Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gazowy, Węglak Ds I Ogrzewanie Cwu W Nowym Domu


Robuś35

Rekomendowane odpowiedzi

Jak najlepiej podłączyć w jednej instalacji kocioł gazowy dwufunkcyjny, kocioł węglowy i 30 m2 podłogówki a w pokojach grzejniki?

Nowy dom ocieplony 150 m2.

A może osobno kotły?

Mam gaz więc chciałbym go uzywać w kuchence i do podgrzewania wody latem (najtańsze rozwiazanie to przeplywowo)

W czasie moich rzadkich wyjazdów mógłbym korzystać z piecyka gazowego.

Przy ogrzewaniu juz nie wydaje mi się że bedzie tanio na gazie , dlatego w mogę z czystym sumieniem się ubrudzić i pailić drzewem oraz węglem.

Tym bardziej że teraz tak robie.

Kotłownia i komin jest. Wg danych wystarczy mi węglak 12kW -14 kW

Mógłbym równiez w sezonie grzewczym ogrzewać z węglaka wodę.

Hydraulik mówi żebym się puknął w czoło bo jestem nieekologiczny :) Sugeruje kondensata z zasobnikiem i koniec, a jak byłem u niego w domu to sam buderusa na węgiel podłącza mo taniej :) Rozumiem że taka instalacja bedzie drozsza ale wydaje mi sie że i tak wyjdę na plus, przy czym będe w sezonie mógł kontrolować na bieżąco wydatki na opał. 

Prosze o podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dom "ocieplony" i 12-14 kW na CO ? A z czego Ci taki wynik wyszedł? Znając życie i budownictwo te 14 kW wystarczy na min 2 takie domy jak nie 3.Rzeczywiste zapotrzebowanie może się kształtować na poziomie 5-7 kW a jak dom rzeczywiście dobrze ocieplony to może być to jeszcze mniej. I jeżeli jeszcze w czasie dużych mrozów (-10 i mniej) kłopotów może i nie będzie to powinieneś się zastanowić ile mocy będzie Ci potrzebne gdy będzie na zewnątrz tak jak jest teraz czyli + 7 C i czy znajdziesz  węglowy kocioł o tak niskiej mocy minimalnej aby mógł pracować poprawnie. Radzę sprawdzić projekt gdzie powinno być określone zapotrzebowanie budynku na ciepło a jak nie ma to wykonać obliczenia w jednym z dostępnych programów. Kolejna sprawa to jaka ma być instalacja, czy to będzie grzejnikowa czy podłogowa czy może mieszana grzejnikowo-podłogowa? I jeżeli jeszcze do grzejników można by się pokusić o montaż kotła węglowego, chociaż dla mnie z wyżej wymienionych powodów to i tak będzie trudne, to do podłogówki i mieszanej instalacji grzejnikowo-podłogowej to jest to praktycznie niemożliwe czyli instalator miał racje. Kolejna sprawa to kotłownia, a właściwie jej kubatura. jeżeli chodzi o kocioł na paliwo stałe. Nie chcę się powtarzać bo już w tym temacie było na forum  sporo tematów które radzę przeczytać jak i radzę przeczytać rozporządzenie  " w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki" i porównać wymagania dla kotłowni na paliwo stałe z projektem domu który budujesz. i wyciągnij  wnioski z tej lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 5-7 kW przy takich temp. jak teraz. A jak będzie zimniej ? Ale na razie zostawmy tę sprawę.

Mam 2 pomieszczenia gospodarcze  po 8 m2 każde i w jednym pomieszczeniu jest komin a w drugim nie. Dlatego chciałbym by oba kotły stały w jednym pomieszczeniu.

Trochę poczytałem i wcale nie ma nigdzie mowy, że jak stoją dwa piece to zaraz wszystko wybuchnie. Sporo jest tematów ale nigdzie nie jest to jasno określone. Mój projekt przewiduje kocioł gazowy dwufunkcyjny 24kW i tyle.

Teraz w domu, w którym mieszkam mam kotłownie z piecem węglowym a za ścianką jest piecyk gazowy do ogrzewania cwu z otwartą komorą spalania. 

Mam też podłogówkę w łazience i wszystko hula.

 

Wracając do zapytania: jak te piece poprawnie podłączyć? Jakieś sprzęgło, zawory, wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie życzy wybuchu, ale znając życie takie coś może nastąpić, jak szukałeś to pewnie nie tam gdzie trzeba, gdyż przepisy są jednoznaczne, wymóg oddzielnego komina i pomieszczenia jest obowiązkowy.

