Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Altech 15 Kw Wybuchy Gazow


walduskrymek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Jestem nowym użytkownikiem tego forum i proszę o pomoc. Mam piec Altech 15 Kw Iryd plus ze sterownikiem luksus pro,  ogrzewam mieszkanie o powierzchni 70 m, od jakiegoś czasu przy górnym spalaniu zaczęły sie pojawiac wybuchy gazów w komin. Boję sie palić jestem już ta wystraszona że biję się zejść do kotłowni rozpalić w piecu. Palę ekogroszkiem nie zasypując do końca ale nawey przy małej ilości zasypu rownież wybucha . Sterownik ustawiałam już jak tylko możliwe. Cug w kominie jest, kominiarz również zrobił przegląd komina. Gdzie mam szukać przyczyny? Jak ustawić sterownik ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górne spalanie wg Ciebie, to rozpalanie zasypu od góry? Jeżeli tak to wybuchy prawdopodobnie pojawiają się z powodu zero-jedynkowej pracy sterownika - praca na przedmuchach. Po wyłączeniu dmuchawy następuje odgazowywanie rozżarzonego węgla bez dostępu powietrza. Oprócz tego drugą przyczyną jest granulacja węgla i kaloryczność (typ) węgla. Lepszy byłby orzech lub orzech II - mniejsza powierzchnia odgazowywania, czyli spokojniejsze spalanie i mniejsze zapotrzebowanie na powietrze. Trzecia przyczyna - nieodpowiednia konfiguracja przedmuchów. Przy orzechu, rozpalaniu od góry i prawidłowym ustawieniu sterownika nie powinno być żadnych problemów, zwłaszcza że ten kocioł ma wielopunktową dystrybucję powietrza (wersja plus). Czwarta możliwa przyczyna - niedrożny, nieczyszczony komin, przymknięty czopuch?

Jeżeli są techniczne możliwości i chęci, to proponowałbym przerobić sterowanie na mechaniczny miarkownik likwidując dmuchawę, ewentualnie wersja droższa - zastosować sterownik PID, co przy wielopunktowej dystrybucji powietrza na pewno byłoby niezłym rozwiązaniem, nawet bez czujnika temperatury spalin.

 

Lektura:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17209-smo%C5%82a-w-piecu/?do=findComment&comment=179575

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12020-jak-ustawic-dmuchawe/page-2?do=findComment&comment=107661

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11703-mial-groszek-pomocy-zima-zla/?do=findComment&comment=103534

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11469-defro-optima-komfort/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górne spalanie wg Ciebie, to rozpalanie zasypu od góry? Jeżeli tak to wybuchy prawdopodobnie pojawiają się z powodu zero-jedynkowej pracy sterownika - praca na przedmuchach. Po wyłączeniu dmuchawy następuje odgazowywanie rozżarzonego węgla bez dostępu powietrza. Oprócz tego drugą przyczyną jest granulacja węgla i kaloryczność (typ) węgla. Lepszy byłby orzech lub orzech II - mniejsza powierzchnia odgazowywania, czyli spokojniejsze spalanie i mniejsze zapotrzebowanie na powietrze. Trzecia przyczyna - nieodpowiednia konfiguracja przedmuchów. Przy orzechu, rozpalaniu od góry i prawidłowym ustawieniu sterownika nie powinno być żadnych problemów, zwłaszcza że ten kocioł ma wielopunktową dystrybucję powietrza (wersja plus). Czwarta możliwa przyczyna - niedrożny, nieczyszczony komin, przymknięty czopuch?

Jeżeli są techniczne możliwości i chęci, to proponowałbym przerobić sterowanie na mechaniczny miarkownik likwidując dmuchawę, ewentualnie wersja droższa - zastosować sterownik PID, co przy wielopunktowej dystrybucji powietrza na pewno byłoby niezłym rozwiązaniem, nawet bez czujnika temperatury spalin.

 

Lektura:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17209-smoła-w-piecu/#entry179575

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12020-jak-ustawic-dmuchawe/page-2?do=findComment&comment=107661

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11703-mial-groszek-pomocy-zima-zla/?do=findComment&comment=103534

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11469-defro-optima-komfort/

Dziękuję za szybką odpowiedź! Biorę sie za czytanie lektury. Komin na przełomie dwóch miesiecy czyszczony 3 krotnie, czopucha nigdy nie przymykałam i nie przymykam i jak i  przerobić sterowanie na mechaniczny miarkownik likwidując dmuchawę mając takie drzwi  w piecu.

post-66686-0-25009300-1452956146_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielopunktowa dystrybucja powietrza musi być też drożna, to że widać dziury o niczym nie świadczy, kanał może być zarośnięty smołą, sprawdzić od popielnika czy wlot jest czysty.

