Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła - Ekogroszek Lub Pelet


fil222

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Buduję dom i muszę wybrać piec .

 

Do wyboru mam ekogroszek lub pellet ( gaz- brak więc odpada).

 

Dom wg projektu  Archon - dom w żurawkach 3, dom z użytkowym poddaszem.

 

Powierzchnia podłóg 145 m 2. ( powierzchnia użytkowa netto 104m2+ garaż i kotłownia 30m2).

 

Materiał - BK 24 cm + 20 cm styropianu.

 

Planuję ogrzewanie podłogowe na dole + grzejnik w łazience dolnej , tylko grzejniki na górze.

 

Proszę o podpowiedź co do pieca i paliwa jakie mam wybrać .

 

Myślałem o piecu na pelet - np kostrzewa compact bio 10kw - tylko czy ogrzewanie peletem nie wyjdzie drożej niż ekogroszkiem ?

 

Czekam na wasze propozycję lub opinię użytkowników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o piecu na pelet - np kostrzewa compact bio 10kw - tylko czy ogrzewanie peletem nie wyjdzie drożej niż ekogroszkiem ?

 

Dobry wybór, tylko nie wiem czy wersja Luxury nie będzie lepsza bo ma dużo ceramiki. Jest jeszcze Tekla 10kW. Nawet jak pellet wyjdzie drożej to zrekompensuje Ci brak smrodu, czystość, brak spieków, zapychania palnika, odpalanie kotła przez internet bo ma zapalarkę. Ekoterroryści też będą zadowoleni, że palisz ekologicznie. Sąsiadów nie będziesz smrodzić węglem. Wiadomo to Twoja decyzja co kupisz, ale zastanów się dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pelet jest ok paliłem węglem w zasypowym dolniaku i z powodu złej jakości węgla i ewidentnej przewały dostawców (jakieś mieszaniny węgla brunatnego czeskiego z rosyjskim kamiennym przywiezionym na chińskiej ciężarowce :rolleyes: )   pod nazwą z samego śląska . Mam palet przynajmniej rodak zarabia a nie Putin .Tak na marginesie kiepsko dobrany węglowiec i zły ciąg kominowy i kiepski opał spali więcej jak piec na pelet jestem niestety tego dowodem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Buduję dom i muszę wybrać piec .

 

Do wyboru mam ekogroszek lub pellet ( gaz- brak więc odpada).

 

Dom wg projektu  Archon - dom w żurawkach 3, dom z użytkowym poddaszem.

 

Powierzchnia podłóg 145 m 2. ( powierzchnia użytkowa netto 104m2+ garaż i kotłownia 30m2).

 

Materiał - BK 24 cm + 20 cm styropianu.

 

Planuję ogrzewanie podłogowe na dole + grzejnik w łazience dolnej , tylko grzejniki na górze.

 

Proszę o podpowiedź co do pieca i paliwa jakie mam wybrać .

 

Myślałem o piecu na pelet - np kostrzewa compact bio 10kw - tylko czy ogrzewanie peletem nie wyjdzie drożej niż ekogroszkiem ?

 

Czekam na wasze propozycję lub opinię użytkowników.

 

Weź pod uwagę ogrzewanie nadmuchowe klimatyzatorem kanałowym, wyjdzie taniej w budowie i obsłudze, a w gratisie będzie chłodzenie latem.

 

Biorąc pod uwagę różnice w cenie kotła, instalacji, podłogówki, grzejników możesz za to jeszcze dołożyć rekuperator z wentylacją mechaniczną co także obniży rachunki za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie tylko ekogroszek lub pellet.

Wiem że jest wiele nowych rozwiązań ale obecnie decyzja już podjęta. Mam już kominy i strop monolityczny.

Może za kilka lat będę miał gaz lub PC ale obecnie planuję Eko lub Pellet.

