Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Pokojowe A Grawitacja


rogeros66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,zakupilem sterownik pokojowy pilot g do argona 2 wszystko fajnie ale woda grawitacyjnie idzie na grzejniki i w dimu ukrop 26st,posiadam zawor 4d ustawiony na 6 aczkolwiek juz nie jestem pewny jak ma byc ustawiony.Probuje jakos obnizyc spalanie wegla bo cos za duzo spala na ok 100m idzie 25kg na 15 godz przy temp.na zewnatrz plus 6 bede wdzieczny za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest za gorąco skręcić mocniej na zaworze

jak nie pomaga skręcić jeszcze mocniej od tego on jest

jak się okaże że w pomieszczeniu najchłodniejszym jest za zimno wykonac regulację przepływów

ilość spalonego opału jest zależna od wielu czynników

inna będzie ilość ciepełka z czecha o kaloryczności 19MJ i inna z Wesołej 29MJ

zależy co sypiesz i jaki jest wynik spalania, może spieki albo mnóstwo niedopału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie dzieki za szybka odpowiedz aktualnie pale groszkiem 23mj, ale wczesniejsze sezony tylko wesola o tych termostatach tez myslalem, ale czy to sie zgra z sterowaniem pok?jak bedzie potrzeba to je zamontuje ,Timon przykrecilem jak poradziles i rzeczywiscie sa duzo chlodniejsze  :mellow: zastanawia mnie tylko jak temp.na zewnatrz spadnie bo dzisiaj 10 st to na logike bede musial latac i regulowac 4d metoda prob zeby temp,w domu zgrac? aha i tym spalaniem to zle napisalem bo to jest 100m ale w dolnym mieszkaniu puszczone sa tylko trzy grzejniki wiec pali mi 25kg na okolo75m na dobe, sprawdze teraz jak bedzie z tym pilotem a i jeszcze dzisiaj przestawilem sterowanie pompy z cyklicznego co 5 min na wylaczona po osiagnieciu temp.zadanej.moze jeszcze sprobowac caly ten dol poodkrecac?ps,sorry za literowke nie polski lap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz racji

jeśli część nieogrzewana nie została odizolowana to mimo włączenia tylko 3 kalafiorów ciepło przenika do innych pomieszczeń więc i tak ogrzewasz całość.

jeśli założysz termostaty to zawór można wtedy wykorzystać do dbania o ochronę powrotu a temperturą w domu sterować nimi, dopóki działa bez termostatów to będzie regulacja zaworem 4d lub temperaturą kotł

zawór ustawiony ręcznie będzie puszczał tą samą ilość wody i wystarczy podnieść temp na kotle aby i na dom poszła wyższa temp

można też w drugą stronę zmieniając jedynie nastawę zaworu a kotła nie ruszać

możesz sobie zapisać że np przy +5st zawór na 3 i jest ciepło potem przy zerze przestawiasz i sprawdzasz kiedy jest komfort

jak np przy nastawie 5 to zostawiasz i podobnie dla -10stC

znajdziesz sobie 3 nastawy zaworu i oblecisz cały sezon, będzie bardziej uciążliwie niż przy termostatach ale nie będziesz raczej codziennie musiał biegać do kotłowni

 

co do pompy to uważam że lepiej zostawić cyklicznie- nie wystudzi tak wody w układzie i po ponownym załączeniu nie zleje kotła zimną wodą. mozesz wydłużyć przerwy między załaczeniami jak ciepło w domu np do 15-20 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest za gorąco skręcić mocniej na zaworze

jak nie pomaga skręcić jeszcze mocniej od tego on jest

jak się okaże że w pomieszczeniu najchłodniejszym jest za zimno wykonac regulację przepływów

ilość spalonego opału jest zależna od wielu czynników

inna będzie ilość ciepełka z czecha o kaloryczności 19MJ i inna z Wesołej 29MJ

zależy co sypiesz i jaki jest wynik spalania, może spieki albo mnóstwo niedopału

 

nie masz racji

jeśli część nieogrzewana nie została odizolowana to mimo włączenia tylko 3 kalafiorów ciepło przenika do innych pomieszczeń więc i tak ogrzewasz całość.

jeśli założysz termostaty to zawór można wtedy wykorzystać do dbania o ochronę powrotu a temperturą w domu sterować nimi, dopóki działa bez termostatów to będzie regulacja zaworem 4d lub temperaturą kotł

zawór ustawiony ręcznie będzie puszczał tą samą ilość wody i wystarczy podnieść temp na kotle aby i na dom poszła wyższa temp

można też w drugą stronę zmieniając jedynie nastawę zaworu a kotła nie ruszać

możesz sobie zapisać że np przy +5st zawór na 3 i jest ciepło potem przy zerze przestawiasz i sprawdzasz kiedy jest komfort

jak np przy nastawie 5 to zostawiasz i podobnie dla -10stC

znajdziesz sobie 3 nastawy zaworu i oblecisz cały sezon, będzie bardziej uciążliwie niż przy termostatach ale nie będziesz raczej codziennie musiał biegać do kotłowni

