Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Gro-Eco 25Kw, Ognik Plus Pid - Duże Spalanie


Jasiekk90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam piec i sterownik taki jak w temacie, ogrzewam nim 120m2 parteru i 260 litrów wody w bojlerze, mam  również 100m2 poddasza które z racji tego że stoją tam tylko kwiaty grzane nie jest, kaloryfery są tam ustawione na anty zamarzanie. Problem polega na tym że piec pochłania niebotyczne ilości ekogroszku. jakieś 30kg na dobę a może i kilka kg więcej. Nie wiem jak wysterować sterownik żeby zaczął palić mniej a dodatkowo że Ognik Plus PID nie da się zbytnio wysterować, z ważniejszych rzeczy to moc dmuchawy mam ustawioną na 95, ni 3, PP 0, dodatkowo w kodzie 3111 ustawiłem czas przerwy na 60. Dom jest zbudowany z pustaków bezfugowych o szerokości 36 cm, nieocieplony. Teraz tak, wiem że 25kW jak na 120m2 to o wiele za dużo ale ten dom kupiliśmy z takim wyposażeniem z jakim jest więc nie miałem wpływu na moc kotła ale mimo wszystko jest on dobrany dobrze bo cały dom to 220m2 z tym że tak jak pisałem, góry nie grzejemy bo nie ma tam potrzeby tego robić, wszyscy mieszkamy na dole i teraz takie pytanie, czy lepiej jednak aby piec nie marnował swojego potencjału i pozwolić mu aby jednak grzał i te 100m2 na poddaszu? Czy to nie zwiększy spalania ekogroszku? A może przez to że ogrzewa zbyt małą powierzchnię niż powinien spala tak dużo ekogroszku? Temperaturę zadaną na kotle mam ustawioną na 65 stopni, na bojlerze również taką. Z ekogroszku wychodzi sporo kamyków w popiele ale podejrzewam że to wina paleniska, z powodu źle odlanych zębów paleniska poprzedniemu właścicielowi non stop zrywało zawleczkę na ślimaku więc postanowili odciąć zęby w palenisku aby się nie obracało i przy okazji zdemontowali zabierak (a przecież można było zdemontować tylko zabiera, bez obcinania zębów) i wydaje mi się że złe spalanie ekogroszku wynika z tego że palenisko się nie obraca, mam już nowy zabierak, nowe palenisko ale czekam aż piec wypali wszystko z zasobnika żebym mógł rozebrać podajnik więc jakby co to kwestia spieków będzie jeszcze do obgadania jak założę wszystko tak jak ma być. Teraz interesują mnie pomoc przy nastawach. Sterownik nie dawno został zaktualizowany do wersji SL47.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec spalił jakieś 25-28kg przez dobę ale dalsze pomiary i próby muszą poczekać, wypalił mi się cały zasobnik, muszę wyjąć ślimak i założyć nowy zabierak żeby wszystko było jak ma być czyli żeby zaczęło obracać się palenisko. Jak wszystko poskładam to rozpalę na nowo i będę pisał co i jak ale z racji tego że idą cieplejsze dni na chwilę obecną będę przypalał tylko kominkiem z płaszczem a rozpalę w piecu dopiero na święta więc odezwę się po świętach jak już piec będzie chodził kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A więc tak, mam zasobnik na 100 kg ekogroszku. Rozpalając w poniedziałek w godzinach wieczornych (bo w Jana mi wygasło) do sylwestra tj. do czwartku do godziny 16-17 piec wciągnął cały zasobnik to jest prawie 100 kg ekogroszku czyli w 3 doby. Myślałem że to z racji tego że musiał na nowo ogrzewać wodę w centralnym itp, w czwartek mi nie wygasło i po prostu wygarnąłem popiół i dosypałem znowu ok 100 kg ekogroszku (piszę około bo worki nie mam pakowane glanc po 25 kg tylko są różne wartości ale mniej jak 20kg się nei zdarza i teraz byłem patrzeć ile jest ekogroszku w zasobniku no i po dwóch dobach piec wciągnął jakieś 70-80 kg ekogroszku przy temperaturze zadanej 68 stopni. Jeśli chodzi o parametry to mam takie jak polecił mi kolega w drugim poście, co do przesłony na dmuchawie to jest ona otwarta na maxa. Co do popiołu to wychodzi taki pół na pół, w połowie jest super, jak popiół z papierosów a w połowie kamyki ala żużel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 25 kg ekogroszku dla nieocieplonego domu na dobę przy temp. zew. -10 st. C to dużo? 25kg ekogroszku o kaloryczności np. 27 MJ/kg daje 675 MJ energii w ciągu doby. Po przeliczeniu na moc otrzymamy 187 kWh. Średnio na godzinę otrzymujemy 7,7 kW mocy z węgla. Biorąc pod uwagę sprawność kotła (75%) to mamy jeszcze gorzej.

Ogrzewam pow. 200 m2. Dom kostka, dwukondygnacyjny, mury ocieplone 10 cm styropianem grafitowym, strych zaizolowany. Przy obecnych mrozach (-15 st.C) moc potrzebna do grzania domu wynosi 8kW.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 25 kg ekogroszku przy obecnej temperaturze (-10 st. C) to nie jest zły wynika. Jednak 100 kg w ciągu 2,5 doby daje 40kg/dobę! Tu można się zastanawiać i szukać jakiejś optymalizacji parametrów. Jeśli jednak węgiel jest dobrze spalony, temperatura spalin nie jest kosmiczna to może się okazać, że nic nie zrobisz. 40kg/dobę daje 1,2 t na miesiąc przy założeniu, że temperatura wynosi cały czas -10 st.C.

Próbuj coś zmienić, podregulować, jednak drastycznej redukcji zużycia bym nie oczekiwał.

 

Ps. Jakiej firmy masz podajnik? Ja mam obrotową retortę Pancerpola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temp spalin możesz powierzyć termometrem. Najlepiej kupić jakiś z zastosowaniem powyżej 300*C lub lepiej. Jeśli wymiennik słabo odbiera ciepło lub masz bardzo duży ciąg w kominie to spaliny mogą sięgać grubo ponad 200*C. Sprawdź również szczelność retorty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.