Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Kotła Termo-Tech Ukn Górno-Dolny


Tantum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

     Na wstępie zaznaczę, że przygodę z paleniem w kotłach zaczynam od najbliższego sezonu grzewczego więc moja wiedza na ten temat jest bardzo mała.
W nowym domu jest kocioł firmy Stąporków Termo-tech model UKN górno-dolny o mocy 28kW z wentylatorem. Dom w którym mieszkam ma 160 mkw. Jest nieocieplony(na jednej ścianie jest położony styropian) z nowymi oknami. Chciałbym go przerobić na spalanie górne i jednocześnie zmniejszyć jego moc bo z tego co wyczytałem to jest za mocny dla takiego domu.

 

Czy cegły szamotowe powinienem ułożyć aż do dolnej warstwy górnych drzwiczek?

 

O ile mniej więcej zmniejszy mi się wtedy moc kotła?

 

I jeszcze jedno raczej głupie pytanie ale nie znalazłem na nie nigdzie odpowiedzi. Gdzie w kotle ogrzewana jest woda, która idzie do domu? Boję się, że cegłami zasłonie to miejsce.


Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż przekrój kotła (nawet naszkicuj - ale z wymiarami) to ktoś podpowie, gdzie wyłożyć szamot.

 

W kotle woda znajduje się wewnątrz płaszcza wodnego (jak zaglądasz do kotła, widzisz jedną z warstw tego płaszcza) - w przekroju od środka kotła przez jedną ściankę to będzie stal, woda, stal, izolacja (wełna mineralna) i obudowa z cienkiej blachy na ogół.

Zawsze szamot zmniejsza trochę powierzchni płaszcza, ale to nie problem - szamotem ograniczasz wielkość i moc paleniska, tym samym nie potrzebujesz całej powierzchni wymiennika - w Twoim kotle 28kW pewnie powierzchnia wymiennika wynosi 2,5-3 m.kwadratowe, więc na pewno pozostanie dostatecznie dużo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to przrób go na DS-a. Nad wiszącą grodzią dołóż szamot żeby zaciągał od dołu. Grodź pod węgiel obniż do 10cm. Jeśli będzie źle to pomniejsz rozmiar rusztu cegłami szamotowymi po bokach komory(np. po obydwu bokach wstaw cegły 6cm pod samo sklepienie komory)

post-58465-0-72235800-1445620606_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Zamierzam palić węglem kamiennym zastanawiałem się też nad drewnem. Mam zamiar używać dmuchawy bo inaczej musiał bym chyba zmieniać drzwiczki na takie z klapkami doprowadzającymi powietrze?

Kolanin a gdzie najlepiej położyć cegły szamotowe żeby dodatkowo obniżyć moc kotła do około 20kW?

SebekKry zaproponował modyfikacje na DS. Która wersja będzie lepsza? Wyczytałem, że dmu­chawa w kotle DS to duże nieporozumienie a to wymusza spore przeróbki kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W paleniu jak sam nadmieniłeś nie masz w ogóle doświadczenia i palenie węgla za pomocą dmuchawy to b. nie dobre rozwiązanie.

Zmarnujesz niepotrzebnie dużo opału.

Tak,do palenia na miarkowniku,należy w drzwiczkach popielnika zamontować klapkę doprowadzającą pow. główne pod ruszt lub wymienić drzwiczki na takie,które posiadają klapkę.

Żeby zmniejszyć jeszcze trochę moc kotła,należy oprócz tego co zaznaczyłem,ułożyć po jego bokach cegły szamotowe 6cm gr. na wys. zasypu węgla.

Zmniejszy się pow. rusztu i tym samym moc kotła.

Które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze nie wiem,w obu przypadkach jesteś nowicjuszem i zanim zapoznasz się z kotłem,nabierzesz doświadczenia w paleniu to potrzeba trochę czasu.

W drzwiczkach zasypowych obojętnie jaką metodą będziesz palił potrzebna będzie regulowana rozeta doprowadzająca pow. wtórne nad zasyp(oczywiście wtedy,jak zrezygnujesz z dmuchawy).

Paląc np. metodą od góry pod koniec cyklu jak jeszcze jest żar,przegarniasz i przesuwasz żar na tył kotła dosypujesz nową porcję węgla ale nie na żar tylko z boku od strony drzwiczek tak żeby wsypany węgiel stykał się trochę z żarem.

Następuje zapłon niewielkiej jego części i nazywa się to spalaniem boczno kroczącym,o którym możesz sobie poczytać na tym forum.

Jeżeli za jakiś czas zechcesz spróbować innej metody nic nie stoi na przeszkodzie,dokonasz niewielkich zmian w kotle i zawsze ktoś pokieruje Cię co i jak należy zrobić.

To tyle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czepili się drzwiczek tego popielnika a gdzie napisane że ta klapka musi być w drzwiczkach popielnika? ja sobie zrobiłem z boku kotła i nic mi się nie "telepie" jak wybieram popiół. Po przeróbce na DS życie i palenie jest wygodniejsze wiem z autopsji na sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w Twoim kotle jest fabrycznie zamontowana dmuchawa,to powinny być na bocznych ściankach wewnątrz kotła widoczne małe otworki nadmuchowe PW,są takie u Ciebie?

Jak koniecznie chcesz palić dmuchawą,to najlepiej mieszanką groszku i miału 50x50.

