Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko Pz 15 Kw Z Pid - Problemy I Wątpliwości


mijozef

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że masz hallotron nadmuchu. Mam ten sam kociołek, tylko że z palnikiem Ekoenergia 12kW. Palę z PID i mam na stałe otwartą klapkę wentylatora, tak jak w instrukcji przykazali. Też walczyłem ze spiekami, mi pomogło wyłączenie hallotronu nadmuchu. Zabawa z obniżaniem korekty powietrza dawała marne efekty.

 

Próbuj najpierw zejść w dół z korektą powietrza, a jak to nie pomoże to proponuję wyłączyć hallotron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam piec defro komfort eko 12KW od dwóch tygodni. Podczas palenia powstaja mi spieki, a temperatura spalin to okolo 100 i wiecej stopni. Piec nie trzyma również temperatury, rzeczywista jest wyższa o 5-10 stopni. Czytałem o tym, że przy paleniu groszkiem klapa przepustnicy powinna być stale otwarta, tylko nie wiem jak ustawić tą śrube. Powinna być przychylona w strone pieca czy odchylona ?

Jakby ktoś mógł pomóc.

post-53390-0-31239100-1508781975_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ,

Kocioł Defro Komfort Eko PZ 15kW i moje doświadczenie ...

 Też walczyłem ze spiekami jak korektę powietrza miałem na "+"...szukałem tu na forum i pomogły mi sugestie jednego z kolegów który przedstawił swoje ustawienia i u mnie pomogły. Teraz zero spieków, kopczyk się nie zapada...oto one , może Ci pomogą:

Moc kotła: 50%
Zadana temp. 60 stopni 
Min.praca podajnika: 2sek.
Max.praca podajnika: 5sek.
Min.przerwa podawania:35sek.
Max przerwa podawania:55/60sek.
Korekta powietrza: -2%
Hallotron nadmuchu załączony
Wentylator tak jak w ustawieniach fabrycznych , tu nic nie ruszałem. 
Temp.spalin mam od 80 do 120 stopni .temp.powrotu do 54 do 56 stopni.
Pogodówka załączona z zaworem 4d z siłownikiem.
Palę eko-groszkiem Bartex Silver , spalanie przy obecnych temperaturach to około 9 kg/dobę.
 
pozdrawiam Rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie to ciekawi, czy przechodzi w nadzór i co kolega ma do ogrzania bo to takie mocne ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fandzwieku

Domyślam się, że palisz na PID (czyli automatycznie) zatem - zdjęcia z ustawień dotyczą trybu nadzoru, który załącza się kiedy temperatura na piecu wyniesie o 5 stopni więcej niż temperatura zadana. Ten tryb służy zbiciu zbyt wysokiej temperatury przy jednoczesnym podtrzymaniu żaru. Pozostawiłbym te ustawienia jako domyślne, gdyż działanie pieca w trybie PRACA nie zależy od nich. Jeżeli masz zamiar palić z PID to polecam ustawić najpierw moc pieca na 60% - jeżeli piec nie może osiągnąć temperatury zadanej to trzeba podwyższać ten paramter, jeżeli osiąga ją szybko ale ciągle przechodzi w tryb nadzoru to obniżać. Równolegle trzeba obserwować co spada do popielnika:

- jeżeli spadają czarne spieki stworzone z paru zlepionych węgielków lub same niedopalone węgle, to trzeba zwiększyć korektę nawiewu

- jeżeli lecą spieki żużlowe (szaro-rude) i nie tworzy się kopczyk to trzeba zmniejszać korektę nawiewu

Korektę nawiewu można zwiększać oddzielnie jako górną (regulującą maksymalną siłę nawiewu) i dolną (regulująca minimalną siłę).

Bardzo ważne jest, aby regularnie czyścić czujnik spalin - jeżeli zarasta on sadzą to zaczyna przekłamywać pomiar - a od tego zależy prawidłowa praca PID. Dobre ustawienia warto sobie zapisywać, bo kiedy zmienisz ustawienia zaworów to będziesz musiał też skorygować nastawę mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie to ciekawi, czy przechodzi w nadzór i co kolega ma do ogrzania bo to takie mocne ustawienia.

Hej , więc tak kocioł przechodzi w nadzór jeśli temperatury zewnętrzne są powyżej 10 stopni . Mam załączona pogodówkę i przy takich parametrach zawór 4d z słownikiem "puszcza" na grzejniki około 35 do 40 stopni bo nie ma odbioru ciepła , otwiera się na max 35% i przymyka do 5%. A co ogrzewam? 130m2 dom ocieplony styro.10 cm , jeszcze jedna kondygnacja docelowo dojdzie poddasze około 50 m2 , bez podłogówki tylko same grzejniki aluminiowe 7 szt. plus drabinka w łazience.Bojler 140 l. To tak w skrócie.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy takich ustawieniach piec wchodzi w stan podtrzymania?

Hej , więc tak kocioł przechodzi w nadzór jeśli temperatury zewnętrzne są powyżej 10 stopni . Mam załączona pogodówkę i przy takich parametrach zawór 4d z słownikiem "puszcza" na grzejniki około 35 do 40 stopni bo nie ma odbioru ciepła , otwiera się na max 35% i przymyka do 5%. A co ogrzewam? 130m2 dom ocieplony styro.10 cm , jeszcze jedna kondygnacja docelowo dojdzie poddasze około 50 m2 , bez podłogówki tylko same grzejniki aluminiowe 7 szt. plus drabinka w łazience.Bojler 140 l. To tak w skrócie.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy możecie mi wyjaśnić na czy polega zmiana parametru moc kotła. Jak zmienieniam np. Na 25% to w menu serwis parametry min praca max praca przerwa itd pozostają bez zmian więc o co chodzi

To są parametry skrajne. Pid sam wybiera sobie parametry gdzieś pomiędzy tymi wartościami. Jeżeli dasz moc kotła na 25% to tak jakbyś zmniejszył parametry max. czas podawania i max. czas przerwy w menu serwisowym - wówczas PID ma mniejsze pole manewru. Ale te 25% to skrajny przypadek do użycia gdy mamy małe obciążenie i gdy praca pieca jest niestabilna albo piec nie spala właściwie węgla. W menu serwisowym radzę na początek nic nie grzebać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są parametry skrajne. Pid sam wybiera sobie parametry gdzieś pomiędzy tymi wartościami. Jeżeli dasz moc kotła na 25% to tak jakbyś zmniejszył parametry max. czas podawania i max. czas przerwy w menu serwisowym - wówczas PID ma mniejsze pole manewru. Ale te 25% to skrajny przypadek do użycia gdy mamy małe obciążenie i gdy praca pieca jest niestabilna albo piec nie spala właściwie węgla. W menu serwisowym radzę na początek nic nie grzebać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są parametry skrajne. Pid sam wybiera sobie parametry gdzieś pomiędzy tymi wartościami. Jeżeli dasz moc kotła na 25% to tak jakbyś zmniejszył parametry max. czas podawania i max. czas przerwy w menu serwisowym - wówczas PID ma mniejsze pole manewru. Ale te 25% to skrajny przypadek do użycia gdy mamy małe obciążenie i gdy praca pieca jest niestabilna albo piec nie spala właściwie węgla. W menu serwisowym radzę na początek nic nie grzebać.

 

Dzięki kolego za wyjaśnienie.myślałem że jak zmieniam moc kotła to i w menu serwis się Widelki zmniejszają lub zwiększają. Ok będę bawił się tym parametrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.