 

Pellet wygrywa  -ze względu na ekologię,mniejszą ilość popiołu, czystość kotłowni, boję się jedynie dużo wyższych kosztów patrząc na wartości opałowe Peletu i Eko.

Ekogroszek - to popularniejsze paliwo, tańsze, więcej producentów kotłów.-  Bardziej obsługowe niż pellet ?

 

Oczywiście  kotły z podajnikiem i nie chcę wydać więcej niż 10- 12 tys na kocioł . (moc kotła to 10- 12 kW ) Fajnie ja by miał duży zasyp żebym nie musiał codziennie uzupełniać ( w przypadku Eko również ważna szuflada na popiół - nie za mała )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad poniższymi Peletowcami - macie jeszcze jakieś propozycję ?


Co możecie polecić a co odradzić ?


 


 


 


1.Lazar Smart fire 11kW- 12.500 zł.


2.Granpal 15 kW- 12000 zł.


3.HEIZTECHNIK HT DasPell 12 kW- cena 10500 zł


4 Kostrzewa Compact Bio 10kW- 7900 zł


5.Kostrzewa Twin Bio 12kW- cena 7.900 zł


6. Tekla Draco Bio Compact 12 (10) kW- 7500 zł


7.Tekla Draco Bio 12kW- 7500 zł


8.Kostrzewa Mini Bio – 7000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar ma kotły na Pellet obecnie też o małej mocy, warto zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie tylko ekogroszek lub pellet.

Wiem że jest wiele nowych rozwiązań ale obecnie decyzja już podjęta. Mam już kominy i strop monolityczny.

Może za kilka lat będę miał gaz lub PC ale obecnie planuję Eko lub Pellet.

 

Pellet wygrywa  -ze względu na ekologię,mniejszą ilość popiołu, czystość kotłowni, boję się jedynie dużo wyższych kosztów patrząc na wartości opałowe Peletu i Eko.

Ekogroszek - to popularniejsze paliwo, tańsze, więcej producentów kotłów.-  Bardziej obsługowe niż pellet ?

 

Oczywiście  kotły z podajnikiem i nie chcę wydać więcej niż 10- 12 tys na kocioł . (moc kotła to 10- 12 kW ) Fajnie ja by miał duży zasyp żebym nie musiał codziennie uzupełniać ( w przypadku Eko również ważna szuflada na popiół - nie za mała )

 

Dla porównania Pellet o kaloryczności 20 MJ/kg kosztuje tyle co ekogroszek 30 MJ/kg lub prawie 2 razy tyle co tani, czeski ekogroszek 20 MJ/kg [tan ma jednak średnio aż 12% popiołu].

 

Czy ekogroszek jest bardziej obsługowy to zależy bo np. paląc Wesołą, która ma około 30 MJ/kg i 2% popiołu do zasobnika wrzucisz jej 200 kg, czyli pelletów trzeba by wrzucić 300 kg [nie litrów jak często podają pojemność zasobnika], z pelletów będzie 0,5% popiołu, a z Wesołej 2-3% co zmieści się w popielniku.

 

Cena kotła na ekogroszek - Skam-P Plus 12 kW z zasobnikiem na 200 kg kosztuje 6400 zł [VAT 8%].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania Pellet o kaloryczności 20 MJ/kg kosztuje tyle co ekogroszek 30 MJ/kg lub prawie 2 razy tyle co tani, czeski ekogroszek 20 MJ/kg [tan ma jednak średnio aż 12% popiołu].

 

Czy ekogroszek jest bardziej obsługowy to zależy bo np. paląc Wesołą, która ma około 30 MJ/kg i 2% popiołu do zasobnika wrzucisz jej 200 kg, czyli pelletów trzeba by wrzucić 300 kg [nie litrów jak często podają pojemność zasobnika], z pelletów będzie 0,5% popiołu, a z Wesołej 2-3% co zmieści się w popielniku.

 

Cena kotła na ekogroszek - Skam-P Plus 12 kW z zasobnikiem na 200 kg kosztuje 6400 zł [VAT 8%].

