Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Dobry Wybór I Moc Kotła?


krzysiek76

Rekomendowane odpowiedzi

witam

przyszedł czas na zmianę kotła w kotłowni

 

oto kilka danych

dom wybudowany około 1900-1920 dodładnie nie znam histori

wymienione mam okna na pcv 9szt

dach z dachówki karpiówki poddasze nie zagospodarowane i nie ocieplone

ściany zewnętrzne tez nie ocieplone

metraż do ogrzania to 160m2 powierzchni jako samo pietro (poddasza nie przewiduje zagospodarowywać jako użytkowe)

wysokość pomieszczeń 2,5 m

 

chce dołożyć bojler 140l

w tym roku została wykonana podłogówka 25m2

 

do tej pory korzystałem  zpieca camino 15kw instalacja grawitacyjna (mam tez pompę) i bojler 80l

dodam ze  w zimie marznę by rozbujać cały dom trzeba by 24/24 palić by mieć komfort

oczywiście przepalam teraz no bo już sezon się zaczął  i w obieg włączyłem 25m2 tej podłogówki

żeby to nagrzać to masakra

nie wyobrażam sobie jak bezie -10 to albo podłogówka albo grzejniki

wiem ze camino to na koks ja pale drewnem a ten piec ma inne przeznaczenie

widziałem u znajomych piec defro optima comfort 20 kw i taki chciałem wstawić (ma juz tą nową wersje z podawaniem powietrza wtórnego )

 

 czy będzie to dobry pomysł

a może wziąć defro Econo tylko czy 18kw czy 23kw??

 

raczej chciałbym zostać przy dobrym górniaku

co byście polecili mi za piec i jaką moc kw dobrać do mojego domu??

x czy te 20 kw bedzie ok??

 

prosze o odp

z góry dziekuje

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw dane swojego domu w linku poniżej i będziesz wiedział dość dokładnie jakiej mocy kocioł potrzebny jest dla Twojego domu.

 

http://cieplowlasciwie.pl/start

 

Defro z rozetą PW w drzwiczkach zasypowych to dobry wybór.

Zaoszczędzisz sporo opału,kładąc na podłodze poddasza 2 warstwy po 10cm(na przemian)wełny mineralnej.

Zwrot kosztów po 1 sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności taka moc wystarczy,dni po -20*C można policzyć na palcach 1 ręki w każdą zimę.

Przez większość sezonu grzewczego kocioł będzie pracował na 50- 60% swojej mocy i z CWU sobie poradzi bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to dom podobny do mojego (też z lat 20-tych XX w.) to ogrzanie go wymaga palenia stałego już od początku października. 

Nie wyobrażam sobie tego zupełnie przy użyciu górniaka i drewna. Chyba, że ten górniak będzie rozpalany 4 do 6 razy na bobę (od góry; przy dużych mrozach). Jeśli ma to kto robić to OK. 

Ja węglem rozpalałem dwa razy na dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Defro generalnie posiada dość drogie kotły,i nie jetem przekonany czy zasadnie.

Chociaż przeglądałem kocioł o którym piszesz na Allegro to tragedii cenowej nie ma.Pewnie zależne to jest gdzie kupisz.

Wersję Econo raczej omijaj z tego co wiem jest to wersja ekonomiczna czyli ma być tanio.Możesz porównać wagę.

Popatrz jeszcze na Viadrusa,co prawda żeliwny ale mieli dobrą promocję na wymiennik U 26.

Ewentualnie jeszcze Ogniwo Biecz,też stara dobra polska firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o ogniwo to wersja S6WC Classic 20kw wystarczy??? czy 24kw(ten chyba za duzy)??

a panowie jakbym zrezygnował i przestawił sie na wegiel kamienny ??? cena u mnie 850 tona, nie koks bo cena  1500za tone  :angry:

na węgiel to jaki byscie polecili (model i firma) czy to defro optima komfort??? i wtedy musowo dokupic dmuchawe?? 

 

 

do kolegi HP79

ile spalasz kg wegla /dobe?? chciałymm sobie wyobrazic ile bym musiał zakupić na sezon kg a raczej ton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie paliłeś w tym kotle węglem,to uważam że powinieneś spróbować.

Rozpalanie od góry,na naturalnym ciągu.

