Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawidłowe Ustawienie Kotła, Kod Pneumatyczny


poppy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym poprosić, abyście podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi prawidłowego ustawienia kotła po uruchomieniu.

 

W ubiegłą środę uruchomiłem kocioł Saunier Duval ISOTWIN F 25 H-MOD (z zamkniętą komorą spalania, moc: 4,1-24,6 kW). Do tego sterownik pokojowy Exacontrol E7C i zewnętrzny czujnik temperatury.

 

- w pierwszych 24 godzinach od uruchomienia kocioł wziął 21 m3 – wieczorem kocioł nadal grzał i kaloryfery były gorące

- w kolejnych 24 godzinach zużycie wyniosło 8 m3 – wieczorem kocioł był wygaszony i kaloryfery były zimne – sterownik pokojowy pokazywał temperaturę pomieszczenia taką, jaką ustawiłem

Kolejne doby to zużycie odpowiednio 6, 3, 4, 4 i 4 m3. Temperatura zewnętrzna mniej więcej stabilna - dniami 12 st., nocami około 0. Kaloryfery czasami letnie.

 

Parametry mam ustawione takie:

- od 6:30 – 22.00 temperatura pomieszczeń 20 stC

- od 22.00 – 6.30 temperatura pomieszczeń 16 stC

- c.w.u. na ten moment praktycznie jeszcze nie używam a pozostałe ustawienia kotła i sterownika są fabryczne.

 

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała :-) Gdy sprawdzałem temperatury drugim termometrem, to w nocy temperatura przy sterowniku pokojowym spadała do 19 stopni, czyli raptem 1 st. W tym miejscu mam pierwsze pytanie - jeśli dobrze rozumiem, to podniesienie temperatury w ciągu dnia o 1 st (do ustawionych 20) zabiera około 4 m3. Czy to nie odrobinę za dużo? Szczerze powiedziawszy spodziewałem się mniejszego zużycia (albo, że podniesienie temperatury o stopień powinno? pochłonąć mniej gazu).

 

Na grzejnikach na razie w ogóle nie mam głowic termostatycznych, ale odnoszę wrażenie, że na poddaszu pokoje dostają nieco za dużo ciepła, bo przy zamkniętych drzwiach w niektórych z nich potrafi zrobić się lekki zaduch i temperatura nawet 22-23. Czy dobrze zakładam, że założenie głowic i ustawienie ich na 20 st powinno ograniczyć zużycie gazu (mniej zbędnego ciepła oddawanego na poddaszu)?

 

Dwa dni temu pojawił się serwisant celem uzupełnienia karty gwarancyjniej i wykonania przeglądu zerowego. Niestety nie zrobił na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia. Jego praca ograniczyła się do podniesienia maksymalnej mocy c.o. z fabrycznych 15 kW do 20 kW. Czy dobrze zrobił? Wydawałoby mi się, że tę moc powinno się raczej ograniczyć, ale może się mylę? Efekt tej zmiany - zużycie 5 m3 w kolejnej dobie (metr więcej). Choć może było to spowodowane jakimś innym czynnikiem... Serwisant zapytał mnie też, czy ustawiałem krzywą grzewczą. Odpowiedziałem, że z instrukcji wynika, że sterownik pokojowy sam to robi automatycznie.

 

Ponieważ przeczytałem wcześniej obie instrukcje (kotła i sterownika), zapytałem serwisanta o ustawienie "kodu pneumatycznego". W odpowiedzi usłyszałem, że "teraz już tego nie ustawiają, bo z fabryki kotły wychodzą dostosowane do kominów 10 metrowych i nic nie trzeba ustawiać, hulają jak trzeba". 

Jak rozumiem, ten kod pneumatyczny odpowiada za prędkość wentylatora spalin, tak więc prawdopodobnie zbyt duże prędkości prowadzą do chłodzenia kotła od wewnątrz przez dużą ilość zbędnego powietrza, które przez niego przepływa. 

Wydaje mi się, że ten kod powinien być jednak nie tylko ustawiony ale i prawidłowo i dość precyzyjnie dobrany. Nie mam jednak pojęcia jaki powinen być w przypadku mojej konfiguracji. Od kotła wychodzi z jednym kolankiem rura turbo Ø60/100 i po około 40 cm wchodzi do komina Schiedel Avant (ten komin ma chyba Ø16). Od tego miejsca do ujścia komina na dachu jest około 6m, ale mogę to dokładnie zmierzyć.

 

Reasumując, pomóżcie proszę dobrać ustawienia kotła, jeśli oczywiście coś trzeba zmieniać :-)

Mam wątpliwości odnośnie:

- zużycia gazu do celów c.o., czy nie jest nieco za duże

- czy założenie głowic termostatycznych na poddaszu powinno spowodować bardziej ekonomiczną pracę kotła

- ustawienia maksymalnej mocy c.o.

- ustawienia kodu pneumatycznego

 

Z góry dziękuję za porady! :-)

 

 

 

Nie wiem jakie dane mogą być pomocne, więc poniżej to, co udało mi się zebrać:

Dane dotyczące ogrzewanego budynku:

powierzchnia zabudowy domu 100 m2

powierzchnia użytkowa domu 111 m2 (+garaż 21 m2)

powierzchnia całkowita domu 230 m2

hubatura netto 407 m3

kubatura brutto 538 m3

wysokość budynku 8,30 m

ściany porotherm 30 + styropian 15cm lambda 0,032

okna - przenikalność cieplna szyb U=0,7, okien U=1,0, powierzchnia okien około 29 m2

dach - deskowanie pełne+wełna mineralna, podobnie wełna mineralna nad stropem poddasza

projekt budowlany zakładał kocioł c.o. o mocy cieplnej 6,5-12 kW, zakładana moc wszystkich grzejników 10,44 kW 

 




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

to nikt nie pomoże świeżakowi? To moja absolutnie pierwsza instalacja c.o., której muszę sam pilnować.

Możemy pominąć kwestię kodu pneumatycznego, skoro nawet serwisant ominął ten temat szerokim łukiem, to chyba faktycznie jest to jakaś wiedza tajemna  ;)

 

Co doradzilibyście w kwestii ograniczenia mocy maksymalnej c.o. dla tego typu kotła i instalacji? Moc grzejników 10,44 kW, a orientacyjny kalkulator bilansu cieplnego wyliczył mi coś takiego - http://cieplowlasciwie.pl/wynik/zby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty masz mieć założone wszędzie oprócz pomieszczenia ze sterownikiem. Zmniejsz moc kotła do 10 kw. Temperatura czynnika grzewczego wynikająca z K G ma być taka na jaką była obliczona moc grzewcza grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki gersik!

 

Termostaty - w drodze!

Maksymalna moc c.o. 10 kW - jasne!

Odnośnie K G, to chyba jest to zbyt duży skrót myślowy dla mnie  :P Chodzi o krzywą grzewczą? Instalacja miała zakładaną temperaturę zasilania 70, a powrotu 55. Aktualnie automatyka sama dobiera krzywą grzewczą wedle potrzeb oraz temperaturę c.o. w zakresie 38-73 stopnie. Czy to mniej więcej pokrywa się z Twoją wskazówką? Dzisiaj przykładowo kocioł raportował temperaturę wody w obiegu c.o. w granicach 38 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.