Schemat znajdziesz też na forum, jest kilka dobrych , wystarczy poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 5-7 kW przy takich temp. jak teraz. A jak będzie zimniej ? Ale na razie zostawmy tę sprawę.

Mam 2 pomieszczenia gospodarcze  po 8 m2 każde i w jednym pomieszczeniu jest komin a w drugim nie. Dlatego chciałbym by oba kotły stały w jednym pomieszczeniu.

Trochę poczytałem i wcale nie ma nigdzie mowy, że jak stoją dwa piece to zaraz wszystko wybuchnie. Sporo jest tematów ale nigdzie nie jest to jasno określone. Mój projekt przewiduje kocioł gazowy dwufunkcyjny 24kW i tyle.

Teraz w domu, w którym mieszkam mam kotłownie z piecem węglowym a za ścianką jest piecyk gazowy do ogrzewania cwu z otwartą komorą spalania. 

Mam też podłogówkę w łazience i wszystko hula.

 

Wracając do zapytania: jak te piece poprawnie podłączyć? Jakieś sprzęgło, zawory, wymiennik?

 Przyjąłeś 90-100 W/m2 zapotrzebowania na ciepło. Tyle przyjmowało się 20 lat temu, Mamy inne budownictwo inne materiały, inne materiały izolacyjne i całkiem inne zapotrzebowania na ciepło. Nie wiem dlaczego zakładasz zapotrzebowanie jak 20 lat temu jak sam piszesz że dom jest dobrze ocieplony?Te 5-7 kW które podałem to przy - 20 C  a nie przy +7 jak sugerujesz. Chcesz zostawić kwestię zapotrzebowania? Twój wybór, co oczywiście uważam za błąd. Chcesz sobie, przez zastosowanie kotła o zbyt dużej mocy (na paliwo stałe) zafundować domową wytwórnię sadzy i smoły w kominie to już twój wybór.

Odnośnie przepisów "o warunkach technicznych ......"  to wydaje się że zapis o  kubaturze kotłowni wbudowanej na paliwo stałe jest jasny i kubatura musi spełnić warunek: dla kotła do 10 kW - 4m3 x moc kotła jednak nie mniej niż 30m3, ; musi mieć kratkę wywiewu min 14 x 14 oraz nawiew zapewniający dopływ powietrza w ilości min  10 m3/ kW mocy nominalnej (ok 200 cm2).  Jeżeli twoja kotłownia (pomieszczenie tech ) ma kubaturę 30 m3 to oczywiści możesz ten kocioł na paliwo stałe montować. Ale pomieszczenie ma tylko 8 m2 czyli przyjmując wysokość kondygnacji na 3 m masz tylko  24 m3 czyli żadnego kotła na paliwo stałe tam zainstalować nie można (!!!!!). Zakładając że  dwa kotły umieścisz w jednym pomieszczeniu musisz mieć min 3 kanały  + nawiew. Zadowolony może nie będziesz ale masz pomieszczenie zaprojektowane wyłącznie (!!!!) dla kotła gazowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przyjąłem wg klasyfikacji energetycznej że mam budynek klasy B, ale wymiar zapotrzebowania podałem na forum dla budynku C. Może troszkę przesadziłem.

