Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Kominka Z Buforem - Prośba O Porade


ogleniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Remontuje stary ocieplony domek 60m2 który kiedyś zostanie powiekszony do 120m2.

Trochę poczytałem i zacząłem szkicować...na papierze wygląda mi to dobrze...ale potrzebuję rady kogoś z doświadczeniem.

Kikla danych słowem wstępu. Powierzchnia grzewcza 60m2, układ zamkniety (i nie będę robil w otwartym), wkład kominkowy z płaszczem i węzownicą maja 12kW w salonie, a metr poniżej w piwnicy bufor na 600l...w przyszłości dodam bufor na cwu. Grzejniki jakieś takie stalowe ale już takie nowsze ;)

 Zastosowałem zawory 4 drogowe aby zabezpiezyc piec przed korozją  a drugi po to aby ograniczyc temp max która będzie podawana na kaloryfery - wydaje mi się że dzięki temu bufor będzie lepiej magazynował energię. Nie wiem czy lepsze byłyby zawory 3 drogowe czy też  zawory termostatyczne. 

 

 oto moich kilka pytań...

1. Czytałem że pompy należy montować za zaworami...zostawic je tak jak na schemacie czy może przenieść w miejsce "A" lub "B"?

2. Zostawić manualne zawory 4D czy zmienić na coś innego? Termostatyczne są fajne ale boje się o to że gdy element termo się zapsuje to zawór pozostanie zamkniety i woda nie dojdzie do bufora.

3. Nie za dużo tych zaworów zwrotnych zastosowałem?

4. Powinienem jeszcze o czymś pomysleć?

 

Dziekuję i pozdrawiam

post-65136-0-81697200-1446198769_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do instalacji z buforem po stronie kotłowej raczej nie stosuje się zaworów 4D. Do ochrony powrotu stosuje się zawory 3D termostatyczne lub landomat. Podobnie jest ze stroną grzejnikową. Zawór 4D jest zbędny . Można stosować zawór mieszający 3D ale tak naprawdę dla instalacji grzejnikowej jest zbędny wydatek, wystarczą termostayczne zawory grzejnikowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedź. Myślałem o tym 3D na zasilaniu kotła ale sugerowałem się tym ze wszyscy polecają 4D. No dobra...jesli zainstaluje 3D po stronie kotła to pompe powinienem zostawić tam gdzie jest czy też przenieść ją na powrót? Boli mnie tez ta róznica poziomów...czy w tym przypadku lepiej tłoczyć wodę czy ją zasysać z kominka?

 

Co do zaworu 3D po stronie instalacji to chyba jednak skłonny będe wydac tą stówkę więcej bo wydaje mi się ze dzieki temu nie bede musial pobierac tyle cieplej wody z gory bufora...i tym samym nie mieszac wody w buforze. Tak sobie mysle ze jesli od razu zaloze ze nie potrzebuje maksymalnej temperatury na grzejnikach (np w jesienne dni) i obnize ja na zaworze 3D to woda nie bedzie pobierana z bufora. Jesli zamontuje tylko zawory na grzejnikach to ciepla woda bedzie pobierana z bufora, krążyła w obiegu i jesli nie bedzie potrzebna to bedzie wracala do bufora z jakśtam stratą temperatury i dodatkowo będzie mieszała strefowe ułożenie wody...czy jakoś tak ;)

post-65136-0-46902000-1446202931_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie skomplikowany układ. Polowa rzeczy do wywalenia. Jeśli chcesz zamknąć obieg kominkowy potrzebne są odpowiednie zabezpieczenia (zawór dbv lub wezownica schladajaca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to co można wywalić? Jesli chodzi o zebezpieczenie to oczywiscie mam wszystko co mozliwe dla zamknietego...zawor bezpieczenstwa, zawor na wezownice, naczynie przeponowe, bedzie tez UPS.

Tylk ociagle nie wiem jak wpiąć tą pompe w obiegu z kotłem :(

 

edit: mam jeszcze troche czasu na szkicowanie także zamieszczam ostatni schemat z zaworami 3D i profilem wysokościowym ;) ...co można wyrzucić? co można zmienić tak aby było dobrze? gdzie dać pompe P1?

pozdrawiam

 

post-65136-0-83032500-1446215257_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy kolejnego kolegę z nadmiarem zaworów zwrotnych na półce - po co ci aż 7szt.?

Ponadto schemat jest zły i sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem!

 

Schemat z postu #3 jest dobry , brak na nim tylko zaw zwrotnego za pompą na powrocie kotła.

