Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka Problem Z Ustawieniem Parametrów Pracy


TOM72

Rekomendowane odpowiedzi

dodam że poprzednio grzała ale miałem chyba za wysokie ustawienia

pokrętło RTL na 5

zawór niebieski 2.6

Z tym że na takich ustawieniach podłoga była za gorąca .

Jak zmniejszyłem RTL do 4 przestała grzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozkręciłem na 3.6  a damfosa na 4  i nadal zasilanie powyżej 40 stopni a powrót 23

Nie wiem o co chodzi z tym zaworem na powrocie.

A ten zawór po lewej od góry ( grzybek mosiężny to jak ma byc wkręcony na maksa czy na minimum ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór równoważący to bym odkręcił na max, aby mieć pewność, że przez pętlę masz pełen przepływ. Zawór powrotny (u góry po lewej) ustaw na 50% otwarcia. Jeśli przepływ przez pętlę jest, to temperatury muszą być zbliżone. Wtedy dopiero regulacja grzewcza. Głowica na parametr, który chcesz mieć na podłodze, np. 35 sC. Jeżeli nie da się tego uzyskać, to popuszczasz zawór powrotny (ten mały mosiężny). Jeśli pomimo otwarcia go na max dalej nie da się uzyskać tych 35 sC, to zaczynasz korygować zaworem równoważącym poprzez jego stopniowe zamykanie. Robisz to małymi krokami dając podłodze czas na ustabilizowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór równoważący to bym odkręcił na max  - - --   czyli na 60

Zawór powrotny (u góry po lewej) ustaw na 50% otwarcia.   - nie wiem jak nim regulować, jest nakrętka ale po jej zdjęciu w środku jest podziałka od 1-5 i bolec - czy tu nie powinno być zainstalowane takie pokrętło od damfosa jak jest po  prawej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To jest zwykły zawór regulacyjny o nastawie ręcznej. Ten po prawej z głowicą pracuje płynnie wg. wskazań kapilary i w jednym obiegu może być tylko jeden tego rodzaju zawór. Inaczej wzajemnie by się zakłócały.

Przypominam, że ten Danfoss to RTL z głowicą o czujce zewnętrznej (kapilara). Na głowicy masz tylko ustawić żądaną temperaturę zasilania podłogi i resztą zajmie się kapilara. W zależności od aktualnie zmierzonej temperatury albo zawór pod głowicą będzie otwarty na max, albo stopniowo będzie przymykany do momentu osiągnięcia temp żądanej.

Dlatego pisałem o otwarciu bypassu na max. Da stały przepływ przez pętlę i wyrównanie temperatur. Rzecz jasna stanie się to dopiero po wygrzaniu podłogi, ponieważ wcześniej woda płynąc przez zimną podłogę odda znacznie więcej ciepła i wróci mocno schłodzona. Otwarcie bypassu zwiększy znacząco ilość wody "zawracanej" do podłogi i efekt wyrównywania się temperatur powinien być zauważalny od razu.

 

Na szybko tego nie wyregulujesz, bo masz tylko podgląd na temperatury. Cierpliwości.

 

Zakładam, że pętla i jej przyłącza nie są zapowietrzone,a pompa sprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , nie jest to żaden RTL tylko głowica z kapilarą  honeywell ,pewnie jest uszkodzona .

 

No oczywiście. Mój błąd. Taki "skrót myślowy".

 

Jeśli kapilara byłaby uszkodzona, a przepływy OK, to temperatury powinny być wyrównane. Ja obstawiam bałagan w przepływach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze zawór na którym jest mosiężne pokrętło , powinno być odkręcone na maxa ,jak zdejmiesz pokrętło to pod nim powinny być widoczne cyferki , taki sam zawór jest pod głowicą też trzeba sprawdzić czy nie jest zapieczony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś jest nie tak

zawór ten po lewej od góry  - odkręcony max w lewo

zawór  ten na bypass - 40

damfos 4,5

zegar po lewej od dołu na powrocie 36 stopni

zegar po prawej 50 stopni

 

 

zawór ten po lewej od góry  - odkręcony połowa

zawór  ten na bypass - 59

damfos 3,5

zegar po lewej od dołu na powrocie 26 stopni

zegar po prawej 44 stopni

 

 

zawór ten po lewej od góry  - odkręcony max w lewo

zawór  ten na bypass - 59

damfos 3,2

zegar po lewej od dołu na powrocie 20 stopni

zegar po prawej 42 stopni

 

Chyba coś z tym damfosem jest coś nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy każdym ustawieniu masz wysokie różnice między termometrami, to wskazuje to na to, że pompa ma łatwiej zaciągać wodę z kotła niż przez bypass, dlatego pisałem, że najlepiej ustawić go na max otwarcia. Jeśli mimo to ta różnica się w dłuższym okresie utrzymuje, to należy przymknąć zawór powrotu do kotła, by wymusić przepływ przez bypass. Ustawieniami głowicy bym nie kręcił, bo ona ma tylko dbać o właściwą temp zasilania podłogi. Ustaw 3,5 i zostaw.

 

Można sprawdzić drożność bypassu w prosty sposób. Jak masz na term zasilania np. 45, a na term powrotu 25, to zakręć całkowicie zawór z głowicą. Praktycznie natychmiast temperatury powinny się wyrównać, bo woda z kotła jest odcięta. Brak takiej reakcji wskazuje na brak przepływu bypassem i żadna regulacja nie pomoże. Doraźnie można przepiąć kapilarę tak, by mierzyła temperaturę powrotu z podłogi i wtedy dostajesz coś w rodzaju RTLa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie mogę wyregulować tak żeby na zasilaniu było poniżej 40 stopni

Damfosem ustawiłem  tak jak pisałeś wyżej  i natychmiast temeperatura się nie wyrównała

Obecne ustawienia to

3,5 na damfosie

zawór powrotny na połowę

bypass na maksa

na zasilaniu 46

na powrocie 40 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.