Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Po podłogach mam ok 150m2, wszędzie podłogówka (parter i poddasze użytkowe) do tego jedna drabinka w łazience u góry podłączona pod obieg dwóch grzejników w piwnicy. Ściana 30 porotherm+15 styro, okna trzyszybowe. Piec taki sam jak Twój 15kW Eko komfort PZ i myślę że 12 byłby wystarczający. Dokładnie tego nie sprawdzałem ale jak było poniżej zera to tak 25kg na dobę szło. Ogólnie od września do teraz poszło prawie 4 tony miału 27 z Chwałowic przy temp w wewnątrz 22-24. Nie wiem czy to dobry wynik ale myślę, że źle nie jest zwłaszcza przy eksperymentach z kotłem. Na przyszły sezon mam zamiar przerobić trochę instalację włączając pompę w obieg powrotu,myślę,że powinno spaść zużycie. Mam zawór 4d i z niego idzie na grzejniki i na zawór termostatyczny 3d który podaje na podłogówkę. To też zamierzam trochę przerobić pod kątem siłownika, bo podłączając siłownik nie będę w stanie na podłogę puścić np 28 i jednocześnie na grzejniki np 42. Teraz umiem ograniczając podłogę na zaworze 3d ale manualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa idealnie na pid. Mam tylko korektę wiatru ustawioną na -20%. Oprogramowanie K1P chyba to najnowsze ze stronki defro. Obecnie kocioł ustawiony w tryb letni, nie mam zaworu 4d a ochronę powrotu mam na CO. Wiec zmieniłem pompy podłączyłem ta CO jako podłogowa. W grzejnikach mam termostaty więc w jak trzeba to domek sie dogrzewa.

W środku kocioł szaro delikatnie żółty można powiedzieć. Spalanie ostatnio było 11dni. Natomiast zasypalem 2 dni temu i pokazuje jeszcze 12 dni.

attachicon.gif20170406_180207.jpg

attachicon.gif20170406_180220.jpg

Może jakiś schemacik poglądowy instalacji byś pokazał?Będę u siebie robił przeróbki więc może się przyda.Muszę przerobić tak żeby siłownik sterowal mi tylko podłogówką a grzejniki puścić całkiem osobno na innym zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH i spokojnego bezproblemowego spalania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich którzy mają lub będą mieli problemy podobne do moich. W sobotę zamontowałem turbinke i zaktualizowałem oprogramowanie do k1pv3. Ustawiłem także moc kotła na 12kW. Wreszcie dmuchawa działa tak jak potrzeba. Węgiel się nie przesypuje i równomiernie spala na calym palniku. Zdecydowanie polecam upgrade dmuchawy poprzez instalację turbinki. Jeszcze zostało mido zrobienia dorpowadzenie powietrza do zasobnika w celu eliminacji wilgoci. Pozdrawiam i wesołych świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbinkę zamówiłeś w Defro? Jakie są to koszty? Nie było problemu z zainstalowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dałbyś jakieś fotki ?Ja mam też eko komfort pz 15kW, sterownik K1P, dmuchawa WPA HL 06 i nowe softy 2.4.1, 2.4.7 nie działają mi poprawnie jak chodzi o PID.  Może jakbym zrobił przeróbkę na V3 coś by się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak turbinkę zamówiłem w Defro poprzez opcję na stronie "Zapytanie o częsci" - koszt to 133zł z przesyłką za pobraniem. Póki co zamontowałem ją na dwie opaski i silikon. Uszczelnienie także z silikonu. Załączam zdjęcia.

 

Dla mnie PID na 2.4.1 i 2.4.7 się nie sprawdzał. Jak temperatura na piecu spadała to wentylator ledwo dmuchał i piec bardzo wolno dochodził do zadanej - nawet powyżej 1-2 godzin. Miałem ustawioną korektę górną wentylatora na +20 w zaawansowanych a i tak to słabo PID działał. Teraz z turbinką ma wentylator ustawiony na -6. Także wcześniej musiałem dużo dłubać w ustawieniach serwisowych i przestawiać czasy przestoju podajnika żeby węgiel się spalał i nie przesypywał. Było to uciążliwe bo gdy temperatura na zewnątrz się zmieniała o 10stopni trzeba było korygować ustawienia. 