 

Domyślam się że ekogroszek będzie tańszy , a pelet trochę mniej uciążliwy i mniej brudzący . Czytałem o piecach Sekom na ekogroch.

Dom nie będzie duży więc pewnie na żaden opał nie wydam majątku. Tylko czytając porady i opinie o kotłach można mieć niezły mętlik.

Różnice jednak są spore jedni na dom 120 m2 spalają 2 tony peletu , inni na podobny dom 3 tony ekogroszku a jeszcze ktoś 4 tony peletu.

 

co do ekogroszku rozważam następujące kotły:

  1. Defro EKR 10 kW. 6000 zł

  2. Defro komfort Eko 12 kW- 6500 zł

  3. Ogniow Eko Plus 10 kW 6800 zł.

  4. Sas Smart 10 kW -6900 zł.

  5. SKAM-P 12 kw -7 200 zł

  6. SKAM-P 7 kW- 6100 zł.

  7. Heiztechnik HT Eko 10 kW- 6500 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno lubi ceramikę, więc szukaj kotła, gdzie jest dużo szamotu.  Węgiel na pewno będzie tańszy, ale raczej ma więcej wad niż zalet względem pelletu. Coś się sklinuje, zerwie zawleczkę i problem gotowy. Czasami ludzie się skarżą, że podajnik z racji miażdżenia węgla przez ślimak jak się wsypie o niezbyt dobrej granulacji to wszystko słychać nawet za ścianami jak kotłownia jest na poziomie pokoi.

Węgiel ok do starych, komunistycznych domów, stare budownictwo. Takie domy mimo ocieplenia też swoje pochłaniają.  Nowe domki jednorodzinne są tak naprawdę pod gaz albo PC, nawet nie pellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Domyślam się że ekogroszek będzie tańszy , a pelet trochę mniej uciążliwy i mniej brudzący . Czytałem o piecach Sekom na ekogroch.

Dom nie będzie duży więc pewnie na żaden opał nie wydam majątku. Tylko czytając porady i opinie o kotłach można mieć niezły mętlik.

Różnice jednak są spore jedni na dom 120 m2 spalają 2 tony peletu , inni na podobny dom 3 tony ekogroszku a jeszcze ktoś 4 tony peletu.

 

co do ekogroszku rozważam następujące kotły:

  1. Defro EKR 10 kW. 6000 zł

  2. Defro komfort Eko 12 kW- 6500 zł

  3. Ogniow Eko Plus 10 kW 6800 zł.

  4. Sas Smart 10 kW -6900 zł.

  5. SKAM-P 12 kw -7 200 zł

  6. SKAM-P 7 kW- 6100 zł.

  7. Heiztechnik HT Eko 10 kW- 6500 zł

 

To zależy od domu i od ekogroszku bo są bardzo różne.

 

Skam-P 12 kW kosztuje 7000 zł , a 7 kW 6700 zł [VAT 23%]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel na pewno będzie tańszy, ale raczej ma więcej wad niż zalet względem pelletu. Coś się sklinuje, zerwie zawleczkę i problem gotowy. Czasami ludzie się skarżą, że podajnik z racji miażdżenia węgla przez ślimak jak się wsypie o niezbyt dobrej granulacji to wszystko słychać nawet za ścianami jak kotłownia jest na poziomie pokoi.

