Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Instalacji-Podłogówka I Cwu


Suugi81

Rekomendowane odpowiedzi

Ogrzewanie jakie posiadam to grzejniki +podłogówka.

Piec z podajnikiem 10kw na ekogroszek.

Instalacja jeszcze nie jest do konca skonczona, ale chciałbym zwiekszyc swoją wiedzę co na tym etapie moge jeszcze poprawic, dodac.

W piecu palę już parę dni, największą bolączką jest ustawienie temperatury podłogówki, jest to poprostu niemożliwe. Wydaje mi się że trzeba zastosowac coś na ten zawór trójdrożny ale nie wiem dokładnie co bedzie najlepsze? Ustawiłem minimalną temperature na zasilenie podłogówki zaworem trojdroznym ale efekty sa mizerne raz płynie ciepła raz zimna itd. powrót jest całkiem zimny.

Wiec moje główne pytanie brzmi co jeszcze zastosowac aby miec pełne sterowanie podłogówką.

Drugie pytanie czy trzeba stosowac zawory powrotne przed rozdzielaczami na ogrzewaniu podłogowym i na grzejnikach? czy jest możliwość powrotu ciepłej wody np w lecie gdy bede ogrzewał tylko cwu?

post-66374-0-26201800-1452089087_thumb.jpg

post-66374-0-33159300-1452089117_thumb.png

post-66374-0-80723900-1452089151_thumb.jpg

post-66374-0-85200300-1452089178_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie tego zaworu nie ustawisz, trzeba do niego dokupić siłownik, który będzie regulował temp wody i sterownik który będzie pilnował zadanej temp wody.

Taniej będzie nabyć zaw termostatyczny z odpowiednim zakresem pracy np VTA 322 (372) z zakresem temp 23-40C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz już zawór trójdrogowy to kup siłownik, widzę że masz sterownik ecoal, podłącz go pod internet zaktualizuj do wersji 3.5 i ciesz się pełną automatyką. Siłownik kosztuje ok 350 zł, zawór VTA 200 zł ale musisz nim kręcić ręcznie i wywalić trójdroga na którego wydałeś pieniądze. Z tymi wahaniami temp. u ciebie na ręcznym nastawie to aż tak być nie powinno. A jak masz rozwiązane grzania c.w.u. jest tam pompa z zaworem zwrotnym? Co masz na myśli - "zawory powrotne na grzejnikach i podłogówce "? ogólnie to przydałby się termometr za trójdrogiem, chyba że założysz siłownik i dasz ze sterownika czujnik. No i zawory zwrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki siłownik mi polecicie do tego trojdroga?

Na grzaniu cwu jest pompa grunfosa alpha 2 ale dokładniej teraz nie powiem bo mnie nie ma w domu.

Jeśli chodzi o zawory zwrotne to gdzie maja byc zamontowane?  Mówiłem o nich swojemu monterowi to sie oburzył.

Monter tez mi mowił ze szkoda kasy na ten siłownik tylko założy termomentr i tyle co wybrac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik najlepiej takiej firmy jak trójdróg. Ja używam siłowników 120 sekundowych. Jesli nie masz zaworów zwrotnych to możliwe że takie skoki temperatury są spowodowane tym że po części pompa od podłogówki podbiera sobie wodę z obiegu c.w.u.  Zawory zwrotne jak na schemacie. Ja bym wydał 350 zł i kupił siłownik, zwłaszcza że sterownik ci go obsłuży (sprawdź dla pewności czy ma wyjście na siłownik bo może masz jakąś starą wersję tego sterownika). Oczywiście z kotła będziesz musiał wyprowadzić czujnik temp. zewnętrznej ale w ecoal masz go w gratisie. 

post-42382-0-25829500-1452102155_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze tak zanudzam, ale jak mam sprawdzic jaka to wersja. Na zaworze nawet nie ma firmy. to sa zdjecia z instrukcji zaworu ale nie moge znalesc na necie jaki to dokladnie mieszacz.

post-66374-0-24262700-1452109443_thumb.jpg

post-66374-0-44895100-1452109453_thumb.jpg

pudełka nie moge zlokalizowac.

zdjecia ponizej to cwu i sposob podlaczenia co zastosowac do sterowania cyrkulacja wody, bo niechcialbym aby caly czas to pracowało, tylko w określonych porach.

post-66374-0-96124000-1452109901_thumb.jpg

post-66374-0-23780900-1452109916_thumb.jpg

Ta pomarańczowa pompa to chyba jest od cyrkulacji, nie wiem może bede miał sterowanie na piecu ta cyrkulacja? proszę o oświecenie.