Teraz nie ma tego problemu. Tak jak wspomniałem dodatkowo po aktualizacji do v3 zmieniłem moc kotła na 12kW i działam na ustawieniach fabrycznych. Tylko korekta went. na -6. Ogólnie z moich obserwacji wynika że oprogramowanie v3 działa lepiej od v1. Teraz zastanawiam się tylko na przerobieniem instalacji za zawór 4D i zrobienie obwodu kotłowego bo mi temperatura powrotu spada jak nie ma zapotrzebowania na ciepło.

post-58506-0-53489900-1492620283_thumb.jpg

post-58506-0-14535700-1492620284_thumb.jpg

post-58506-0-76190300-1492620284_thumb.jpg

post-58506-0-39570700-1492620285_thumb.jpg

Edytowane przez tobiaszt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki. U mnie było dokładnie tak samo. Sporo czasu spędziłem w piwnicy chcąc doprowadzić do używalności PID na softach 2.4.1 i 2.4.7, a i tak podajnik podawał jak szalony, bo temp. leciała w dół, a wentylator ledwo dmuchał co powodowało mi zawalenie palnika opałem i gaśnięcie kotła. Po wgraniu z powrotem 2.2.6 działa jak należy ale też do pewnego momentu. Jak się ociepliło na dworze to puszczałem na podłogę temp. 25 st. i musiałem wtedy wydłużyć maksymalną przerwę podawania z 50 na 130 bo przesypywał węgiel do popielnika. Na samym CWU nie ma szans z PID, musiałem przejść na dwustan. Też myślę nad założeniem pompy na obieg kotłowy, bo sam 4d nie daje sobie rady, muszę pchać obieg pompą CWU żeby powrót był na w miarę przyzwoitym poziomie. W tej chwili mam ok 50 przy zadanej na piecu 59. Nie daje więcej bo mam zmywarkę podłączoną pod ciepłą wodę i maksymalnie mogę jej podać 60 st. Docelowo chcę jeszcze założyć zawór mieszający na wyjściu z bojlera, żeby na instalację móc zmniejszyć temp. wody bo można się poparzyć, a jednocześnie chciałbym na bojlerze mieć te 55-58. Przy opcji z tym zaworem mieszającym na CWU będę musiał założyć pompkę do cyrkulacji, bo przestanie mi działać grawitacyjnie. Myślę, że może i trochę zaoszczędze na węglu, bo jednak cyrkulację ustawie sobie tylko na godziny wieczorne, a teraz działa cały czas co pewnie przedkłada się na większe zużycie opału.

A jaką Ty masz instalację i w jaki sposób rozwiązane podłączenia ? Ja chcę oddzielić obwód podłogówki od grzejników, bo w tej chwili wszystko idzie mi przez zawór 4d. Podłogówka oczywiście jest podłączona przez zawór ograniczający ale na ten typ nie ma siłowników. Mam kupiony siłownik na 4d ale wtedy nie będę w stanie jednocześnie ustawić na podłogę np 30 a na drabinkę w łazience powiedzmy 42 dlatego muszę coś pokombinować. Chyba, że ktoś mógłby doradzić jak z tego wybrnąć bez może niepotrzebnych i kosztownych przeróbek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację podłączoną mam tak jak na rysunku. Zawór 4d mam Afriso ARV484 z siłownikiem ARM 323 (jeszcze nie założony), a podłogówka jest zasilana przez zawór ograniczający Afriso ATM761 GZ 20-43. Chciałbym przerobić instalację tak aby zawór 4d z siłownikiem sterował mi podłogówką gdyż jest to główne ogrzewanie w całym domu, a niezależnie żebym mógł sobie puścić cieplejszą wodę na drabinkę w łazience i grzejniki w piwnicy. W tej chwili mogę to zrobić jedynie ręcznie odkręcając 4d np na 4/10 co daje mi na grzejniku jakieś 40* a podłogówkę muszę wtedy ograniczyć przykręcając zaworem termostatycznym. Mieszkam jeden sezon i grzejników w piwnicy użyłem raz, a drabinkę w łazience kilka razy więc w razie czego zawsze mogę sobie zejść do piwnicy i manualnie odkręcić. W tej chwili mogę zawór termostatyczny ustawić np na 35* i ustawić 4d np na 2/10. Na podłogę pójdzie wtedy jakieś 25* ale na grzejniki również i jak będzie potrzeba włączenia drabinki trzeba odkręcić 4d na 4/10 a termostatyczny skręcić na 2,5. Czy ktoś mógłby coś doradzić jak wybrnąć z tego?

