Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie / Recenzja Pompa Wilo Yonos Pico / Star-Z Nova


DJBART

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Chciałbym zapytać użytkowników pomp Wilo o opinie na ich temat.

W swojej kotłowni (nowo budowanej) chcę zamontować następujące pompy:

 

WILO YONOS PICO 25/1-4 (zasilanie bojlera)

 

WILO YONOS PICO 25/1-6 (zasilanie grzejników C.O.)

 

WILO STAR-Z NOVA (cyrkulacja C.W.U.)

 

 

Zdecydowałem się na takie rozwiązanie ponieważ pompy Wilo są wyjątkowo oszczędne oraz troszkę tańsze niż pompy Grundfos'a.

Całość będzie pracować z kotłem DWOREK ZPT EKO III 19kw + bojler ELEKTROMET WGJ-g 140L (dwupłaszczowy). Powierzchnia do grzania to 150 metrów kwadratowych w ocieplonym budynku. Grzejniki aluminiowe + cyrkulacja ciepłej wody kuchnia / łazienka. 

 

Całość pod kontrolą sterownika TECH ST-580 - kocioł + TECH ST-280 dom.

 

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi oraz sugestie.

 

00503680_0.jpg                    560492_RB_00_FB.EPS_1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grundfos ma różnorodność pomp  i co kilka lat są jeszcze mniej prądożerne, też są od 4W, to jednak nie świadczy o mniejszym zużyciu prądu, u nas w Polsce łatwiej  nadziać się starsze modele, trzeba wiedzieć czego się szuka, trzeba patrzeć na opis, symbolikę na pompach, wskaźnik efektywności energetycznej (EEI)

 

 

Energooszczędne to te :
 
ALPHA2 25-40 (N)
ma Wskaźnik EEI: ≤ 0,15
 
ALPHA2 25-50 (N)
Wskaźnik EEI: ≤ 0,16
 
ALPHA2 25-60 (N) 
 Wskaźnik EEI: ≤ 0,17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy obu producentów w takich samych warunkach mają takie same pobory mocy - sam osobiście sprawdzałem to na swoich pompach.

 

Dodatkowo stwierdziłem, że pobory są większe niż pokazywane na wyświetlaczach pomp.

Mierzyłem tym http://www.x-kom.pl/p/171210-listwa-zasilajaca-whitenergy-eko-miernik-poboru-pradu-z-lcd-watomierz-bialy.html

 

Wilo  to model Yonos Pico z regulacją płynną podnoszenia lub wydatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy obu producentów w takich samych warunkach mają takie same pobory mocy - sam osobiście sprawdzałem to na swoich pompach.

 

Dodatkowo stwierdziłem, że pobory są większe niż pokazywane na wyświetlaczach pomp.

Mierzyłem tym http://www.x-kom.pl/p/171210-listwa-zasilajaca-whitenergy-eko-miernik-poboru-pradu-z-lcd-watomierz-bialy.html

 

Wilo  to model Yonos Pico z regulacją płynną podnoszenia lub wydatku.

 

I tutaj sytuacja potwierdza się. Mój znajomy ma pompę DIAMOND NEWRS 24/1-4 na wyświetlaczu wartość 7 wat a na mierniku 9-10 wat.

 

Sambor, jak długo korzystasz z tej pompy i w jakiej części instalacji pracuje?

Mógłbyś subiektywnie ocenić tą pompę?

 

Pytam ponieważ cały czas zastanawiam się czy kupować Wilo lub Grundfos'a.

Nie ukrywam, że cena pomp Wilo jest bardziej atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grundfos to 1 x Alpha 2L bez autoadaptu 25/40 i 3x Alpha2 z autoadaptem 25/40 + w/w Wilo.

Całość pracuje czwarty sezon, 

2 pompy Alpha2 pracują tylko na grzanie CO - grzejniki i podłoga, natomiast Alpha 2L do grzania CWU  i Alpha2 do współpracy z kotłem. i buforem.

Natomiast Wilo pracuje na powrocie DS-a i naprawdę dostaje w D...e - praca czasowo krótka 3-4 x w tygodniu po 5-6h, ale temp rzędu 95-98C.

Pewnie na zasilaniu dawno by padła - bufor w układzie zamkniętym a temp z DS-a ponad 100C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz starsze modele pomp Alpha2 .
 
Grundfos to 1 x Alpha 2L bez autoadaptu 25/40 EEI: ≤  0.23
3x Alpha2 z autoadaptem 25/40 EEI: ≤  0.23 - 0.27
 
Alpha2_fot_2.png
A to ta:

grundfos-alpha2-25-40-130-180-blueflux-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam wszystkie 3 te pompy wilo z postu autora i chodzą super. Używam dopiero kilka miesięcy więc za wiele powiedzieć nie mogę. Pompa CWU pobór 4W, podlogowki 18W - tyle mi wystarcza do dobrego krążenia wody, a cyrkulacji ma stałe 4.5W poboru bez regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam wszystkie 3 te pompy wilo z postu autora i chodzą super.

 

Nex1983 a pobór 18W masz przy jakiej wysokości podnoszenia?

Z tego co wyczytałem w instrukcji obsługi to pompa YONOS PICO 25/1-4 oraz YONOS PICO 25/1-6 na 0.5 metra podnoszenia pobierają 4W.

Czy możesz to potwierdzić?

 

Z tego co pisał Sambor:

 

Do grzejników wystaczy pompa 25/1-4 nie potrzeba większej

 

Zaczynam się zastanawiać czy warto kupować 25/1-6 czy lepiej obie 25/1-4 ?

 

W mojej instalacji piec znajduje się na parterze i do wysokości pierwsze grzejnika na piętrze jest 4 metry wysokości. Nie ogrzewam parteru. Natomiast na piętrze odległość od skrajnych grzejników do pieca to około 20 metrów licząc po długości przewodów instalacji. Obawiam się, że w takim przypadku będzie niezbędne pompa 25/1-6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1-6 do podlogowki 10 pętli tj 92m2 ogrzewania i biorąc 18W chodzi na ponad 1wszym biegu, a ile to metrów podnoszenia niepamietam a nie ma mnie teraz w domu.

1-4 mam na bojler stojący obok pieca i najmniejszą możliwą prędkość bo jest wystarczająca tj 4W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.