Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kopczyk Na Retorcie Czy Czas Podania Ekogroszku


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Może retorta rozszczelniła się?musi się równo dookoła palić. eko-groszek też ważne żeby był suchy, ja mam 100% suchy i średniej granulacji bo to też ważne dla ustawień kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirojazda miałeś filmik lub fot pokazać jak u ciebie się pali w  piecyku bo 100 procent mocy widziałem ale ważniejsze jest dla mnie jak normalnie twój piec chodzi...A i jeszcze jedno bym zapomniał o najważniejszym czy dobrze robię MIROJAZDA że czas podawania i przerwa tak mam dobrać ze w czasie kiedy piec pracuje żeby utrzymywała się górka kopczyk jakieś 3 cm czy dobrze zrozumiałem kopczyk ma być stały czyli cały czas i nie ważne czy piec pracuje czy odpoczywa tak....no i DZIĘKI...............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik ok postaram się dzisiaj nakręcić i tu wrzucić tylko światło muszę w kotłowni odpowiednie zmontować bo mam ciemno

ustaw jeden parametr czas podawania np 5 s i tego nie przestawiaj 

przerwę w podawaniu opału ustaw na początek 50s i tą przerwą stopniowo o 1-2 s wydłużaj czas ale co 2-4 godz

wentylator ustaw na jak najniższy niech nie huczy w palniku ma cicho chodzić wentylator jeżeli jest klapka to otwórz ją na maxa zablokuj czymś np gumką czymkolwiek

od momentu kiedy zacznie piec pracę do zadanej będzie podnosić się stopniowo kopczyk i tu musisz zaobserwować czy jest za duży czy za mały i czy w podtrzymaniu palenisko się nie zapada jeśli zapada się palenisko to nie dobrze trzeba wentylator zmniejszać i zwiększać czas przerwy podawania i tak do skutku aż kopczyk będzie utrzymywał się od 3-5 cm do zakończenia pracy kotła do zadanej i tak w kółko. Sprawdzałeś miernikiem jaki masz ciąg kominowy przy zamkniętym i otwartym czopuchu?

próbuj a stopniowo dojdziesz do optymalnych ustawień

teraz co na szybko to wysyłam zdjęcia 

Trochę to trwa ale dzisiaj film wrzucam do sieci będzie tu:https://youtu.be/zNK778F94kU

post-61825-0-51234900-1447617399_thumb.jpg

post-61825-0-94425200-1447617409_thumb.jpg

post-61825-0-90998200-1447617420_thumb.jpg

post-61825-0-60297300-1447617432_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film ładuje się na youtube

w tym czasie zrobiłem fotki jak piec doszedł do zadanej w podtrzymaniu tak wygląda kopczyk i dopala się na retorcie

post-61825-0-57463500-1447623316_thumb.jpg

post-61825-0-38335100-1447623440_thumb.jpg

post-61825-0-36173700-1447623535_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przyjeździe do domu po pracy i sprawdzeniu popiołu już był inny praktycznie pył zmniejszyłem nadmuchowe na 3 i przesłona otwarta na maksa w dmuchawie teraz czekać na efekty mam nadzieję że Będzie jeszcze lepiej a retorte mam raczej szczelna bo nie idzie jej ruszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wianek retorty musi być dobrze wypoziomowany wycentrowany i na sztywno skręcony korona dobrze uszczelniona. Jak widzisz na zdjęciach mojego palnika, zespawałem z 4szt kątowników ramkę dociskającą skręcaną na palenisko, po to żeby góra korony pod wpływem temperatury była na sztywno(kolano w retorcie pod wpływem temperatury gięło się i przestawiało o 2mm przesuwając się względem korony i wianka co doprowadzało do nierównego palenia na całym palenisku)  daj znać jaki jest efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem do kotłowni po kilku godzinach wyczyścilem przed tym popiół z pieca i teraz po ustawieniu tych parametrów dochodzę do wniosku że już bardziej nie pójdzie spalić tego Groszku to pozostają już śmieci które są w węgla kawałki drewna nie spalone i inne Zmniejszyłem teraz dmuchawy do biegu 2 i mam Nadzieję że teraz spalanie spadnie z 19 kg na dobę kopczyk jest cały czas i zadania temu dochodzi w miarę Szybko tylko krótko pozostaje w podtrzymaniu ale Dalsze obserwacje Wszystko Pokaża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak się utrzymuje kopczyk i w miare spala to teraz minimalne korekty wentylator o 1 bieg w dół lub w górę i przerwę podawania zwiększaj lub zmniejszaj co 2sekundy. Dobrze jak piec dłużej pracuje niż jest w podtrzymaniu. Nie ma perfekcyjnych ustawień ale można ustawić optymalnie tyle czasu ile pracuje piec to tyle czasu może stać w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiołu nadal tyle co było co dwa dni trzeba wybrać ale ustawiłem teraz

