Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Na Pellet


jackjj

Rekomendowane odpowiedzi

korzystając z okazji że kol. sambor umieścił ten schemat instalacji chciałbym zapytać, czy w przypadku zaworu 3d z siłownikiem można zastosować zawór 3d termostatyczny na grzejniki taki jak do ogrzewania podłogowego? 

idea jest taka aby wyeliminować siłownik i sterownik (koszty), a utrzymywać niezależną temp. na kotle i sprzęgle (65), inna na grzejniki (45) i inna na o.p.(35)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor tak z ciekawości jak przebiega w Vikingu proces wygaszania, tzn skoro działa tylko na 100% lub 75% mocy i w danym momencie dostaje sygnał stop to czy nie ma problemu z dopaleniem resztek paliwa ewent. czy czas wygaszania jest po prostu dłuższy i w jego trakcie następuje jeszcze wzrost temp?

Pytam, bo w xmini jakby naturalnie schodzi się z mocy max do min zmniejszając stopniowo dawkę pelletu i tym samym skraca się czas wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest sygnał stopu, to nie jest podawane paliwo, wentylator pracuje wolno, ale non stop, po jakimś czasie, jak jest sygnał od czujki optycznej ,

że brak żaru to wzrasta praca went na max, wydmuchany jest popiół i to wszystko - cały cykl wygaszania trwa ok 5 -8 min, w  zależnie od ilości żaru na palniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda mniej więcej jak na schemacie w załączeniu tylko zamiast kaloryferow mam podlogowke bez czujnika powrotu i nie wiedzie u siebie też temp. spalin....

 

Byłem przy kotle jak pracował na 30% po rozpaleniu tym razem zeszło tylko do 53 ℃ i zaczęło iść do góry jak tylko wszedl na 100%...już ma 56℃ i rośnie dalej czyli poprawnie

 

Cholera może faktycznie to incydentalna sytuacja jak z chodzi do 43℃ może w jednym czasie jest uzupełniany zasobnik cwu i zawór otwiera więcej na co....

 

 

Patrol

 

Zobacz zdjęcie w serwisowych było 50℃ przestawiłem na 55℃ ale to w mojej ocenie nie zabezpiecza kotła kiedy temp idzie z góry czyli temp kotła spada wtedy korzysta z histerezy kotła....15℃ - to tylko zabezpieczenie jak kocioł się rozgrzewa to pompa CO zacznie podawać dopiero po uzyskaniu 55℃ przez kocioł

 

Przedstawiłem na moc dla 100% 9,5kw i dla 50% też sekundę dołożyłem i jest na 6,8kw...

 

 

 

 

Dodatkowo jakby ten 2 podajnik w palniku czasem skrzypnie dość głośno coś tam może się dziać co myślisz zaglądać?

 

 

post-65697-1451144095,8259_thumb.jpg

 

post-65697-1451144048,1921_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, przy hist kotla 15 i progu zalaczenia pompy 55st sterownik odstawi ja dopiero przy 40st, czyli w sumie zadne zabezpieczenie. U mnie jest wymiennik plytowy, wiec powrot mam kilka stopni nizej od temp. kotla. Tymi dzwiekami sie nie przejmuj - drugi podajnik czasem zgrzytnie, to kwestia ulozenia granulek i ich twardosci. Dobrze jednak co jaakis czas zdjac obudowe i odkurzyc srodek, przy okazji sprawdzic czy grzalka nie jest zabrudzona - mozna jej wtedy przedłużyć zywot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

 

Serwis napisał:

"Grzałka zazwyczaj wytrzymuje od 2-4 tys. rozpaleń (chociaż są przypadki że pracuje po 8-10 ty.). Na jej żywotność wpływa zanieczyszczenie paleniska (zgorzel, która zalega na palniku może leżeć również na grzałce uniemożliwiając jej optymalną pracę)

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik"

Patrol
Wymiennik płytowy to kaloryfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol

Masz może fotę naszej grzałki do rozpalania...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://youtu.be/o9AhLWikOZ0

Mój palnik tylko sterowanie jakieś inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co się dzieje to podczas użycia wody zasobnik CWU wychladza kocioł poniżej 50 ℃ tylko jak to zatrzymać?

Czy kocioł ma ustawiona za mała moc?czy to jeszcze coś innego?

 

Zawór od podłogówki na 33%

 

Niesamowite jak zasobnik cwu wychladza kocioł w porównaniu z CO to jest masakryczne tępo...

 

PS. U Was tak się nie dzieje?

