Skocz do zawartości
IGNOROWANY

St-480 Pid - Samoczynna Kalibracja Zaworu Mieszającego


robertrobson

Rekomendowane odpowiedzi

Hi!

 

Posiadam piec ze sterownikiem ST-480 z PID. Jak wiadomo obsługuje on także zawór mieszający. Sęk w tym, że czasami sam robi sobie kalibrację,podczas pracy, co powoduje jego maksymalne otwarcie i wychłodzenie pieca. Chyba powinien on kalibrować się tylko na początku, po załączeniu sterownika? Ktoś ma podobny problem? Jak jest na dworze ciepło to tym bardziej to jest uciążliwe bo przy kalibracji pompa cały czas pracuje a zawór jest całkowicie prawie zamknięty - nagle się otwiera na maxa i kalibruje. Na piecu mam ustawione 65st i całe ciepło z niego ucieka (100l wody i 500kg masy stalowej). Niepotrzebnie wtedy także wzrasta temperatura w domu i są straty paliwa. Ciężko wyczuć co ile to robi bo zauważam to tylko jak jestem w domu i grzejniki zaczynają strzelać od nagłego wzrostu temperatury. Szkoda, że nie można w programie ustawić aby pompa CO zaczynała działać dopiero np od 60st.- 70st. Wtedy po spadku do zadanej - dalej by nie wychładzało pieca. Maksymalnie mogę ustawić to na 55st. Ten limit jest uciążliwy także ze względu na to, że pompa CO cały czas działa mimo zamkniętego zaworu i zużywa prąd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba taki jego urok;-) ustaw i sprawdż sok procentowy/ jednostkowy (jakoś tak to się nazywa) zaworu, wtedy po otwarciu na max szybciej się zamknie do wartości jaką ma ustawione. Przykład kontrola temp. co 30s. i przy zamykaniu po 30s bedzie się zamykał (standardowe ustawienie 5%) nie 5 tylko np. 15%, tak kiedyś było chyba że coś zmienili w nowym oprogramowaniu - jeszcze nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam,a nawet jestem pewien że ten zawór wcale Ci się nie kalibruje podczas normalnej pracy

tylko włącza się funkcja ochrony kotła

W tej funkcji ustawia się dwie wartości,min. i max.

Jeśli temperatura na kotle przekroczy wartość max. jaką masz ustawioną

to zawór otwiera się na maxa aby schłodzić kocioł

Zwiększ tą wartość max. np na 90st i zobacz czy wtedy będzie się otwierał niekontrolowanie

Ustawienia te znajdziesz w menu instalatora->zawór podstawowy->ochrona powrotu

a przynajmniej u mnie tak jest w st-880

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz źle wpisany czas otwarcia zaworu.Dlatego sterownik co jakiś czas kalibruje zawór.

Musisz przeczytać na silowniku zaworu jego czas otwarcia (przykład 120s)i taki czas musisz wpisać do sterownika.

Wchodzisz do menu instalatora później zawór i tam jest czas otwarcia zaworu i ustawiasz właśnie ten przykład (120s).

Masz po prostu wpisane różne czasy i dlatego sterownik co chwilę go kalibruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety próba zmiany na jednostkowe otwarcie zaworu nie daje rezultatu. Można ustawić w zakresie 1 do 99%. Po ustawieniu na 99% - nadal, po odwarciu na 100% - cofa się po 5% co ok 10s. Zatem to jest gdzieś fabrycznie zadane od góry ale w ustawieniach serwisowych nie widziałem aby coś takiego było.

 

Chyba taki jego urok;-) ustaw i sprawdż sok procentowy/ jednostkowy (jakoś tak to się nazywa) zaworu, wtedy po otwarciu na max szybciej się zamknie do wartości jaką ma ustawione. Przykład kontrola temp. co 30s. i przy zamykaniu po 30s bedzie się zamykał (standardowe ustawienie 5%) nie 5 tylko np. 15%, tak kiedyś było chyba że coś zmienili w nowym oprogramowaniu - jeszcze nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam,a nawet jestem pewien że ten zawór wcale Ci się nie kalibruje podczas normalnej pracy

tylko włącza się funkcja ochrony kotła

W tej funkcji ustawia się dwie wartości,min. i max.