Sterownik to bruli wersja V3.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KubaSko w tym schemacie co mi wysłaleś to nie mam zaworu trojtroznego do cwu. Rozumiem ze zawor zwrotny na podłogówce mam zastosowac na powrocie? a na cwu na zasileniu? A jesli chodzi o grzejniki to na zasileniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybutorem twojego zaworu jest firma ferro, widać na twojej instrukcji. Znalazłem go tu: http://www.budujesz.pl/ferro-zawor-mieszajacy-trojdrogowy-rp-3-4-kv-6-0-zm31-57273/

Siłownik prawdopodobnie ten : http://armaturasanitarna.com/p1855,silownik-elektryczny-se230-ferro-230v-50hz-do-zaworow-zm.html

ale możesz zadzownić do ferro i się upewnić, model tego to se230, model twojego zaworu masz w instrukcji. 

Na tym schemacie to jest pompa na cwu nie trójdróg :) sorry narysowałem ją tak jak ty trójdroga. Widzę że na c.w.u masz zawór zwrotny. Na podłogówce tak jak naschemacie. Nic nie pisałeś o grzejnikach? gdzie jest do nich pompa ? 

Sterowanie cyrkulacją możesz rozwiązać czymś takim : http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/akcesoria-elektryczne/timery/programator-czasowy-dt03-dpm-solid,p120956,l1071.html lub podobnym ale sprawdź w sterowniku kotła czy nie masz opcji sterowania cyrkulacją bo z tego co pamiętam to jest w menu taka pozycja.

Sterownik bruli 3.5 obsłuży ci siłownik zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-66374-0-22171400-1452112598_thumb.jpg

Zdjecie sterowania grzejnikami

Czy te zawory zwrotne na podłogówce i grzejnikach to są naprawde konieczne, bo gdy mówiłem o nich swojemu instalatorowi to mi powiedział co ty pier.... :lol: na grzejnikach tez ma byc na powrocie?

W chwili obecnej zbiornik cwu jeszcze nie jest grzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz miał ustawione tak że pompa cwu pracuje równocześnie z dwoma osobnymi pompami to nie musisz ich dawać. Natomiast jesli będziesz miał priorytet cwu, i te dwie pozostałe pompy się wyłączą podczas ładowania c.w.u to może pojawić się problem niedogrzania c.w.u. Przydałby się schemat bo ze zdjęć można się domyslać jak to jest połączone. Widzę że masz zawór afriso na grzejniki. Zamień go z tym podłogowym i w ten sposób kupisz taniej siłownik do niego. Zresztą jeśli masz głowice termostatyczne na grzejnikach to nie potrzebujesz tego trójdroga w obiegu grzejnikowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki to kermi themro x2 narazie jeszcze nie mam głowic ale sa w planie. Czy taki siłownik jestem sam wstanie zamontowac na zawór trojdrożny? Jutro zrobie schemat. I jaki siłownik polecasz do tego zaworu afriso.

Dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak ty co potrafią i chcą pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik 3-punktowy, 230 V, ARM 343, 120 sekund. Założysz go bez problemu sam. Jak to zrobić masz w instrukcji. Od siebie powiem że ustaw pokrętło na pozycję 5 na swoim zaworze i na kupionym siłowniku ( żeby to z robić na siłowniku ręcznie, przekręcasz śrubokrętem to siwe kółeczko w pozycję pionową. Zdejmujesz zatyczkę ze skalą na  pokrętle swojego zaworu , tam masz śrubkę wykręcasz ją zdejmujesz pokrętło i niebieski pierścień. Wkręcasz w metalowy gwint śrubę blokującą siłownik. Zakładasz na trzpień zaworu taką plastikową zębatkę, na nią nakładasz siłownik i dokręcasz śrubką (uwaga na wcięcie w środku tej zębatki i wcięcie na trzpieniu, muszą się pokrywać). Na to zakładasz pokrywkę ze skalą i po robocie. Przekręcasz to siwe kółeszko z powrotem poziomo z pracy ręcznej na automatyczną. Przewody łączysz w bruli pod gniazdko siłownik zaworu. Tam masz trzy styki dwa z napięciem (L1 i L2) i jedno neutralne (N). Niebieski podbinasz pod N, dwa kolorowe pod L1 i L2. Jesli siłownik kręci w złą stronę to zamieniasz kolorowe. W menu obwodu c.o. sterownika bruli wybierasz pompa podłogowa + 4d i w menu ustawień zaworu 4d ustawiasz krzywe grzewcze itp. Musimy sobie pomagać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś zmęczyłem

post-66374-0-12088400-1452188871_thumb.jpg

Do pompy grunfosa nie mam jeszcze poprowadzonego kabla do sterownika muszę kupić dłuższy przewód. Czy przy zbiorniku bedę potrzebował też jakiegoś kabla z czujnikiem temperatury?

Ogólnie to zbiornik cwu stoi po przeciwnej stronie kotłowni i bruzdą w podłodzę chce poprowadzić brakujące kable do sterownika.

