Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Eco 23Kw Tłokowy + Regulator Pokojowy Tech St 280 + Elektrozawór 4D Afriso


Aer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mały problem. mam nadzieję, że to problem z ustawieniami.

Posiadam kocioł SAS eco 23kw ( lekko przewymiarowany*), regulator tech st 280 i zawór 4d afriso z siłownikiem automatycznym oraz sterownik kotła tech st 450H

(* dom 160m2, zdecydowałem się na 23kw dlatego, że w zamiarze mam jeszcze ogrzewanie tym kotłem garaż i część piwnicy)

Zauważyłem, że siłownik nie zamyka się do końca w momencie gdy regulator pokojowy zgłosi dogrzanie np. 21 stopni. Mimo osiągnięcia temperatury zadanej w pokoju, osiągnięcia temperatury na cwu oraz c.o to siłownik otwiera się do około 40 % lub więcej . Na kotle w opcji zaworu mam ustawioną regulacje proporcjonalną. Poprzez brak takiego zamykania temperatura w pokojach wzrasta do 22/24 stopni. Mam włączoną ochronę powrotu. Zdaję sobie z tego sprawę, że zawór musi się otworzyć mimo wszystko jak osiągnie maksymalną zadaną na powrocie, ale nawet wyłączając tą opcję ochrony powrotu to siłownik otwiera się nawet jak osiągnie zadaną lub/i regulator pokojowy osiągnie temperaturę zadaną pomieszczenia.
Proszę o pomoc, bo być może mam coś źle ustawione. Poniżej screen z modułu st500. jak widać kocioł osiągnął temperaturę, cwu też osiągnięta (histeryza 5 stopni), regulator pokojowy obecnie pokazuje 24stopni (zadana 21) a mimo to zawór sie otworzył na 100%

screen_zpswo0flbta.jpg

Moje ustawienia zaworu na sterowniku kotła:

Stan zaworu – załączony

Kontrola temperatury – 30s
czas otwarcia – ( sprecyzuje, nie pamiętam)
minimalne otwarcie -5%
skok jednostkowy – 5%
typ zaworu – zawór c.o
pogodówka – załączona

Dla -10 – 55stopni
Dla 0 – 50 stopni
Dla +10 – 45stopni
Ochrona powrotu – załączona
min temp powrotu – 40stopni
max – 67stopni
temperatura zadana oscyluje według porodówki obecnie ustawiła się na 46 stopni przy temp zewnętrznej 7 stopni
Regulator pokojowy -regulacja proporcjonalna

przy tych ustawieniach temperatura w pomieszczeniach wzrasta do 23-24 stopni (za dużo)

Przełączyłem regulator na tryb regulacja Tech ,ale również bez zmian.

Z góry dziękuje za pomoc
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak na CWU jest 43 za uatwioniona jest na 45 to dopóki nie osiąnie temp.45 w wymienniku powinien podawać gorącą wodę.  Ale czy wykonaie instalacji jest prawidłowe???  Mam wątpliwość.  Sprawdz czy schemat jest zgodny z rzeczywistością? 

Fachowcy napewno dokonają oceny ale najlepiej jak jeszcze dodatkowo zrobisz i dodasz zdjęcia. . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, na załaczonym screenie cwu ma 43 ale pompa nie pracuje bo jest histereza 5 stopni wiec załaczy się ponownie przy 40 stopniach zeby dobić do 45. co do instalacji to owszem mam kilka uwag, ale działa. Problem jedynie z tym zaworem w trybie automatycznym.

Jak bede w domu to podeslę zdjęcia i szkice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te ustawienia dot.  zaworu to masz do kaloryferów czy podłogówki  bo to jest różnica.

Oznaczone jest  zawór CO -  więc  domyślam się że  kaloryfery ?

 

 

Ustawiłeś kolego tylko  pogodówkę,  i temp. zadaną w pomieszczeniu.  

Ale czy ustawiłeś co ma robić jak przekroczy temp. zadaną w pokoju którą mierzy sterownik ST-260 ?

 

Trzeba wpisać  obniżenie pokojówki   np. 5*C.   wtedy  będzie dla 7*C na zewnątrz     46-5*C=41*C.

Tylko uważaj i wejdź  w menu zaworu i tam ustaw,  bo jest jeszcze obniżenie pokojówki  w menu instalatora ale to będzie dotyczyć pieca - jak dogrzeje pomieszczenie - tego nie polecam włączać.  Ustaw na zero. 