Jeśli temperatura na kotle przekroczy wartość max. jaką masz ustawioną

to zawór otwiera się na maxa aby schłodzić kocioł

Zwiększ tą wartość max. np na 90st i zobacz czy wtedy będzie się otwierał niekontrolowanie

Ustawienia te znajdziesz w menu instalatora->zawór podstawowy->ochrona powrotu

a przynajmniej u mnie tak jest w st-880

Wiem o tym ale mam ustawione na 85st a temp. po przejściu na czuwanie nie podnosi się powyżej 70st.. Dodatkowo mam panel pokojowy i widzę na wykresie co się dzieje ;) Ostatnio mnie w nocy zrobił taki pik i wiedziałem od razu, że znowu zrobił sobie kalibrację. Temperatura na kotle spada wtedy o ponad 10st. w bardzo krótkim czasie. Nie dzieje się to zbyt często, może raz na dobę ale niepotrzebnie kocioł wtedy goni do zadanej temperatury i zużywa opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz źle wpisany czas otwarcia zaworu.Dlatego sterownik co jakiś czas kalibruje zawór.

Musisz przeczytać na silowniku zaworu jego czas otwarcia (przykład 120s)i taki czas musisz wpisać do sterownika.

Wchodzisz do menu instalatora później zawór i tam jest czas otwarcia zaworu i ustawiasz właśnie ten przykład (120s).

Masz po prostu wpisane różne czasy i dlatego sterownik co chwilę go kalibruje.

W tym temacie mam wszystko ok. A nawet, to skąd sterownik by wiedział, że jest np 35% otwarty zamiast 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ustawić w zakresie 1 do 99%. Po ustawieniu na 99% - nadal, po odwarciu na 100% - cofa się po 5% co ok 10s. Zatem to jest gdzieś fabrycznie zadane od góry ale w ustawieniach serwisowych nie widziałem aby coś takiego było.

Mnie też to nurtuje

Czy ustawię skok jednostkowy 1% czy 99%,siłownik wykonuje cały czas ten sam skok,ok 5%,tak jak u Ciebie

Jednak zauważyłem,że jeśli jest duża różnica pomiędzy zadaną za zaworem,a czujnikiem wyjścia na instalację,

to siłownik nie raz przekręca zawór o większą wartość niż te 5%

Także im bliżej zadanej temperatury,siłownik przekręca zawór z mniejszym skokiem

Może to i dobrze,bo nie będzie gwałtownego skoku temperatury jakby otworzył go od razu np o 50%

Jednakowoż po co ten zakres od 1-99%,skro i tak kręci jak chce i my nie mamy na to wpływu

W niektórych sterownikach tech-a jest dodatkowe ustawienie tego parametru,skala chyba 1-10

Nastawienie na 1 skutkuje dużą precyzją siłownika,czyli tak jak my mamy to teraz

Czym wyższe to ustawienie,zawór wykonuje gwałtowniejsze i dłuższe ruchy,co nie ukrywam nie raz by mi się przydało

Teraz,by zawór przekręcił mi się szybko od całkowitego otwarcia,do całkowitego zamknięcia,ustawiłem czas na 5sek,także co 5sek jest ruch zaworu o te ok 5%

Gdzieś ktoś pisał na tym forum,a może na e-sterownik,aby nie ustawiać krótkiego czasu,bo siłownik niepotrzebnie wachluje zaworem w tę i wewtę

Guzik to prawda,bo jak temperatura po rozpaleniu jest stabilna,a u mnie tak jest,to siłownik nie kręci zaworem,bo temperatury zadana i faktyczna są na podobnym poziomie

w związku z czym,siłownik nie wykonuje ruchów zaworem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Po ok roku użytkowania sterownika, stwierdziłem, że jest jakiś błąd w programie i tak sterownik sobie otwiera, kiedy chce i załącza się kalibracja. Te typy tak mają... ;(.

Wpadłem jednak na genialny pomysł, aby wypróbować ustawienie tego zaworu nie na CO ale na zawór sterujący podłogówką. Pomyślałem, że przecież jak by się tak nagle otworzył to podłogę by rozsadziło!

O dziwo w tym przypadku też się kalibruje ale jak to robi, to się domyka a nie otwiera! Zatem jest to rozwiązanie tego uciążliwego błędu producenta! Aby nie było zbyt pięknie, to jest mały szkopuł... Zawór się otwiera tylko do 50st. C, aby zabezpieczyć podłogówkę. Jednakże nie jest to problem bo w największe mrozy potrzebowałem właśnie 50st. na instalacji aby utrzymać zadaną temperaturę w domu. W razie czego, kilkoma kliknięciami, w największe mrozy - można zmienić typ zaworu i hajcować do bólu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.