Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Czasu Rozgrzewa Się Wyziębiony Dom


Rekomendowane odpowiedzi

Załózmy, że dom nie ogrzewany przez pół roku. Murowany z cegły pełnej. Ogrzewanie normalne: normalnej wielkości grzejnik w każdym pokoju. Po przyjeździe w zimie gdy na zewnątrz panuje -10 stopni w środku jest powiedzmy +1. Ile czasu takie coś może się rozgrzewać dopóki temperatura powietrza osiągnie jakieś przyzwoite wartości?
 

Czy ktoś dysponuje wykresem grzania / wychłodzenia jakiegoś budynku w czasie, bez ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachowiec wszystko zależy czym grzejesz, jakim kotłem i jaka temp jest akceptowalna. mam domek w górach ok 70 m2, parter jest murowany z cegły pełnej ocieplony 10 cm styropianu, a I piętro i poddasze szkielet z wełną w środku 20 cm. jak przyjeżdżam to uruchamiam kocioł na olej opałowy i temp zadana 90 st C i rozpalam w kominku na I piętrze, dodatkowo na całym parterze ogrzewanie podłogowe elektryczne ustawiam na 35 st C. po ok 3 godz temp na I piętrze i poddaszu ok 16-18 st C na parterze 10-12 - zimne mury robią swoje. temp w całym domku wyrównuje się po ok 20 godz i w tym czasie zużywam sporo oleju. w całym układzie jest ok 20 litrów czynnika, 100% borygo, grzejniki purmo przewymiarowane. rozgrzanie tak małego domku z temp ok 0-2 st C do 23 st C pochłania bardzo dużo energii i $ potem 1/10 tego co na rozgrzanie. kiedyś miałem mało komfortową sytuację że zaciął się pływak w zbiorniku i jak przyjechałem i odpaliłem kocioł to po 1 godz okazało się że brakło oleju opałowego i musiałem jechać na stację po ON i dopiero przekonałem się ile potrzeba paliwa do rozgrzania tego domku.

 

 

PS. jak już zamierzasz zadać pytanie to może wysil się trochę i daj więcej danych, bo nikt nie jest duchem świętym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku uruchomiłem nową instalację grzewczą. W chwili startu (początek grudnia) w domu było 2C.

Do 20C doszło gdzieś po 3-4 dniach. A w miarę ok było pewnie po tygodniu.

Dom z cegły, docieplenie takie sobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nieco inna sytuacja, ale swego czasu wyjeżdzałem z domu w pon-pt i wracałem na weekend. Ustawiałem sterownik tak, żeby w niedzielę wieczorem przestawał grzać. Potem zaczynał grzać od czwartku rano i w piątek wieczorem było już znośnie (dom 200 m2 - nieocieplony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku uruchomiłem nową instalację grzewczą. W chwili startu (początek grudnia) w domu było 2C.

Do 20C doszło gdzieś po 3-4 dniach. A w miarę ok było pewnie po tygodniu.

Dom z cegły, docieplenie takie sobie ;)

 

Grube masz mury? Jakie docieplenie dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany 50cm, docieplona część mieszkalna (bez podpiwniczenia), styropian 'na oko' 5-7cm. W piwnicy na suficie 5cm styropianu i na stropie pewnie też 5cm. W piwnicy stare okna i generalnie wiucha tam troche. Wróciliśmy tam mieszkać po nowym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.