 

Natomiast na wszystkich rys brak bezpośredniego zabezpieczenia kominka przed wzrostem ciśnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Czemu ostatni schemat jest zły? Jest taki sam jak w poście 3 tyle ze dowalilem parę zaworów...bo nie jestem pewien jak ta ciecz popłynie i chciałem się zabezpieczyć. OK zostawiam tylko 3 tak jak sugerowałes. A co z zaworem na wejściu do bufora? Czy nie zabezpiecza on przed rozładowaniem bufora w momencie wygaśnięcia w kominku?

 

Co do zabezpieczenia to jest tam tylko narysowany zawor bezpieczeństwa i oczywiście jest podpieta wezownica która nie jest ujęta na schemacie. Po stronie kotła chyba tylko takie zabezpieczenie się montuje,prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oddzielicz naczynie przeponowe od kotła i od bufora to ono może nie przejąć wzrostu ciśnienia właśnie z powodu tych zaworów zwrotnych.

Naczynie powinno być podłączone wprost do kotła/ kominka.

Natomiast przed rozładowaniem grawitacyjnym bufora zabezpieczy zawór zwrotny o którym pisałem post wyżej- za pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa no w sumie tak...masz rację jeden zawor wystarczy na obieg. OK...naczynie do kotła...a czy mogę je wpiąć w bufor? Gdzieś, kiedyś wyczytałem ze naczynie powinno być po stronie grzejników...no ale może czegoś nie doczytałem. Tym się sugerowałem. Czy ma być na powrocie? Pzed czy za pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Wprost do kotła to nie dam rady :( bo musiało by być w obudowie kominka gdzie dostęp będzie utrudniony. Mogę dać metr od kotła po stronie ssącej pompy a drugie podłączone bezpośrednio do bufora. Dziekuje za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nooo już po weekendzie takze można coś naszkicować w pracy ;) ...w wolnej chwili oczywiście :)

dałem dwa naczynia i wyrzuciłem niepotrzebne zawory zwrotne. Tak będzie OK?

 

Co do samych naczyń...czy można stosowac przewymiarowane naczynie? Nie wiem ile mam wody w całej instalacji  (było 6 grzejników + kocioł dwufunkcyjny na gaz) ale po dołożeniu bufora licze że tak do 700l będzie. Znalazłem dwa "sensowne" naczynia jedno 50l reflexa bez wymiennej membrany i 80l Immergas z wymienną membraną. Tylko czy wybór naczynia bez możliwości wymiany membrany ma sens?

 

post-65136-0-23937100-1446471662_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam kolegów,

Na wstepie dziękuję za wszelkie rady które sa dla mnie naprawde bardzo pomocne.

Niestety jak to w życiu bywa pojawiły się pewne komplikacje...

 

1. Tak jak widac na schemacie podłączam się do istniejącej instalacji  - kocioł jednofunkcyjny na gaz to ta stara - i tak sobie teraz uświadomiłem ze w tym kotle tez jest małe naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa (chyba 1,5bar choć w danych technicznych jest napisane ze maksymalne cisnienie kotła to 3bar) oraz zalecane cisnienie pracy ...ok 1,2-1,4 bara. Jeśli chodzi zaś o kominek to ciśnienie robocze w katalogu jest wyznaczone na 2 bary, zawór bezpieczenstwa na 2,5bar i naczynie przeponowe jak narazie ustawione na 1,5bara...czyli planowałem że naczynia będą na 1,2 a instalacja na 1,5bar.

Czy dobrze rozumiem ze musze teraz tak pokombinować aby miec takie samo cisnienie w naczyniach na poziomie 1,1bar, takie same zawory 2,5bar...i ciśnienie w instalacji na poziomie 1,4?

 

2. Okazało się ze kocioł który miał być dwufunkcyjny jest jedno funkcyjny i cały plan aby zająć się ciepła woda za rok poszedł...w las. No cóz...trzeba to zrobić teraz.

Mam stary kocioł  Vaillant VU 152/2-5 do którego mozna podpiąc zasobnik ...zasobnik to nic innego jak boiler z wężownica, prawda? Mogę tutaj podpiąć kazdy rodzaj boilera z wężownicą bądź dwupłaszczowy?

Jak to najlepiej zrobić? Kupić zasobnik Vaillant  (mam nadzieje ze pompy juz nie potrzebuje)+ czujnik temp i podpiąc tylko do kotła gazowego?

A może tak jak planowałem...czyli boiler podłaczony do instalacji c.o. oraz go kotła gazowego? Z dwoma wężownicami czy jadną? ...widziałem taki fajny z wężownicą i drugim płaszczem.

