na obejściu tam gdzie pompa.

Imam jeszce taki pomysł aby do tego trujnika od pomki dokręcić kolejne dwa lub wstawic taki kawałek rury około 2'' i podłoge oraz cwu zasilić przed 4d na wyższych parametrach taki niby mały rozdzielacz a dopiero zawór 4d i pompa tylko co stanie sie z grawitacją jak ją powstrzymać. Grawi idzie pionowo od pieca a całe to ustrojstwo co wypociłem w bok lub do tyłu pieca aby było ładnie dla oka ale podstawowe pytanie czy to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wstepie to uwaga dla wszystkich

admin juz wiele razy prosił aby nie cytowąć postu powyzej , mnie tez wchodzi za kazdym razem ale go wycinam

 

 

do autora , twój szkic schemat juz zaczyna byc w miare dobry

przeniosłeś zasilanie bojlera i podłogi bezposrednia do pieca to najwazniejsze

zawór 4-d wg mnie jest niepotrzebnym komlikowaniem twojej inst

a nawiasem to żle to narysowałes - podłaczenie

ja bym dał zawór 3-d na powrocie do reg tem na co ,bo piszesz ze masz za gorąco w mieszkaniu

jak podniesiesz kolektor powrotu do góry na wys kol zasilania to sprawa bedzie prosta

teraz posiedz w kotłowni popatrz i pomysl a na pewno cos wymyslisz sam i pomoca forumowiczów

 

dodam jeszcze że bay-pas z pompa co dobrze by było wpiąc w trójnik ( obecnie kolano )za zaw róznicowym aby do kolektora zasil było 1 wej , starzy fachowcy robia to tak ze wpalaja sie od dołu do kolektora

jesze pare drobnych zmian i bedzie ok

dziwisz sie ze w twiom układzie grawitacja biega na rurkach 3/4

bo sa to gałązki do grzejników z kolektora a nie piony od których odchodza gałązki do grzejników

moze poza 1 wyjatkiem wg rys w 1 poscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wstepie to uwaga dla wszystkich

admin juz wiele razy prosił aby nie cytowąć postu powyzej , mnie tez wchodzi za kazdym razem ale go wycinam

 

 

do autora , twój szkic schemat juz zaczyna byc w miare dobry

przeniosłeś zasilanie bojlera i podłogi bezposrednia do pieca to najwazniejsze

zawór 4-d wg mnie jest niepotrzebnym komlikowaniem twojej inst

a nawiasem to żle to narysowałes - podłaczenie

ja bym dał zawór 3-d na powrocie do reg tem na co ,bo piszesz ze masz za gorąco w mieszkaniu

jak podniesiesz kolektor powrotu do góry na wys kol zasilania to sprawa bedzie prosta

teraz posiedz w kotłowni popatrz i pomysl a na pewno cos wymyslisz sam i pomoca forumowiczów

 

dodam jeszcze że bay-pas z pompa co dobrze by było wpiąc w trójnik ( obecnie kolano )za zaw róznicowym aby do kolektora zasil było 1 wej , starzy fachowcy robia to tak ze wpalaja sie od dołu do kolektora

jesze pare drobnych zmian i bedzie ok

dziwisz sie ze w twiom układzie grawitacja biega na rurkach 3/4

bo sa to gałązki do grzejników z kolektora a nie piony od których odchodza gałązki do grzejników

moze poza 1 wyjatkiem wg rys w 1 poscie

 

Marek są to chyba piony bo własnie od nich odchodzą mi gałązki do grzejników 1/2'' w pokojach i na każdym pionie są zawieszone po cztery grzejniki.

 

nie bardzo mam jak podnieśc kolektor powrotu bo z dwoma rurkamni musiał bym spowrotem iść do góry z resztą nie ma kłopotu odciąć przykrucić i nie wiem czy nie zakłuci mi to grawitacji na tych grzejnikach to będzie jakiś 1m spowrotem do góry z powwrotami

obecnie pompa co i cwu jest wpięta na trójniku przy kotle kolano za trójnikiem do cwu aby naktęcić to jest źle?

Dlaczego 3d a nie 4d co z powrotem jak już przerabiać to tak aby nie było poprawek dlatego prosze o kolejne podpowiedzi za które z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez zasilanie bojlera jest juz zrobione bezposrednio z wyjścia kotła. Najprościej będzie jak pisałem wczesniej zamontować zawór 3D w obwodzie przed pompą CO, montaz zaworu 4d bedzie znacznie bardziej skomplikowany. Dodatkowo na zasilaniu CWU mozna zamontować pompe do CWU. Moim zdaniem po takiej przeróbce wszystko nadal powinno pracowac grawitacyjnie w razie awarii.

 

Pozdrawiam

Robert

 

P.S.

Naisz do mnie wiadomość prywatną to się jakoś umówimy, w miare wolnego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek są to chyba piony bo własnie od nich odchodzą mi gałązki do grzejników 1/2'' w pokojach i na każdym pionie są zawieszone po cztery grzejniki.

 

no tak rys nie pokazuje wszystkiego

 

nie bardzo mam jak podnieśc kolektor powrotu bo z dwoma rurkamni musiał bym spowrotem iść do góry

 

jesli nie sa od grzejników to nie ma problema , podłoga i bojler musi isc dołem do pieca

 

obecnie pompa co i cwu jest wpięta na trójniku przy kotle kolano za trójnikiem do cwu aby naktęcić to jest źle?

nie rozumiem

 

Dlaczego 3d a nie 4d

 

masz duzo wody w obiegu i bojler , to wystarczy aby piec miał ciepły powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja widze ze jest po zaworze róznicowym , a to nie to samo

 

Koledzy dla sprostowania pompa cwu była ale sie ugotowała i mam już nową nie zakładam do przerobienia instalacji i dlatego tak narysowałem na szkicu ponieważ jak pracowała na priorytecie to podbierała sobie wodę prosto z pieca i z tego górnego rozdzielacza mieszjąc się spadał parametr zasilania na cwu jest jeszczu jeden sposób założyć zawór zwrotny ale to kolejny opór dla sprawnej grawitacji dlatego wymyśliłem to tak a i tak będę przerabiał kotłownię jak i tak.

 

Co do tych powrotów to są niestety od grzejników.Czyli dobrze myślałem że ciągnięcie ich spowrotem zakłóci poprawną pracę grawitacji (PRZESTANĄ POPROSYU GRZAĆ).

 

Co do podłogówki to też chcę ja przenieść do wyjścia z pieca bo teraz fakt chodzi ale w momecie kiedy pompa co tłoczy do roździelacza to w tym samym momęcie pompa od podłogówki pobiera ją z zasilacza i wychodzi na to że pompa pcha w pompe i 2 grzejniki na dole ledwo ciepłe.

 

Tak myślałem że to powinno rozwiązać tem problem.

 

Co do 3d na powrocie to załtwi mi dogrzanie powrotu a jak wyrególuje zasilanie na dom np 38-40 st bo po tych wszystkich przeróbkach chciałbym móc palic bez wygaszani i podłączyć siłownik i sterownik który mi te wszystki pompy pociągnie .

 

Powiedzcie czy mam taką szansę aby to tak przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.