Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niewłaściwa Praca Bojlera


Grzes077

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W ostatnim czasie podłączyłem w końcu bojler Viessman Horicell HG 200l, ale mam trudności z właściwym obiegiem przez niego wody grzewczej.

Kocioł Hef DS 14kW ma 2 wyjścia zasilania.

Do 1. wyj. 6/4’ (na chwilę rozszerza się na 2’ - pozostałość po starym kotle) mam podłączone grzejniki. Ładnie działają na grawitacji. Ostatnie 1m rury powrotnej ma 2’ (tuż przed powrotem do kotła)

Do 2. wyj. 1’ podłączyłem bojler (długość rur max 1m) i 1 grzejnik oddalony od kotła o ok 11m.

 

Po rozpaleniu temperatura wzrasta równomiernie na wyj. 1 i 2 (tuż przy wejściu do bojlera), lecz po kilku/kilkunastu minutach temperatura zasilania bojlera spada. Po następnych kilu minutach czuję że rura powrotu z bojlera jest cieplejsza od jego zasilania (obrócony obieg grawitacji?)

Wówczas włączam pompę na kilkanaście sekund, sytuacja się odwraca, ponownie na zasilaniu bojlera mam wysoką temperaturę. Mija kilka minut i znów mam niską temperaturę na zasilaniu bojlera. Po ok. 3 takich cyklach woda zaczyna krążyć prawidłowo (trwa to zwykle ponad godzinę od rozpalenia w piecu).

 

Moje rozważania :)

  • Nie zamontowałem zaworu zwrotnego na zasilaniu bojlera,
  • Różnica poziomu pomiędzy wyjściem zasilania 2. z kotła, a wejściem powrotu z bojlera do rury powrotnej wynosi ok. 10cm. Mogę obniżyć o następne 20cm podłączając się tuż przed pompą obiegową,
  • Może bojler nie traktować jak grzejnik i przy tak krótkich odcinkach podłączyć zasilanie z kotla na dole bojlera, a gorę bojlera do powrotu,
  • Tuż za wyj. 1. z  kotła mam wyprowadzony króciec 1’, który pierwotnie miał służyć do podłączenia bojlera. Tam ewentualnie mogę się podłączyć z bojlerem zamiast używania wyjścia 2 z kotła.

post-44071-0-45748200-1447159981_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałbym 2 pompe od Bojlera i założyłbym ją zaraz za pompą od C.O. Miałem podobny temat zobacz ja ja to podłączyłem.

 

 

post-65275-0-70164100-1447264749_thumb.jpg

 

 

2 pompy sa na powrocie, Niebieska pompa od C.O a czerwona od powrotu bojlera za pompami zawory zwrotne i wszystko pięknie śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe połączenie.

Ja bym tak nie zrobił.

To dałeś na tej fotce ma tyle błędów że szkoda gadać.

1 - pompa czerwona źle  zamontowana..

2- pompa czerwona nie ma filtra...

3- pompy nie mają zaworów odcinających.

4- pompa CWU nie powinna być wpięta bezpośrednio w baypas CO.

I jeszcze jedno to wszystko na powrocie?

czy na zasilaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie masz pompy do podgrzewacza? Masz pompę na powrocie a woda płynie tam gdzie ma mniejsze opory a zdecydowanie mniejsze ma na grzejniki

Całość działa na grawitacji. Pompa na powrocie załącza się gdy temperatura na zasilaniu przekroczy 65oC. Wówczas ściąga wodę z całego układu, również z bojlera.

Czy pompa na bojlerze jest niezbędna? Czy krótki obieg nie zadziała na grawitacji? Jak podłaczyć ewentualnie dodatkową pompę w tym układzie?

Poniżej zdjęcia kotła, bojlera i pompy.

post-44071-0-99318700-1447268220_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa czerwona jest w poziomie tylko tak na zdjęciu to widac, są zawory i jest takze filtr przed pompą tylko znajduje sie za sciana na zasilaniu, pompy są podlaczone na powrocie. Co do spięcia do bajpasa to nie chciałem spawać dlatego takie polaczenie wybralem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest w poziomie -ok ale oś wirnika jest w pionie a powinna być też w poziomie. Przekręć ją o 90 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.