Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł I Bufor Ciepła A Stałopalność W Zimę ?


Łuki

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie też nie podoba się okładanie porothermu jakimś styropianem. Są porothermy wypełnione wełną, ale nie wiem czy w Polsce jest model tego pustaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łuki

 

Dwie dziesiątki Tobie:

 

http://teklakotly.pl/pl/produkt/draco-bio-compact

http://www.kostrzewa.com.pl/#!Produkty-Mini_Bio_Luxury__do_20kW

 

Nawet nie próbuj coś szukać powyżej 10kW.  Poczytaj sobie opinie, testy, wady, zalety danych egzemplarzy, pooglądaj filmiki na youtube. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie bufory w zasadzie się nie ładują. To co złapią przy rozpalaniu oddają na grzejniki jeszcze w trakcie palenia. To dlatego, że nawet w zimie tylko przepalam, ponieważ największym buforem jest cały dom, a szczególnie kilkanaście m3 betonu w podłogach. U mnie pełnią funkcję stabilizacyjną przy skokach mocy przy paleniu drewnem. Chyba nie miejsce tutaj na spieranie się o zalety styro na porothermie czy maxie, nie przesadzajmy, termos to jest w opowieściach handlowców, idąc tym tokiem myślenia to powinniśmy zrezygnować także z farb lateksowych czy płytek szkliwionych wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzisz. Jak masz na to fundusze to bym w to poszedł a nie jakieś styropiany. W sumie uzyskasz dom pasywny. Podobno cholernie drogi ten pustak. 

 

Taki miałem na myśli -> https://www.google.pl/search?q=porotherm+t+dryfix+profi&biw=1920&bih=998&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjgvp-ujNnJAhXD7RQKHSrhDvwQ_AUIBigB

Tu sobie przeczytaj odnośnie wymagań zmieniających się co kilka lat :/ -> http://www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/rozwiazania-scienne-porotherm-vs-zmiany-w-przepisach-budowlanych-w-2014-2017-i-2021-roku_81925.html

 

Wracając do kotła, nie pakuj się w zasypowy. Chyba, że cena kotła też odgrywa rolę to najtańsza opcja niestety DS. Tylko gdzie tu sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie czysteogrzewanie jest kocioł DS 5kW INO może warty polecenia poczytaj o nim myślę ze dal by rade przy twoich wymaganiach

Czytałem o tych kotłach bardzo dobre opinie . Robione na zamówienie .

W sumie mając taki kocioł w domu to bufor jest zbędny. Jeśli mamy odpowiednio dobrany kocioł,mocą do metrażu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuki

Ale stale wraca pytanie, jaki jest ses kotla zasypowego bez bufora do podlogowek ?

Chcesz je miec wszedzie - na to najpierw sobie odpowiedz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy jaki kociołek się trafi.Jak będzie stabilnie trzymał temperaturę to nie ma problemu,zawory regulacyjne kotła utrzymają potrzebną temperaturę.Wszystkie inne niedogodności łagodzi bufor,niekoniecznie 2000l,może 500l też się doskonale sprawdzi.Możesz też bufor używać jako bojler montując w nim wężownicę,więc załatwi 2w1.Z bufora możesz podać na podłogi nawet 35* jeżeli będzie taka potrzeba a kocioł niekoniecznie musi wtedy pracować.Żona właśnie bardzo chwali sobie taką sytuację kiedy nie ma potrzeby palenia przez cała dobę,a czasówka uruchamia pompę cyrkulacyjną przed powrotem z pracy do domu zanim rozpali kociołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam ze podlogowka tylko na dole a na gorze grzejniki a na nich termostaty bo nie lubię spać w gorącym pokoju i powiem ci ze bufor jest potrzebny zeby nie przegrzewac pomieszczeń chyba ze lubisz ciepło. Bufora nie mam ale plany są na taki z 800 litrów bo większy nie wejdzie. A mój dom jest to pustak 24 + 12 styro i dach 20 i moja 10kW nie ma co robić. Wybudowany 2010-2014 czyli według nowych norm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł DS 10kW dom 106m użytkowe pale raz dziennie wieczorem w mrozy poniżej -5 rano i wieczorem. Pale tylko drewnem. Pali się z 6 do max 8 godzin. W domu temperatura wacha się miedzy 21-24 tam gdzie grzejniki a gdzie podlogowka to 22,4 -23,6. Podlogowka jest *** buforem dawaj wszędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często zapominamy ze właśnie podłogówka może nam częściowo zastąpić bufor wodny i zamiast 2000l wystarczy 500l a efekt podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do kotła na pellet - jak najbardziej, ale nieduży -400-500l przy kotle ok 15kW mocy.

