Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Kotła Stalmark Duo-Pid 16Kw Zpid


KRZYSIEKapel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam kocioł Stalmark DUO-PID 16kW ze sterownikiem ST-750.

Na początku kocioł cały czas wchodził w stany alarmu raz alarm podajnika raz alarm temperatury na co.

po zmianie ustawień przez instalatora w tym momencie piec jest częściej w pracy niż w nadzorze i spala około 25-30 kg na dobę.

Poniżej podaję obecne ustawienia.... może ktoś coś podpowie.

 

temperatura co zadana 55

temperatura cwu zadana 45

 

współczynnik wentylatora 10

współczynnik podawania -10

 

ustawienia nadzoru:

czas podawania 4 sekundy

przerwa podawania 2 minuty

czas pracy wentylatora 55 sekund

czas przerwy wentylatora 2 minuty

siła nadmuchu 70 bieg

 

histereza CWU 5 stopni

 

 

Dodam iż tylko do tych wartości jest dostęp w tym sterowniku i tylko to można zmieniać. A zawór trójdrożny ustawiony na 2 w skali 6 stopniowej i temp wody wychodzącej na grzejniki około 40 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile m2 ogrzewasz???  Musisz napisać coś o swojej budynku, instalacji i warunków tak jak to inni przedstawiają aby można było się ustosunkować do twojego zapytania.  Ja bym zmniejszył nawiew na ok 50 oraz zwiększył  podawanie z 4 na 5s.

A tak swoją drogą to masz przecież automat PID to powienien sam przecież się dostosować - czyż nie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Posiadam kociol stalmark duo pid 16 moze ktos powie ile taki kociol pali na dobe groszku i jakie ma parametry ustawione na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Techa, to musi być dostęp do menu serwisowego. Potem paliwo granulacja= gruba i możesz zmieniać max czas podawania, min czas podawania, min przerwę podawania, max przerwę podawania itd.

A tak właściwie to jaki jest problem? Palisz w PID?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Problem jest tego typu ze bardzo dlugo dochodzi do zadanej tem wiecej dziala jak stoji. Pale w pidzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Techa, to musi być dostęp do menu serwisowego. Potem paliwo granulacja= gruba i możesz zmieniać max czas podawania, min czas podawania, min przerwę podawania, max przerwę podawania itd.

A tak właściwie to jaki jest problem? Palisz w PID?