 

Drugą sprawą jest temp. powrotu. W sezonie grzewczym przy temp. kotła 60* powrót jest w okolicach 38-42* gdy nie chodzi pompa CWU. Miałem przez dłuższy czas pompę odłączoną, bo temp. CWU była na poziomie 55*, czyli działa grawitacja. Jeden z kolegów na tym forum napisał, że wymusza obieg pompą CWU mając ją włączoną na stałe. Sprawdziłem to u siebie i faktycznie działa, powrót podskoczył o 10* ale podskoczyło też spalanie. Chciałem dowiedzieć się dokładnie w które miejsce musiałbym wstawić pompę na powrót żeby wymusić tzw. obieg kotłowy ? Podobno jest to rozwiązanie optymalne jak chodzi o spalanie i utrzymanie ciepłego powrotu.

post-70700-0-60311600-1493034128_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak turbinkę zamówiłem w Defro poprzez opcję na stronie "Zapytanie o częsci" - koszt to 133zł z przesyłką za pobraniem. Póki co zamontowałem ją na dwie opaski i silikon. Uszczelnienie także z silikonu. Załączam zdjęcia.

 

Dla mnie PID na 2.4.1 i 2.4.7 się nie sprawdzał. Jak temperatura na piecu spadała to wentylator ledwo dmuchał i piec bardzo wolno dochodził do zadanej - nawet powyżej 1-2 godzin. Miałem ustawioną korektę górną wentylatora na +20 w zaawansowanych a i tak to słabo PID działał. Teraz z turbinką ma wentylator ustawiony na -6. Także wcześniej musiałem dużo dłubać w ustawieniach serwisowych i przestawiać czasy przestoju podajnika żeby węgiel się spalał i nie przesypywał. Było to uciążliwe bo gdy temperatura na zewnątrz się zmieniała o 10stopni trzeba było korygować ustawienia. 

Teraz nie ma tego problemu. Tak jak wspomniałem dodatkowo po aktualizacji do v3 zmieniłem moc kotła na 12kW i działam na ustawieniach fabrycznych. Tylko korekta went. na -6. Ogólnie z moich obserwacji wynika że oprogramowanie v3 działa lepiej od v1. Teraz zastanawiam się tylko na przerobieniem instalacji za zawór 4D i zrobienie obwodu kotłowego bo mi temperatura powrotu spada jak nie ma zapotrzebowania na ciepło.

Zamontowałem turbinkę, dziś wgram soft v3 i zobaczymy. Nadal działasz na fabrycznych 12kW ?Ja dostałem z Techa listę zmian jakie należy wykonać w menu serwis na moim K1P 15 KW PZ żeby wszystko hulało. Zmiany są w parametrach mocy i rozpalania no i wiadomo, halotron podajnika na off i kontrola klapy zasobnika też. Gdyby ktoś był zainteresowany to zamieszczę szczegóły. Wygląda na to, że K1PV3 nie był montowany w Eko Komfort PZ skoro nie ma softu typowo pod PZ i trzeba zmiany wprowadzać, ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem soft v3 2.4.7do mojego K1P, jest całkiem inaczej niż na dedykowanym K1P PZ 2.4.7, trzeba posiedzieć nad ustawieniami ale powinno być ok. Jednak cały czas wali mi komunikatami że kanał powietrzny niedrożny, też ktoś miał coś podobnego? Turbinka praktycznie wcale się nie kręci. Czy ktoś mógłby wyjaśnić jak dokładnie działa korekta dolna i górna wentylatora?

Edytowane przez kurakk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć w jednym wątku, że korekta górna służy do korygowania powietrza gdy kocioł próbuje osiągnąć temp. zadaną, a gdy już ją osiągnie to wtedy bierze pod uwagę korektę dolną. Gdy parametry te pozostają nietknięte to działa główna korekta powietrza i charakterystyka pozostaje taka sama w przypadku dążenia do zadanej jak i po jej osiągnięciu i przekroczeniu. Czy ktoś może to potwierdzić?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem podobny komunikat przy uruchomieniu funkcji ,,test drożności  nadmuchu '' i jak się okazało póżniej na połączeniu kołnierzowym wentylatora z kanałem była nie prawidłowo założona gumowa uszczelka i mocno  wiało ale wentylator pracował.Jestem od nie dawna użytkownikiem defro komfort eko pz 20 kw , sterownik k1prv4 PZ i też nie mam pojęcia [a instrukcja jest uboga w opisy] jak stosować ,,korektę powietrza dolną'' i korektę powietrza górną'' Co dzieje się z pracą kotła i ze spalaniem na retorcie gdy na ,,górnej korekcie powietrza'' dam na +[plus] , a na ,,dolnej korekcie powietrza '' dam na -[minus] i odwrotnie .Dołączam się do postu Kurakk-a i proszę o wyjaśnienie tematu  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Mam pytanie bo już zapomniałem , czy po aktualizacji softu ustawienia zostają nasze czy wszystko wraca do ustawień fabrycznych. Mam k1pvr4 na sofcie 3.2.2 bez turbiny i wszystko w sumie ok. Ale korci mnie aktualizacja softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam przeczytałem prawie wszytko i doprawdy nie rozumiem czemu wielu uważa że pid jest be