Dzięki za odpowiedż. Na dole w popielniku po obu stronach wylot jest czysty i po włączeniu dmuchawy powietrze dmucha. W jaki sposób mogę ewentualnie przeczyścić ten kanał? Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielopunktowa dystrybucja powietrza musi być też drożna, to że widać dziury o niczym nie świadczy, kanał może być zarośnięty smołą, sprawdzić od popielnika czy wlot jest czysty.

Pomyśl trochę, sam kanał nie może być zarośnięty smołą, ponieważ powietrze dochodzi z zewnątrz, więc skąd miałaby w jego wnętrzu wziąć się smoła? 

Ewentualnie zarastać może właśnie sam wylot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  i jak i  przerobić sterowanie na mechaniczny miarkownik likwidując dmuchawę mając takie drzwi  w piecu.

wyciąć otwór i zamocować choćby coś takiego

http://allegro.pl/1regulator-ciagu-powietrza-klapka-miarkownika-i5908623985.html

 

tylko w tym kociołku mechanicznego nie wstawisz, tylko elektryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtekkowal@

Widocznie mało jeszcze widziałeś, znam to z praktyki, a te wybuchy z czego, brak powietrza nad zasypem brak płomienia węgiel się kisi i smołuje.

Tak właśnie się dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spidoman, może faktycznie mało widziałem, ale smoła nie wytrąca się z powietrza tłoczonego przez dwuchawę, a o tym z czego wybuchy napisałem w pierwszym poście:

 

Górne spalanie wg Ciebie, to rozpalanie zasypu od góry? Jeżeli tak to wybuchy prawdopodobnie pojawiają się z powodu zero-jedynkowej pracy sterownika - praca na przedmuchach. Po wyłączeniu dmuchawy następuje odgazowywanie rozżarzonego węgla bez dostępu powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wylot z dmuchawy a o wlot do kanałów napowietrzających komore zasypową o ile twój kocioł je posiada, jeżeli są po bokach to trzeba sprawdzić od spodu rusztu.

Sprawdzałam powietrze dmucha ale nie wiem jak mogę je przeczyścić. Otwory znajdują się po bokach pieca w ilości 3 szt na każdym boku i po jednym w popielniku juz więkrzego gabarytu. Jestem kobietą i sprawdziłam to kablem antenowym który bez oporu przedostał sie do samej góry zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Dziekuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtekkowal@

Widocznie mało jeszcze widziałeś, znam to z praktyki, a te wybuchy z czego, brak powietrza nad zasypem brak płomienia węgiel się kisi i smołuje.

Tak właśnie mój piec reaguje plus wybuchy.Właśnie przed chwilą było buuuuuum. Boję się o konsekwencje ponieważ mieszkam w bloku i odpowiadam nie tylko za siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak ten sterownik z PID tylko jaki?

szkoda się pchać w koszty, zmiana węgla na orzech powinna sprawę wybuchów definitywnie załatwić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z cugiem w kominie, czy dobrze ciągnie. Jeszcze powodem może być za mocny opał, jak masz możliwość kup na próbę worek zwykłego groszku i orzecha II z kopalni Bobrek o kaloryczności nie wiecej jak 25MJ. Ten ekogroszek co palisz jest suchy? Te otwory w komorze zasypowej muszą być udrożnione na maxa. Pomyśl też o zainstalowaniu czujnika tlenku węgla, o ile mi wiadomo nie wolno instalować kotła z dmuchawą w blokach i kamienicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z cugiem w kominie, czy dobrze ciągnie. Jeszcze powodem może być za mocny opał, jak masz możliwość kup na próbę worek zwykłego groszku i orzecha II z kopalni Bobrek o kaloryczności nie wiecej jak 25MJ. Ten ekogroszek co palisz jest suchy? Te otwory w komorze zasypowej muszą być udrożnione na maxa. Pomyśl też o zainstalowaniu czujnika tlenku węgla, o ile mi wiadomo nie wolno instalować kotła z dmuchawą w blokach i kamienicach.

Cug w kominie jest bardzo dobry. Palę ekogroszkiem od niedawna 24 MJ kupiłam w castoramie, Tak rożnie raz próbowałam suchym raz mokrym waliło w komin i po mokrym i po suchym. Otwory sa drozne przy właczeniu dmuchawy gdy piec wygaszony sprawdzałam dmuchają dość mocno te w popielniku również. Jutro dopiero kupię orzech nie miałam możliwości od wczoraj. No tak a u nas tego w każdej piwnicy pelno. Taki piec wybrał mi instalator. Ja kompletnie na tym sie nie znam. Chociaż trochę z Waszą pomocą myślę ze dam radę.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 70 m2 dwa razy za duży kocioł i tu jest problem, słabszy opał powinien pomóc. Obroty i moc dmuchawy jak najmniejsze.

Pale ekogroszkiem 24MJ obroty dmuchawy ustawiałam różnie 3/10 4/10 i tak dalej i też waliło. Kominiarz też wspomniał ze kocioł mam za duży i że wcześniej czy póżniej będę musiała go zmienić czego  chciałabym uniknąć.  <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.