Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Kaflowy A Ekogroszek Marketowy


kaflowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna jestem użytkownikiem pieca kaflowego. Dodam, że jestem totalnym świeżakiem.
Zeszłej zimy nie potrzebowałem używać niczego innego prócz drewna które zalegało w piwnicy. 
Teraz jednak przyszła pora na ekogroszek. 
Używam na chwilę obecną czegoś takiego:

- wartość opałowa Q 26 - 29 MJ / kg. 
- wartość grzewcza Q 27 - 30 MJ / kg. 
- zawartość siarki S 0,5 - 0,8 % / kg. 
- zawartość popiołu A 6,0 - 12 % / kg. 
- wilgotność W < 10 %
- granulacja 5 - 25 mm.
- spiekalność RI 16 - 26
Płacę za niego 24zł/25kg
 
Jak już poczytalem tu na forum, spieki nie są dobre, a wygląda na to, ze ten całkiem mocno się spieka tworząc wielkie bryły, które utrudniają dokładanie groszku. 

Wczoraj przypadkiem zauważyłem, że w marketach budowlanych o nieco niższej kaloryczności jednak innej wilgotności etc coś np. takiego:
https://www.obi.pl/decom/product/Ekogroszek_23_MJ_25_kg/5510706oraz https://www.obi.pl/decom/product/PHU_Bartex_Ekogroszek_20-23_MJ_20_kg/6234629

Zastanawiam się, jakie ma to realne odniesienie w przypadku palenia w piecu kaflowym. 
O ile wydajniejszy (jeśli w ogóle) jest ten mój obecny, czy nie ma co przepłacać i ten też się nada w bardzo podobnym stopniu. 

Z góry dziękuję za odpowiedź lub nakierowanie mnie na właściwy kurs szukania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaflowicz ekogroszek nie jest frakcją do pieca kaflowego,to opał do kotłów z podajnikiem.Do twego kaflaka najlepsza frakcja to orzech lub orzech średni-dłużej się będzie palić i mniej przeleci  przez ruszt do popielnika.Takiej frakcji jak orzech raczej w marketach nie znajdziesz tylko na składach opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właściwy kierunek szukania. Po 1000 zeta za tonę to można koksu kupić jak dobrze poszukać. Orzech też już widuję w marketach, ale odradzam, testowałem. Składy teraz idą za klientem, chcesz workowany węgiel, to Ci zworkują za niewielką dopłatą - w mojej okolicy 2 zeta do worka, czyli około 60 zł do tony, i nadal taniej niż market.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zanim nie zmodernizowałem systemu grzewczego miałem piece. Paliłem w nich samym ekogroszkiem z deskami drewnianymi lub węglem podkładając ekogroszku. Żadnych problemów. Piec kaflowy wszystko zje. :-)

Szczerze to lepiej palić węglem. Przynajmniej u mnie piece lepiej łapały temperaturę na węglu. Wałbrzych miasto węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.