Mam w kominie 3 kanały i nawiew, kanał nawiewny i owszem małą kubaturę kotłowni. Ale mam drugie obok takie samo pomieszczenie, ale nie mam tam komina. Rozwiązaniem mógłby być kondensat bo z niego komin można wypuścić i przez ścianę. Mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pulsacyjny nie wymaga komina, jedynie wyprowadzenie rury spalinowej na zewnątrz domu. Raczej go nie kupisz bo drogi, głośny  i niby przenosi drgania na instalację w domu mimo tłumików. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dom "ocieplony" i 12-14 kW na CO ? A z czego Ci taki wynik wyszedł? Znając życie i budownictwo te 14 kW wystarczy na min 2 takie domy jak nie 3.Rzeczywiste zapotrzebowanie może się kształtować na poziomie 5-7 kW a jak dom rzeczywiście dobrze ocieplony to może być to jeszcze mniej. I jeżeli jeszcze w czasie dużych mrozów (-10 i mniej) kłopotów może i nie będzie to powinieneś się zastanowić ile mocy będzie Ci potrzebne gdy będzie na zewnątrz tak jak jest teraz czyli + 7 C i czy znajdziesz  węglowy kocioł o tak niskiej mocy minimalnej aby mógł pracować poprawnie. Radzę sprawdzić projekt gdzie powinno być określone zapotrzebowanie budynku na ciepło a jak nie ma to wykonać obliczenia w jednym z dostępnych programów. Kolejna sprawa to jaka ma być instalacja, czy to będzie grzejnikowa czy podłogowa czy może mieszana grzejnikowo-podłogowa? I jeżeli jeszcze do grzejników można by się pokusić o montaż kotła węglowego, chociaż dla mnie z wyżej wymienionych powodów to i tak będzie trudne, to do podłogówki i mieszanej instalacji grzejnikowo-podłogowej to jest to praktycznie niemożliwe czyli instalator miał racje. Kolejna sprawa to kotłownia, a właściwie jej kubatura. jeżeli chodzi o kocioł na paliwo stałe. Nie chcę się powtarzać bo już w tym temacie było na forum  sporo tematów które radzę przeczytać jak i radzę przeczytać rozporządzenie  " w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki" i porównać wymagania dla kotłowni na paliwo stałe z projektem domu który budujesz. i wyciągnij  wnioski z tej lektury.

Maku, tu mi np wyszło, że mi potrzeba do samego ogrzania prawie 11 kW. 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12sm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzesz. Nie zauważyłem. Prawdą jest taka że mam na parterze 120 m2 a na poddaszu ok. 40 m2, ale ze względu na to że to jest koperta wiec są skosy i automatycznie kubatura się zmniejsza. Niestety teraz widzę, że w tym kalkulatorze nie mozna wybrać koperty. Sorry za wprowadzenie w błąd.

 

Teraz widzę o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam dojść ile m2 ogrzewasz? Bo to co podajesz jest ze sobą sprzeczne. W pierwszym poście piszesz 150 w ciepło właściwe wstawiasz 248 a w kolejnym poście wychodzi Ci 160 m2. Ale masz jeden pożytek z obliczeń czyli wskaźnik na m2 dalej już prosta matematyka i jak jest te 160 m2 jak to wynika z ostatnich wyliczeń to zapotrzebowanie wyniesie ....... 5,76 kW na CO. Nie pomyliłem się w swoim pierwszym poście który napisałem ani odrobinę. Jeszcze ciekawsza jest rubryka "straty" i jak weźmiesz na poważnie to co tam napisano to powinieneś podjąć próbę ograniczenia chociaż tych dwóch największych pozycji czyli wentylacja i  ściany (na dachu i podłodze też można jeszcze sporo zaoszczędzić). Oczywiście rozumiem że to kosztuje ale masz szanse obniżyć znacznie wskaźnik zapotrzebowania. Już przy przy takim które wyszło obecnie węgiel jako paliwo do ogrzewania jest zwyczajnym nieporozumieniem a jak Ci się uda obniżyć zapotrzebowanie o 10W/m2 przez docieplenie ścian i wentylacje mechaniczną z rekuperacją to daruj sobie węgiel i zacznij myśleć o PC co w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym będzie optymalnym rozwiązaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę namieszałem. Niestety jestem laikiem w tej materi. Gdybym chciał ogrzewać tylko piecem gazowym tzn. 160 m2 całosci. w tym 30 m2 podłogówki  i 9 grzejników. Do tego ogrzewanie cwu.  3 osoby. To jakiej wielkości piec  z zasobnikiem musiałbym kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że są kotły kondensacyjne i konwencjonalne. Czy warto kupować kondensacyjny przy tak małej powierzchi podlogówki? Czytałem ze kondensacyjny najlepiej pracuje właśnie przy podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensacyjny pracuje prawidłowo na każdej instalacji, pod warunkiem, że jest ona zaprojektowana pod ten kocioł, np grzejniki do kondensata powinny być tak dobrane aby przy -20C nie przekroczyć temp kondensacji na kotle - czyli na max temp roboczą 55C.

Wtedy są oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym zamontować kocioł dwufunkcyjny na poddaszu użytkowym? Z zamnknietą komorą spalania. Centralnie nad kotłownią gdzie będzie stał kocioł ds. Dodam, że na poddaszu  nie będzie sypialni. Czy są jakieś ograniczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.