Gdzie wpiąć boiler do układu c.o. (przed czy za buforem) i jak to zrobić aby możliwe było tylko nagrzanie cwo poprzez napalenie w kominku a pompa od rozprowadzenia wody na grzejniki sie nie załączała?

 

Dużo tych pytań...a mam jeszcze jedno z cyklu głupich ;)

Lutowanie miękkie :) Jeżeli lutuje złaczke z prostą rurą to mogę sobie to przygotować/zlutować, następnie nałożyć pastę, pakuły i skręcić. Co jesli chce do złączki od razu kolano jednokielichowe które musi być skierowane w odpowiednie miejsce? czy mogę najpierw nałożyć pastę i pakuły...skręcić i wtedy grzać/lutować kolano do złaczki? .. .boje się że ta pasta może stracic swoje właściwości.

 

Mam nadzieje że nie przesadziłem z tymi pytaniami.

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ło boże ...ale musiałem was zdenerwować tymi pytaniami ;) ... coś tam już sie dowiedziałem bo instalacja musi powoli iść do przodu.

Nurtuje mnie kolejne pytanie...czy dawać odpowietrznik na zasilaniu z kominka? uważam ze idealnie odpowietrzał by cały układ ale coś nie cos przeczytałem ze to może być "generator pary".

Czy powrót z cwu dać bezpośrednio do bufora czy zostawić tak jak na schemacie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Koledzy wyżej napisali, że naczynie przeponowe ma być po stronie ssawnej pompy to raz, dwa to powrót ze zbiornika CWU musi być wpięty jak najbliżej bufora. Teraz skutecznie on będzie podgrzewać powrót zmieszania zaworu 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czołem koledzy, do siego roku,

pomimo zadawania głupich pytań udało mi się poskładać te rurki do kupy i kominek już odpaliłem...teraz biore się za cwu a później za podłaczenie piecyka jednofunkcyjnego bo spawać to nie potrafię :(

Z nadmiaru alkoholu zapomniałem o mniejszym naczyniu wzbiorczym ale jak na razie jest OK... cisnienie wzrasta o 0,1bar przy solidnym rozpaleniu...ale dołoże w najbliższym czasie

jak na razie dziekuję za pomoc i przepraszam za niepotrzebne pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,

Prosze o pomoc :)

Po uruchomieniu ogrzewania cwu poprzez piecyk gazowy zauważyłem że ciepła woda z powrotu bojlera idzie na bufor i sukcesywnie go podgrzewa - zaznaczone na schemacie przerywaną żółtą linią. Jakoś to przeoczyłem wcześniej i teraz szukam najlepszego rozwiązania oraz mam kilka pytań.

post-65136-0-72460500-1470642312_thumb.jpg

 

1. Czy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie elektrozaworu w zaznaczonym miejscu? kulowy czy z membraną? jaki lepszy?

    Mam w sterowniku wyjście przekaźnikowe także chciałbym to jakoś ogarnąć bez ręcznego sterownia.

 

2. Jak napełniać taki układ wodą? :) może troche zamieszam i nie wytłumacze fachowo ale chodzi mi o ustawienie naczyń przeponowych.

   - Pierwszy sposób mam taki że naczynia nabijam na 1.1bar i napełniam układ wodą o 0.2bar więcej czyli do 1.3bar ale gdy tak sobie napełaniam to w pewnym momencie ciśnienie w   układzie nie wzrasta bo naczynia kompensują nadwyżkę i troche to może trwać... z drugiej strony być może membrana w naczyniach jest już za bardzo "wciśnięta" po takim napełnianiu?

   - Drugi sposób jaki mam to odcięcie naczyń zaworami kulowymi i nabicie ich do 1.1 w "układzie" bez cisnienia. Następnie napełniam układ do 1,3...1,4bar i wtedy otwieram zawory          kulowe i ciśnienie troszke spada bo woda wypełnia ten kawałek rurki do naczynia.

   sam już nie wiem a jak na razie żadnych wachań ciśnienei nie ma

 

z góry dziekuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie któryś zawór zwrotny nie trzyma, jak dałeś zawory klapowe, a nie ze sprężynką  to będziesz tak niestety miał.

Aby działał prawidłowo zawór zwrotny klapowy to wymagana jest różnica ciśnień pomiędzy stronami tego zaworu,

inaczej klapka zamykająca może nie przylegać szczelnie.

Możesz dać  elektrozawór lub ręcznie odcinać zaworem kulowym

Napełnianie wg pierwszego sposobu jest prawidłowe.

Nie wolno odcinać naczynia przeponowego zaworem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.