Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wielka Prośba O Pomoc W Wyborze Kotła


wichertrzcinica

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Właśnie dzisiaj odmówił posłuszeństwa mój stary kocioł marki Zębiec, w którym paliłem węglem oraz drzewem.Ze względu na niespodziewany remont kotłowni zastanawiam się nad piecem na ekogroszek lub pellet. Z tej okazji pilnie potrzebuję rady w sprawie wyboru nowego kotła, gdyż mam dwójkę małych dzieci i mogę tylko na krótki czas zamieszkać w innym miejscu. Mieszkam na wsi, powierzchnia do opalenia 250m wysokość stropów 2,7m. Budynek stary, nie ocieplony ale dość grube ściany i wymienione okna. Piec tylko do ogrzewania - do wody mam bojler elektryczny. Zupełnie nie orientuję się w temacie ogrzewania, a czasu nie mam  za dużo na jego zgłębienie dlatego byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze opału i kotła. Mój budżet to ok 10000zł (idealnie gdybym w tej kwocie zmieścił się ze wszystkimi kosztami, ale zdaję sobie sprawę z cen kotłów). Chciałbym coś porządnego, z czego będę zadowolony na lata i nie wykończy mnie ekonomicznie. Do tej pory w okresie grzewczym przy mrozach spalałem ponad tonę najlepszego węgla i do tego jeszcze z metr drzewa. Z tego co się zdążyłem zorientować potrzebowałbym kotła ok 25 kw. Słyszałem dobre opinie o firmach Defro, Zębiec. Oglądałem także w internecie kocioł na pellet Kostrzewa Pellets 100 i wydaje się zachęcający, ale jak już wspomniałem nie znam się na nowych technologiach i opałach.

 

Prosiłbym Was o pomoc i zrozumienie, że zakładam nowy post, ale jak już wspomniałem dzieciaki marzną i czas mnie nagli a od wyboru do instalacji też pewnie trochę minie.

 

Z poważaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego niedocieplonego domu absolutnie nie może być kocioł na pellet,zbankrutujesz.

Unikaj kotłów z rusztem wodnym.

25kW będzie wystarczający.

Oprócz wspomnianego Defro,możesz pomyśleć np. o kotle od Witkowskiego KMB-RP 25kW(z żeliwnym rusztem awaryjnym)

Zadzwoń,porozmawiaj,wybierz z palnikiem ECO na groszek i miał oraz sterownik Iryd PID.

Zmieścisz się chyba w 7.000-7.500zł i zostanie jeszcze na podłączenie i nowy bojler z wężownicą do CWU.

Możesz CWU grzać kotłem latem,wychodzi taniej niż prądem zwłaszcza jak są małe dzieci.

Mam 5 rok kocioł z tej firmy(tylko niestety z rusztem wodnym) ale mogę polecić,z uwagi na dobrą konstrukcję,jakość wykonania i 5 letnią gwarancję na blachy i szczelność kotła bez ukrytych i dodatkowych obwarowań.

U mnie pracuje bezawaryjnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rana jeżdżę po lokalnych sklepach i wszędzie mają i polecają Defro. W jednym sklepie Pan zachwalał mi Defro Komfort Eko z żeliwnym rusztem za 7250 brutto. W drugim z kolei mówił, że  Defro Duo za 8750 będzie lepszy bo jest wyższy i spaliny grzeją większą powierzchnię oraz że ma ruszt wodny. O co chodzi z tym rusztem? W internecie odradzają a w sklepach zachwalają. No i nie wiem czy dokładać do zachwalanych przez nich piecy z możliwością palenia czymś innym bo nie po to inwestuję w piec na ekogroszek, żeby jeszcze bawić się z węglem. Co do tych Defro to nawet nikt nie był mi w stanie powiedzieć jaki ma palnik, ale prawdopodobnie pierwszej generacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia osoba do doradzania to sprzedawca. Dopiero co doradził taki jednemu forumowiczowi kocioł 28 KW na 110 m/2. Sprzedawca zarobił a użytkownik będzie stałym bywalcem na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt wodny wychładza spaliny skutecznie(a zwłaszcza te zbyt nisko usytuowane nad palnikiem),które powinny dopalić się w temp. ok. 800*C i tym samym powoduje wytrącanie się w nadmiernej ilości sadzy na wymienniku.(częste czyszczenie oraz mniejsza sprawność kotła)

Nie słuchaj sprzedawców i ich teoretycznych "mądrości",jak również instalatorów,którzy wciskają nieświadomym klientom to z czego mają największą prowizję i sprzedaż tego,co zalega w magazynie wychwalając jego "zalety"

Zwróć też uwagę na usytuowanie miejsca do zamontowania kotła u siebie,firma którą poleciłem z wyjściem spalin z kotła,wspawaniu króćców do podłączenia z instalacją dostosuje się do Twoich potrzeb i nie biorąc dodatkowych pieniędzy.

