Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logano S131 Lub S112


miniox

Rekomendowane odpowiedzi

witam czy ktoś na forum użytkuje te piece , w internecie nie ma prawie wcale informacji o tych piecach a uważam że są to ciekawe konstrukcie , s131 ma sporą komore i nadawałby sie do drewna , a przy tym jest dość tani , a s112 to dość innowacyjna konstrukcja ale myślę ze mogła by być wybawieniem dla ludzi którzy mają słaby ciąg kominowy .Jesli ktoś na forum użytkuje któryś z piecy to proszę o opis jak się sprawują 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii s112 - jeśli się nad nim zastanawiasz, to zapoznaj się z wątkiem http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

Wątek liczy prawie 1000 stron, ja jestem dopiero na 70 ale póki co zdecydowana większość uczestników dyskusji uznaje palenie na naturalnym ciągu i z miarkownikiem za bardziej ekonomiczne. Wyjątek może stanowić spalanie miału. Polecam także stronę http://czysteogrzewanie.pl/

 

Mój poprzedni kocioł na drewno miał dmuchawę, sterownik, kilka migających diód i był jednym z najsprawniejszych generatorów dymu w okolicy. Jak się rozciekł, to się ucieszyłem. Szukając następcy poczyniłem założenie, że chcę najprostszy kocioł bez jakiejkolwiek elektryki i elektroniki. Kupiłem dakona, bliźniaczą konstrukcję do logano s111.

 

Dodam tylko, że bezproblemowe palenie drewnem wymaga dostępu do sezonowanego drewna, najlepiej liściastego i być może wkładu kominowego, bo przy drewnie lubi wyłazić na ścianach przy kominie śmierdzący kondensat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się ze naturalny ciąg jest lepszy ,ale piece ds potrzebują dużego ciągu żeby poprawnie pracowały , a ten loganos s112 posiada wyciąg spalina a nie dmuchawę a to kolosalna różnica , tak naprawdę to nie ma nic w internecie tym piecu jak również o s 131 który też jest ciekawą konstrukcją a przy tym jest tani , jestem ciekaw opinni fachowców z forum 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz DS z wentylatorem wyciągowym to jest MPM. Producent deklarował montaż takiego wentylatora jako opcja. Do tego kocioł jest w miarę tani. Na stronie nic nie jest napisane, ale zadzwoń i zapytaj. http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.htmlJak najbardziej drewno można palić takim wentylatorem, on tylko wytwarza sztuczny ciąg,  nie wychładza paleniska jak to robi dmuchawa. 

Tu masz cały wątek o MPM -> https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocioł-ds-mpm/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak o MPm czytałem ale jestem bardzo ciekawy jak te nowe logany sie sprawują , w MPm można zainstalować wentylator wyciagowy ale on nie będzie sterował mocą kotła tylko poprawiał ciąg , będzie pracował cały czas , a w loganie to on steruje mocą , jest to coś nowego i jestem ciekawy jak to sie sprawuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to tylko kwestia sterownika, kupujesz do MPM sterownik podpinasz pod niego wentylator wyciągowy i tyle. Ustawiasz wentylator albo pod temperaturę wody w kotle albo pod temperaturę spalin. W zależności co potrzebujesz bardziej, sterownik na podstawie temperatury będzie zarządzać wentylatorem. 

 

Nie pamiętam już jakie sterowniki sprzedaje producent, ale raczej każdy sterownik mierzy temperaturę wody i zarządza wentylatorem. Nie każdy sterownik ma "soft start" dla wentylatora żeby modulować jego obroty. Więc potrzebny jest sterownik co potrafi zarządzać obrotami wentylatora. Żeby była zależność między temperaturą wody w kotle a obrotami wentylatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S112 to kompletny produkt z wentylatorem wyciągowym i do niego dobranym sterownikiem. Nic nie trzeba szukać, dobierać, itd. W instrukcji jest napisane, że to bardziej kocioł do węgla niż drewna. Jak drewno to tylko brykiet.  Co ciekawe kocioł nie ma PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie wydaje ze s112 jest bardziej do węgla ale komora 29 litrów myśl ze nie jest to jakaś tragedia ,kwestia jaki ma kształt , a z kolei s131 jest raczej do drewna ma 41 litrów , jest to bardzo tani piec a konstrukcja bardzo ciekawa dziwie sie ze nie ma onim nic na forum , mógłby być to rywal MPM , zwłaszcza ze nie jest to piec firmy krzak , jestem ciekaw czy ktoś te piece widział na żywo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kolei s131 jest raczej do drewna ma 41 litrów , jest to bardzo tani piec a konstrukcja bardzo ciekawa dziwie sie ze nie ma onim nic na forum

S131 to świeży model, dlatego nic o nim nie ma jeszcze. Jest o tyle ciekawy, że mieści długaśne kłody drewna, więc może stanowić konkurencję dla górniaków "na drewno".

Ale jako że wszystko już było, tutaj jest zadziwiająco podobny czeski dolniaczek: http://www.kotle-etka.cz/stazeni/kotel_etka_ls23.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 15kW ten s131 nie jest za lekki 115kg, co by świadczyło o słabej jakości blach(cienkie)? Ja nie wierzę w niskie ceny dobrych kotłów. Cena z dupy się nie bierze. Dobry kocioł musi swoje kosztować a przy DS jest trochę roboty.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze emigrant S131 -  112kg a MPM około 300kg . Ten s131 wykonany chyba z  blachy 3mm. Nic dziwnego że 2 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model s112 jest ok. To nie jest już budżetowy kocioł.  Tego S131 to można na plecy zarzucić i sobie iść ;).

 

@miniox

Ja bym się mimo wszystko zainteresował MPM, to tani DS. On powinien kosztować 5-6 tysięcy złotych(model 12-14kW) a tyle nie kosztuje. Chociaż ostatnio chyba lekko podrożał bo na początku to był ekstremalnie tani. Producent go chyba raczej traktował jako hobby do zrobienia dobrego DS na podstawie wiedzy z tego forum.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę wątek MPM od dawna i jestem na niego prawie zdecydowany , ale mam obawy bo mam niski komin jakieś 5'5 metra i nie wiem czy da radę , a ten model s112 jest ciekawa alternatywa bo pozwalby na dość czyste spalanie i nie było by problemu z ciągiem , ale obawiam sie ze nie szczególnie będzie sie nadawał do drewna , trzeba będzie chyba go obejzec gdzieś w sklepie i sprawdzić jak wyglada komora zasypiają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,5 metra od ziemi czy od trójnika gdzie będzie wpięty kocioł? To bardzo niski komin. Możesz mieć duże problemy z prawidłowym ciągiem przy DS, zwłaszcza jak wymiennik jest pionowy.  Tak jak pisałem, MPM też może mieć wentylator wyciągowy. S112 też dla mnie się podoba, ale to kocioł na węgiel, nawet sam producent o tym pisze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od posadzi 5,5 , dom jest parterowy i dlatego niski komin poza tym miał być piec na ekogroszek a tam ciąg nie ma znaczenia aczkolwiek jest spory przekrój i nie ma żadnych przeszkód typu las czy jakieś wysokie domy , wydaje mi sie ze dość dobrze ciągnie ale czy to wystarczy to nie wiem , szkoda ze nie ma na forum żadnych użytkowników tego pieca może byśmy sie dowiedzieli czegoś więcej , chciałbym uniknąć pieca z dmuchawa dlatego zainteresowałem sie tym loganem bo to jest jakaś alternatywa naturalnego ciagu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.