Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostrzewa Ceramik Ustawienie Sterownika


miklamer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Pisze z prosba o pomoc w ustawieniu sterownika kotla. Na chwile obecna mam problemy z praca kotla tzn: nie osiaga odpowiedniej temp. (max 50st), opal sie koksi w skutek czego nad paleniskiem tworzy sie skamieniala. Opal nie opada- kociol gasnie po +/- 4h. Bede wdzieczny za pomoc w ustawieniu odpowiednio sterownika. Mam cicha nadzieje ze to jest powodem takiego a nie innego zachowania kotla. Wezwany instalator stwierdzil ze moc kotla jest za slaba w porownaniu do powierzchni budynku.

Ponizej szczegolowe dane.

 

Kociol: Kostrzewa Warmet 200 Ceramik 25

Sterownik: Luxus4

 

Opal: Węgiel niesort KWK JAS-MOS 

Powierzchnia: piwnica (40m kw. - podlogowka + 2x grzejnik [suma 80m kw. po podlodze+nieogrzewany garaz]) + parter (110m kw.- podlogowka [suma 110m kw. po podlodze]) + poddasze (20m kw. -podlogowka+ 6x grzejnik [suma 120m kw. po podlodze])

 

Piwnica: bloczki betonowe+5cm styropianu / 3cm styropian na podlodze

Sciany: Ytong 59cm

Strop z zew ocieplony pasem 5cm styropian

Dach: welna mineralna 15cm + 5cm miedzy profile

 

Aktualne ustawienie sterownika:

 

KOCIOL:

  • temp. zadana: 60st
  • histereza temp: 3st
  • tryb pracy: zima

PRZEDMUCHY:

  • wlacz przedmuchy: TAK
  • czas odstepu: 10min
  • czas pracy: 15sek
  • moc dmuchawy: 10
  • max. temp.: 70st

ROZPALANIE:

  • moc dmuchawy: 60
  • temp. progowa: 45
  • max. czas: 60min

WYGASZANIE:

  • temp. progowa: 30st
  • czas wygaszania: 30min

DMUCHAWA:

  • max. moc: 20
  • min. moc: 10
  • strefa modulacji: 5st

 

z gory dziekuje za pomoc!

 

pozdrawiam //Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Pisze z prosba o pomoc w ustawieniu sterownika kotla. Na chwile obecna mam problemy z praca kotla tzn: nie osiaga odpowiedniej temp. (max 50st), opal sie koksi...

 

Opal: Węgiel niesort KWK JAS-MOS 

 

Węgiel ortokoksowy typu 35.2 - życzę powodzenia.

Kupić węgiel płomienny groszek-orzech II (Sobieski, Janina, Piast, Ziemowit) i mieszać pół na pół, a nawet więcej na korzyść płomiennego. Rozumiem, że jesteś gdzieś z okolic Jastrzębia, bo tego węgla nie da się kupić gdzieś indziej, więc w ostateczności możesz dobrać do mieszania węgiel 32.1 na Chwałowicach (groszek I 16-31mm) i tylko tam. Marcel i Jankowice odpadają. Inaczej nie spalisz tego węgla w tym kotle. Żadne regulacje tu nie pomogą. Workowanego orzecha II lub groszek z Tauronu (Sobieski, Janina) najbliżej chyba kupisz w Atexie w Pilchowicach. Luzem też mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel masz idealny ale do produkcji koksu hutniczego. Jak wspomniano albo go mieszaj, albo całkiem odstaw jak masz niedużo. Co do nastaw to bym zmienił histerezę na niższą, ogólnie najmniej ile się da warto ustawić, nawet 0 stopni, a wygaszanie podnieść do 35 - 38 stopni. Jednak z tym węglem wiele nie zwojujesz, do tego z dmuchawą wyniesiesz całe wiadra koksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest jeszcze jedno rozwiązanie dla tego paliwa i kotła . W kotle przestawić kierownicę w zasypowej na otwartą ,nasypać paliwa do wysokości grodzi i rozpalić to od góry .Jak się skoksuje to nadal będzie dawał ciepło .Tylko te 5 ton to trochę dużo na taką zabawę .Ten węgiel ładnie by się spalił w żeliwnym górniaku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, to nie komora koksownicza (tylko w niej można mówić o ciśnieniu rozprężania). Ten węgiel pęcznieje, ale jest to tzw. wolne wydymanie i nie aż takie, żeby rozsadzić kocioł.

Połowa ludzi w okolicy Szczygłowic (bardzo plastyczny węgiel typu 34.2/35.1) w tym i Ja, nie miałaby już kotłów zasypowych. Kiedyś, za komuny i wczesnego kapitalizmu w okolicach Jastrzębia prawie wszyscy palili ortokoksowym z pobliskich kopalń, najchętniej z KWK Pniówek.

A jak Ziemowit ma 25Mj to już nie może być? Każdy płomienny będzie dobry. Chwałowice w tym roku są bardzo "lekkie", takie prawdziwe 32.1 i warto byłoby je sprawdzić. Wystarczy kupić parę worków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemowit jak najbardziej. Chodzi mi o to, że po zgazowywaniu płomiennego nie ma zostawać koksu, wtedy węgiel koksowy ma szanse zejść na dół bo będzie luźny, a bardziej kaloryczny węgiel ma koksu więcej. U mnie Rydułtowy plus 15% Ziemowita dość dobrze spala się w DS, ale mam bardzo mocne pochylenie ścianek komory za rachunek szamotu. Teraz jest dość ciepło, to idzie mi tego 10-11kg na dobę, przy paleniu ciągłym. Można by było parę kilo zejść przy przepalaniach, ale wole komfort dosypywania, niż codziennego rozpalania i dla kotła zdrowiej. Mury jeszcze muszą trochę podeschnąć po lecie, przez to też więcej pali. Zeszłoroczne Chwałowice(groszek) nie dało się spalać z 34.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli można to i ja podepnę się pod ten temat. Otóż miałam problem ze sterownikiem  Luxus4, wymieniłam go na inny prosty w działaniu ST 24 . Mam pytanie jakie ustawienia proponujecie do palenia drzewem żeby było w miarę optymalnie. Ja obecnie mam max 4 min 2 temp 60. Dmuchawa wp117.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie drewnem to najlepiej bez dmuchawy , na stałej szczelinie z PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.