Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory Nie Działają.


wujku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Buduję dom i zainstalowałem system oparty na kotle junkersa cepapur modul solar 14kW do tego na dachu  ( południe, nachylenie kolektora 29 stopni) znajdują się kolektory próżniowe firmy sunex select 2.09 https://www.sunex.pl/oferta,kolektory-prozniowe,7.html

 

Do rzeczy. Kolektory zostały zainstalowane na początku grudnia 2015. Od czasu zakończenia prac przez instalatora kolektor na sterowniku cw400 pokazuje uzysk 8,8 kWh. Najwyższy uzysk dzienny odnotowany ok 0,6 kWh.

W słoneczny dzień nie widziałem nigdy wyższej temperatury niż 16 stopni na kolektorze.

Czy tego typu dane w miesiącach grudzień styczeń są normalne ( chyba znam odpowiedz )?

Co może powodować tego typu pracę kolektora oraz czy kolektor może zostać uszkodzony w skutek takiej pracy?

 

Dobiłem test czujnika na kolektorze:

pompa na 50% temperatura na kolektorze rosła do kilka stopni mniejszej niż w zasobniku, potem spadała do -6 stopni. 

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 

post-66648-0-37384500-1452774025_thumb.jpg

post-66648-0-93658000-1452774027_thumb.jpg

post-66648-0-62972400-1452774031_thumb.jpg

post-66648-0-97608200-1452774033_thumb.jpg

post-66648-0-99577000-1452774038_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli wszytkie rury ża zaszronione to instalacja jest ok

a to że nie dizałaja proznowe zimą to normalne bo nie ma ich jak rozmrozić i dizałąć nie bedą

miedzy innymi dlatego jest wyzszośc paneli foto nad wszelkiego rodziaju kolektorami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele tak jak wspomniałem były montowane w grudniu, gdzie w mojej okolicy temperatura była mocno + śnieg/szron pojawił się po nowym roku. Uzysk z całego okresu od instalacji wynosi 8.8 kWh. 

Sądzę że tutaj szron jest najmniejszym problemem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szron jest zasadniczym problemem a po drugie skoro słonce swieci z moca kilkuset W/m2 w tempetarurze ponizej zera to jak ma działąć ????

sprawdz jak działa jak nie bedzie szronu w słoneczny dzien wtedy powinienieś moze 3-4kW wyciagnąc z nich przez cały dzien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słoneczny dzień bez szronu, na świeżym glikolu max 0.5 kWh przez cały dzień. Czy wpuszczenie do kolektora wymuszonego obiegu z zasobnika są wstanie je rozmrozić ? Czy próżnia odizoluje to ciepło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozmorzisz rurowych po to sa prozniowe zeby byłą izolacja poprostu trzeba sie pogodzić że w grudniu i styczniu kolektory sa balastem na dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie faktycznie nie rozumiem.

W grudniu na kolektorze nie ma szronu, promieniowanie dochodzi nawet do 180 W/m2 w słoneczne dni, temperatura zemnętrzna jest ok 15 stopni i chcesz mi powiedzieć że kolektor próżniowy nie pracuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak bedzie taka temp i słoneczko to musimy to sprawdzić do ileu wzrata temp na kolektorze jaka temp wtedy schodzi na doł

nie jesteś pierwszy zdziwiony że kolektor zimma nie diała słoncka skutecznego masz około 2 godziny 11.30 -13,30 i wtedy moze  troche watów sciagniesz z dachu pozyatym promieniowanie jest tak słabe że nie jest wstanie za wiele wykrzesać

jesli masz mozliwośc w słoneczny dzien odmrozić kolektory np zimą wodą to po takim odszronieniu trzeba zobaczyć co sie dzieje czy temp gwatonie rosnie czy nie roznie co robi pompa

na dzien dzisiejszy nic ciekawego nie stwerdzimy

tylko sprawdz czujnik temp na kolektorze czy pokazuje mniej wiecej tyle co jest na zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem pogodę i koło niedzieli ma być słońce i temperatura ok 0. Co myślisz o polaniu kolektorów roztworem solanki albo płynem do spryskiwaczy ? plus będzie że przesuniemy temperaturę zamarzania. 

A może jest coś źle ustawione w sterowniku ? 

A może instalacja jest zapowietrzona? 

 

Czujnik na kolektorze wygląda że działa poprawnie jak włączyłem wymuszony obieg pompy na 50% temperatura zaczęła odrazu szybko rosnąć i zatrzymała się zbliżona do tej która była w zasobniku czyli ok 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic dzis nie stwirdzimy bez słonca ,jesli masz molziwośc mozesz popryskac rozmrazaczem od szyb ,spirytusem czym kolwiek i wtedy zobaczymy co jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc w weekend jak będzie słońce i postaram się koło 12 polać kolektory odmrażaczem. Przy słonecznej pogodzie oraz około zera stopni Celcjusza jakiej temperatury na kolektorze mogę się spodziewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz może jakieś dane, informacje dlaczego tak się dzieje. Jaka jest różnica w zimowym działaniu kolektorów próżniowy oraz płaskich? Czy używki w kolektorze płaskim są dużo większe? Dlaczego zatem producenci kolektorów polecają bardziej kolektory próżniowe do pracy zimą? Strasznie dużo jest rozbieżny Opinii w internecie na temat kolektorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice mają takie kolektory i wiem że tak jest. Jutro zobaczę jaka będzie temperatura na sterowniku to napisze.

