Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc Kotła Zasypowego W Domku Letniskowym A Moc Grzejników


AntekBoryna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W rodzinie mam niewielki (55m2 pow. użytkowej) domek letniskowy. Do tej pory ogrzewany kotłem elektrycznym 13 kW bo taki akuratnie był po ciotce, bez taryfy nocnej to masakra jeśli chodzi o koszta. Grzejniki rozgrzały się dość szybko ale ciepłą wodę trzeba było trochę czekać. Bojler jest dany 200 litrów bo i tak jak przyjeżdżają to minimum 4 osoby i zapotrzebowanie na CWU duże.

 

Teraz chcemy założyć normalny kocioł. Nie chcemy z podajnikiem bo to bardzo duże koszta (przyzwoity kocioł to podobno wydatek 6000 zł, prawda?). Kolejna sprawa na działce zawsze jest trochę drzewa do spalenia.

 

Pytanie jak dobrać moc kotła? Chce mieć możliwość szybkiego rozgrzania budynku. Budynek o konstrukcji masywnej bo budowany z cegły, nieocieplony. Jak się przyjedzie zimą jest naprawdę zimno.

 

Chciałem kupić kocioł 18 kW TEKLA Economik 18kw z dmuchawą, ale znajomy instalator mówi mi że mam za mało żeberek. A mam 40 żeberek aluminiowych (^t = 60 ' C: 110 W, czyli razem 4400 W).

 

Zależałoby mi jednak na mocnym kotle by dom szybko się nagrzewał, teraz po przyjeździe da się siedzieć tylko koło grzejników a dodatkowo szybko była ciepła woda. Obecnie trzeba czekać kilka godzin.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz zapotrzebowanie budynku na ciepło: http://cieplowlasciwie.pl/

Potem weź piec drewno lubny np. MPM DS

 

Od razu mogę Ci powiedzieć że jak rzadko odwiedzasz dom to i tak nagrzanie go będzie trwało ze 2-3dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiało by być bardzo dużo grzejników i może jakaś podlogowka żeby w krótkim czasie nagrzac wychlodzony dom. Pamiętam jak ja w swoim domu zimą nie paliłem 3 dni bo nikogo nie było to po powrocie i rozpaleniu musiałem palić z 14-16 godzin żeby wróciło do tych 22 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.