Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Wykopałem zdjęcia mojego byłego palnika uni z zapalarką jak sprzedawałem. Może się przyda :)

post-53390-0-60902800-1509380368.jpg

post-53390-0-93027800-1509380344.jpg

Edytowane przez gilal
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie zmieniono konstrukcję palnika po kilku latach. We wcześniejszych, jeśli wierzyć instrukcji w PDF, była tylko rurka (zapewne z jakimś elementem czerpiącym powietrze za wentylatorem) poprowadzona do otworu, a ten był jedynie mocowaniem grzałki (strona 25: https://ezelazny.pl/media/wysiwyg/Piece_C_O/Defro/DuoUni/Defro_Duo_Uni_instrukcja_obs_ugi.pdf).

Tutaj to wygląda zupełnie inaczej. Jak ktoś ma jeszcze jakieś zdjęcia zapalarki, oraz jak to jest od środka skonstruowane to niech wrzuca.

Podobnie jak soft w wersji K1PRv3 2.4.7, bo jak widzę to chyba ostatni więc jeśli ktoś ma kopię niech wrzuci. Na forum znalazłem tylko wersję bez zapalarki.

W ogóle jaka jest teraz metoda dystrybucji aktualizacji przez Defro. Wysyłają na e-maila?

Edytowane przez radekrp90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz napisać na serwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba zrobię, mam nadzieję, że nie jestem u nich na czarnej liście, bo już ostatnio miałem z nimi "problem", bo zgodnie z ich polityką nie rozsyłali software do aktualizacji (choć wtedy pytałem o cross-flash).

W poniedziałek pytałem ich o katalog części. Jest w przygotowaniu. Po 6 latach od wprowadzeniu kotła do sprzedaży i po 2 od zakończenia produkcji. Brawo Defro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś takiego znalazłem. Może też się przyda :)

Screenshot_20190213-073643.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sigmy. Sprawdzałem z innego pieca i wygląda tak samo. Pewnie takie same palniki.

DTR - SIGMA UNI SIGMA UNI NZ - WYD XXVI - maj 2018.pdf

DTR - DEFRO DUO UNI DEFRO DUO UNI NZ - WYD. XXIII - wrzesień 2017.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, niby pobrałem wcześniej te instrukcje a nie zauważyłem tego.

Zapytanie do Defro wysłane - zobaczymy, czy jak zwykle mnie oleją (jeśli chodzi o soft) czy jednak coś odpowiedzą.

Edytowane przez radekrp90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego się spodziewacie instalując kolejne wersje softu do starych sterowników - rewolucji? Mam kocioł kupiony w ubiegłym roku z sterownikiem K1Pv4 Adaptive z programem w wersji 3.2.5. Korzystam z z nielicznych jego funkcji, głównie dotyczących codziennej obsługi: kalibracja paliwa, rozpalanie i wygaszanie, a przy zmianie węgla i skokowej zmianie temperatury zewnętrznej ustawiam moc i ew. procentowo zwiększam lub zmniejszam nadmuch. Samo menu sterownika jest trzypoziomowe i  w sumie zawiera pewnie kilkadziesiąt funkcji regulacyjnych, kręci ktoś tym wszystkim? Przecież patrząc na analogię choćby z innymi, urządzeniami, czy ktoś czeka niecierpliwie na zmianę oprogramowania pralki, zmywarki, czy drukarki? Nie wydaje się Wam, bo mnie tak, że te procesorowe sterowniki to przerost formy nad treścią, tym bardziej, że jak czytam forum, to chyba większość pali w dwustanie. Czego Wam generalnie w tych sterownikach brakuje, bo nie mogę się tego w wątku doczytać? Aha, sorry, parę razy pojawia się uwaga, że inne kotły pokazują zużycie w kg, a Defro w procentach. To jest problem?

Mój problem to nie sterownik, zbyt mała komora pod palnikiem, co powoduje, że mam kocioł w którym węgiel sypię raz w tygodniu, ale z szufladeczką z popiołem ganiam co drugi dzień; - paląc węglem, na którego workach napisano "popiół: 5-10%".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia jakości węgla i jakości deklaracji "pakowaczy". W zasadzie nikt tego nie sprawdza, co jest w kolejnych workach eko-groszku (swoją droga co za idiotyczna nazwa), pelletu, miału czy innego owsa.

Mi, w przypadku pytania o kolejne aktualizacje, chodzi o to czy coś zmieniano w PID. Gdybym chciał pracować w (moim mniemaniu) mało efektywnym dwustanie to bym została na oryginalnym K1. Od trzech lat pracuję z PID i nie zmienię tego na nic innego, bo właśnie raz schodząc i ustawiając kocioł pod swoje potrzeby on sam ma adaptować się do warunków i podawanego paliwa.

Wiadomo, im więcej opcji tym więcej można namieszać i trzeba mieć jakieś pojęcie co się zmienia i na co się wpływa.