Na chwilę obecną pompy wilo pracują z dużą mocą  tzn od podłogówki 15W a na grzejniki 20w próbowałem zmieniąć różne parametry ale to nic nie zmienia.

Piec ustawiony na automacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie schemat ok, może tylko z tej rury wznośnej wypuściłbym na trójniku rurę bezpieczeństwa do góry naczynia. Tak jak pisałem z tymi zaworami zwrotnymi, zależy jak będziesz używał pomp. Czujnik temp, zasobnika masz w zestawie z bruli, wpuszczasz go w tuleję na zasobniku pomiędzy powrotem dolnej wężownicy a jej zasilaniem ( mostek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PODSUMOWUJĄC:

1. zaworów trojdrożnych nie bedę zamieniał bo to sporo pracy i chyba na tym finansowo nie wyjdę. Kupuję http://armaturasanitarna.com/p1855,silownik-elektryczny-se230-ferro-230v-50hz-do-zaworow-zm.html i montuje sam lub mój monter. czy to wystarczy do podłogówki do sterowania automatycznego i recznego?

2. Pisałeś że ten drugi zawór trojdrozny od grzejników jest nie potrzebny, myślę że go zostawie bo to tez dużo rujnacji. Czy w takim układzie kupować głowice termostatyczne czy są one zbędne?

3. Co do czujnika tak mam go w zestawie, ale jest za krótki i trzeba go sztukowac, tak samo zaasilenie z pompy od cwu do sterownika.

4. W jaki sposób będę mogł sterować temperaturą wody jaka idzie mi już na prysznic lub krany? czy jest możliwość aby ustawić np 40 stopni i nie bawić się już z mieszaniem recznym pod prysznicem?? :blink:

5. W jaki sposob bede mogł sterowac "czasowo" cyrkulacja jak ta pompka nie ma zadnego połaczenia ze sterownikiem na piecu?

5. Czy te zawory zwrotne musza byc w tym miejscu czy mogą być bliżej rozdzielaczy przed powrotem do trojnoga?Pytam bo bedzie tam cieżko głowę wsadzić bez kitu strasznie wąsko tam. Dodaje rysunek z zaworami zwrotnymipost-66374-0-33266500-1452193701_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor mógłbyś rozjaśnić trochę bo nie bardzo rozumiem.

Wiem tylko tyle że na powrocie nie powinna być zbyt zimna woda bo bedzie wychładzac piec i jest to niekorzystne dla pieca. W tej chwili własnie z podłogówki mam zimny powrót, ale na zasileniu tez mam niezbyt wysoka temperature. Na powrocie od podłogówki jest podpięty czujnik temperatury ale na panelu sterowania nie ma odczytu temperatury ani nic nie moge zmienić, nie wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być jakiś układ , który spowoduje mieszanie części gorącej wody z zasilania kotła z wodą zimną na powrocie do kotła aby podnieść jej temp

Jak to wykonać masz np tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bruli v.3.5 możesz podpiąć pompę kotłową, albo wykorzystać pompę c.w.u. jako ochronę powrotu, bruli ma taką funkcję. Ma też czujnik temperatury powrotu który podpinasz pod wyjście powrotu z kotła.

ad1) wystarczy do sterowania automatycznego, do ręcznego nie wiem czy ten siłownik się da przełączyć na tryb ręczny ale w sumie po co

ad2) możesz nie kupować głowic z tym że będziesz musiał tym zaworem kręcić ręcznie. Albo otworzyć go na maksa i założyć głowice

ad4) ustawiasz w sterowniku temperaturę c.w.u. i w ten sposób masz taką temp. w kranie jaką sobie ustawisz w sterowniku. Z tym że jesli wykorzystasz pompę c.w.u. do ochrony powrotu to nie masz wpływu na temp. wody w zasobniku. Wówczas możesz założyć na wyjściu ciepłej wody z zasobnika termostatyczny zawór mieszający i na nim ustawiasz temp. na krany

ad5) tu trzeba zadzwonić do producenta bo sterownik ma taką opcję że w nim ustawiasz przedziały czasowe na cyrkulację ale nie jest opisane gdzie wpiąć pompę cyrkulacyjną.

ad6) możesz spróbować wsadzić je zaraz za pompy, sterownik chyba otwiera na maksa trójdroga jeśli wyłącza pompę c.o. lub podłogową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witam Was Ludziki
Przypomnialo mi sie cos w podgladzie waszych filmikow i zdjec , a mianowicie nawiazuje do temometrow tarczowe -analogowe ,

otoz ja posiadam tylko jeden wmontowany za bypass CO na zaslilaniu  i  dalem plame bo mozna bylo zastosowac bynajmniej  wiecej  szt., tak jak co niektorzy z Was.
     Teraz bym chcial  miec wglad  nad :