Ja osobiście nie uznaję dmuchawy,chociaż większość palaczy jej używa.

Jest tu kilkadziesiąt stron do poczytania odnośnie tego kotła.

Może wystarczy jedynie rozbudować Twój kocioł i będzie jeszcze długo służył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cały wątek o użytkowaniu camino. Warto przeczytać.

 

krzysiek76

Moja kamienica ma ściany 40 cm z cegły, stropy drewniane, wypełnione pewnie jakimś żużlem i trocinami, pode mną pustostan, powyżej strych nieużytkowy, okna plastikowe słabej jakości. 80 m2. Do utrzymania temp. około 22 stopni C przez cały sezon grzewczy (w każdym pomieszczeniu) potrzebuję 5 t słabego węgla (płomienny Piast lub jakiś inny słaby). Szacuję, że Bobrka lub podobnego potrzebowałbym około 4 t. Przetestowane przez 10 sezonów grzewczych. I tak ma być dla tej klasy budynków (100W/m2).

Jak mróz jest duży to sporo ponad 30 kg/doba (może bliżej 40 kg).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie paliłeś w tym kotle węglem,to uważam że powinieneś spróbować.

Rozpalanie od góry,na naturalnym ciągu.

Ja osobiście nie uznaję dmuchawy,chociaż większość palaczy jej używa.

Jest tu kilkadziesiąt stron do poczytania odnośnie tego kotła.

Może wystarczy jedynie rozbudować Twój kocioł i będzie jeszcze długo służył.

dawno temu paliłem ale cena węgla droższa a drewno kupuje za tzw grosze

mimo tego i tak mi sie wydaje ze bez rozbudowy tego mojego camino 15 kw nic bym nie wskórał nie chce wiec na razie podchodzić do opcji rozbudowy go 

muszę zakupić piec z większym wymiennikiem i większej mocy 

czy miarkownik to konieczność czy nie ??? czy przez miarkownik bedzie mi zarastał smołą komin przy paleniu weglem??? bo przy drewnie tak mi sie stało i nie uzywam

obecnie  pale na lekkim uchyleniu drzwi dolnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,możesz wziąć też pod rozwagę DS-a, Zębiec KWKD 15kW.

W zupełności wystarczy na Twój dom,możesz palić węglem najlepiej orzech ll lub groszek(nie mylić z ekogroszkiem) czy też mieszanką węgla i drewna.

Nie warto przepłacać za węgiel po 850zł/t,koledzy z forum kupują workowany przez internet i są zadowoleni,wystarczy poszukać wypowiedzi na ten temat.

Poczytaj o tych kotłach i zapoznaj się z opiniami użytkowników tych kotłów.

To przyzwoita konstrukcja,z dość dużym zasypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno potrzebuje stałego dopływu powietrza, dlatego Ci zarastało.

 

Jak lubisz się bawić drewnem to może MPM DS, ten piecyk to taki kompromis miedzy drewnem i węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na okresy bez mrozu drewno, na mróz węgiel. 

To trzeba przetrenować przez przynajmniej jedną zimę żeby nabrać doświadczenia. 

 

W camino bałbym się drewna, bo skoro jest zasmołowane to być może komin też i o pożar nietrudno (krótki wymiennik).  

 

Mnie interesuje, dlaczego kalkulator zaproponował kocioł aż 21 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwiedź stronę http://czysteogrzewanie.pl/kociol/ranking-kotlow-weglowych/

(jeśli jeszcze nie odwiedziłeś)

masz tam z grupsza opisane wady i zalety poszczególnych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

ja w maju kupiłem dom do generalnego remontu ,wyremontowałem i za namową kolegi starego instalatora starej daty kupiłem kocioł DEFRO OPTIMA  20 kw jestem całkowitym laikiem ale już 2 miesiące palę tym piecem , dałem za niego 2997 zł na parterze mam około 90 m2 podłogówki oraz 2 kaloryfery dosyć dupne jeden w przedpokoju 160 cm podwójny drugi w łazience 120 cm palę teraz węglem ale paliłem też drewnem i na drewnie palił około 4 godzin (stare deski z podłóg) natomiast węgiel jeśli same kaloryfery i bojler to pali nawet do 27 godzin ale jeśli załacze podłogówkę plus kaloryfery to idzie spokojnie na jednym pełnym załadunku 12-14 godz w domu 27 st (wygrzewam po remoncie) palę raz na dzień a jest za ciepło za niedługo będę trzymał temp 22-23 st to poleci około 15-17 godz bo to też testowałem

