Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant Ecotec 146/5-5 - Prawidłowa Konfiguracja Ustawień


radecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie moje pytania dotyczą prawidłowej pracy kotła vaillant ecotec 146/5-5 z zasobnikiem vih r 120l oraz sterownikiem calormatic 350f. Paliwo kotła to gaz ze zbiornika - propan.

Ogrzewany jest nowo wybudowany a raczej zmontowany dom energooszczędny, drewniany z elementów prefabrykowanych o powierzchni 80m2, parterowy bez użytkowego poddasza, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator), konstrukcja ściany z ociepleniem to od zewnątrz - tynk, styropian 120mm, płyta farmacell, w ścianie wełna mineralna 180mm, folia paroizolacyjna, płyta farmacell.

 

Pierwsza sprawa o jaką chciałem się spytać to zawartość CO2 w spalinach podczas pierwszego uruchomienia pieca, według instrukcji instalatora po 5 minutach od uruchomienia z otwartą pokrywą pieca powinno wynosić ponad 9.5%, dokładnie nie pamiętam a wynik jaki udało się osiągnąć serwisantowi to 8.43%, stwierdził że tak będzie dobrze bo inaczej się nie da, czy faktycznie jest ok ? czy jednak powinno być inaczej?

dodam że sama osoba serwisanta pozostawia wiele do życzenia zarówno nawiązując do kultury osobistej oraz fachowości która widocznie nie była wystarczająca skoro ciągle posiłkował się informacjami od kolegi przez tel.... to jest nie istotne ale przez jego podejście zastanawiam się czy wszystko zostało ustawione tak jak powinno.

 

Po uruchomieniu pieca dostałem śladowe wskazówki co do obsługi i ustawień, powinienem wszystko wyczytać w instrukcji ale w owej instrukcji nie wiele jest zawarte jeśli chodzi o prawidłowe parametry, głównie chodzi mi o ustawienia c.o, dodam że w domu zainstalowane są grzejniki - 6szt + łazienkowy z termostatami, dodatkowo w salonie jest sterownik oraz czujka pogodowa na elewacji domu. 

Po uruchomieniu wszystko działa bardzo sprawnie, bynajmniej tak to wygląda, z racji że obecnie domek czeka na wykończenie ogrzewanie ustawione jest na 15st C. kiedy bym nie zajechał tyle jest i piec nie pracuje, temp na piecu 20 - 25stC.

Mimo sprawnej pracy zastanawiam się czy nie należy pozmieniać w ustawieniach parametrów takich jak krzywa grzewcza która obecnie nastawiona jest na 1,2.

Chciałbym jak najlepiej wykorzystać sprawność tego kotła i nie powodować złymi ustawieniami nadmiernego zużycia gazu który nie jest tanim paliwem. 

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź oraz radę czy warto poszukać innego fachowca który rzetelniej podejdzie do sprawy nie robiąc łaski.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik z analizy spalin zależy od tego co masz w butli. Może faktycznie nie da się osiągnąć lepszego wyniku.

Jak jest czujnik pogodowy, to przy obecnych temp kocioł może się nie załączać.

Jak chcesz być mądrzejszy to ściągnij z netu instrukcje instalacji i konserwacji tego kotła i poczytaj sobie na spokojnie.

Jaką krzywą nastawić ? - jak najniższą np 0,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź tak zrobię, 

 

po dzisiejszej wizycie na budowie zauważyłem na piecu migającą klepsydrę, zero błędów, w domu tak jak zadane 15stC i piec nie grzeje ale słychać że pracuje, szumi, wyczytałem że klepsydra oznacza blokadę palnika, zapobieganie częstemu włączaniu i wyłączaniu palnika, co może być powodem ? dlaczego piec szumi pomimo że nie grzeje ? coś jest nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, co do blokady palnika gazu to wnioskuję z instrukcji instalacji i konserwacji że nie jest to usterka tylko normalna praca pieca, czyli jeżeli blokada nastawiona jest na 20min to po wyłączeniu palnika działającego na c.o najszybciej uruchomi się po tych 20 minutach, dobrze rozumiem ??

 

kolejna sprawa jak nasunęła mi parę pytań to uzupełnianie instalacji c.o i c.w.u wodą. niedługo będę wykańczał dom, będę zmuszony pościągać grzejniki ale to nie problem, zastanawiam się jak w przypadku odłączenia zasobnika na wodę, w instrukcji wyczytałem że trzeba coś tam otwierać/zamykać na piecu aby uzupełniać wodę, cały czas myślałem że aby odłączyć zasobnik od instalacji wystarczy jak pozakręcam zawory na śrubunkach, odkręcę śrubunki, spuszczę wodę z zasobnika i to wszystko, po robocie skręcę zasobnik z instalacją śrubunkami i otworzę zawory doprowadzający wodę do zasobnika i z zasobnika do c.w.u, byłem pewny że nie będzie problemu z napełnieniem zbiornika, że wystarczy odkręcić zawory i krany w każdym pomieszczeniu co odpowietrzy układ, czy jest to błędne myślenie ?? trzeba dodatkowo wykonywać jakieś czynności z piecem by na nowo napełnić zbiornik c.w.u ? z pieca nie zamierzam spuszczać wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.