Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydzielone Z Tematu "kocioł Ds Mpm" Dobór Kotła Do 55 M2 Mieszkania


masterofpuppets

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czytam to forum od kilku dni i mam do Was kilka pytań. Jako, że interesuje mnie piec z tego tematu, to pytam tu. Proszę Was o pomoc, dla was to pewnie podstawowe i śmieszne pytania, ale czym więcej czytam tym bardziej czuję się zagubiony...

Mam zamiar przebudować swoje ogrzewanie nie za bardzo znam się na temacie, do fachowców (nie miłe doświadczenia z przeszłości) za bardzo zaufania nie mam... Jak na razie to jedynie jestem pewny tego, że chcę kupić kocioł z tego tematu. (mpm ds 5-7kw). Zamierzam palić węglem.

Mieszkam w bloku po PGRowskim, mam piec w kuchni, ale chcę go wywalić, przenieść kotłownię do piwnicy i zbudować porządnie od nowa. Moje pytanie, jak to powinno wyglądać? Mieszkanie mam 55m2, okna plastiki ok 10 letnie, jedne drzwi w miarę porządne, ściany nieocieplone betonowe ok 40cm grubości (planuję docieplenie styropianem 10-15cm) nad sobą mam dach nie ocieplony (płyta betonowa i ok 40-cm szlaki). Mam 4 kaloryfery w pokojach i jeden w łazience. Na dole sąsiadów którzy grzeją 24h na dobę. Chcę kupić nowy piec (już się zdecydowałem na ten na 95%), nowy bojler na wodę ok 100-120l, potrzebuję żeby piec grzał wodę jak będzie ogień cały sezon grzewczy, a latem planuję żeby grzać wodę w bojlerze grzałką na prąd, i ewentualnie jak się da tak zrobić to piecem podgrzewać tylko wodę, ale bez kaloryferów, jak powinna wyglądać taka instalacja? Co potrzebuję dodatkowo do takiego pieca? Z tego co dowiedziałem się na tym forum to chcę dołożyć miarkownik ciągu automatyczny. Czy potrzebuję dawać jakiś sterownik? Mieszkam na piętrze i nie chcę biegać co godzinę do pieca żeby sprawdzać czy wszystko jest ok. Czy jest jakiś sterownik (albo jakieś inne urządzenie), które poinformuje mnie jak coś będzie nie tak z piecem? Co z ewentualnym brakiem prądu (czasem się u mnie zdarzają takie problemy), teraz jak wyłączą mi prąd to piec w kuchni (tutaj nazywacie je śmieciuchy, zwykły 15 letni piec co w którym pali się wszystko) w ciągu kilku minut mi się zagotowuje, bo pompa przestaje działać. Wiem, że są urządzenia zasilane z akumulatora do podtrzymywania pracy pompy i jestem skłonny je kupić (jakie i czy to wystarczy?). Co się stanie jak wyłączą mi prąd a mnie nie będzie w domu. Gdzie powinno być naczynie wyrównujące do tego pieca (w piwnicy w kotłowni czy na piętrze, wyżej niż grzejniki? Dowiedziałem się też o zaworach 3D i 4D, czy potrzebuje montować taki zawór? Wiem  do czego służą, ale czy będzie potrzebny i po co?

Nie bardzo rozumiem też zasady pracy tych pieców, co to znaczy, że ma palnik? Ja teraz rozpalam w piecu na ruszcie potem dokładam tylko od czasu do czasu(co godzinę) węgiel i jest ok.Na noc piec wygaszam. Kolejnego dnia rozpalam na nowo jak wracam z pracy. Czy taki sposób palenia będzie ok przy tym piecu co bym chciał kupić (chcę tylko rzadziej zaglądać do pieca)?  Czy w piecu mpm ds rozpalam ogień za pomocą rozpałki i jak się już rozpali to zasypuję węglem powiedzmy do połowy i już mnie nic nie interesuje, tylko przychodzę dołożyć za jakiś czas. Co jak temperatura na piecu będzie za wysoka, teraz jak mam piec w kuchni to mogę reagować od razu, a co jak piec będzie w piwnicy? I jeszcze pytanie, teraz spalam ok 2 ton węgla od października do marca, ogień mam od ok 16 do 22, czasem jak jest mróz to do 24, czy przy nowym piecu będzie podobne spalanie?