w początkowym okresie nie mogłem go opanować teraz palę od góry i jest gitara , drewno też spalałem od góry , polecam ten kocioł może są lepsze ale ja innego na oczy jeszcze nie widziałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak sobie mysle o tym DEFRO OPTIMA  20 kw ze ta ten mój dom nieocieplony starej daty pewnie poczatek 1900r powinien dac rade

a czy ty berthold61    masz dmuchawe do tego kotła czy korzystasz z miarkownika??/ moze ani jedno ani drugie??

panowie meczy mnie jeszcze jedna kwestia muszę przebudować komin tan aktualny ten juz sie nie nadaje zbytnio do uzytku kanał ma jakies przejscia zwezenia i czesto musze czyscic

ale nie w tym rzecz

komin chce postawic nowy

budowanie z cegły raczej wykluczam bo to około 11metr.

chciałbym postawic komin systemowy (kanał spalinowy + 1 x wentylacja do dego)

nie chciałbym kupowac najtanszego z racji ze ceramika moze albo popekać albo szybko pozarastac

co sadzicie o kominach plewa uni fu, podobno ją jakosciowo dobre za te 11 m  cena jaką mi zaproponowano to około 3500

wiem ze sa jeszcze schiedel ale nawet nie przeliczałem bo pewnie o pare 100 w góre za samą firme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

wiec tak sobie mysle o tym DEFRO OPTIMA  20 kw ze ta ten mój dom nieocieplony starej daty pewnie poczatek 1900r powinien dac rade

a czy ty berthold61    masz dmuchawe do tego kotła czy korzystasz z miarkownika??/ moze ani jedno ani drugie??

 

ja mam miarkownik , kolega instalator odradzał mi sterownik , początkowo miałem problem z utrzymaniem temp na stałym poziomie ale z pomocą kolegów z tego forum udało mi się to opanować do perfekcji i w moim przypadku ustawiam na 60 st i trzyma równiutko 60 st , początkowo też myślałem że mogłem kupić jakiś kocioł retortowy ale teraz nie żałuję , palę po wygaszeniu jakieś 5 godz czyli raz na ponad dobę i jest gitara jedynie większy mniejszy problem mam z bojlerem dwupłaszczowym  taki że jeśli zapomnę zamknąć zawór to po wygaszeniu kotła jest zimna woda po kilku godzinach , coś z tym muszę zrobić ale to inna beczka , w każdym razie ten defro podobno ma największy wymiennik z kotłów ,nie moje zdanie bo na tym się nie znam tylko kolegi ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meczy mnie nadal kwestia tego DEFRO OPTIMA KOMFORT

wiem ze jest to kocioł (GS)górnego spalania

jak bedzie wyglądała kwestia palenia drewna oczywiscie palona od góry

drewno mam sezonowane pale w wiekszosci tzw gałeziówką zdarzają sie tez wieksze klocki 

czy palenie drewnem sezonowanym od góry nie zasyfi mi kotła i komina ? chodzi mi aby nie pojawiła sie smoła 

i czy paląc drewnem w taki sposób nie bedzie jezyk ognia wpadał bezpośrednio do komina??

na wiosne chce zakupić nowy piec i albo postawić nowy murowany komin z normalnej cegły albo postawic komin systemowy (wysokość mam 11m)

chciałbym rozwiac watpliwosci i wybrac optymalnie aby potem po modernizacji nie płakać 

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

ja paliłem drewnem od góry i na pewno ogień do komina nie szedł bo nad tym można zapanować , zamykasz powietrze główne odpinając miarkownik na czas rozgrzania kotła a otwierając powietrze wtórna na rozetce na maxa po rozgrzaniu podpinam łańcuszek miarkownika i zamykam pow wtórne do 1/4 i fajnie długo to idzie ,stare zgniłe deski podłogowe palą się spokojnie co najmniej 4 godz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem drewnem od góry i żadnej smoły nie było, suchutko w piecu i w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.