- kontrola temp.zasilania  CO  z pieca 

- kontrola temp. zasilania  za bypass CWU
 
- moze ostatecznie powrot z  bojlera 

Zastanawiam sie nad taka modernizacja  i prosze o Wasz poglad i sugestie czy  zakupic i zamontowac 
Termometr tarczowy opaskowy ze sprężyną jak na zdjeciu ponizej czy 
- elektroniczny termometr LCD z sonda (-50/110)stp
czy moze jednak poczekac na wiosne i samemu wspawac trojniki w miedz i zastosowac tarczowe tylne bimetal 120stp 
Hmm co by Panowie zrobili na moim miejscu 
Pozdrawiam maniakow CO  :P
  :P  :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bruli v.3.5 możesz podpiąć pompę kotłową, albo wykorzystać pompę c.w.u. jako ochronę powrotu, bruli ma taką funkcję. Ma też czujnik temperatury powrotu który podpinasz pod wyjście powrotu z kotła.

ad1) wystarczy do sterowania automatycznego, do ręcznego nie wiem czy ten siłownik się da przełączyć na tryb ręczny ale w sumie po co

ad2) możesz nie kupować głowic z tym że będziesz musiał tym zaworem kręcić ręcznie. Albo otworzyć go na maksa i założyć głowice

ad4) ustawiasz w sterowniku temperaturę c.w.u. i w ten sposób masz taką temp. w kranie jaką sobie ustawisz w sterowniku. Z tym że jesli wykorzystasz pompę c.w.u. do ochrony powrotu to nie masz wpływu na temp. wody w zasobniku. Wówczas możesz założyć na wyjściu ciepłej wody z zasobnika termostatyczny zawór mieszający i na nim ustawiasz temp. na krany

ad5) tu trzeba zadzwonić do producenta bo sterownik ma taką opcję że w nim ustawiasz przedziały czasowe na cyrkulację ale nie jest opisane gdzie wpiąć pompę cyrkulacyjną.

ad6) możesz spróbować wsadzić je zaraz za pompy, sterownik chyba otwiera na maksa trójdroga jeśli wyłącza pompę c.o. lub podłogową.

ad4) trochę się rozeznałem i dowiedziałem się że są baterię prysznicowe z termostatem-może to śmieszne ale nie wiedziałem :-) więc nic z tym nie będę kombinował

co do ad 5) to niestety ta pompa cyrkulacyjna nie ma połaczenia do sterownika, tylko ma podłaczenie do gniazdka, wiec odpada sterowanie cyrkulacją.

Powiedzcie mi jeszcze koledzy czy to połaczenie zbiornika cwu jest prawidłowe głownie chodzi mi o połaczenie dwóch wężownic ze sobą czy jest to prawidłwe?

post-66374-0-12396400-1452453748_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sterować cyrkulacją tym programatorem który link podesłałem, koszt smieszny bo ok. 30 zł. Połączenie dwóch wężownic może być ale i tak moc dolnej wężownicy przewyższa moc twojego kotła więc podłączenie dwóch nic nie wniesie ani nie przyspieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz już zawór trójdrogowy to kup siłownik, widzę że masz sterownik ecoal, podłącz go pod internet zaktualizuj do wersji 3.5 i ciesz się pełną automatyką. Siłownik kosztuje ok 350 zł, zawór VTA 200 zł ale musisz nim kręcić ręcznie i wywalić trójdroga na którego wydałeś pieniądze. Z tymi wahaniami temp. u ciebie na ręcznym nastawie to aż tak być nie powinno. A jak masz rozwiązane grzania c.w.u. jest tam pompa z zaworem zwrotnym? Co masz na myśli - "zawory powrotne na grzejnikach i podłogówce "? ogólnie to przydałby się termometr za trójdrogiem, chyba że założysz siłownik i dasz ze sterownika czujnik. No i zawory zwrotne.

 KubaSko niestety nie  jest do końca jak piszesz że wystarczy kupic siłownik elektryczny i będzie wszystko chodzić trzeba jeszcze dokupic automatykę czyli czujnik temperatury, który tez nie mało kosztuje.

Już sam nie wiem co mam robić- chyba najlepsza cenowo opcją bedzie *** ten zawór i wstawić trójdrożny z temostatem, tak jak pisał kolega sambor i pomyśleć coś o ochronie powrotu bo narazie to jest zimny powrót z podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mając sterownik i zawór trójdrożny bym u siebie zrobił siłownik, i cieszył się z automatyki, wydatek jednorazowy, efekt długoletni. Czujnik temperatury powinieneś mieć w zestawie z bruli. Jeśli nie masz to koszt takiego czujnika u producenta to 40 zł choć na allegro pewnie znajdziesz ich odpowiedniki za 20 zł.  Na ochronę powrotu najlepsza i chyba najtańsza jest pompa kotłowa, zawłaszcza że twój sterownik ją obsługuje. Zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.