Na grubszych sortymentach węgla będzie się mocno rozpalał zasyp i będzie duża strata kominowa(zbyt wys. temp. spalin)

Dobrze byłoby zamontować na czopuchu(wyjściu spalin z kotła) zamontować termometr do 300-400*C

Ustawić dmuchawę tak,żeby podczas rozpalania temp. nie przekraczała 250-270*,a podczas normalnej pracy oscylowała 150-190*C

Napisz jaki masz sterownik,zwykły czy z algorytmem PID?

Jeżeli nie ma wewnątrz kotła otworków PW,można ustawić na ruszcie profil zamknięty grubościenny z wywierconymi otworami np. co 7cm fi 5-6mm,na całej jego długości.

Wys. tego profilu powinna być trochę większa niż wys. zasypu paliwa.

Góra profilu musi być zamknięta(zaspawana),powietrze ma dmuchać tylko bocznymi otworkami,zapobiegnie to ewentualnym wybuchom w kotle i poprawi warunki spalania.

Możesz zaczepić ten profil o wiszący wymiennik,przed położeniem szamotu i ma się opierać o ruszt w takim miejscu żeby wlatywało do niego od spodu powietrze z popielnika.

 

post-50212-0-89808400-1445790919_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przekroju kotła, który wkleiłem widać po środku komory taki wysoki prostokąt. W kotle są 2 takie kanały po jednym na ściankach bocznych. Na samej górze tego kanału jest otwór w stronę środka więc domyślam się, że tamtędy idzie PW. Sterownik niestety mam zwykły. Jeżeli algorytm PID ma znacząco poprawić jakość to może będzie możliwość zmienienia sterownika. Zamierzałem palić grubszym sortymentem ale spróbuję tak jak mi poleciłeś mieszanką groszku i miału.
Wciąż jednak nurtuję mnie to jaka przeróbka mojego kotła będzie lepsza na GS czy DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Za` dużo nie dumaj bo i tak nic w tej kwestii nie wymyślisz.Po prostu się nie da.

Jedyne przyzwoite rozwiązanie to według mnie palenie na naturalnym ciągu i rozpalanie od góry.

Reszta przeróbek to jedynie zabieracz czasu który można spożytkować bardziej konstruktywnie.

Zwróć uwagę na konstrukcję swojego kotła,gdzie masz wymiennik pionowy i uważaj na niską temperaturę spalin,gdyż według mnie przy tym, typie wymiennika jest to bardzo istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z dmuchawą to moim zdaniem na GS.

Oczywiście zasyp  palony od góry.

Paląc mieszanką groszku i miału może nie będzie trzeba zmniejszać znacząco mocy kotła(tylko to co niezbędne),ponieważ przy słabszym opale dobiera się moc kotła średnio-dobowo,żeby zasyp wystarczył na 24h palenia.

Przykładowo zapotrzebowanie domu na ciepło wynosi średnio 10kW,kocioł opalany miałem lub mieszanką powinien mieć 20kW aby zapewnić komfort cieplny przez całą dobę.

Mam nadzieję,że rozumiesz? :)

Ale nie zmienia to mojego zdania,żeby palić od góry na naturalnym ciągu grubszy sortyment węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym kociołku nadmuch jest skierowany do komory zasypowej, a w DS powinien by zasilany palnik. Tak jak napisał Maciej, nie da się. Komora zasypowa ma ok 70 litrów, więc spróbuj ja zmniejszyc o 1/2.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolanin ułożenie szamotu to jak mi pokazałeś czyli na całej wysokości za wiszącym wiemiennikiem jest dla mnie niewykonalne bo nie wiem jak tam wepchać te cegły. Czy takie coś jak na załączonym obrazku ma sens?

Kolor żółty to cegła szamotowa
Kolor szary to popiół w celu uszczelnienia

post-64993-0-63081700-1446370203_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie za dużo kombinacji. Zablokuj przestrzeń pod wiszącym wymiennikiem, cegły szamotowe po bokach do wysokości zasypu ,szamot na górze nad wiszącym wymiennikiem i za nim zbędny. Chodzi tylko o to aby zmniejszyć komorę spalania i powierzchie rusztu. Rozpalaj od góry i wszystko. To jest kocioł görnego spalania a nie góro-dolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł przerobiony na GS :) 

Zaopatrzyłem się w groszek i miał i spróbuję palić mieszanką pól na pól i mam niestety kolejne pytanie.
Czy kocioł powinien dochodzić do temperatury zadanej? Wtedy przejdzie do trybu nadzoru i dmuchawa się wyłączy. Mogę wtedy bawić się regulacją czasu przedmuchu i przerwą w przedmuchu aby nie było wybuchów 
A może ustawić tak długi czas pracy ciągłej i małe obroty minimalne aby nigdy nie osiągnęło temperatury zadanej tylko 2-3 stopnie mniej dzięki temu dmuchawa będzie pracować cały czas.

Który sposób będzie lepszy aby paliło się jak najdłużej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pierwsza próba wyszła tragicznie :(
Przy takich ustawieniach sterownika:
Temperatura zadana 65 st

Moc dmuchawy 40%

Czas przedmuchu 12s

Przerwa przedmuchu 4min

Minimalna moc dmuchawy 10%

Zakres pracy ciągłej 5

Moc dmuchawy w przedmuchu 70%

Paliło się około 6-7 godzin. Jakieś sugestie jak to poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.