Co do gadżetów - jedyna przydatna funkcja z wymienionych to właśnie ten procentowy wskaźnik zasobnika choć lepiej by było gdyby dało się to zrealizować jakimś czujnikiem, bo pomiar na podstawie obrotów ślimaka jest delikatnie mówiąc nie precyzyjny.


EDIT:

Dostałem aktualizację na e-mail dla K1PRv3 2.4.7 (wersji nie podali ale chyba ta jest ostatnia) oraz dla SPK LUX. Po powrocie z pracy wgram aktualizacje i zobaczymy czy, i co zmienia.

Pliki w załączniku.

 

SPKprog.bin

K1PRv3 2.4.7 prog.bin

Edytowane przez radekrp90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pamięci K1Pv3 2.4.7 - czyli bez zapalarki gdyby ktoś szukał. W tym momencie pracuje to u mnie.

K1Pv3 2.4.7.bin

spodobało mi się:

57 minut temu, radekrp90 napisał:

... workach eko-groszku (swoją droga co za idiotyczna nazwa)

@radekrp90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radekrp90 napisał:

To kwestia jakości węgla i jakości deklaracji "pakowaczy". W zasadzie nikt tego nie sprawdza, co jest w kolejnych workach eko-groszku (swoją droga co za idiotyczna nazwa), pelletu, miału czy innego owsa.

Mi, w przypadku pytania o kolejne aktualizacje, chodzi o to czy coś zmieniano w PID. Gdybym chciał pracować w (moim mniemaniu) mało efektywnym dwustanie to bym została na oryginalnym K1. Od trzech lat pracuję z PID i nie zmienię tego na nic innego, bo właśnie raz schodząc i ustawiając kocioł pod swoje potrzeby on sam ma adaptować się do warunków i podawanego paliwa.

Wiadomo, im więcej opcji tym więcej można namieszać i trzeba mieć jakieś pojęcie co się zmienia i na co się wpływa.

Co do gadżetów - jedyna przydatna funkcja z wymienionych to właśnie ten procentowy wskaźnik zasobnika choć lepiej by było gdyby dało się to zrealizować jakimś czujnikiem, bo pomiar na podstawie obrotów ślimaka jest delikatnie mówiąc nie precyzyjny.


EDIT:

Dostałem aktualizację na e-mail dla K1PRv3 2.4.7 (wersji nie podali ale chyba ta jest ostatnia) oraz dla SPK LUX. Po powrocie z pracy wgram aktualizacje i zobaczymy czy, i co zmienia.

Pliki w załączniku.

 

SPKprog.bin

K1PRv3 2.4.7 prog.bin

O widzisz, jednak nie tacy źli :) :) :)

A jaka wersja na spk? Może masz nowszą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie podał co to jest za wersja. U siebie mam 3.1.2 więc nawet nie wiem czy da się zaktualizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj znać co wyszło :) Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2019 o 20:31, radekrp90 napisał:

Wgrałem, uruchomiłem i odpaliłem... ale nie obyło się bez problemów.

Nie zauważyłem na początku gdzie jest opcja wyłączenia zapalarki więc był problem po wyłączeniu hallotronu wentylatora. Rozpalił się z uruchomionym czujnikiem (którego nie ma fizycznie), a po rozpaleniu wyłączyłem go w menu.

Czasy podawania zmodyfikowałem - min. praca ~2 sekundy, max wydłużyłem do 60 sek. Korekta powietrza minimalna +20.

I... działa :)

IMG_20190211_194837-001.thumb.jpg.09a2ddf54be3917f9fc63fd469bcd070.jpg

IMG_20190211_194841-001.thumb.jpg.d5b8ced71ca4a100f7621ad5facc6c12.jpg

Trochę anemicznie, ale działa. Póki dom jest dogrzany więc nie ma wielkiego zapotrzebowania ale całość będzie testowana bardziej jutro gdy dotrze wentylator z przepływomierzem.

Przy okazji przetestowałem wyjście dla zapalarki - działa! :D

Oczywiście nie wiem jak z obciążalnością elektryczna tego wyjścia, bo wygląda tak sobie:
IMG_20190211_193707-001.thumb.jpg.038fd6c1ebcdcb70d5f3f0bf70b820aa.jpg

IMG_20190211_193715-001.thumb.jpg.afbf974b288a989d810fb7d804c5fdba.jpg

IMG_20190211_193727-001.thumb.jpg.bd0e37b6c46dc099412fb5c50f256276.jpg

Niestety, coś mi się pomyliło z tym miejscem na zapalarkę. Może to u kogoś w palniku widziałem... u mnie palnik jest lity. Porobię jutro zdjęcia dokładniej przy wymianie wentylatora. Może latem w takim razie zrobi się modyfikację - czekam na Wasze propozycje :)

Zapalarka w sumie mogłaby być jakiegoś innego producenta, skoro i tak musiałbym dorabiać mocowanie :)

Jak ktoś ma zdjęcie swojej płytki z wyjściem zapalarki (albo pofatyguje się je zrobić) będę wdzięczny :)
 

 

Już dawno miałem się za to wziąć, lecz dopiero po Twoich wpisach się zmotywowałem.