Jeśli zdasz się tylko na sprzedawcę,może się okazać,że będziesz skazany tylko na ekogroszek(wybór palnika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz kilka modeli moim zdaniem godnych polecenia

http://www.kotly-witkowski.pl/kmb-rp

http://kociolcenowy.pl/kotly-sas-solid/2746-kociol-sas-solid-25kw-z-podajnikiem.html

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-na-ekogroszek-ogniwo-eko-plus-m-cz-7-26-kw-4383.html?l=pl

http://kociolcenowy.pl/defro-sigma/2939-kociol-defro-sigma-24kw-z-podajnikiem.html

Czym się kierować już koledzy napisali

- ruszt wodny -zdecydowanie nie

- ruszt awaryjny może się przydać ale niekoniecznie

- wymiennik spalin  półkowy gorszy od pionowego przeciwprądowego

- palnik najlepiej do konkretnego paliwa

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem kotły witkowski ale czas oczekiwania to prawie dwa tygodnie a tak długo nie mogę czekać. Juz prawie byłem zdecydowany na defro komfort eko pz za 7600. Rozumiem ze ten Sigma będzie lepszy bo jest nastawiony na jedno paliwo? Dzwoniłem do jednego z sklepów które podaliśmy i pan poleca o wiele bardziej zamiast Sigma tego http://kociolcenowy.pl/kotly-kolton-z-podajnikiem/3010-kociol-ecomatix-25kw-kolton.html co o nim sądzicie cena dużo większą bo 9400

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolton to dobry wybór , popatrz jeszcze sas solid

 

zastanów się czy taka duża moc jest ci potrzebna , ja bym celował w 17-20kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak pomyślał o SAS-ie z czujnikiem żaru  tym sterownikiem http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas/serwis/instrukcje_obslugi/sterowniki/wspolne/instrukcja_multifun_retorta_2_obiegi_grzewcze_std_22_12_2014.pdf

I można się zająć żoną i dziećmi a nie przesiadywać w kotłowni i kontrolować dopala -nie dopala , za dużo powietrza czy za mało .

Wtyczka kontakt , automat i święty spokój .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz budżet na Sas Solid. Poważnie nad nim się zastanów. Ma czujnik temperatury żaru. Podobno bardzo istotna sprawa przy efektywnym spalaniu. Z tego co piszą ludzie co już go mają do kotła w ogóle nie zaglądasz, dobry sterownik. Przy takim budżecie osobiście bym brał go, wersja 19kW. To już Twoja decyzja co kupisz.

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-solid.html

 

edit:

 

@mac65 trochę mnie uprzedził ;).

 

To jeszcze dodam, że 5 klasa kotła i producent używa też stali nierdzewnej. Nie wiem w czym dokładniej jej używa, ale dobrze, że o niej przynajmniej wie i wykorzystuje. Nawet jak to są zwykłe śrubki i podkładki to też się chwali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na każdy z wymienionych kotłów trzeba trochę poczekać,wiadomo sezon grzewczy rozpoczęty,producenci kotłów oraz instalatorzy mają pełne ręce roboty.

Oczywiście,ze swojej strony jak najbardziej popieram wybór kotła w 5 klasie czystości spalin.

Tyle,że zabiorą prawie cały budżet na to przeznaczony,doliczyć trzeba koszt montażu oraz niezbędnej armatury do prawidłowego podłączenia kotła,razem to uczyni moim zdaniem dodatkowe 2 tyś. zł.

Kocioł kupuje się na 12 lat,więc inwestycja w kocioł,który spełnia te rygorystyczne europejskie wymogi emisji spalin jest zasadna.

Będziesz miał w tym względzie spokój i w obsłudze również.

Zrób rozeznanie,który możesz najszybciej zamontować i działaj.

Jak dla mnie nr. 1 jest Sas Solid.

 

Aha,jeszcze dopowiem,jeśli zamierzasz w przeciągu np. 2 lat docieplać dom,to 25kW będzie za duży,celuj w 19kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie w gminie nie ma żadnej dotacji obecnie. Dzięki waszym radą bardzo poważnie zastanawiam się nad tym Sas Solid(chociaż sprzedawca wspominał coś o rosyjskiej stali;) lub Kołton Ecomatix 25. Jak już inwestować to porządnie. Na razie chyba zdecyduję się na 25kw - raczej w przyszłym roku nie będę nic ocieplał a jak już to tylko strop.

 

Mam jeszcze jedno pytanie- w instrukcji Sas Solid 25 wyczytałem, że spalanie  przy 50% mocy to ok 2kg/h. Czyli mogę się spodziewać, ze piec będzie palił miesięcznie ok 1,5 tony ekogroszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tymi danymi się nie sugerował. Jaki nie kupisz pewnie będzie podobnie spalał z czego Sas Solid najbardziej ekonomicznie/efektywnie. Sas solid nie pozwoli wypuszczać kasy w komin. Jak chcesz inwestować porządnie jak to napisałeś to kup Sas Solid. Jak boisz się 19kW to weź 25, tylko żeby się nie okazało, że za duża moc w okresie jesiennym i wiosennym. 