temp zadania 45

Czas podawania 10 s

Przerwa w podawaniu 1:19

Dmuchawa siła 1

Czas dmuchawy 20 s

Przerwa w podtrzymaniu 18 min

Krotnosc 3 dodam że w instalacji mam tylko jedną pompę i sterownik pokojowy który odlacza pompę na 5 min i potem chodzi nie całe 3 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa musi chodzić cały czas nie ma sensu ją wyłączać cały układ grzewczy musi cały czas się nagrzewać.piec i tak musi potem nadrabiać dogrzewać cały układ grzewczy.po co to nie potrzebny efekt jojo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w układzie zawór 3-4D to nim wyreguluj wyjście ciepłej wody na układ grzewczy tak żebyś miał np 42-43 stopnie przy zadanej pracy kotła min52-55 stopni.Układ grzewczy jak jest dogrzewany przez kocioł z jednostajnie równą stałą temperaturą na wyjściu z kotła to lepiej dla kotła (wydłużasz żywotność kotła) i całego układu grzewczego. Z schładzanie układu grzewczego na zasilaniu i powrocie drenuje cały układ grzewczy z kotłem(korozja stany rozszerzalności materiałów metalowych układu grzewczego pod wpływem nie zrównoważonych niskich i wysokich temperatur)

ustaw zadaną kotła 53 stopnie

zawór 3-4d na 4,5 zakres

czas podawania 10s jak masz ustawione

przerwa podawania 140s

przerwa podawania w podtrzymaniu tu można ustawić 25-30min niech nie podaje grochu w podtrzymaniu bo w czasie pracy i tak zbuduje kopczyk do momentu przejścia w podtrzymanie 

wentylator zostaw na 20s

Krotność 3 nie wiem co ten parametr u ciebie w sterowniku oznacza może histereza jak tak to nastaw na 1 

wentylator na 1 zostaw

klapkę wentylatora przymknij na 1cm może twój ciąg kominowy wymaga tego żeby mniej powietrza podawać

jeśli ciąg kominowy jest słaby to w tym przypadku czopuch otwórz na 50% powietrze otwartej klapki wentylatora będzie z tłumione i wentylator sam minimalnie zmieni obroty pod wpływem oporu powietrza w kotle po przez komin. Nie przestawiaj zbyt często parametrów ustawień obserwuj kopczyk a korekty w przerwie podawania zmieniaj co 2-4 godz.

daj znać jakie efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz zaworu 3-4d hm nie wiadomo co jeszcze tak naprawdę jest nie tak u ciebie w instalacji. Po niżej wrzucam fotki jak u mnie na wykresie pracuje piec także widać że rzadko wchodzi w stan podtrzymania i na zaworze 4d na wyjściu mam 44stopnie a na powrocie 4-42stopnie.

zmieniłem ustawienia

temp. zadana kotła 55 stopni

temp. załączenia pomp 40 stopni

temp.zadana cwu 50 stopni

zawór 4D na 5 zakres

czopuch przymknięty 80%

klapka otwarta na 1,5cm

wentylator minimalny 1 bieg to jest najniższy

czas podawania 10s

przerwa podawania 165s

czas podawania w podtrzymaniu 10s

przerwa podawania w podtrzymaniu 45min

wentylator czas pracy 25s

przerwa wentylatora w podtrzymaniu 25min

piec pracuje na tych nastawach  już 4dni w spalaniu nic się nie zmieniło jest tak samo tylko jest mniej spieków a więcej popiołu bo eko leży dłużej na retorcie by mogło się dokładnie spalić stąd taka długa ustawiona przerwa w podawaniu i podtrzymaniu.

temperatura w domu jak widać na ekranie pokojówki 22,8 stopnia i jest tak cały czas

jak ktoś nie wierzy poniżej foto

pozdrawiam

 

post-61825-0-80836600-1448050195_thumb.jpg

post-61825-0-77443100-1448050210_thumb.jpg

post-61825-0-22198900-1448050220_thumb.jpg

post-61825-0-08815700-1448050237_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy, potrzebuje pomocy nie moge podniesc kopczyka w moim piecu, już nie mam sil do tego, prosze o rade pozdrawiam

A co się dzieje, kto węgiel kradnie?

Jaki sterownik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha h ha dobre złodziej w kotłowni podpierdziela kopczyk z węglem z retorty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha h ha dobre złodziej w kotłowni podpierdziela kopczyk z węglem z retorty.

Ilość węgla na retorcie jest b. ważna ,zbyt mały kopczyk to częściowo odkryte dysze powietrza ,część powietrza wtedy schładza kocioł ("kradnie ciepło" i zgala kominem na pole) ,wolniej wzrasta  wtedy temperatura kotła,podań podajnika jest więcej czyli węgla idzie więcej zanim kocioł się odstawi . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy potrzebuje pomocy nie moge podniesc kopczyka w moim piecu i robia mi sie spieki

 

moje ustawienia to

 

 

TEM NA PIECU 55st

KOREKCIA NOCNA -3

KOREKCIA EKONOMICZNA-3

TEM ZAŁĄCZANIA POMPY 35st

CZAS PODAWANIA 10s

CZAS MIEDZY PODAWANIEM 55s

KROTNOSC PODAWANIA 1

CZAS PRZEDMUCHU WYŁOCZONE

CZAS MIEDZY PRZEDMUCHAMI 12min

OBROTY DMUCHAWY 30%

OBROTY W STANIE NADZORU 25%

KLAPKA OD WENTYLATORA OTWARTA DO POŁOWY

KROTNOSC 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz korekcje z -3 na -2 albo na -1 

Temperatura załączania pompy min to 40*c

Klapka od wentylatora spalając na Pid-zie powinna być otwarta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.