Masz rację, czasem tak jest że miażdży i to słychać, ale nie zgodzę się z klinowaniem i zawleczkami, bo np Defro Komfort Eko 12kW ma motor rewersyjny i żadne zawleczki, jak napotka przeszkodę to cofa do tyłu i później próbuje podać, podejmuje 3 takie próby z różnymi czasami rewersu, zawleczki to lamus. Tak samo nie mogę zrozumieć jak ktoś mówi że w kotłowni gdzie pali się groszkiem jest syf... ludzie ja mam w kotłowni jak w pokoju, o porządek trzeba dbać wszędzie, tak jak sprzątasz w pokoju, odkurzasz, składasz łóżko, tak samo w kotłowni porządek to podstawa. Ja w kotłowni mogę jeść z podłogi, kocioł lśni i każdy jego element. Jak ktoś jest brudasem to i pellet mu nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim węgiel śmierdzi czy w postaci jeszcze nie spalonego węgla czy już palący się jak poleci dymek na kotłownię.  Jak ktoś wrzuca węgiel z worków to wszystko się pyli i osiada na ubraniach, na dodatek człowiek ten pył węglowy wdycha. Łopatą wrzucanie też się pyli. Wypada rękawice zakładać a jak ktoś nie założy to ręce brudne od węgla przy wrzucania z worków. Ja nie mówię, że węgiel to coś złego, to po prostu "brudne" i śmierdzące paliwo, nie każdemu może dopasować.  Pellet jest "czysty". Sam palę węglem i drewnem to wiem jak to jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś wrzuca węgiel z worków to wszystko się pyli i osiada na ubraniach, na dodatek człowiek ten pył węglowy wdycha.

No to nauczę Cię techniki wrzucania węgla z worków do podajnika bo mi się nic a nic nie kurzy, a węgiel mam suchy jak pieprz, tylko to dobry węgiel bez miału!. Ja delikatnie wkładam worek 25kilowy do podajnika żeby żaden pyłek nie poleciał na podajnik z zewnątrz ani podłogę i w podajniku delikatnie obracam do góry worek i pomalutku podciągam do góry, a węgiel się ładnie wysuwa. Tak samo ładuje kolejne worki. Ładuje zawsze 100kg (4work) na równo podajnika - bez górowania, kiedy to jeszcze w podajniku jest koło 20kg. Nic nie wdycham i ubrania mam czyste, rękawic też nie używam bo węgiel dostałem w nowych workach i są czyste. Oczywiście ręce myje po zabiegu. Ludzie to nie małpy, pewnych zasad trzeba się nauczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyli się, tylko tego nie widzisz. Najlepiej to widać jak promienie słońca padają na kocioł, pod słońce wszystko widać. Z resztą nie ważne.  Ja osobiście przy nowym domu i tak małym nawet w pellet bym nie szedł tylko PC i fotowoltaika tak dla zabawy ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi jak uważa, ja mam mały domek 112m2 i jak spale 2/2.5 tony/rok z ciepłą wodą to nie potrzebuje żadnych cudów innych bo wydaje mi się że taniej nigdzie nie będzie. Rachunki za prąd mam od zużycia i na miesiąc to 120zł - w domu wszystko energooszczędne.  Każdy robi pod siebie. Ja np jak miał bym gaz w miejscowości to bym się nawet nie zastanawiał i od razu miał bym piec gazowy, ale niestety nie zapowiada się na to jeszcze przez długi długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to będzie pellet czy ekogroch muszę jeszcze pomyśleć...

 

Proszę teraz o porady odnośnie kotłów nad którymi się zastanawiam.

 

1.Lazar Smart fire 11kW- 12.500 zł.

2.Granpal 15 kW- 12000 zł.

3.HEIZTECHNIK HT DasPell 12 kW- cena 10500 zł

4 Kostrzewa Compact Bio 10kW- 7900 zł

5.Kostrzewa Twin Bio 12kW- cena 7.900 zł

6. Tekla Draco Bio Compact 12 (10) kW- 7500 zł

7.Tekla Draco Bio 12kW- 7500 zł

8.Kostrzewa Mini Bio – 7000 zł.