Wgrałem ten soft od Ciebie K1PRv3 2.4.7

Opcja zapalarki się pojawiła lecz na ręcznym przy załączeniu... NIC na wyjściu nie ma. Rozebrałem sterownik a tam pusto w miejscu przekaźnika. Pomierzyłem czy jest sterowanie - JEST. Pogrzebałem w klamotach, przekaźnik i diodę gaszącą wstawiłem. Od strony elektroniki jesteśmy na tym samym etapie :). Grzałki nie mam więc też latem przy odrobinie czasu wstawię "coś". PCB mamy inne ale to bez znaczenia.

Będę też chciał wstawić zamiast zbiornika na węgiel rurę wrzutkową. Obecnie mam rozwiązane podawanie węgla ze strychu na wibratorze.

IMG_20190213_140727.thumb.jpg.818e1277dcbbc04ec96fdff6511135e5.jpg

 

IMG_20190213_140734.thumb.jpg.59b11a9f80a2fefd2462bcd68005f665.jpg

 

IMG_20190213_143929.thumb.jpg.e096de114963988affad22608432a369.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz PCB dedykowane do grzałki. W mojej muszę odlutować przekaźnik i zrobić dodatkową płytkę z gniazdem przekaźnika i bezpiecznika. Ale najważniejsze, że jest sygnał więc jesteśmy w domu.

Do wieczora zrobię stosowne opisy i schematy, i założę nowy temat tak aby nie robić smietnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie na temat, ale może ktoś na szybko mi odpowie.

Mam k1pv4, najnowszy soft, i nie pojawia mi się przycisk "wygaszanie"... dlaczego? (nawet jak rozpale i klikne "start")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem odpowiedź od Defro odnośnie aktualizacji.  Pisałem do nich chyba ze 2 tygodnie temu 

Najnowszą wersją oprogramowania dostępną do K1Prv4 w tym momencie to wersja 3.4.0 

Wersja 3.5 jest wersją nieprzetestowaną i niedopuszczoną do produkcji więc nie powinna być instalowana w urządzeniach 

Edytowane przez TommekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ponownie ja i mój K1@K1Pv3 :)

Sterownik naprawiłem i to chyba tranzystor był problemem ale już to opisałem w innym temacie.

Nie mogę jednak dojść z ustawieniami, bo mój wykres wygląd jak sinusoida. Temperatura nastawiona to 55*C, a piec pracuje w zakresie 45-60 *C z okresem 30 minut (czyli np: 15:00=45, 15:30=60, 16:00=45...).

Co zmienić aby to poprawić? Podawanie z uwagi na inny podajnik zmodyfikowałem ale może coś jeszcze? Kilka osób robiło taki mod więc jakieś ustawienia dla PID może są? :)

Edytowane przez radekrp90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radekrp90 Niestety w tych sterownikach producent nie udostępnia wsp. regulatora PID więc zakres zmian jest mocno ograniczony.

Dużo zależy od samej instalacji termostaty, zawory 3-4d, bufor i "płynności" odbioru ciepła. W ustawieniach masz moc kotła  - zmniejszenie powinno ograniczyć przeciąganie ale będzie dłużej dochodził do zadanej. Jak zmniejszysz za bardzo to nie osiągnie temperatury. W serwisowym masz max. temp. spalin - tutaj również jak obniżysz to masz wpływ jak wcześniej na "moc kotła". Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, próbowałem ograniczać mocą (zszedłem na 68% bez efektów), temperatura spalin na 200*C również nic nie dała.

Dziwi mnie to, bo na sofcie z K1P i K1PRv3 2.4.2 było ok, a tu niby nowszy a jednak gorzej... będę badał sprawę albo zrobię kolejny reset.

Odbiór ciepła jest w miarę równomierny (jest wprawdzie cykl pomp CO ale nawet po jego wyłączeniu nie było poprawy).

Ktoś tutaj ma jeszcze K1Pv3 ze starym motoreduktorem i korzysta z PID? Jakie macie ustawienia i jaki wykres?

Edytowane przez radekrp90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Mam prośbę, otóż posiadam kocioł Defro Komfort Eko Duo 15KW. Dół mam cały w podłogówce, zaś góra grzejniki. Hydraulik pompkę od podłogówki i grzejników podpiął razem do sterownika, czyli obie tak samo pracują. Natomiast ja chciałbym sterować oddzielnie pompką od podłogówki a oddzielnie od grzejników. O ile na górze już mam ciepło, to na dole przydałoby się jeszcze pogrzać, ale tym sposobem również góra grzeje. Czy może ktoś mi podpowiedzieć jak przepiąć pompki w sterowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.