Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe W Połączeniu Z Ekogroszkiem


krajos33

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Jak wyglądają koszty eksploatacji podłogówki przy zastosowaniu pieca na ekogroszek. W rożnych źródłach znalazłem informację że podłogówka jest tańsza w eksploatacji ze względu na to że grzeje ciepło unosi się do góry itp. Natomiast podłogówka potrzebuje niskich temp na zasilaniu piec na ekogroszek musi mieć co w okolicach 60 stopni czy to nie spowoduje że w ten duża cześć energii będzie utracona??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie zaworu 4D/3D częściowo rozwiązuje sytuację.

Koszta grzejniki kontra podłogówka wyjdą na tyma samym poziomie. Za to komfort użytkowania zdecydowanie po stronie ogrzewania płaszczyznowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Jak wyglądają koszty eksploatacji podłogówki przy zastosowaniu pieca na ekogroszek. W rożnych źródłach znalazłem informację że podłogówka jest tańsza w eksploatacji ze względu na to że grzeje ciepło unosi się do góry itp. Natomiast podłogówka potrzebuje niskich temp na zasilaniu piec na ekogroszek musi mieć co w okolicach 60 stopni czy to nie spowoduje że w ten duża cześć energii będzie utracona??

Niską temperature na podłogę załatwia zawór 4 / 3 drogowy więc nie ma żadnych strat bo reszta temperatury z zasilania wraca powrotem na piec przez co nie musi on ciągle pracować na dużych obrotach aby utrzymać zadaną temperaturę. Koszt eksploatacji to bajka, ale wszystko zależy od tego jaką powierzchnie ogrzewasz. Ja ogrzewam podłogówką cały dom, nie mam ani jednego grzejnika. Powierzchnia 112m2 z czego podłogówka na 92m2 (20m2 to kotłownia gdzie sam piec defro ogrzewa mi obecnie do 22 stopni). Ilość obwodów na parterze 4, ilość obwodów na piętrze 6. Do tego grzeje wodę użytkową bojlera 140L. W domu 22 stopnie na piętrze użytkowym, na parterze nieużytkowym 19-20. Spalanie przy obecnej pogodzie +5+7 stopni to koło 7kg/24h. Spalanie przy temperaturze 0 do -5 ,10kg/24h. Mieszkam w domu od 21 października. W Piecu pali się od 20 października. Do dziś spaliłem 400kg ekogroszku czyli w 49 dni. Jak by chciał uśrednić to 8kg/24h. Wiadomo póki co nie było siarczystych mrozów, ale spalanie przy podłogówce oraz komfort cieplny jak dla mnie to bajka, każdemu polecam. Liczę że nie spalę więcej jak 2 tony/sezon, ale to czas pokaże. Piec to Defro Komfort Eko 12kW ze sterownikiem k1pv2 z PID w pełnej automatyce. Interesuje Cię tylko dołożenie węgla raz na czas i wybranie popiołu. Ja gorąco zachęcam do ogrzewania podłogowego bez kaloryferów

 

Jako by nie było że jestem gołosłowny, proszę foto z teraz z aktualnego stanu procentowego zbiownika (100kg = 100% - tak mam wykalibrowane). 100kg załadowane 4 dni temu.

3.jpg

 

Jak widać pozostało 10 dni i 2 godziny do ponownego załadowania.

 

Tutaj masz jeszcze wykres z pracy kotła, oraz temperaturę podłogówki przy obecnych warunkach pogodowych.

 

1.jpg

 

 

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc ja tez mam ogrzewanie podlogwe w calym domu 125 m2 tylko 2 m2 spizarka nie ma podlogowki.

 

Dom parterowy bez poddasza uzytkowego lacznie okolo 11 petli najdluzsza petla  okolo 90 mb

 

Piec Witkowski KMB-RP plus 19 kw (chyba duzo za duzy :)

 

 

sterownik SKZP-02 

 

zawor 4D otwarty 3 z 10, temp. widac jak na rusunku

 

2 miesiace zajelo mi dojscie do takiego spalania jakie mam teraz. czyli 15 kg/dobe   co jest ciagle bardzo wysokim wynikiem przy + temp. na zewnatrz ale na poczatku mialem nawet 30-40 kg/ dobe

 

Piec pracuje ciagle w zakresie 10-30 % mocy.