 

87b38d7049537a56bd32458301c309f4.jpg

 

post-65697-1451207817,3364_thumb.jpg

4a12771301da050c63d72cb6aa8d6047.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor faktycznie konstrukcja nietypowa - pytałem, bo natknąłem się kiedyś na wykonawstwo grzałek na zamówienie..

Jackij - mam fotki grzałki- wkrótce wrzucę

ad wychładzanie to masz pewnie załączony priorytet cwu, chociaż ze zdjęć ciężko to jednoznacznie stwierdzić - albo z niego zrezygnujesz przechodząc na pracę 'bez priorytetu' lub zwiększasz temp zadaną kotła i/lub zmniejszasz histerezę zasobnika cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol

 

Super że masz te fotki

 

Zasobnik pracuje bez priorytetu zadana 40℃ histereza 5℃ to co zmniejszyć na 2℃? Nie wiem czy to coś da bo jak żona pójdzie do łazienki to temp na zasobniku spada z 40℃ do 25℃.....

Kocioł zadana 70℃ histereza 15℃ to co zwiększyć na 75℃, a histereze zostawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spory spadek temp., ale histereza 5 dla cwu jest ok, dałbym na kocioł 75 (hist kotła zostaje), druga opcja to może jakoś wpłynąć na żonę, ale wiem, że to może być trudniejsze rozwiązanie.

A w załączeniu obiecana fotka - po prawej zapasowa grzałka zakupiona w HT.

post-39997-0-27748500-1451218101_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://youtu.be/o9AhLWikOZ0

Mój palnik tylko sterowanie jakieś inne.

Grafika w tym sterowniku jak w mojej estymie igneo slim, a ten sterownik to chyba wersja estyma igneo wall.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol

Dupa blada to samo po podniesieniu temp....42 na kotle...Znowu żonka się kąpała albo instalacja jest zpitolona....

 

post-65697-1451250755,7857_thumb.jpgpost-65697-1451250769,4852_thumb.jpgpost-65697-1451250785,1196_thumb.jpgpost-65697-1451250802,2219_thumb.jpgpost-65697-1451250815,3399_thumb.jpgpost-65697-1451250836,4127_thumb.jpgpost-65697-1451250858,9462_thumb.jpgpost-65697-1451250874,7873_thumb.jpgpost-65697-1451250917,6352_thumb.jpgpost-65697-1451250950,3042_thumb.jpgpost-65697-1451250985,8977_thumb.jpgpost-65697-1451251004,081_thumb.jpgpost-65697-1451250836,4127_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

 

Nie kumam

Co mi da podniesienie temp w zasobniku ? W mojej ocenie, chyba że się mylę, przy mniejszej delcie ( kocioł - zasobnik cwu ) w stronę wyższych temp kocioł będzie się jeszcze bardziej wychladzal....Chyba żeby zwiększyć histereze zasobnika tylko w którymś momencie i tak dojdzie do minimum i w końcu nastąpi jeszcze większe i bardziej raptowne wychlodzenie....

 

Osobiście widzę tylko 3 rozwiązania:

 

- zaakceptować że przy dużym zużyciu cwu, raz czy dwa razy na dobę kocioł z chodzi poniżej 50℃ i wtedy spalanie nie jest zbyt dobre...no i może być smoła

 

- podnieść temp kotła tak żeby jego histerieza pokryla z histereza pompy cwu tylko w instrukcji jest napisane ze to histereza kotła porywa się z histereza pompy od CO...

 

- podnieść moc kotła tylko nie wiem czy to coś da bo jak zauważyłem kocioł byl na 30% mocy jeszcze nie wszedł na 50% a już miał 42℃ gdzie normalnie rozpala się po spadku temp na kotle poniżej 55℃ i najmarniej przy 53-51℃ idzie w górę, więc może należało by skrócić H1 i H2 tylko o ile jak i tak już są małe H1=3℃ i H2=7℃

 

- zwiększyć moc kotła chociaż do końca nie jest to uzasadnione ekonomicznie bo kocioł jest w stanie się nagrzać przy obecnej mocy nawet do 77℃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też grzanie CWU rozwalało równowagę w piecu. Miałem ustawione 40C. Kąpiel obniżała temp do <30C.

Na piecu mam Ustawione 65C.

Teraz podniosłem CWU do 60C i histereza 5C (zastanawiam się nad 10C). Jak zaczyna się większe zużycie wody to jak załączy się ładowanie CWU to aż tak nie rozwala powrotu. A skoro temp CWU jest wyższa to mniej wody idzie. Tylko bardziej trzeba dzieci pilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.