No i jeszcze dodatkowo poszukuję fachowca, czy możecie kogoś polecić (województwo pomorskie, okolice Kartuz, jakieś 25km od Gdańska)? I ostatnie pytanie, u mnie w okolicy prawie wszyscy kupują piece od  http://www.zielke.pl/, czy ktoś może powiedzieć coś o ich piecach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masterofpuppets - Miałem taki kocioł ZIELKE 1.8m2 wymiennik, niby 18kw. Zaczął ciec więc musiałem kupić inny, a czytając te forum od ponad roku zdecydowałem się na MPM 12-14 dom 215m2 użytkuję go od 15 grudznia. Wracając do ZIELKE to ludzie kupują bo są tanie( górno dolno palne - śmieciuch ) i tak było, modyfikowałem go na różne sposoby raz lepiej wychodziło raz gorzej, ciężki do ogarnięcia. Na pewno teraz, obserwując MPM-a to jest niesamowita różnica w obsłudze i w spalaniu. Ja zasypuję do pełna raz na dobę około 22-23 kg ( ważone - więcej nie upychnę ) i zapominam o kociołku Temperatura w domu na dzień dzisiejszy to 22-23,5*  

 

Dodam że grzeje też bojler 140l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 55 metrów ten 5-8 kw będzie za duży, jak ocieplisz to już w ogóle.. Nie wiem jakie zakładasz fundusze, ile miejsca masz w kotłowni. Nie bez znaczenia jest też komin, dolniak potrzebuje dość dużego ciągu.

Palnik to zwykle szamotowy element w kotle mający za zadanie odpalić co się da z tego co idzie w komin.

W MPM rozpalasz tak jak napisałeś.

Zawór 3D stosuje się do ochrony powrotu kotła lub obniżenia temperatury wyjścia na grzejniki ( np. 85 na piecu, na grzejniki 60.)

Zawór 4d łączy funkcje regulacji temperatury na grzejniki i ochronę powrotu.

Wadą stosowania tych zaworów to konieczność ich pracy w układzie z pompą.

Co do zasilaczy ups, nie znam tematu, nie pomogę.

Zakładając, że nie ma w twojej okolicy gazu, proponuję dwa rozwiązania :

1 Kocioł na paliwo stałe + bufor ok 1000 litrów, do tego zawór 3d do ochrony powrotu, pompy, sterowanie.

Bez bufora będziesz kisić opał albo gotował wodę w instalacji. Zostanie przepalać tak jak to robisz w swoim śmiechu. Instalacja dość skomplikowana i kosztowna.

2 opcja, rozejrzałbym się za małym podajnikowcem, teraz niektóre są na tyle uniwersalne, że można sypać miał i też będziesz miał ciepło. Kotły droższe, ale zwykle sterownik w cenie, nie potrzebuje bufora.. Do kotłowni zaglądasz raz na parę dni..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do masterofpuppets.U mnie pracuje mpm 12/14 na elektronicznym miarkowniku unister do tego sterownik pokojowy pokazujący aktualną temperaturę na kotle , dodatkowo informuje o zbyt wysokiej temperaturze ją ustawiłem na 85 dodatkowo masz możliwość zmiany temperatury zadanej bez schodzenia do kotłowni. Jak naradzie jestem bardzo zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 izydor86 - dzięki za konkrety, co do rozmiaru (mocy) pieca - nie ma chyba mniejszych (przynajmniej tak mi się wydaje), komin wydaje mi się, że jest ok, sąsiedzi mają piece w piwnicy i nikt nie narzeka, piece z podajnikiem oglądałem, ale te najmniejsze są jeszcze większe niż ten co planuje kupić(chyba, że ktoś zna mniejszy), co do gazu - nie ma opcji, a właśnie gaz najbardziej by mi odpowiadał, co do pompy to chyba i tak będzie potrzebna, bo piec będzie dwie kondygnacje niżej niż grzejniki, budżet  jak najmniejszy no ale dobrze by było żeby się zamknąć w 6-7 tyś, chociaż zastanawiałem się nad piecem z podajnikiem (oglądałem ogniwo eko plus 10 - to najmniejszy jaki znalazłem, ale za bardzo się nie zagłębiałem w temat - kosztował ok 7 tys, jakby miało to działać 15 lat to jestem w stanie to zaakceptować). Bufor  - nie za bardzo się orientuję w tym i nigdzie tego nie widziałem, nie wiem jak to będzie wyglądać kosztowo i czy zwykły hydraulik mi to zrobi? Jeszcze rozmiar piwnicy - 30m2 w kształcie kwadratu, za to drzwi dość wąskie (chyba 80) i jeszcze schody dość ciasne.

