Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Gazowy Do Nowego Domu


koziol99

Rekomendowane odpowiedzi

Chce to zmienic tak jak powinno byc poprawnie tylko nie do konca rozumiem i nie wiem co wlasciwie musiaolbym zmienic w kojej instalacji

Jesli do pieca gazowego dodam sterownik pokojowy to on okresla temperature zasilania. I idzie np 45 stopni na instalacje.

Jesli temperatura zasilania nie przekracza nastawy na zaworze termostatycznym w mieszaczu to podlogowka rowniez jest zasilana. Termostat przylgowy wylacza i wlacza podlogowke przy ustawionych temperwturach.

Rozumiem ze to nie jest ekonomiczne w przypadku podlogowki i lepiej zeby sterowac oddzielnie temperatura tego obwodu za pomoca pogodowki - tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie działać prawidłowo - taki układ wymaga aby woda zasilająca miała ponad 20C więcej niż woda w podłogówce.

Poszukaj na stronie np TECE.

 http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82ogowe/rozdzielacze/rozdzielacz+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+tecefloor+z+mieszaczem+pompowym/Rozdzielacz+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+TECEfloor+z+mieszaczem+pompowym_291_599.html

 

Podpunkt zasada działania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Czyli w moim przypadku pierwsza opcja to :

doprowadznie rur bezposrednio do rozdzielacza oraz wymiana termostatu na zawor 3D ktory bedzie podlaczny do pogodowki

Do tego termostat pokojowy ktory ustala temp. zasilania na podst jednego pomieszczenia - czy jeszcze glowice na grzejnikach

 

A jaka alternatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba

rozdzielić obwód podłogówki i grzejników

Następnie:

"wypatroszyć" ten rozdzielacz z pompą - mają zostać tylko belki z przepływomierzami i zaworami 

zamontować w kotłowni układ sprzęgła do którego podłączy się pompę zasilającą grzejniki i mieszacz z siłownikiem i pompą na potrzeby podłogi.

Kocioł podłączasz do sprzęgła

 

W zależności od kotła będzie taka lub inna automatyka, 

Termostat pokojowy jest "kwiatkiem do kożucha", decydować powinny głowice na grzejnikach i automatyka kotła z czujnikiem zewnętrznym ( pogodówka)

I oczywiście wybrać kocioł - nie wszystkie kotły obsługują dwa obwody grzewcze.

Nawet ci najlepsi producenci maja takie zubożone modele na 1 obwód grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze biore po uwage vaillanta znalazlem w ich opracowaniu pt. Poradnik instalatora schemat instalacji grzejniki i podlogowka.

 

Chce swoja instalacje przerobic zgodnie z tym schematem ale mam pytania

 

- po co w tym kolektorze podlaczeniowym zawor mieszajacy jak i tak pozniej jest zawor 3D przy podlogowce

-  zasioenie do podlogowki obecne chce zaslepic i poprowadzic rury bezposrednio z kolektora czy jesli ten kolektor umieszcze na glownej nitce zasilajacej to spelni to swoje zadanie jesli mam odejscia do dwoch rozdzielaczy grzejnikowych?

- czy w moim przypadku ten schemat bedzie optymalnym wyborem -nie znam jeszcze cen i nie wiem czy warto szukac u innych producentow

 

post-32011-0-67507000-1447011399_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sprzęgło hydrauliczne z kolektorem . Jak układ ma być z dwoma obiegami grzewczymi to jest to dobry schemat. Gdzie w "kolektorze widzisz "zawór mieszający"??? Ja go tam nie widzę! Jest za to w kotle zawór 3D ale przełączający. Powinieneś bardziej rozwinąć myśl z pkt 2 albo najlepiej przenieść ją na papier (narysować) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja zaw 3-D z siłownikiem i pompą nie większego znaczenia - może być w rozdzielaczu, może być w kotłowni za sprzęgłem.

Ale ty nie masz zaw 3-D w rozdzielaczu, tylko układ z pompą mieszającą - czyli do wyrzucenia.

Osobne rury do rozdzielacza podłogówki muszą być!

Oryginalne sprzęgło Vaillanta jest dość drogie, ale może być sprzęgło z rynku krajowego o mocy min 30kW

Co do schematów innych firm to identyczny układ z kotłem DD podałem w poście#21 - on chyba będzie tańszy w wykonaniu ( tańsza automatyka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sprzęgło hydrauliczne z kolektorem . Jak układ ma być z dwoma obiegami grzewczymi to jest to dobry schemat. Gdzie w "kolektorze widzisz "zawór mieszający"??? Ja go tam nie widzę! Jest za to w kotle zawór 3D ale przełączający. Powinieneś bardziej rozwinąć myśl z pkt 2 albo najlepiej przenieść ją na papier (narysować) 

załączam strone z katalogu producenta - kolektor jest z zaworem mieszającym - nie rozumiem właśnie po co w tym kolektorze mieszacz jak później na schemacie i tak jest uwzględniony zawór 3D

 

kolektor.pdf

 

 

 

Sambor, ok rury do podłogówki pociągne niezależne - nie jest to problem raczej. Skrót DD to De Dietrich, tak? Przejrzę ich schematy jeszcze.

A czy do mocy pieca warto robić OZC czy jednak brać ok. 20 kw ze względu na CWU z możliwie szerokim zakresem modulacji (moc minimalna)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś to jest komplet w 1 obudowie z pianki , która izoluje cieplnie - tam są dwa układu zasilania - jeden z samą pompą na grzejniki a drugi z pompą i zaw 3-D na podłogówkę całość podłączona do sprzęgła poziomego, które jest jednocześnie kolektorem zasilającym dwa obwody .