 

Jak widac podloga na wejsciu ma 30 stopni i wraca 28,5 i ta woda potem trafia do pieca. 

 

W moim ukladzie odkrylem ze najwazniejsze jest kontrolowac predkosc cyrkulacji. chodzi o to aby kontrolowac wymiane wody z podlogowki ktora ma temp okolo 30 stopni i zawsze bedzie wychladzac piec. jak ustawi sie za szybka cyrkulacje albo za mocno otworzy zaowr 4d to wtedy zawsze puscimy duzo zimnej wody na kociol i piec bedzie musial podganiac roznice.

 

ciagle zastanawiam sie dlaczego tak duzo mi spala tego ekogroszku ? 15 kg/dobe  ... moze to wina przewymiarowanego kotla ale nie wiem bo moj znajomy ma zebca 25kw  zaczal palic rowno ze mna czyli 10 pazdziernika on spalil 28 wokrow a ja 48 wiec da sie zejsc nizej.

 

Roznica jest tylko taka ze on ma prosty sterownik PID i z tego co mi opisywal piec mu wiekszosc czasu stoi w podtrzymaniu moj pracuje non stop.

post-62909-0-50851500-1449569226_thumb.jpg

post-62909-0-91672900-1449569251_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz a ja mam to ogarnięte w ten sposób, że mam zawór czterodrogowy na zasilaniu z pieca na podłogówkę ustawiony na 5, a za nim dopiero drójdrożny z siłownikiem regulowanym pogodowo. Spalasz bardzo dużo węgla, dom ocieplony? płyty również? Patrząc na twój schemat to strasznie mocno masz poustawiane pompki. Również mam wilo, ale pompka podłogówki pico 25 1/6 mam ustawioną na drugi bieg i pobiera 21W, w rozdzielaczach wszystkie przepływy na potencjometrach ustawione na 1l/min. Pompka bojlera wilo pico 25 1/4 ustawiona na najmniejszą moc, pobiera 4W bo ja mam bojler stojący obok pieca i nie musi nic pchać w górę.

U mnie wygląda to tak:

post-65332-0-93206000-1449572854_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam podwojne podmieszanie wiec zawor 4D moge otworzyc tez na 5 i wtedy temp.za zaworem nawet jezeli podskoczy do powiedzmy 40-45 stopni to zawor mieszajacy przed wejsciem na podloge moze obnzuc  do 28 np.

 

Tylko co zauwazylem w swoim ukladzie jezeli otworze szerzej zawor 4D to na powrocie temp. robi mi sie 37 wydaje mi sie ze wtedy puszczam duzo chlodnej wody z podlogowki na powrot kotla i tym samym za mocno go wychladzam.

 

Juz na tym forum pisalem o tym i zasugerowano mi ze mam zle zaprojektowana instalacje pod ogrzewanie podlogowe. Problemem niby jest brak grawitacyjnego obiegu kotlowego dlatego  uzywam pompk CWU do wymuszenia cyrkulacji na kotle dzieki temu przeszedlem z pracy dwustanowej na pelna modulacje i dzieki temu troche zmniejszylem zuzyce ekogroszku.

 

 

Przy podlogowce caly myk polega na tym aby piec jak najwolniej sie wychladzal wtedy bedzie albo pracowal na najnizszej mocy albo bedzie przechodzil w stan czuwania. u mnie jak widac z wykresow nie ma czuwania bo ciagle peiec musi wyrownywac roznice temp. 

 

Gdy sprobowalem zmniejszyc predkosc pompli na podlogowke z 3 biegu na 2 przeplyw byl wtedy w okolicach 0,5 L/min to podloga zaczela mi sie wychladzac po nocy przy wejsciu 28-29 powrot z podlogi zrobil sie 25.

