Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Podłogówką, Ocena Instalacji Co


vesperos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

proszę o ocenę sytuacji

 

Kocioł Broetje WBS22 + czujnik pogodowy, zasobnik CWU 140 litórw, sterownik Auraton 2025rth podłącozny do kotła

Dom Imbir Wof 1016 (parter 110m2 - podłogówka, piwnica 25m2 - grzejnik, garaż 25m2 - grzejnik, poddasze około 110m2 - podłogówka.

 

W załączniku schemat rozdzielacza parteru i grzejników.

 

W chwili obecnej poddasze ma ograniczoną temp na termostacie z kapilarą do 20*C jak uda mi się go odciąć od reszty mieszkania to mam zamiar dać tam temp. przeciw zamrożeniową. Garaż i piwnica wg mnie bez sensu obecnie ogrzewana grzejnikami w związku chyba je odłączę.

 

Działa to w chwili obecnej tak: temp zadana na auratonie 21 *C, kocioł nagrzewa do 21,2*C i się wyłącza, temperatura rośnie jeszcze przez chwilę (najczęściej do 22*C). Po kilku godzinach kiedy temperatura spadnie do 20,8 kocioł się znów załącza. Jako ze od wyłączenia pieca woda w podłodze się ochłodziła to zanim kocioł zatrzyma spadek temperatury to mamy około 20,0 *C potem pracuje aby ją podnieść do zadanej i koło się zamyka. Tuż przed załączeniem kotła temperatura na termometrach w rozdzielaczu wskazuje około 20*C. Pompa w rozdzielaczu pracuje cały czas.

 

Dyskomfort jest taki że podłoga nie jest ciepła przez cały czas a wyziębia się, są wahania temperatury i wydaje mi się ze kocioł zużywa gazu o wiele za dużo. Ostanio były spor emrozy (około -15*C) i spalanie wynosiło około 15m3.

 

Ostatnio dużo czytałem na ten temat i wydaje mi się że nie tak to powinno działać.

 

Mój pomysł to taki aby założyć w rozdzielaczu zawór 4D z siłownikiem który sterował by temperaturą wody w podłodze na podstawie czujnika wewn (auraton 2025rth). Piec musiał by wtedy włączać się częściej i działać tylko w oparciu o pogodówke. Grzejniki podpiąć pod obwód podłogówki a i tak pewnie na termostacie w garażu go zakręcę całkowicie. Piwnicę coś tam ogrzeje. Proszę o opinię ewentualnie wskazówki. Moim celem jest aby podłoga była przez cały czas mniej więcej tej samej temperatury, aby mogła stabilniej utrzymywać temperaturę wnętrza. Myślę że to przełożyło by się również na zużycie gazu.

 

Widziałem że w wielu przypadkach jest zastosowany w rozdzielaczu zawór 3 lub 4 drogowy ale z manualnym nastawem temperatury, jak to wtedy przekłada się na temperaturę pomieszczeń? co steruje utrzymaniem temperatury?

post-9013-0-35565700-1452001234_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rozdzielacz nie nadaje się do twojego kotła i nie będzie z nim współpracował. Jesli masz tylko dwa grzejniki ( garaż i piwnica) , to puść to bezpośrednio z kotła ( sprzęgło plus pompa za sprzęgłem z racji 220 m2 podłogówki), wywal pompy z rozdzielaczy i inne badziewie typu zawór termostatyczny z kapilarą i zawór który jest nad nim.. A swoją drogą to 7 pętli na 110 m2 to trochę mało. W tej instalacji auraton jest zbędny, kocioł powinien chodzićcały czas w oparciu o sterowanie pogodowe. Sposób rozwiązania przedstawiony przez ciebie jest zły i kosztowny.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra a jak mialo by to wygladac w przypadku podlogowki bez kaloryferow? Zalozmy ze puszcze tylko do piwnicy wode ta co w podlodze a garaz calkiem odetne. Poddasze bedzie skrecone maksymalnie byleby nie zamarzala woda. Jak wtedy mialby wygladac ten rozdzielacz.

 

Druga sprawa jesli wywale tego auratona to w jaki sposob bede mogl ustawic sobie dana temp w pomieszczeniu? Czy bedzie utrzymywana dana temperatura wody w podlodze ktora ogrzeje do oczekiwanej temperatury a pogodowka bedzie ja dopasowywac do temp na zewnatrz? Jesli tak to jaka moze byc tolerancja temp w domu przy takim rozwiazaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zdecydowałeś się na podłogówkę w całym domu i nie zgłębiłeś tematu jej plusów i minusów wysterowania ? Jeśli zrobisz tak jak radzę czyli podłoga i te dwa grzejniki na jednym parametrze to ma to wyglądać tak jak napisałem. Kocioł -> sprzęgło -> pompa -> "gołe rozdzielacze" ( podłogowy połączony szeregowo z grzejnikowym). Przy sterowaniu pogodowym temperaturę pomieszczenia sterujesz krzywą grzewczą, ona podaje taką temperaturę w podłogę abyś miał np. 20 stopni w pomieszczeniu (w twoim przypadku w całym domu, krzywa na kotle gazowym). Co do tolerancji to wszystko zależy czy podłogówka była kładziona "na oko" czy może jakiś tam mały projekt na to był. Jeśli chcesz mieć inną temperaturę na dole i inną na górze to wtedy dwie pompy i sterujesz strefowo lub dwie krzywe grzewcze. Jeśli chcesz być jeszcze bardziej dokładny i sterować temp. w pomieszczeniach to siłownik na belkę podłogową i czujnik w pokoju ale ten sposób i problemy z nim związane był już opisywany na forum. Najlepiej i najtaniej jedna temp. w całym domu wg. krzywej grzewczej. P.s. oj coś chyba cieniutki pex idzie z kotła do tych rozdzielaczy żeby się jeszcze nie okazało że jedna pompa za sprzęgłem tego nie udźwignie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszajacy z silownikiem, oraz pogodowka z dopasowaną odpowiednio krzywą grzewcza. Przepływy wystarczą 1l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie to na jednej krzywej grzewczej z kotła to nie potrzebny jest zawór z siłownikiem. Kocioł będzie ograniczał temp. w podłogę. Do tego montujesz coś takiego : http://www.ceneo.pl/28571138#tab=click_scroll