Wg mnie to rozwiązanie jest słabe, lepsze jest klasyczne sprzęgło pionowe.

OZC raczej nie warto robić - wyjdzie pewnie ok 10-12kW , a ze względu na zasobnik CWU potrzeba ok 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz pojęcia. To z pdf to nie kolektor tylko divicon. który się montuje za sprzęgłem. Divcon może być z zaworem 3D dla podłogówki lub bez zaworu do instalacji grzejnikowej. Ilość diviconów jest zależna od ilości obiegów grzewczych które masz mieć w instalacji jak i możliwości sterownika. Optymalnym rozwiązaniem dla   mieszanej instalacji grzejnikowo-podłogowej jest sterownik z obsługą min dwóch obiegów grzewczych w tym jeden z mieszaczem. Jak chcesz sterować pogodowo układem to niestety musisz zmienić zintegrowany rozdzielacz (nie będzie współpracował ze sterownikiem) i zastosować divicon z 3D, na część grzejnikową prawdopodobnie nie musisz kupować diviconu wystarczy pompa którą masz. dalej to oczywiście sposób podłączenia, w instrukcji kotła i sterownika znajdziesz informacje jakie elementy trzeba zastosować i jak je podłączyć, będzie to na pewno zdalne sterowanie, moduły VR, e-bus..... (patrz instrukcja kotła i sterownika). Może to trochę skomplikowane ale powtórzę po raz kolejny instalacje z wiszącymi kotłami gazowymi buduje się nie jak tą z kotłem na paliwo stałe tylko z wykorzystaniem elementów instalacji z oferty producenta kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, to kwestie hyrdauliczą mam chyba jasną, reasumując (jeśli coś piszę źle to proszę poprawcie mnie):

- wybebeszam rozdzielacz  zintegrowany (usuwam kapilare z termostatem ,pompe)

- odłączam istniejące zasilenie i powrót - (właśnie powrót też?? czy zostaję stary?), następnie doprowadzam od rozdzielacza podłogówki rury do kotłowni (średnica 25 czy 20?)

- kupuje sprzędło pionowe o mocy min. 30 kW, za sprzędłem podłaczam zawór 3d (podłogówka), rury od rozdzielczy grzejnikowych bez zmian.

 

Jak rozsądnie rozwiązać kwestie automatyki? Podogówka podłączona pod czujnik wewnątrz czy jednak tylko krzywa grzewcza? Mam poprowadzony kabel sterowniczy od kotłowni do ściany w korytarzu na parterze (pod termostat pokojowy, czy wykorzytsać tylko do modułu sterowania?)

Na grzejniki zawory termostatyczne.

 

Mam jeszczę jedną wątpliwość - czy nie lepiej kupić piec o mniejszej mocy np ok.15 kW? - czytałem że lepiej żeby kondesacyjny chodził dłużej ale z minimalną mocą niż taktowanie.

 

Jeśli chodzi o zbiornik cwu to mam 200l ogrzewany obecnie grzałką elektryczną 1,5 kW - grzeje do temp. ok 50 stopni, nie zdarza się żeby zabrakło ciepłej wody obecnie

Piec gazowy napewno szybciej podgrzeję wode niż grzałką, ponadto mogę ustawić temp. grzania na 60-70 wtedy napewno mi wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzisz 2 rury - zasilanie i powrót, daj 1" lub np PEX 25

Sprzęgło kup izolowane!

Na  nowym obwodzie CO  pompa, na nowym obwodzie  podłogówki zaw 3-D mieszający z siłownikiem i pompa, za każdą pompą zawór zwrotny i to wszystko

Moc kotła powinna zapewnić ogrzanie zasobnika w czasie ok 30min - takie są wytyczne producentów kotłów - czyli jednak 20kW.

Jakbyś miał samą podłogówkę to można by mówić coś o dłuższej pracy kotła, ale są też grzejniki  - a będzie temp kotła ustalać automatyka wg krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Jestem juz po operacji wymiany kotła

Zakupiłem Vaiilanta eco tec 20 kW 

 

Przeróbki w instalacji zrobiłem zgodnie z Waszymi poradami jak również serwisanta z Vaiilanta- zrobił mi caly schemat instalacji

Wymontowałem grupe mieszającą poprowadziłem oddzielne zasilanie do rozdzielacza podłogówki, w kotlowni w miejsce zdemontowanego optima komfort poszło sprzęgło wraz z grupą pompową Meibes. Do tego czujnik pogodowy sterowanie poprzez calormatic 470f oraz vr81w holu.Vr 81obsluguje tylko podlogowke natomiast calormatic grzejniki i podlogę - mam rozdzielenie na dwa obiegi.

 

Wygląda to tak

 

post-32011-0-67366500-1449686262_thumb.jpg

post-32011-0-80400200-1449686284_thumb.jpg

 

Narazie wszystko działa - dziekuje wszystkim za pomoc. 

 

Teraz zamierzam ustalic jaka krzywa bedzie najlepsza dla budynku - w necie jest troche o tym ale przewaznie troche to chaotycznie opisane

Czy ktos moze krok po kroku wytłumaczyć jak to zrobic - jakie ustawienia podczas dobierania na co zwraca uwagę ????

Tak od A do Z :)

 

Ps.mam do sprzedania roczny kociol defro optima 12kw uzywany przez ok5 mc.

 

forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20634-roczny-defro-optima-komfort-z-calym-osprzetem/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.