9 . Biawar Pellux Compact 12 Kw- 12000 zł

10. SAS BIO Smart 10 Kw- 9000 zł
 


 

Ekogroszek

  1. Defro EKR 10 kW. 6000 zł

  2. Defro komfort Eko 12 kW- 6500 zł

  3. Ogniow Eko Plus 10 kW 6800 zł.

  4. Sas Smart 10 kW -6900 zł.

  5. SKAM-P 12 kw -7 200 zł

  6. SKAM-P 7 kW- 6100 zł.

  7. Heiztechnik HT Eko 10 kW- 6500 zł


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od domu i od ekogroszku bo są bardzo różne.

 

Skam-P 12 kW kosztuje 7000 zł , a 7 kW 6700 zł [VAT 23%]

 

Mam pytanie czy Skamp 7 kw - ma dużo mniej miejsca na popiół od 12 kW.?

Czytałem też że nie można spalać ekogroszku Wesoła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

A jaka różnica bedzie w sposobie pracy układu zasilonego z pelletu a z Ekogroszku?

 

Ja mam Ekogroszek i generalnie palnik nigdy sie nie wychładza piec nie przechodzi w stan czuwania bo same z tym problemy (zapadające sie zloze, spieki przy powrocie,do pełnej pracy, sada itp.)

 

Z peletem rozumiem ze zapalarka pozwala na wylaczanie sie pieca i powrotowi do pracy gdy spadnie temp. Na kotle.

 

Ale z doświadczenia widze ze u mnie czas czuwania w mrozy to max 15 min wiec jak ten układ byłby zasilany kotlem peletowym ? Czy praciwalby non stop? A moze kociol na pelet tez moze zejsc na nizsza moc i nie pozwalalby wychladzac sie kotkowi?

 

No i na koniec tez ważne pytanie jak pelet wypada z ekonomicznego punktu widzenia?

 

Narazie u mnie na ekogroszku spalanie to okolo 10 kg/doba

 

Piec pracuje z srednia moca okolo 30% z 19 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to będzie pellet czy ekogroch muszę jeszcze pomyśleć...

 

Proszę teraz o porady odnośnie kotłów nad którymi się zastanawiam.

 

1.Lazar Smart fire 11kW- 12.500 zł.

2.Granpal 15 kW- 12000 zł.

3.HEIZTECHNIK HT DasPell 12 kW- cena 10500 zł

4 Kostrzewa Compact Bio 10kW- 7900 zł

5.Kostrzewa Twin Bio 12kW- cena 7.900 zł

6. Tekla Draco Bio Compact 12 (10) kW- 7500 zł

7.Tekla Draco Bio 12kW- 7500 zł

8.Kostrzewa Mini Bio – 7000 zł.

9 . Biawar Pellux Compact 12 Kw- 12000 zł

10. SAS BIO Smart 10 Kw- 9000 zł

 

 

Ekogroszek

  1. Defro EKR 10 kW. 6000 zł

  2. Defro komfort Eko 12 kW- 6500 zł

  3. Ogniow Eko Plus 10 kW 6800 zł.

  4. Sas Smart 10 kW -6900 zł.

  5. SKAM-P 12 kw -7 200 zł

  6. SKAM-P 7 kW- 6100 zł.

  7. Heiztechnik HT Eko 10 kW- 6500 zł

 

 

Witam Cię ja już podjąłem decyzję  po 19 latach palenia drewnem gdzie miałem zajęcie i po trzech latach palenia ekogroszkiem widzę , że moje rozwiązanie skłania mnie do przejścia na palet tzn, wymienienia palnika na palnik KIPI ani żadne inne rozwiązanie . Mam dla Ciebie radę nie bierz pod uwagę żadnych ekogroszków i piecy z tym związanych wybierz palet widzę jak to się pali za płotem i jestem pod wrażeniem. Wybierz piec który ma ruszt wodny  i zastosuj palnik KIPI do niego. Piec czysty, cały czas , nie zarasta sprawność utrzymuje 100 % gołe blachy jak by wyszedł z fabryki przez cały czas, Jest możliwość palenia na ruszcie przy tym palniku tak zwane przepalanie jesień wiosna jak lubisz się bawić drewnem itd.. Nie czyścisz palnika jak przy kostrzewie  i innych palnikach po prostu sypiesz woreczki paletu do zasobnika 15 kg i po sprawie . Popiołu znikome ilości raz na miesiąc pół szufladki wysypiesz na ogródek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy Skamp 7 kw - ma dużo mniej miejsca na popiół od 12 kW.?