Witam. piec bardzo dlugo dochodzi do zadanej temperatury wiecej chodzi niz stoji. Pale na pidzie.  Tem pieca jest ustawiona na 55 s zawór 4d na 41 współczynnik wentylatora na 30 wspóczynnik podawania - 35.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Użytkuję taki kociołek od ponad roku, a że bardzo mało jest o nim w necie więc postanowiłem dodać swoje spostrzeżenia. Ogrzewam około 140 metrowe mieszkanie, 80m2 podłogówki, 5 grzejników z termostatami, bojler 150 l. W poprzednim roku paliłem w dwustanie, było ok, ale sporo sadzy w kotle, pewnie przez długie przestoje, czytaj podtrzymania. W tym roku przestawiłem się na PIDa, niby się paliło ale w popielniku był niespalony węgiel, kocioł nadal przechodził w podtrzymanie co w PID nazywa się nadzór. Próbowałem korygować współczynnikiem podawania ale kocioł wcale na to nie reagował, w górę tak, na minus nie. Musiałem się ratować współczynnikiem nadmuchu przestawiając go na + 20% ale wtedy pojawiał się inny problem a mianowicie spieki. Postanowiłem zapytać kogoś mądrzejszego więc zadzwoniłem do producenta sterownika czyli firmy TECH, nie było z kim rozmawiać po 30 min oczekiwaniu na swoją kolej. Zniesmaczony zadzwoniłem bezpośrednio do Stalmarka, powiedziałem o swoim problemie z kotłem i ku mojemu zdziwieniu dostałem solidną ilość informacji jak temu zaradzić. Przechodząc do sedna sprawy, kocioł jakoś tam jest skonfigurowany do pracy w PID przez producenta ale nie zawsze musi to dobrze działać. Każda instalacja CO ma inne zapotrzebowanie na odbiór ciepła, więc trzeba trochę poprzestawiać w sterowniku. Jak to zrobić ? Wchodzimy w Menu Serwisowe, będzie potrzebny kod, wbijamy 5162, pojawi się granulacja paliwa, klikamy i wybieramy groszek gruby, klikamy i ukazuje się cała masa parametrów odpowiedzialnych za pracę w PID. Jeżeli okaże się to komuś przydatne mogę napisać co pozmieniałem u siebie, ale to już następnym razem. Na koniec dodam że z tym kociołkiem osiągam spalanie ekogroszku od 8 kg do max 18 kg na dobę ale to już przy mrozie -15`C. latem do grzania CWU wystarcza około 3kg. Dom nowy, parterowy, ocieplony 15cm styropianu, okna trzyszybowe, pod podłogą i na stropie 10 cm styropianu. Temperatura w domu w części dziennej przeważnie 24`C w sypialniach 21`C. Za jakiś czas napiszę o swoich ustawieniach menu serwisowego, w tej chwili nie podaję bo jeszcze nie do końca je dopracowałem. Na dzień dzisiejszy kocioł nie wchodzi w nadzór, zero sadzy, w wymienniku i na drzwiczkach jasnoszary pyłek. Zapomniałem dodać że sterownik ten posiada bardzo fajną funkcję ekranu serwisowego, oczywiście też zabezpieczona kodem, bodajże 2092. widać tam całą modulację pracy kotła w dość czytelny sposób. Pozdrawiam, Piotr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 33 kg na dobę to sporo za dużo, palisz w PID czy w trybie dwustanowym ? Napisz coś o swoim domu, ile metrów jaka instalacja, czy masz zawory 3 i 4 drogowe, ile podłogówki, jaka temp. w domu, czy są termostaty przy grzejnikach. Piszesz że dom nowy więc i instalacja powinna być po "nowemu" Spieki w tym kotle to temat rzeka, nie robią się przy węglu poniżej 25 Mj, przy bardzo kalorycznych i u mnie czasem jakiś spiek się trafi ale łatwy do rozkruszenia. Ten kociołek przy pracy w PID ma dosyć wysoko ustawiony minimalny wentylator, jest to wartość 1500 obr, minimalne podawanie jest 4 sek a minimalna przerwa podawania 40 sekund. U mnie przy takich wartościach przesypywał . Wcześniej pisałem o kodzie do ekranu serwisowego, pomyliłem się, nie 2092 tylko 2902. Napisz jakie masz temperatury kotła i cwu, czy przechodzi w nadzór, na pewno spróbuję coś doradzić. U mnie na okrągły rok palenia od września 2017 bo wtedy go rozpaliłem do września tego roku spaliłem lekko ponad 3 tony  ekogroszku, dzieląc rok na pól palenia i pół grzania wody. Około 180 dni po średnio 3 kg daje 540 kg i kolejne 180 dni przy min 8 kg do 18 kg max, gdzie średnia wyszłaby 13 kg ale trzeba ją zawyżyć bo dni gdzie pali w okolicach 8 kg jest zdecydowanie mniej. Przyjmując średnio 15 kg doba dla 180 dni i tak daje rewelacyjny moim zdaniem wynik 2.7 tony na sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję włączyć PIDa, zadać temperaturę 55`C, załączyć pompy równolegle, temp CWU 50 przy histerezie 5`C. Wejdź w menu serwisowe i zmień maks. czas podawania na 56 sekund, fabrycznie powinno być 40, reszty parametrów na razie nie ruszaj. Przy takich nastawach będzie podawał 4 s na minute pod warunkiem że modulacja będzie 1%, wyświetla ją tam gdzie w dwustanie moc wentylatora. Teraz kociołek od 55 do 60 stopni będzie pracował na minimalnej mocy, jeżeli temp spadnie poniżej 55 zacznie modulować, wtedy zmieni się procent modulacji, u mnie nie przekracza 30 % jak zacznie grzać CWU. Podczas modulacji kociołek zacznie stopniowo żądać wyższej temp. spalin a co za tym idzie zwiększy nadmuch i zacznie zwiększać czas podawania a zmniejszać przerwę, do momentu aż znowu osiągnie zakres pomiędzy 55 a 60`C. Po przekroczeniu 60 ` odstawi się w nadzór, tam ustaw podawanie na 3s, przerwę podawania na 10 min i wentylator na 30 s co 15 min, moc nadmuchu 30 % U mnie przy takim ustawieniu cały czas oscyluje między 58 a 61`C teraz kiedy jest dosyć ciepło czyli okolice 0` potrafi się na trochę odstawić w nadzór ale to pewnie dlatego ze groszek którym palę ma 28Mj. Nie zrażaj się tym że kocioł będzie pracował bardzo długo, tak ma być. Równo tydzień tamu zasypałem do pełna i mam jeszcze ponad połowę, a w nadzorze jest może kilka razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.12.2018 o 10:32, Piotr1984 napisał:

Użytkuję taki kociołek od ponad roku, a że bardzo mało jest o nim w necie więc postanowiłem dodać swoje spostrzeżenia. Ogrzewam około 140 metrowe mieszkanie, 80m2 podłogówki, 5 grzejników z termostatami, bojler 150 l. W poprzednim roku paliłem w dwustanie, było ok, ale sporo sadzy w kotle, pewnie przez długie przestoje, czytaj podtrzymania. W tym roku przestawiłem się na PIDa, niby się paliło ale w popielniku był niespalony węgiel, kocioł nadal przechodził w podtrzymanie co w PID nazywa się nadzór. Próbowałem korygować współczynnikiem podawania ale kocioł wcale na to nie reagował, w górę tak, na minus nie. Musiałem się ratować współczynnikiem nadmuchu przestawiając go na + 20% ale wtedy pojawiał się inny problem a mianowicie spieki. Postanowiłem zapytać kogoś mądrzejszego więc zadzwoniłem do producenta sterownika czyli firmy TECH, nie było z kim rozmawiać po 30 min oczekiwaniu na swoją kolej. Zniesmaczony zadzwoniłem bezpośrednio do Stalmarka, powiedziałem o swoim problemie z kotłem i ku mojemu zdziwieniu dostałem solidną ilość informacji jak temu zaradzić. Przechodząc do sedna sprawy, kocioł jakoś tam jest skonfigurowany do pracy w PID przez producenta ale nie zawsze musi to dobrze działać. Każda instalacja CO ma inne zapotrzebowanie na odbiór ciepła, więc trzeba trochę poprzestawiać w sterowniku. Jak to zrobić ? Wchodzimy w Menu Serwisowe, będzie potrzebny kod, wbijamy 5162, pojawi się granulacja paliwa, klikamy i wybieramy groszek gruby, klikamy i ukazuje się cała masa parametrów odpowiedzialnych za pracę w PID. Jeżeli okaże się to komuś przydatne mogę napisać co pozmieniałem u siebie, ale to już następnym razem. Na koniec dodam że z tym kociołkiem osiągam spalanie ekogroszku od 8 kg do max 18 kg na dobę ale to już przy mrozie -15`C. latem do grzania CWU wystarcza około 3kg. Dom nowy, parterowy, ocieplony 15cm styropianu, okna trzyszybowe, pod podłogą i na stropie 10 cm styropianu. Temperatura w domu w części dziennej przeważnie 24`C w sypialniach 21`C. Za jakiś czas napiszę o swoich ustawieniach menu serwisowego, w tej chwili nie podaję bo jeszcze nie do końca je dopracowałem. Na dzień dzisiejszy kocioł nie wchodzi w nadzór, zero sadzy, w wymienniku i na drzwiczkach jasnoszary pyłek. Zapomniałem dodać że sterownik ten posiada bardzo fajną funkcję ekranu serwisowego, oczywiście też zabezpieczona kodem, bodajże 2092. widać tam całą modulację pracy kotła w dość czytelny sposób. Pozdrawiam, Piotr...

Witam mam taki sam piec jak pan mam problem z pidem była by możliwość wyslania mi pańskich ustawienia pieca może coś pomogą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do prośby, walczę z ekogroszkiem z kopalni wesoła i albo wyrzuca niedopalony groszek, albo podajnik doprowadza w okolice 60-70 stopni. Dwunastaw:

Podawanie     5s

Przerwa        od54 - do98s

Nadmuch    od16 - do23%

Podtrzymanie:

Praca            3s

Przerwa      20min

Wentylator:

Praca  30s, co 12 min

i to mi daje b. mało spieków i praktycznie brak niedopalonego groszku, tylko trzeba na bierząco korygować. Zdecydowanie  wolałbym zaprzyjaźnić się  z PID, ale narazie nam nie po drodze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualnie palę na prawie fabrycznych ustawieniach PIDa, mam tylko wydłużoną maksymalną przerwę podawania na 50 sekund, reszta jest tak jak było, zmieniłem ekogroszek na rosyjski także 28 Mj i w tej chwili zaczął przechodzić w nadzór i trochę kopci sadzą. Spalanie nadal około 15 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zainteresowanych, obiecałem że napiszę swoje ustawienia PIDa jak wymyślę coś sensownego. Ustawienia dla ekogroszku grubego:

Min praca podajnika 3s zmiana z 4

Max praca podajnika 8s zmiana z 7

Min przerwa podajnika bez zmian 30 s

Max przerwa podajnika 90 s zmiana z 40

Min wentylator 1300 obr/min zmiana z 1500

Max wentylator2200 obr/min zmiana z 2000

Mam wersję z hallotronem, pewnie jak wszyscy, sterownik st 750 pid. Przy takich ustawieniach zero nadzorów, zero sadzy, kocioł moduluje się w pełnym zakresie od 1 do 100 %. Co ważne czopuch otwarty do oporu, kocioł i czujnik spalin wyczyszczony, aktualna temp spalin przy małej modulacji 60`C. Temperatura zadana 55`C, przy grzaniu CWU potrafi zejść do 52`C, wtedy znacznie przyspiesza i po 10 min znowu przekracza 55 ale nie dochodzi do 60`C. Od soboty rano pali się na takich ustawieniach i jak na razie jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z ostatniego tygodnia wyszło 100 kg na 7 dni, czyli 14.3 kg doba. W niedzielę trochę zmieniłem nastawy minimalna praca jest fabryczne 4s, maksymalna też na fabryczne 7s, min przerwa 40 s, a max przerwa zrobiłem 100 s. Wentylator też zmieniłem bo po kilku dniach bez zaglądania pojawiło się trochę spieków, które musiały powstać przy wysokiej modulacji. Teraz mam od 1400 do 1900 obr/min. Mam dosyć wysoką temp. podajnika, oscyluje od około 37 do 43 `C, jak jest u was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2019 o 16:31, Piotr1984 napisał:

Z ostatniego tygodnia wyszło 100 kg na 7 dni, czyli 14.3 kg doba. W niedzielę trochę zmieniłem nastawy minimalna praca jest fabryczne 4s, maksymalna też na fabryczne 7s, min przerwa 40 s, a max przerwa zrobiłem 100 s. Wentylator też zmieniłem bo po kilku dniach bez zaglądania pojawiło się trochę spieków, które musiały powstać przy wysokiej modulacji. Teraz mam od 1400 do 1900 obr/min. Mam dosyć wysoką temp. podajnika, oscyluje od około 37 do 43 `C, jak jest u was ?

temp. na podajniku u mnie w stalmarku to jakies 20 C  +-2C , przy wyszych temp. na zewnątrz ok 25 C , latem tylko cwu dochodzi do 30 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dogadałem z pid-em, temperatura w kotłowni ok.21-23', podajnik od 37 do 52', temp. spalin obniżyłem do 160' i wyłączyłem hallotron.

Podawanie     3s-7s

Przerwa        od30 - do84s

Nadmuch    od14 - do47%

Podtrzymanie:

Praca            9s

Przerwa      15min

Wentylator:

Praca  20s, co 15min 

Nie jest idealnie ale działa z automatu i uważam, że przy dużych wachaniach temp. zewnętrznych jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr1984 czy mógłbyć pomóc mi w ustawieniach mojego kotła?

Mam dom parter+poddasze użytkowe 137m użytkowej.

szyby 3 szybowe. Styropian na podłodze i suficie po 10 cm.

ok 60m podłogówki + 8 grzejników.

Grzejniki mam bez zaworów termostatycznych. temperaturę steruję zaworem 4 drożnym.

Podłogówkę steruję ze sterownika zaworem 3 drożnym. Mam ustawione 28 stopni co daje mi ok 22-23 stopnie w pomieszczeniach.

Zbiornik na CWU 140l, nie mam pompy cyrkulacyjnej.

Palę polskim ekogroszkiem na pidzie. Pompy równolegle. Temp na piecu mam ustawioną 55 stopni.

Moje problemy:

Mimo, że temperatura jest ustawiona na 55' to i zawsze temp wychodzi pow 60'.

Mam spieki i dużo sadzy w środku pieca i na drzwiczkach. Czyszczę piec co tydzień i co tydzień tej sadzy mam bardzo dużo.

na tydzień spala mi ok. 100-125kg.

Co zrobić, żeby spalał mniej i nie było tyle spieków? Wydaj mi się, że też nie do końca wypala mi się ten węgiel. Mam wrażenie że zostają w popielniku drobne kamyczki węgla.,

Byłbym wdzięczny za pomoc.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie masz na dobrym poziomie, w tym wątku jest już podane sporo parametrów, wiec musisz porównać do swoich. Spieki to za dużo powietrza, niedopalony węgiel za krótkie przerwy w podawaniu, ale prędzej obstawiałbym za duży czas podawania bo wychodzi poza zakres 5 `C histerezy PIDa, czyli moc za duża. Cały pic wyregulowania PIDa polega na określeniu minimalnego i maksymalnego zapotrzebowania na ciepło, z czego ważniejsze jest to minimalne. Bardzo ważny jest wentylator, im mniej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.