przykładasz to do rury zasilającej z kotła, podłączasz albo do wyjścia w kotle jeśli takowe jest na coś takiego albo po prostu przerywasz fazę z gniazdka do zasilania w kotle. Ustawiasz np. 55 stopni i jeśli automatyka w kotle zawiedzie, popsuje się kocioł itp. to to coś ochroni twoją podłogę i wyłączy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to to coś ochroni twoją podłogę i wyłączy kocioł.

Sprytne, nawet nie pomyślałem że to takie proste i tanie zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kompletna bzdura!

Rozwiń bo ja mam na 92m2 podlogowki pompke na niecały 2 bieg pobiera 18W i poustawiabe wszędzie przepływy 1l/min, w salonie i jednym pokoju 0.2l/min. Wszędzie 22 stopnie. Wytłumacz mi po kiego potrzebny Ci wiekszy przepływ . Temp podłogi ustawiasz do swoich potrrzeb krzywą gzewcza. Nie przekonasz mnie bo testowałem i 3l/min, dla mnie bez sens bo żeby mieć 3l na perlach pompką musiała by być na 2.5 biegu i pobierać 27W. Przynajmniej tak jest u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym nie zakladal sprzegla a pompy zostawil w obecnych rozdzielaczach? Ewentualnie auratona podlaczyc do pomp? Grzejniki z ta sama temp wody co podlogowka bo w sumie niemam potrzeby aby one w ogole grzaly. Ewentualnie calkiem odetne ten w garazu.

 

W chwili obecnej mam krzywa 1,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -15 coś 41 na podłogę, nie jestem teraz w domu, a nie pamiętam krzywej. Dopasowywalwm do 22 stopni w domu temp wody na zasilaniu op.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na zasilaniu mam przy -18C  wodę o temp 31C, w domu 22C.

Pompa pobiera ok 15W na 160m2

jak myślisz co jest droższe praca pompy czy podgrzanie dody z 31 do 41C.

Ponadto grzanie podłogi do temp powyżej 35C jest nie zdrowe dla mieszkańców i np w projekcie zabronione.

Ma być ciepło w pomieszczeniach przy chłodnej podłodze,

 

Temp 41C to już ogrzewanie ścienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niczego nie dążę - to twoja instalacja, ale inni powinni wiedzieć na jakich parametrach powinna pracować instalacja OP prawidłowo zaprojektowania i wykonana.

 

Możesz sprawdzić swoją inst przez zwiększenie biegu pompy i jednocześnie zmniejszenie temp podawanej na podłogę.

 

PS
Jakbyś miał kocioł gazowy to być się szybko przekonał co jest bardziej oszczędne - przy grzaniu gazem  różnica między temp wody 41C a temp 31C bardzo mocno przekłada się na kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolego ja w największe mrozy spalalem 100kg w 6dni co daje 16kg/dobę więc nie mów mi że zwiększając przepływy z 1l do 3 spadnie mi spalanie do 10kg bo w to nie uwierzę, poza tym musiał bym od nowa kombinować z krzywą grzewczą, a tak mam już ustawioną pod swój dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok kolego, dziś zdecydowałem się na test, rozkrecilem na maksa przeplywomierze wszystkich pętli, pompka na 3bieg (pobór 40W). Najdłuższe pętlę ma maks rozkreconych przeplywach uzyskały 1.25-1.5l/min, mniejsze od 2 do 2.75l/min. Nie zmieniam krzywej grzewczej i zobaczę czy temperatura w domu zacznie rosnąć i czy powrót będzie wyższy bo obecnie powrót 20 stopni niższy od zadanej na piecu n- 65/45. Jeżeli wszystko będzie tak jak twierdzisz, powrót powinien się podnieść i krzywą grzewczą będzie należało po całej linii obniżyć. Poczekam dobę-dwie ze względu na bezwładność i dam znać czy temp się podniosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc Sambor twój pomysł to strata energii elektrycznej nic więcej, nijak wpływa na różnice zasilania i powrotu podlogowki, ani też temp w domu czy to 1 bieg pompy czy 3 więc po co przepłacać. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.