Porozmawiaj telefonicznie czy tutaj na forum z użytkownikiem tego kotła. Zapomniałem jego nick, może ktoś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to trochę i zarazem b. teoretycznie zobrazować,na Twoje 250m2 w okresie jesieni,przedwiośnia i wiosny będzie potrzeba średnio 6-7 kW(a więc 30% mocy kotła z 19kW) i spalisz mniej więcej 25kg węgla/dobę o kaloryczności ok. 26MJ/kg.

W duże mrozy przy -20*C 2-2,5x więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom powinien być wygrzany i wtedy kocioł uzupełnia straty.

Będzie tak przy ciągłym ogrzewaniu budynku.

Podejrzewam,że teraz masz budynek wychłodzony i będzie potrzeba kilku dni na jego wygrzanie(mury,podłogi,meble,itp.)

Co innego palenie cykliczne w kotle zasypowym np. po pracy.

Dom już jest trochę wychłodzony,w kotle wygasło i należy podgrzewać cały układ i pomieszczenia od początku.

Brak komfortu cieplnego i więcej opału trzeba spalić,żeby to wyrównać.

 

Zapotrzebowanie budynku na ciepło rzędu 25kW,to trzeba by spalić 100kg węgla na dobę przy -20*C.

Odpowiedz sobie ile węgla spaliłeś na dobę w największe mrozy,wez tylko poprawkę na dużo mniej sprawny kocioł jaki miałeś do tej pory.

Jeżeli masz na prawdę obawy,bierz 25kW.

Nie będzie to rażące przewymiarowanie,takie jak u mnie ;)

Ja mam na 140 m2 niedocieplonej pow. tej mocy kocioł i daje sobie z tym problemem radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że 25 kw może być za mocny? Dom raczej szybko traci ciepło.

jakiej mocy był stary kocioł i na jakich temperaturach był prowadzony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary kocioł to Zębiec 28 kw prawie identyczny jak ten http://kociołcenowy.pl/kotly-bez-nadmuchu-zebiec/2286-zebiec-swk-uran-28-kw.htmltylko z taką wajhą z boku. Miał chyba z 12 lat. Dosyć cieżko mi się na nim paliło, często zachodził taką smołą i dymiło się z niego. Rozpalałem rano to trzymał na węglu parę godzin żar, ale żeby było ciepło musiałem tak z 4 razy na dobę dosypać z dużego wiadra węgla. Rano oczywiście zimno. Podczas dużych mrozów to grubo ponad tonę kostki mogłem spalić a i tak szału nie było. Żeby miał z 50-60 stopni to nieźle musiałem go załadować. Ogólnie niezbyt byłem z niego zadowolony, ale może to specyfika mojej kotłowni (poza budynkiem, dostyć zimno - ale planuję teraz trochę ją docieplić i bardzo duży komin po piecu piekarskim) bo mam identyczny w miejscu pracy i tam sprawuje mi się lepiej (chociaż też bez rewelacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Do tej pory w okresie grzewczym przy mrozach spalałem ponad tonę najlepszego węgla i do tego jeszcze z metr drzewa. 

Kolega tu pisze  ile spalał na poprzednim kotle wyglada ze jakos dziwnie mało , to ile teraz bedzie potrzebował tego ekogroszku  ;) .W takich pieniadzach to kupi nawet słynny Ogniwo eko plus ,albo cos z palnikiem obrotowym ardeo a nie zwykła fajka  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdy paliłem w kotle zasypowym na podobny nieocieplony budynek 200m2 zużywałem ponad tonę węgla kostki na miesiąc zimowy, zwykle 5 - 6 ton na sezon. Obecnie po siedmiu latach użytkowania kotła z podajnikiem zużycie podobne ale dodatkowo ogrzewa CWU w zimie oraz na pewno stabilniejsza temperatura w domu niż wcześniej, utrzymuję 22stopnie. Kupując Retopal czy Jaret wychodzi się lepiej niż na kostce, drogie groszki typu Ekoret czy Piekary wyjdzie się gorzej a najlepiej obecnie wychodzi się na miale węglowym. Dlatego warto zobaczyć co jest na składach, w jakich cenach nim podejmie się decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił nowe OEPM. Jeśli wierzyć opiniom innych to najlepszy bylby dla Ciebie. Wysoka sprawność na niskiej mocy, w pelni automatyczny sterownik, pionowe kanały wymiennika z systemem latwego czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle spalałem, ale nie powiem żeby było szczególnie ciepło. No i jak na dworze był plus to tez tyle szło. Wracając do tematu to muszę coś w końcu wybrać bo i czas mnie nagli i głowa mi chyba pęknie od takiej ilości opcji. Chyba wybiorę jednego z trójki : Solid 19 albo 25 kw ze sterownikiem multifun(jest jakiś wybór palnika czy tylko jeden, jak tak za jakim się rozglądać? ) , ogniwo eko plus(czym się różni m?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadaj do kolegi @Animus, posiada Sas Solida, dużo na pewno się dowiesz -> https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19932-sas-dob%C3%B3r-odpowiedniego-kot%C5%82a/page-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.