 

 

teraz pompka na podloge pracuje mi na 3 biegu ale nie na maxie jakies 4,4 m slupa wody z 6 mozliwych 3 dni mi temp powrotu sie podnosila ale nie chcialem juz szybko wachlować zaworami 

 

jak stopniowo woda na ukladzie sie ogrzala to i tez spalanie spadlo z 17-18 do 15 kg/24h 

 

 

Mnie zastanawia jak ustawic ten uklad aby temp powrotu byla stala (czyli aby podloga sie nie wychladzala) ale aby utrzymac ta temperature jak najmniejszym kosztem kotla. Ciagle sie ucze bo to moj pierwszy sezon grzania dom odebrany dopiero w tym roku ocieplony 15 cm styropianem na podlodze 2 x 6 cm styropianu sufit czesciowo ocieplony 2 x 10 cm styropianem 

 

acha i aktualne ustawienia pompek A 8W, B 38W, C 17W

post-62909-0-98513700-1449573497_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że pompe na podłogówkę masz w nieprawidłowym ustawieniu?? W instrukcji masz napisane że zakazany jest montaż wtyczką do góry, w razie awarii i wezwania serwisu nie uznają Ci gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... wiesz nie znam sie na wszystkim, moj instalator mi tlumaczyl, ze tak zrobil ale ze to nie ma znaczenia dla pompki i ze bedzie normalnie dzialac.

 

generalnie kilka osob sugerowalo mi ze powinienm miec zawory zwrotne pomiedzy pompkami  bo jedna pompka moze zaklocac cyrkulacje drugiej. to tez cos co musze jeszcze zweryfikowac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za każdą pompką zawór zwrotny, dodatkowo jeszcze na powrocie podłogówki przed zaworem 4 drogowym, co widzisz na foto. Za pompką bojlera też nie masz? Nie wyciąga Ci ciepła z bojlera kiedy pompka nie pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za bojlerem akurat mam, jak pytalem instalatora to mam tez jeszcze jakies zawory zwrotne na powrotach instalacji co do zaworow pomiedzy pompkami na grzejniki i podlogowke stwierdzil ze nie sa potrzebne skoro mam na powrocie

 

Ciagle nie rozumiem do konca calego procesu grzania w mojej instalacji, zawor 4D otwarty na 3 wiec wiekszosc cieplej wody wraca na powrot. wlasnie zwiekszenie tej temperatury z 37 do 58 jak mam teraz spowodwalo ze sterownik zaczal ladnie modulowac prace pieca i z pracy dwustanowej przeszedl na modulacje w mocach 10-30 % 

 

spalanie zmienilo sie drastycznie z czarnego popiolu z masa twardych spiekow zrobil sie popiol jasno szary z malymi spiekami ktore sa delikatne i latwo krusza sie w palcach.

 

 

Mysle ze juz wiele nie wyreguluje aby osiagnac mniejsze spalanie, bo z moca pieca juz nie zejde duzo nizej  dom dopiero sie wygrzewa bo to pierwszy sezon grzania wiec mam nadzieje ze chociaz na teraz osiagnalem jakies optimum ustaiwen

 

A co do pompki od CWU ona pracuje teraz non stop uzywam jej do wymuszenia obiegu kotlowego inaczej grawitacjyjny obieg nie dziala zimna woda powoli napelnia kocial i jak juz dojdzie do czujnika temp. na gorze kotla to musi wejsc na max moc przez jakies 15 min aby zagrzac cala wode aby potem znowu przejsc w stan czuwania na 10-15min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niską temperature na podłogę załatwia zawór 4 / 3 drogowy więc nie ma żadnych strat bo reszta temperatury z zasilania wraca powrotem na piec przez co nie musi on ciągle pracować na dużych obrotach aby utrzymać zadaną temperaturę. Koszt eksploatacji to bajka, ale wszystko zależy od tego jaką powierzchnie ogrzewasz. Ja ogrzewam podłogówką cały dom, nie mam ani jednego grzejnika. Powierzchnia 112m2 z czego podłogówka na 92m2 (20m2 to kotłownia gdzie sam piec defro ogrzewa mi obecnie do 22 stopni). Ilość obwodów na parterze 4, ilość obwodów na piętrze 6. Do tego grzeje wodę użytkową bojlera 140L. W domu 22 stopnie na piętrze użytkowym, na parterze nieużytkowym 19-20. Spalanie przy obecnej pogodzie +5+7 stopni to koło 7kg/24h. Spalanie przy temperaturze 0 do -5 ,10kg/24h. Mieszkam w domu od 21 października. W Piecu pali się od 20 października. Do dziś spaliłem 400kg ekogroszku czyli w 49 dni. Jak by chciał uśrednić to 8kg/24h. Wiadomo póki co nie było siarczystych mrozów, ale spalanie przy podłogówce oraz komfort cieplny jak dla mnie to bajka, każdemu polecam. Liczę że nie spalę więcej jak 2 tony/sezon, ale to czas pokaże. Piec to Defro Komfort Eko 12kW ze sterownikiem k1pv2 z PID w pełnej automatyce. Interesuje Cię tylko dołożenie węgla raz na czas i wybranie popiołu. Ja gorąco zachęcam do ogrzewania podłogowego bez kaloryferów

