Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia Do Konsultacji


pigmey6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po dość długiej nieobecności życząc jednocześnie wszystkiego co najlepsze w tym nowym, 2016 roku! :)

Kilka dni temu wujek skończył mi montaż w kotłowni i teraz wygląda to tak jak na załączonym zdjęciu.

Pomysł był taki, żeby jedna pompa z osobnego wyjścia i wejścia z pieca zasilała CWU, a drugie wejście/wyjście wykorzystać na grzejniki i podłogówkę. Przy okazji chciałem też aby pompa zasilająca grzejniki pracowała jako adaptacyjna.

Wujo zaproponował aby pompy dać na powrotach bo będą miały trochę chłodniej to i lepiej dla nich - nie wiem, nie znam się, mam inne problemy na głowie ;)

Wybyłem z budowy na jakiś czas, wracam, kotłownia gotowa, nawet ładnie to wygląda tylko...

No właśnie. Czy to będzie działało tak jak powinno? Chciałem mieć niezależnie obwody grzejników i obwód podłogówki, a z tego co tam widzę to powrót podłogówki wraca przez pompę ciągnącą z grzejników. Nie jestem hydraulikiem ale czy przypadkiem:

1. W momencie gdy pozamykają się termostaty (oprócz oczywiście jednego grzejnika gdzieś w łazience) pompa grzejnikowa (nr 2) pracująca w trybie adaptacyjnym powinna zwolnić. Z tym, że tutaj może sobie jeszcze zaciągnąć z podłogówki więc nie zwolni - czyż nie?

2. Czy w takim układzie pompa grzejników nie będzie zaburzała pracy całej podłogówki?

 

Kurde tak patrząc na ten układ to moim skromnym zdaniem chyba lepiej by jednak było gdyby pompa grzejników była jednak na zasilaniu, a dokładnie przesunięta na tą rurkę na prawo od niej... W sumie prosta przeróbka by to była tym bardziej, że układ jeszcze nie zalany wodą...

 

Proszę o opinie kolegów z większym doświadczeniem :)

 

Pozdrawiam,

Remek

post-61633-0-90798800-1452200309_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAA to najpierw sie buduje kotlownie a potem pyta czy bedzie dzialac , nie moge najpier to sie robi schemat posyla na forum i konsultuje z wielkimi glowami i ja dojdzie sie do konsensusu to sie buduje . SCHEMAT niech wujek narysuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat był i był nawet konsultowany na forum - tematu już nie chce mi się szukać...

Wujkowi też zostało wyłożone - "jak krowie na rowie" że się tak wyrażę.

I nic miał nie zmieniać poza tym, że pompy woli dawać na powrotach. I to byłoby ok gdyby powrót z podłogówki wpiął za pompą grzejników.

Poniżej dwa schematy (w wielkim uproszczeniu) jak miało być, a jak jest.

Pominąłem na nich CWU ponieważ jest realizowane na osobnym wejściu/wyjściu z kotła.

 

Instalacja jest gotowa i teraz nie chcę pytać jak by to można było lepiej zrobić bo na to za późno.

Chodzi o to czy to będzie działać, a jeśli nie to czy zaproponowana przeze mnie zmiana będzie ok.

 

post-61633-0-68624000-1452205823_thumb.jpg  post-61633-0-18646300-1452205826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi ile masz tej podłogówki (m2) i ile (oraz jakich - moc) grzejników? I jakie masz średnice rur miedzianych dla grzejników a jakim dochodzisz do rozdzialacza podłogówki?

podłogówki jakieś 50m2 w pięciu obwodach, 4 grzejniki płytowe 600x1200 (V21), dwie drabinki.

Kolektor podłogówki zasilany pex 20, kolektor trzech grzejników i drabinki też pex 20, kolektor 1 grzejnik i drabinka też pex 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jednego kolektora podłączone są 3 grzejniki i jedna drabinka, moc 1 grzejnika przy  60 stopniach na zasilaniu to coś koło 1200W więc w sumie z drabinką całość nie przekroczy 4500W. To jest zasilane pex 20.

Drugi pex 20 obsługuje w sumie tylko jeden grzejnik i grabinkę.

Trzeci biegnie do kolektora podłogówki.

 

Ale nie to jest moim problemem.

Skonsultowałem kotłownię z innym hydraulikiem i potwierdził, że tak jak to teraz jest zrobione nie będzie działało prawidłowo.

Jednocześnie potwierdził mi, że przesunięcie pompy grzejnikowej na rurę zasilania rozwiąże problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.