pale dopiero właściwie tydzień bo kociołek 1 maja zainstalowany to się nie liczy a lato wodę grzałem prądem

defro komfort eko 15 teraz działa na 25 % mocy korekta nadmuchu na +5 grzeje dom i wodę groszek niedźwiedź z castoramy na zimę jest mocniejszy coś 24 chyba

co do pracy pid podstawa pozwolić mu pracować i nie przestawiać co parę minut on sie uczy  czytaj zlicza dane i przetwarza każda zmiana to rujnuje i wprowadza w błąd

i nie stresować się jak piec przez 2 do 5 h niedojdzie do temperatury pid ma powolnie to robić nie w 5 minut

 

ps dodam że nie mam bajerów zaworowych chronię powrót  zaworem termostatycznym i zawory termostatyczne na kalafiorach 1 w łazience ręczny upływ dla pracującej pompy

charakterystyka po ząbkowana bo jak kalafiorki sir otwierają idzie sporo zimnej wody a bajpas widać wolny ale kocioł powoli to dobija i pracuje wtedy na 100 % czyli najlepiej 

w zimie będzie lepiej będą większe rozbiory i zostanie tylko regulacja mocą kotła i korekta turbiny spieki kopczyk

Edytowane przez mk1a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jeżeli tak to oka ładnie się pisze gorzej wychodzi czasami w praktyce no i w ekonomi sam używam pida ale  długą drogę przeszedłem żeby to zagrało łącznie z przeróbkami nowej instalacji, a gdy już doszedłem wprawy rezygnuje z czarnego złota (ekogroszku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem śmieciucha do tej pory teraz to mercedes a gazu niema i 20 lat nie będzie 30km od wawki taki skansen co do pida w mrozy sie zobaczy mam moduł wifi więc mogę korygować delikatnie ale nie chce raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mk1a Ja używałem pida cały zeszły sezon (od połowy października do niemalże końca kwietnia) i bylem bardzo zadowolony. Spalił em 3,4 T ekogroszku ze składu. Sąsiad, który mieszka w identycznym domu (osiedle deweloperskie) z identycznym piecem Komfort Eko 15kW szczyci się że spalił 600 kg mniej niż ja bo nie używał pida tylko ustawiał piec w dwustanie. Ja mam jednak podejrzenie, że oszczędność jednak wynikała z tego, że sąsiad ma kominek, w którym palił niemalże do połowy listopada. Dodatkowo ja mam dwie kobiety w domu a on mieszka sam. Ja dodatkowo widzę różnice w wygodzie. Ja zaglądałem do kotłowni raz w tygodniu aby wyczyścić i naładować piec a sąsiad ogarniał dwustan prawie cały sezon.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez awiator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Przeczytałem cały temat i mam kilka pytań. Pierwsze to, czy montaz tej turbiny daje cos wiecej niz lepsze wypalanie czy moze wychodzi lepiej w ilosci spalanego grochu. Drugie pytanie, czy da sie jakos zmniejszyc obnizenie temp kotla gdy sterownik pokojowy zglosi dogrzanie pomieszczen bo jak narazie jest obnizana o 10 stopni. Obniżenie temp na podłogowym moge sobie zmieniać ale juz pieca nie. Sterownik K1Pv2 z pid Komfort Eko 15kW.

 

Ktos kiedys napisał ze soft 2.4.7 jest nie do opanowania i ja tez to zdanie podzielalem ale chyba sie mylilem. Po przerobieniu instalacji dziala to tak jak na fotkach.

post-66718-0-27292800-1507441709_thumb.jpg

post-66718-0-82568000-1507441727_thumb.jpg

Edytowane przez lechumb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Dziś założyłem ponownie mała turbinkę na wentylator bo na dużej spiekał mi sie popiół. Potestuje pare dni i zobaczę jakie będą efekty. Wentylator znacznie obniżył obroty i popiół dużo lepszy. Zmiana obrotów w menu serwis na 160-620 max spaliny 160, reszta bez zmian. Moc kotła narazie na 55%.tam gdzie sie zaczyna prosta kreska kocioł pracuje na małej turbince.

post-66668-0-07497600-1509893821_thumb.jpg

post-66668-0-46831000-1509893839_thumb.jpg

post-66668-0-17490000-1509893859_thumb.jpg

post-66668-0-51520700-1509893876_thumb.jpg

post-66668-0-89870600-1509893891_thumb.jpg

Edytowane przez Snoopi21898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wymiary małej a jakie dużej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.