Taki zestaw pozwala na dłuższą pracę kotła na optymalnej dla niego mocy, a ustawiona większa histereza pozwoli na rzadsze starty kotła.

Dodatkowo bufor pełni rolę sprzęgła hydraulicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem buforów, ale przy tym metrażu szczerze Ci odradzam. Kociołek mały, buforek też, ale swoje zajmą, do tego robocizna, zawory, pompy czy śrubunki te same co przy dużych. Nie brnij w koszty i w paliwa stałe. Ustawiasz sobie paroma kliknięciami temp. zadaną w chałupie i zapominasz o kotle gazowym. Jedyny minus u Ciebie, że nie masz rury w ziemi i butla zajmie część trawnika. Ale za to masz zapas gazu na okoliczność, że nasi przyjaciele ze wschodu zechcą renegocjować ceny w największe mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 106m2 bufor/y o łącznej pojemności 1350 litrów wystarczy w zupełności do ogrzania na dobę w mrozy. Ładowanie do 85 stopni. Sprawdzone na własnym przykładzie. Piec to KWKD15. Palność czyli ładowanie buforów+ogrzewanie domu max.4-6h przy kalorycznym węglu przy mrozach. Przy normalnych temperaturach to 8kg. wystarczy. Przy węglu słabszym 24-26 węgla trzeba więcej a i ciężej dochodzi do temperatury. Na dzień dzisiejszy i poprzednie idzie 9-12kg. węgla. Dom stary ocieplony styro 10, strych wełna 18cm, piwnica w gruncie na 80cm brak izolacji cieplnej. Grzane piwnica bardzo lekko aby podłoga nie była zimna w mieszkaniach, mieszkania i jedno małę pomieszczenie na strychu z sufitem 5cm trociny jako izolacja. Łącznie cirka 140m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poczytać choćby http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/ Dowiesz się tam czym w ogóle jest bufor, jakie są jego warianty i do czego się go w ogóle stosuje i jak wpływa on na ogólną sprawność kotła. Osobiście jeśli miałbym budować kotłownie zdala od gazu, nawet w nowoczesnym domu, postawiłbym sobie przyzwoitego dolniaka z buforem. Dolniaka, bo to konstrukcja jednak wielopaliwowa i nie tak wcale wybredna, co uniezależnia mnie od konkretnego opału czy sortymentu. Bufor, bo pozwala pracować kotłu z mocą zbliżoną do maksymalnej, co przekłada się na ekonomię, a w okresach przejściowych dobrze dobrany bufor powinien wystarczyć na dwa dni ciepła w domu plus CWU 24/h, okresie letnim ok tygodnia ciepłej wody, a nawet lepiej. Z tym miejscem na bufor bym tak nie histeryzował, 1000 litrów z ociepleniem zabierze max dwa metry sześcienne, czyli metr na metr i dwa metry wysokości, wiec wcale nie tak dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dom domowi nie równy - ja mam stary dom lekko zmodernizowany. Do całości dopiszę, że temperatura czynnika na dzień dzisiejszy to 43stopnie na kaloryfery. Maksymalnie to co puszczałem do 50 stopni. Kaloryfery raczej letnie przy większym zimnie robią się ciepłe. Kaloryfery że tak powiem odziedziczyłem przewymiarowane blaszaki buderusa. Maksymalne mrozy to -15 przez parę dni a reszta raczej lajtowa bo ostatnie zimy do lajtowych należą.

 

post-32753-0-60882000-1450125285_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy pisze ,ze I'm wiekszy bufor tym lepszy ale czy to jest prawda ? Mysle ,ze minimum to 1000 moze wiecej . Ale bez przesady . Rozwaze tez ogrzewanie na pellet . Ale racje bede szedl w ogrzewanie weglem . Z racji dostepnosci opalu w naszych rejonach . Ogrzewanie dol podlogowka a gora grzejniki ,widzialem pare fajnych rozwiazan jesli chodzi o sterowanie takimi ukladami . Mysle ,ze zbiornik az tak mega duzo nie zajmie miejsca . Tam nie bede tanczyl a ma sie Tylko zmiescic wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.