 

co do reszty odpowiedzi

rozumiem, że sterownik to dobry pomysł - ustawię sobie na nim jaka ma być maksymalna temperatura na piecu i  on będzie tego pilnował odpowiednie ustawiając miarkownik ciągu (dobrze to rozumiem?) i jeszcze będę mógł sobie to sprawdzić będąc w pokoju bez potrzeby schodzenia do pieca

 

no to jeszcze powiedzcie mi co z tym prądem, co będzie się dziać z piecem jak wyłączą prąd

 

dzięki za wszystkie odpowiedzi, trochę więcej już wiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 izydor86 - dzięki za konkrety, co do rozmiaru (mocy) pieca - nie ma chyba mniejszych (przynajmniej tak mi się wydaje), komin wydaje mi się, że jest ok, sąsiedzi mają piece w piwnicy i nikt nie narzeka, piece z podajnikiem oglądałem, ale te najmniejsze są jeszcze większe niż ten co planuje kupić(chyba, że ktoś zna mniejszy), co do gazu - nie ma opcji, a właśnie gaz najbardziej by mi odpowiadał, co do pompy to chyba i tak będzie potrzebna, bo piec będzie dwie kondygnacje niżej niż grzejniki, budżet  jak najmniejszy no ale dobrze by było żeby się zamknąć w 6-7 tyś, chociaż zastanawiałem się nad piecem z podajnikiem (oglądałem ogniwo eko plus 10 - to najmniejszy jaki znalazłem, ale za bardzo się nie zagłębiałem w temat - kosztował ok 7 tys, jakby miało to działać 15 lat to jestem w stanie to zaakceptować). Bufor  - nie za bardzo się orientuję w tym i nigdzie tego nie widziałem, nie wiem jak to będzie wyglądać kosztowo i czy zwykły hydraulik mi to zrobi? Jeszcze rozmiar piwnicy - 30m2 w kształcie kwadratu, za to drzwi dość wąskie (chyba 80) i jeszcze schody dość ciasne.

 

co do reszty odpowiedzi

rozumiem, że sterownik to dobry pomysł - ustawię sobie na nim jaka ma być maksymalna temperatura na piecu i  on będzie tego pilnował odpowiednie ustawiając miarkownik ciągu (dobrze to rozumiem?) i jeszcze będę mógł sobie to sprawdzić będąc w pokoju bez potrzeby schodzenia do pieca

 

no to jeszcze powiedzcie mi co z tym prądem, co będzie się dziać z piecem jak wyłączą prąd

 

dzięki za wszystkie odpowiedzi, trochę więcej już wiem 

a może taki ------> http://olx.pl/oferta/piec-kociol-c-o-10-kw-z-podajnikiem-automatycznym-CID628-IDaeUqz.html#38d869710d jeden z najmniejszych i najtańszych na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym kotle ciężko w ogóle cokolwiek powiedzieć. Przekroju brak, strony producenta ciężko znaleźć w ogóle w internecie. Tu masz jeszcze niższej mocy:

http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/skam-p-plus-premium/

W ogóle poza samym rankingiem na stronie znajdziesz wiele informacji, które naświetlą ci kwestie ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.