Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimny Powrót


heraket

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przedstawiam swoją instalacje.

 

Kocioł PROTECH EKO PLUS 18,5kW
Podajnik PANCEPOL PPS 25kW
POMPA WILO-YONOS PICO-S
STEROWNIK ST-40
ZAWÓR TRÓJDROŻNY V5433A/G
 
 
Zawór 3d mam ustawiony na 3 gdyż wychodzi mi wtedy najmniejsze zużycie. Ekogroszek wesoła przy nastawach 2/16 dmuchawa 22%(do 100%). Dochodzi w 15minut i tyle też trzyma. Spalanie 20kg przy tej pogodzie. Zastanawiam sie czy piec poprzez roznice temp wyjscia i powrotu (60 - 20) szybko sie uszkodzi. Instalacja wczesniej chodzila na grawitacji, a teraz pompka wspomaga na 1 biegu ponieważ doszło kilka nowych grzejników.  Jednak nowo zamontowany bojler w miejscu starego który działał na grawitacji teraz nie działa, chyba ze pompke puszcze na 3bieg zawór 3d otwarty i temperatura na instalacji osiągnie 50stopni. Co może być tego przyczyną.
 
 
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że bojler jest na pierwszym piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobny problem. Na kotle 70 a powrót szybko się wychladzal, sadzy w piecu było co nie miara Walczyłem z tym tydzień. Nadmuch w palnik był słaby i okazało się, że klapka od dmuchawy otwierała się w 20 procentach bo kurz ja zablokował. Po oczyszczeniu płomień wrócił do normy i powrót jest taki jak powinien by. W tej chwili mam ustawiony powrót na 55 stopni i sadza ładnie się wypaliła. Sprawdź jaki masz płomień na retorze może to będzie to samo co u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka mi się otwiera jednak musiałem srubke nieco nagiac ponieważ wcześniej dopiero przy 30 % się wentylator otwieral. Temperatury powrotu niestety nie mogę ustawić bo zawór trojdrogowy mam źle zamontowany. I teraz nie wiem czy przestawiać ten zawór czy może montować czterodrogowy. Instalacja otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler w tym samym miejscu co stary, niestety nie widzialem jak był podłączony. Wyżej kaloryferow już nie ma nic jedynie zbiornik wyrównawczy na strychu. Z drugiej strony budynku na 2 piętrze mam jeszcze kaloryfery polaczone na miedzi które są znacznie dalej od pieca i grzeja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytalem ojca jak miał stary bojler zamontowany. Był połączony na wprost od rur bez żadnych kolanek, więc może to to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

  Jednak nowo zamontowany bojler w miejscu starego który działał na grawitacji teraz nie działa, chyba ze pompke puszcze na 3bieg zawór 3d otwarty i temperatura na instalacji osiągnie 50stopni. Co może być tego przyczyną.

 

Jeśli pracuje pompa to nie ma grawitacji. Bojler masz wpięty równolegle do grzejników za zaworem 3d więc jest zasilany niską temperaturą ( taką jak ustawisz za pomocą zaworu 3d)

 

 Temperatury powrotu niestety nie mogę ustawić bo zawór trojdrogowy mam źle zamontowany. I teraz nie wiem czy przestawiać ten zawór czy może montować czterodrogowy.

 

 

Przeróbek w kotłowni nie unikniesz więc podczas nich pomyśl o temperaturze powrotu.

 

 Instalacja otwarta.

 

Niestety posiadasz instalacje zamkniętą bez żadnych zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że otwarta bo mam zbiornik wyrównawczy na strychu i kilka razy zdarzyło mi się zagotować wode  na starym kotle i znajdowała ona ujście przez ten zbiornik. Zbiornik wyrównawczy jest podłączony na rurze powrotnej.

 

Z tego co czytam to tylko zawor 4d daje mozliwosc mieszania i jako takiej stałej temperatury na wszystkich grzejnikach, czy lepiej ten zawór ktory posiadam wraz z pompą przełożyc na powrót?

 

Czy te kolanka podlączenia bojlera mogą aż tak chamować przepływ, na starym bojlerze miałem proste rurki i wszystko działało na grawitacji jak i na póżniej podłączonej pompie starszego typu?

 

Przepraszam że tyle pytam ale muszę wiedzieć co powiedzieć instalatorowi aby mi to poprawił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator narobił kolanek zmniejszył średnice rur i chce żeby wszystko grzało jak poprzednio? Nie będzie grzało, bo nie może. To co jest u ciebie to archaiczny sposób podłączenia podgrzewacza, i nikt dziś tak nie podłącza podgrzewacza! . Myślę że powinieneś przeczytać, jest na forum sporo takich tematów, o prawidłowym  podłączeniu naczynia wzbiorczego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d masz jako mieszający to jak chcesz mieć cieplejszy powrót? Bojler w tym układzie nie ma prawa grzać grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.