Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł I Bufor Ciepła A Stałopalność W Zimę ?


Łuki

Rekomendowane odpowiedzi

W dobrze zrobionym układzie ciepło w buforze po rozpaleniu jest od razu dostępne dla co. Warunek, warstwowe ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę w tym temacie po uszy bo taki system grzewczy mam zamiar zamontować u swoich teściów. U siebie teraz też bym wybrał zasypowca z buforem zamiast kotła z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z tym miejscem na bufor bym tak nie histeryzował, 1000 litrów z ociepleniem zabierze max dwa metry sześcienne, czyli metr na metr i dwa metry wysokości, wiec wcale nie tak dużo...

Jednak chyba trochę więcej ;) Zbiornik 1000l to 80cm średnicy i 2 m wysokości. Ocieplenie to 30cm (no chyba, że ktoś chce ogrzewać buforem pomieszczenie to może być mniej), czyli wychodzi średnica 140cm i wysokość 230cm tj około 3,5 m3, a gdyby zrobić w kwadracie to 4,5m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba żadnych układów.U mnie zasilanie idzie trójnikiem na bufor i na instalację.Jak pompa obiegowa instalacji nie chodzi,to grawitacja grzeje bufor,po włączeniu pompy,ciepło zgromadzone w górnych warstwach bufora,lub bezpośrednio z kotła,pójdzie na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym ustawiasz, czy woda ma iść z kotła, czy z bufora? Jeśli w kotle się nie pali, to aby nie ciągnęło z niego zimnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

a to ja też zadam pytanie czy taki bufor da się zrobić w piwnicy , chodzi o to że wejście do piwnicy to 80 cm szerokości a wysokość samej piwnicy to od 180-190 cm po skosie , w sklepach są bufory 1 kubikowe ale wysokość ok 2 i powyżej metrów ,

 

chodzi o to czy spawanie na miejscu i ocieplenie , jaka blacha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lekko 10cm podkopałem wejście do piwnicy i zbiorniki wsuwałem a potem to już poziomo zanieśliśmy. Inszo moje bufory to wybebeszone naczynie przeponowe a nie typowy bufor. 1000l to za mało na dobę z moich obserwacji wynika to 1200-1500 jest ok. jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

ciut to problematyczne i tak po zastanowieniu nie wiadomo do końca czy to opłacalne , teraz do głowy mi przychodzą dwa pomysły ,

1 zakupić jakiś klimatyzator typu split i w taką pogodę jaką teraz w większości mamy to nim grzać ,ja mam wszystko na poziomie salon z kuchnia ok 37m to wystarczy taki zwykły za 1800-2000 zł a docelowo za jakieś 5 lat wywalić tego mojego przewymiarowanego defro 20 kw zamienić na podajnikowy 10-12kw ,bo sama podłoga jak się pali stale to wiele energi nie potrzebuje

ok 100m2 wszystko na 1 poziomie w tym ok 85m2 podłogówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym ustawiasz, czy woda ma iść z kotła, czy z bufora? Jeśli w kotle się nie pali, to aby nie ciągnęło z niego zimnej wody.

 

 

tez jestem ciekawy jak masz rozwizana sprawe z powrotem z kotla ?

 

Można to zrobić przy pomocy takiego zaworu http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/produkty-dla-instalacji-na-paliwo-stale/vtc500 lub http://www.afriso.pl/pl/16,katalog-produktow/2682,2c1-temperaturowe-zawory-atv.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robić baypass-u grawitacyjnego na pompie obiegowej i sterować jej praca w zależności od zapotrzebowania. Z resztą od czego są zawory termostatyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robić baypass-u grawitacyjnego na pompie obiegowej i sterować jej praca w zależności od zapotrzebowania. Z resztą od czego są zawory termostatyczne...

Jakoś nie widzę związku. Woda przez pompę i tak może popłynąć, a zawory mogą być otwarte i nie znaczy że właśnie grzejniki maja grzać ;) (chyba, że nie chodzi o zawory grzejnikowe )

 

Witam

A ja mam troche inne pytanie chociaż w temacie buforów. Planuje zrobić bufor i zastanawiam się jak zapobiec ucieczce ciepła z bufora na grzejniki gdy jest wyłączona pompa, bo wówczas ciepło powoli płynie grawitacyjnie.

U siebie problem niechcianego grzania grawitacyjnego rozwiązałem zakładając zawór zwrotny ze sprężynką + zawór kulowy - na wypadek gdyby nie było prądu i jednak chciałbym grzać grawitacyjnie. Pompa bez problemu tłoczy wodę przez zawór, a grawitacja nie przepchnie. 3 sezon działa bezproblemowo.

 

post-65254-0-91618100-1451313163_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.

 

mam pytanie do doświadczonych forumowiczów....

 

będziemy wraz z żoną budować dom nie więcej jak 120 m2 jeśli chodzi o ogrzewanie to będzie na pewno piec na paliwo stale brak możliwośći podlączenia gazu czytam wiele artykułów odnośnie pieca dolnego spalania lub piec plus bufor ciepła .

 

i moje pytanie takie bardziej ogólne ?

 

1.co myślicie (...)

Myślę, że powinniście zlecić profesjonalne wykonanie OZC. Mając dane z tych kalkulacji rozważać wybór źródła ciepła, łącznie z kosztami potrzebnych metrów kwadratowych (kotłownia) i instalacji (kominowa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa ze starą (około 15-letną) pompa Leszno 25/40 pracującą na 1-wszym biegu i nie mam żadnych problemów. Gdy otworzę, zamknę zawór kulowy to raczej nie widzę żadnej różnicy w grzaniu grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinniście zlecić profesjonalne wykonanie OZC. Mając dane z tych kalkulacji rozważać wybór źródła ciepła, łącznie z kosztami potrzebnych metrów kwadratowych (kotłownia) i instalacji (kominowa).

Będziemy to rozważać . Są to bardzo ważne decyzje i trzeba je kilka razy przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam takie pytanie do obeznanych kolegów w temacie. Czy bufor w kształcie graniastosłupa prawidłowego czworokątnego o podstawia kwadratu ma szansę działać czy musi być w kształcie walca? Mam zamiar wykonać takie coś tylko zastanawiam się jak będzie z jego poprawną pracą. Nie mogę kupić gotowego gdyż moja piwnica ma 1,9 wysokości i nie wstawię bufora wysokiego na 2 metry. Podkopywanie w posadzce nie wchodzi w grę bo czasami przy większych deszczach mam wodę w piwnicy i izolacja dostała by po du...ie. Mam w planach zrobić takiego o wysokości 1,7 i szerokości na 1x1metr. Wszystko bym sobie pospawał w piwnicy gdyż jest ona rozmiarów 5x5metra i bez problemu wcisnę takiego kolosa. Tylko kwestia czy będzie działać w kwadratowym? Zależy mi na tym gdyż kupiłem 3 hektary ziemi gęsto porośniętej brzozą i osiką i opału będę miał na kilka sezonów z tąd pomysł na taki bufor bo trochę spłukałem się z kasy. Blachy kupił bym na wymiar w centrostalu o grubości 3mm myślę że styknie. Jak to widzicie? Czy nie ma sensu się w to bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać prawidłowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.