Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szumiące Pompy Na Rozdzielaczach.


kasman3101

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

jest to mój pierwszy post na tym forum także proszę o wyrozumiałość, fachowcem w dziedzinie hydrauliki też nie jestem :)

 

Mam problem z szumiącymi ("przelewająca się woda") pompami na rozdzielaczach.

Za kotłem CO ("śmieciuch") mam założoną pompę, która od temp. 35st. na piecu C pompuje wodę na bufor 1000L a z bufora jest z kolei druga pompa która pompuje na dwa rozdzielacze.

Te dwie pompy są podpięte pod sterownik pierwsza pracuje jako pompa CO a druga "oszukana jak to mówi Hudraulik" pracuje jako pompa CWU.

 

Kolejne dwie pompy są na rozdzielaczach (po sztuce na każdym) - załączam ich zdjęcie. 

post-65259-0-39035900-1446807479_thumb.jpg

 

 

Wszystko jest w porządku jak grzeje na piecu i pracuje pompa "CWU" pompująca na rozdzielacze. Jak układ ostygnie i pompa CWU się wyłączy to dwie pompy zaczynają szumieć ("odgłos piorącej zmywarki") pompy te chodzą bez przerwy - nie wyłączają się nawet gdy temperatura spadnie do 20st. C na piecu i podłodze.

 

Możecie coś doradzić?  

post-65259-0-39035900-1446807479_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Twoje rozdzielacze posiadające zawór 3d oraz pompę, nie potrzebują dodatkowej pompy która pompuje do nich wodę. Zasilanie tych rozdzielaczy należy wpiąć prosto w bufor.

 

Ogólnie instalacje masz trochę przekombinowaną. Pompy i zawory 3d powinny znajdować się w kotłowni a w szafkach same rozdzielacze.

 

Narysuj schemat jak to jest podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Dziękuję za wypowiedzi i przepraszam że tak późno podsyłam schemat. W międzyczasie hydraulik trochę przerobił układ. Dołożył bojler i pompę CWU podłączył z bufora właśnie na bojler ale jest to porażka bo długo trzeba czekać zanim bufor się nagrzeje a potem jeszcze ogrzeje bojler. I do tego trzeba nagrzać bufor do temp. z 70 st. C aby mieć mocno ciepłą CWU. Dlatego na razie grzeję bojler elektrycznie i odłączyłem  pompę na bojler -> H=0.

 

Układ został odpowietrzony i pompy chodzą dużo ciszej jednak dzisiaj znowu zauważyłem szum po ostygnięciu układu jendak znacznie mniejszy niż ostatnio. Będzie trzeba jeszcze dodatkowo odpowietrzyć? W całym układzie mam 4 pompy + piąta cyrkulacyjna i dwie przy rozdzielaczach chodzą 24h na dobę na 1 biegu :/

 

Oto schemat:

post-65259-0-46337300-1447332978_thumb.jpg

 

 

Myślę aby hydraulik podłączył bojler bezpośrednio z pieca i pompa CWU by najpierw grzała na bojler a potem by się wyłączała a włączała się pompa CO i grzała na bufor. Co o tym myślicie?

Pozdrawiam 

post-65259-0-46337300-1447332978_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba by podłączyć bojler bezpośrednio z kotła. poprzez zawór trójdrożny przełączający. Sterownik powodował by przełączenie z kotła na bufor po spadku temperatury poniżej np. 55 st. C na kotle. wtedy grzanie byłoby z kotła w czasie podgrzewania wody w buforze. a gdy w kotle wygasa automatyczne przełączenie na bufor. jest to korzystne również dla ilości wody gorącej w buforze bo przełączenie byłoby tylko wtedy gdy kocioł nie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki zle narysowałem. Reflex nad bojlerem powinien byc dorysowany z góry nad buforem. Układ zamknięty! Ten zawór trójdrożny przełanczający to tylko dla CO na podłogówkę czy dla bojlera? 

sambor bufor wprost do kotła i podłogówka też wprost z kotła? Czyli w tym wypadku te dwie wężownice są zbędne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten zawór trójdrożny przełączając jest potrzebny skoro sterownikiem mogę sterować pompami co i c.w.u? Sterownik ma da wyjścia na pompy i dwa czujniki temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy zasilające podłogę w zasadzie powinny pracować jak jest temp na buforze wyższa niż temp zasilania podłogi, inaczej pchając zimną wodę w podłogę będą ją chłodziły.

Temp wody w podłodze i jej przepływy powinny być tak ustawione aby w pomieszczeniach była żądana temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak teraz połączyć te pompy z buforem? Jakimi urządzeniami aby to współgrało? Jaka jest minimalna temp. zasilania podłogi aby nie odczuwać dyskomfortu zimna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki sambor.

 

Hydraulik znowu trochę pozmieniał :/ W miejsce zaworu 3D na wyjściu z bufora wstawił tą pompę C.W.U. a bojler podłączył bezpośrednio pod kocioł.

Gdy bojler zostanie nagrzany mogę zamknąć zawór i kocioł pcha już tylko na bufor i jest ok ale inna sprawa mnie teraz ogromnie martwi.

 

Na mój chłopski rozum to mój układ kocioł bufor jest TOTALNIE NIEUDANY!

Bufor tutaj chyba nie pełni magazynu energii tylko jest "powiększeniem pojemności pieca".

Co z tego że kocioł ładuje bufor do np. 70 st. C jak potem przy wygaszaniu kocioł wychładza bufor gdyż pompa CO chodzi do temp. 35 st. C. Czy nie mam racji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest w stanie mi powiedzieć czy rozwiązaniem mojego problemu może będzie zawór przełączający albo laddomat lub coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki sambor.

Czyli mam rozumieć, że wg tego schematu jest to zawór który otworzy się na bufor jeżeli temp. wyjściowa z pieca przekroczy 60 st. C a do tego czasu będzie ogrzewał tylko CWU tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do momentu otwarcie zaworu VTC kocioł głównie grzeje siebie, CWU będzie podgrzewał jak będzie taka potrzeba, przeważnie grzanie CWU jest ustawiane gdy temp na kotle będzie o 10C wyższa niż temp zadana CWU.

Praktycznie zawór VTC zaczyna otwierać się ok 5C wcześniej niż temp znamionowa zaworu VTC i wtedy powinna startować pompa ładowania bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na tym schemacie steruje grzaniem CWU gdy temp. na kotle będzie o 10 C wyższa?

U mnie cały czas jest wymuszony obieg przez bojler dwu-płaszczowy i jak za późno zamknę zawór to woda w bojlerze może się wychłodzić :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.