 

Jako by nie było że jestem gołosłowny, proszę foto z teraz z aktualnego stanu procentowego zbiownika (100kg = 100% - tak mam wykalibrowane). 100kg załadowane 4 dni temu.
3.jpg

 

Jak widać pozostało 10 dni i 2 godziny do ponownego załadowania.

 

Tutaj masz jeszcze wykres z pracy kotła, oraz temperaturę podłogówki przy obecnych warunkach pogodowych.

 

1.jpg

 


2.jpg

 

Witam.
Jak ja bym chciał mieć takie spalanie jak Ty!!!!!
Mamy ten sam sterownika, dom nowy bardzo dobrze ocieplony, podłogówka na 180 m2 plus grzejniki w 2 łazienkach, w garażu oraz na poddaszu nieuzytkowym.
Podłogówka ustawiona na 17 stopni i obecnie przy tych mrozach -15 pompy się wyłączają co nie wpływa na oszczędność w grzaniu.
Piec ustawiony na Pid, wsp. Mocy pieca na 0 oraz wsp. wentyl na 0.
Obecnie spala ok60 kg na dobę.
Proszę o twoja opinię.

 


również mam zawor 4d. Może tam jest źle ustawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spalanie przy obecnej pogodzie +5+7 stopni to koło 7kg/24h. Spalanie przy temperaturze 0 do -5 ,10kg/24h.

Czyli wychodzi mniej wiecej 1,7 Kw 2 Kw zapotrzebowanie a kocioł 12Kw    pompa ciepła byla by tu dobra i bezobsługowa 

 

 

Obecnie spala ok60 kg na dobę. 

To cos kolo 16Kw czyli duzo energii pobiera budynek moze nowy niewygrzany  albo poprostu ma takie zapotrzebowanie energochlonny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

No widzisz a ja mam to ogarnięte w ten sposób, że mam zawór czterodrogowy na zasilaniu z pieca na podłogówkę ustawiony na 5, a za nim dopiero drójdrożny z siłownikiem regulowanym pogodowo. Spalasz bardzo dużo węgla, dom ocieplony? płyty również? Patrząc na twój schemat to strasznie mocno masz poustawiane pompki. Również mam wilo, ale pompka podłogówki pico 25 1/6 mam ustawioną na drugi bieg i pobiera 21W, w rozdzielaczach wszystkie przepływy na potencjometrach ustawione na 1l/min. Pompka bojlera wilo pico 25 1/4 ustawiona na najmniejszą moc, pobiera 4W bo ja mam bojler stojący obok pieca i nie musi nic pchać w górę.

U mnie wygląda to tak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mógłbym dostać jakieś dokładniejsze zdjęcie połączenia zaworu 4d z 3d?? mam ogrzewanie tylko podłogowe za zaworem 4d plus siłownik i cały czas wychładza piec przez co pracuje cały czas na pełnej mocy, niestabilnie... Spala ok 30 kg przy temperaturze ok -5 do -7... temperatura zasilania podłogi 32 stopnie powrót 26. Piec zasilnie 60 które ciężko osiągnąć powrót do pieca 30-32... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.