Są ponoć lepsze od płaskich pod tym względem że w lecie nawet przy zachmurzonym niebie dosyć dobrze działają.

Był bym wdzięczny. Szkoda że miesiące w których jest najzimniej kolektory nie dają ciepła do ogrzewania wody. Dlaczego kolektory płaskie nie nadają się zatem do ogrzewania budynku? Wszyscy rekomendują kolektory próżniowe. Czy zatem został wprowadzony przy zakupie w błąd i lepiej było wybrać kolektory płaskie? Dlaczego zatem cena kolektorów próżniowych jest o 20% wieksza od kolektorów płaskich skoro gorzej działają, czy jest to kwestia produkcji oraz materiałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próżniowe są lepsze, ale niestety w zimie wiele się z nich nie uzyska.

Do ogrzewania domu niestety się nie nadają, tylko CWU.

Jak na sterowniku masz niskie temperatury to raczej wszystko jest ok możesz z tego korzystać jak z termometru ;) dopiero jak słońce zaczyna je ogrzewać zmienia się temperatura glikolu.

Jutro napisze jakie odczyty będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ko kolektory prozniowe sa lepsze o niebo lepsze przy temp ponizej 20st na zewyazrr i słoneczku wtedy widac ich przewagę

latem koletory rurowe to koszmar a zimą nie działaja prawie wcale a płąskie i ofszem jak uruchomisz funkcje rozmrazania to sa wstanie cos ciekawego z siebie wykrzesac ale to tez nie bedzie 10kW na dzien moze ze 3-4kW

ponadto płaski przy -10st i ostrym słonu np po godzinie 10 jest wstanie sie rozmrozić sam i po poł godziy podac nawet 30st na zasilniu a rurowe były juz przerabiane tutaj wielokrotnie i spraorwali rury olejem ,i prsykali odmazaczami ,i pryskali wodą

a efekt koncowy latające *** i po co tyle kasy wydałem hehe

nie ma to jak fotoogniwa :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://m.youtube.com/watch?v=Tbwc2Kcx1Xo

A co powiecie o tym? Szron widać na kolektorach a mimo tego taka temperatura?

 

Jakie zatem są plusy kolektora próżniowego stosunku do kolektora płaskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ko kolektory prozniowe sa lepsze o niebo lepsze przy temp ponizej 20st na zewyazrr i słoneczku wtedy widac ich przewagę

latem koletory rurowe to koszmar a zimą nie działaja prawie wcale a płąskie i ofszem jak uruchomisz funkcje rozmrazania to sa wstanie cos ciekawego z siebie wykrzesac ale to tez nie bedzie 10kW na dzien moze ze 3-4kW

ponadto płaski przy -10st i ostrym słonu np po godzinie 10 jest wstanie sie rozmrozić sam i po poł godziy podac nawet 30st na zasilniu a rurowe były juz przerabiane tutaj wielokrotnie i spraorwali rury olejem ,i prsykali odmazaczami ,i pryskali wodą

a efekt koncowy latające k...... i ch...... i po co tyle kasy wydałem hehe

nie ma to jak fotoogniwa :) :) :)

Dlaczego zatem kolektor próżniowy jeżeli nie ma na nim szronu nie daje ciepła? Jest izolowany próżniowa nasłonecznienie obydwu kolektorów czyli próżniowego i płaskiego jest takie samo?

Przygotowałem dom pod fotowoltaikę ale się nie zdecydowałem Może w przyszłości na razie walka z kolektorami próżniowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dla mnie logiczne Co piszą w tym artykule niestety Ciężko w internecie znaleźć informację jakich przyrostów w kilowatogodzinach mogę się spodziewać przy instalacji którą posiadam w różnych okresach roku przy zmiennej pogodzie oraz sytuacji gdy na kolektorze leży śnieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 szt kolektora sunex select 2.09 zamontowana tak jak ma autor posta, w Warszawie zgromadzi :

 

styczeń- 15kWh, luty -29kWh, marzec - 55kWh, kwiecień 65kWh, listopad - 20kWh i grudzień 10kWh - to zyski z całych miesięcy.

 

To wyniki symulacji komp - jak widać szału nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej tragedia... Choć prawdę mówiąc nie mam tyle z 2 co tu z jednego :/

 

Dlaczego tak niskie wartosci? Przeliczajac to na prąd to są gorsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.