 

Poza tym troche duże masz te temp  przy pogodówce,   można by je zmniejszczyć troche i obserwować  czy będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak są to ustawienia zaworu do kaloryferów ( typ sterownia C.O)

Mam obecnie w:

Menu > Obniżenie pokojówki 0*C

Menu > Menu instalatora > zawór > urządzenie regul. pokoj > obniżenie pokojówki  > 20*C

Ogólnie te parametry mam fabrycznie tak ustawione. Nigdy ich nie zmieniałem, podobnie krzy grzewcza czyli temparatury dla 0*, +10*, -10*

 

ta krzywa jest stale korygowana przez pogodówkę w zalezności od temp. zewnętrznej.

 

 

Sugerujesz żeby obnizyć krzywą? czy najpierw zmienic temp. obnizemia pokojówki?

 

zostawić ustawioną opcje regulator TECH czy regulacja proporcjonalna? czym te opcje się różnią?

 

Z góry dzieki za poświecony czas i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca jak Ci pomóc z twoim problemem,  ale mogę odpowiedzieć na twoje pytania, bo akurat troche już się doedukowałem paląc 1 sezon.   :D

 

Regulacja proporcjonalna jest raczej jak masz podłogówkę i kaloryfery  i   chyba jak nie masz sterowanie pogodowego, tak mi się wydaje,  to wtedy  sterownik sam dopiera proporcje zaworu 1= kaloryferów  i  zaworu2 = podłogi,   żeby osiągnąć temp.  zadaną w pomieszczeniu. 

Dlatego ja tego nie używam,  wole pogodówkę,   i mam ustawione na regulator TECH  i pogodówkę. 

 

Twój problem polega na tym że masz za ciepło a piec dalej  nie przymyka zaworu na kaloryfery. 

Ja bym spróbował obniżyć   tą krzywą grzewczą  i powinno być lepiej,   tylko nie wiem dlaczego nie działa u ciebie  obniżenie pokojówki,  masz ustawione 20*C,   więc  jak dogrzeje pokój np. do zadanej  24*C,   a na zewnątrz jest   +5*C,   wtedy ma na zaworze  47-48*C.   i  odejmuje od niej te 20*C co ustawiłeś. 

Uważam akurat że  47*C  to za dużo  jak na dodatnie temperatury.   te 20*C  też,  wolałbym odejmować  np. 10*C albo 5*C.   Wtedy nie musi piec od nowa grzać całej wody w układzie.  Spróbuj czy to coś pomoże. 

 

 

Zerknąłem w moje ustawienia i mam coś takiego:

podłogówka   -20/36*C, -10/33, 0/30; +10/27;  obniżanie pokojówki -1*C.

Zawór2 kaloryfery : -20*C/50; -10*C/45*C, 0/40*C, +10/36*C. obniżanie pokojówki 3*C.  

 

Z tym że na razie pale na trybie letnim - czyli samo CWU i  podłoga.   dwa raz mniej idzie węgla. Póki nie ma mrozów to daje tak rade. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem ustawienia, kierując się Twoją poradą. obecnie mam tak:

zawór:
pogodówka załączona
-20* - 50*
-10* - 45*
0* - 40*
+10 - 36*
ochrona powrotu
min - 45*
max - 75*
obniżenie pokojówki 10*
różnica temp. pomieszczeń - dałem 0,5*

mam tam jeszcze opcję zmiana zadanej zaworu. Obecnie jest 10* (fabrycznie) czy tak może zostać? co to w ogóle za parametr?

na powyższych ustawieniach zawór prawei cały czas jest zamknięty ( sukces) w pomieszczeniach utrzymana temperatura 21* - 21,5*

teraz mam problem w drugą stronę, a może tylko wydaje mi się że to problem :)
Dzisiaj rano lekki przymrozek i zwiększyłem na regulatorze na 22* (histeryza na reg. 0*)

i piec ma problem z dzwignięciem temperatury. około godzinę trwało mu zwiekszenie temp do 21,5*

temperatura zadana na kotle 65*
cwu 45*
przerwa podawania 4min 10s
siła nadmuchu 35 bieg
przerwa podtrzymania 55min
wentylator w potrzymaniu:
czas pracy- 40s
czas przerwy - 25min

wielki plus tych ustawień jest taki, że po wprowadzeniu zmiań wczoraj o 14:30 do obecnej godziny kocioł prawie cały czas był w trybie podtrzymania. Węgiel dobrze wypalony i pewnie na dłuższą mete bedzie to oszczędność paliwa. W momencie gdy ustawiłem regulator na 22* to podtrzymanie trwa około 30-40min, ale to efekt informacji o niedogrzaniu wiec zawór sie otwiera i zamyka bo blokuje go ochrona powrotu.

Zostawić załaczoną ochronę powrotu czy lepiej ją wyłączyć?

Dzięki za dotychczasową pomoc! jestem winny dobre piwko:)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja bym wyłączył tą ochronę powrotu  i  zmiane zadanej zaworu  z 10 na mniej,   choćby na 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.