Czytałem też że nie można spalać ekogroszku Wesoła?

 

Pytanie z dawna  nie zauważyłem go dlatego nie odpisałem - przy Skam-P 7 kW jest niewiele mniej miejsca w popielniku niż przy 12 kW.

 

Wesołą można palić, ale jak w każdym kotle z podajnikiem dobrze spalić ją się da maksymalnie do około 30% mocy nominalnej palnika, czyli do ok. 5-7 kW w wersji Skam-P 12 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka różnica bedzie w sposobie pracy układu zasilonego z pelletu a z Ekogroszku?

 

Ja mam Ekogroszek i generalnie palnik nigdy sie nie wychładza piec nie przechodzi w stan czuwania bo same z tym problemy (zapadające sie zloze, spieki przy powrocie,do pełnej pracy, sada itp.)

 

Z peletem rozumiem ze zapalarka pozwala na wylaczanie sie pieca i powrotowi do pracy gdy spadnie temp. Na kotle.

 

Ale z doświadczenia widze ze u mnie czas czuwania w mrozy to max 15 min wiec jak ten układ byłby zasilany kotlem peletowym ? Czy praciwalby non stop? A moze kociol na pelet tez moze zejsc na nizsza moc i nie pozwalalby wychladzac sie kotkowi?

 

No i na koniec tez ważne pytanie jak pelet wypada z ekonomicznego punktu widzenia?

 

Narazie u mnie na ekogroszku spalanie to okolo 10 kg/doba

 

Piec pracuje z srednia moca okolo 30% z 19 kW

 

Pelletowy ma szerszą modulację mocy, choć są już palniki na ekogroszek, które je przebijają - np. zastosowany w Skam-PV.

 

Ekonomicznie pellety wychodzą o około 50% drożej np. Barlinek 19 MJ/kg kosztują tyle co Wesoła 29,5 MJ/kg.

 

Jeśli stać Cię na porządny kocioł pelletowy to za podobne pieniądze można kupić powietrzną pompę ciepła, której eksploatacja kosztuje podobnie do palenia ekogroszkiem, a jest zero obsługi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz mam kociolek witkowskiego 19 kW i pale drugi sezon, wychodzi na to ze dom po wygrzaniu przy temp do -5 potrzebuje okolo 30% mocy kotla. modulacja jest w zakresie od 5 do 40% co daje okolo 6-7 kW na caly dom i CWU.  Gdyby nie seterownik SKZP pewnie tak niskiej modulacji bym nie osiagnal ale to tez pokazuje jak niskie zapotrzebowanie na cieplo mam w domu. 

 

Choc dom ocieplony standardowo nie robilem pasywnego domu. 

 

moj koszt na chwile obecna to jakies 10 kg/ dobe. od polowy listopada spalilem moze z 600 kg ekogroszku (niby z Wesolej) 850 zl/t  

 

 

Ok ale to sa temp. -5, czy myslicie ze przy temp. -15, -20, -25 pompa powietrzna nie bedzie ekstremalnie droga?  CWU grzeje w lecie pradem i widze jak rachunki ida w gore bo rozliczam wg wskazan licznika i za samo CWU prad kosztuje okolo 80 zl/msc

 

Czy pompa powietrza dogrzalaby mi 1200 mb podlogowki 15 petli? i 2 grzejniki lazienkowe ? (w sumie zle pytam dogrzac pewnie dogrzeje ale jakim kosztem?)

 

Teraz mi wychodzi ze na eko spalam okolo 300 kg/ msc czyli max 300 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.