 

co do pompy to uważam że lepiej zostawić cyklicznie- nie wystudzi tak wody w układzie i po ponownym załączeniu nie zleje kotła zimną wodą. mozesz wydłużyć przerwy między załaczeniami jak ciepło w domu np do 15-20 minut

hey a wiec poodkrecalem wszystkie grzejniki na dole ,z tymi ustawieniami to faktycznie dobry pomysl tylko musze obczaic  ustawienie zaworu do poszczegolnych temp.jak radzisz ,powiem Ci ze teraz jest zarobiscie bo piec bardzo dlugo stoi w podtrzymaniu podawanie mam ustawione co 7 min krotnosc 1 wiec niewielw tego idzietakze juz roznica kolosalna takze dzieki piekne .Ustawie cyklicznie na moze 17 18 min.i dam znac .tylko jeden maly problem mam u mnie na pietrze kaloryfery sa leciutko letnie natomiast na parterze sa zimne nie wiem z czego to wynika byc moze ze ja mam instalacje na parterze z pionu w 12mm rurkach a na gorze w 18mm jak bys mogl cos zaradzic kurcze Timon sorki ze tak mecze ale mam ten piec juz 5lat i teraz dopiero cos sie zmienia.jeszcze pytanko odnosnie pompy ktory bieg czy to ma jakies znaczenie? widze ze tez sterujesz term.pokojowym mozesz opisac jak ty z tym sie obchodzisz? dzieki jeszcze raz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  rogeros66 co do tego że na górze kaloryfery są letnie to musisz jak wcześniej doradzali Ci wyregulować przepływ potrzebny do dostarczenia odpowiedniej do potrzeb mocy np poprzez skręcenie zaworów (bo nie masz termostatów) prawie całkowicie tylko lekko popuszczone aby na dużych mrozach nie zamarzła woda w  kaloryferach i rurach.. Jak skręcisz (prawie całkowicie wg własnej oceny jedne można skręcić całkowicie a inne-te na końcach rur troszkę popuszczone by tylko nie zamarzły) te wszystkie kaloryfery które nie mają grzać to problem góry rozwiązany.    A co ilości  spalonego opału to musisz się liczyć że obecnie piec powinien chodzić na minimalnej mocy co w Twoim przypadku będzie ciężkie do efektywnego ustawienia i muszą istnieć pewne minimalne straty których w piecu o mocy 19kW nie jesteś w stanie wyeliminować tym bardziej że jak piszesz palisz "23" .  Jak pali poniżej 20kg to już przyzwoicie a jak tak ok.15kg to wg mnie byłoby super.         Z regulatorem pokojowym to jak możesz ustawić na sterowniku pracę pompy to wówczas sterownik pok. nie potrzebny a jak nie to sterownikiem ustawiasz pracę pompy ale tak ustaw jak radzi Timon żeby nie było długich przestojów bo po tych przestojach będzie zalewało piec całkowicie zimną wodą co będzie najgorszym rozwiązaniem bo to tak jakbyś za każdym  takim przypadkiem rozpalał od nowa piec. Będzie to niekorzystne dla pieca = tzw.roszenie lub inaczej skraplanie wody na ściankach  wew.pieca  a takżę większe ilości spalonego opału. To tak jakbyś porównał do jazdy samochodem i po rozpędzeniu przejeżdżał jakiś odcinek i się zatrzymał i wówczas ponownie zapalił samochód i rozpędzanie no i wyłączenie i jazda ile da się aż do zera itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey a wiec poodkrecalem wszystkie grzejniki na dole ,z tymi ustawieniami to faktycznie dobry pomysl tylko musze obczaic  ustawienie zaworu do poszczegolnych temp.jak radzisz ,powiem Ci ze teraz jest zarobiscie bo piec bardzo dlugo stoi w podtrzymaniu podawanie mam ustawione co 7 min krotnosc 1 wiec niewielw tego idzietakze juz roznica kolosalna takze dzieki piekne .Ustawie cyklicznie na moze 17 18 min.i dam znac .tylko jeden maly problem mam u mnie na pietrze kaloryfery sa leciutko letnie natomiast na parterze sa zimne nie wiem z czego to wynika byc moze ze ja mam instalacje na parterze z pionu w 12mm rurkach a na gorze w 18mm jak bys mogl cos zaradzic kurcze Timon sorki ze tak mecze ale mam ten piec juz 5lat i teraz dopiero cos sie zmienia.jeszcze pytanko odnosnie pompy ktory bieg czy to ma jakies znaczenie? widze ze tez sterujesz term.pokojowym mozesz opisac jak ty z tym sie obchodzisz? dzieki jeszcze raz!

kiepsko że stoi w podtrzymaniu ja tam wolę żeby pracował z niewielką mocą zamiast kisić opał na palniku ale skoro Tobie tak odpowiada - Twój wybór.

mimo wszystko zmieniłbym parametry podtrzymania i podawał opał rzadziej np co 20-30 minut zeby nie zawalać palnika opałem i potem żeby nie było kopcenia i niedopałów, podobnie bym ustawił przedmuchy a przez 20-30 minut nie zgaśnie na pewno.

 

o kalafiorach napisał hektoras

ja bym zasugerował jeśli są zawory kulowe np a sa zawory na powrotach to zostawić odkręcone kulowe a skryzować powroty - to moje zdanie a Ty wybierz czy lepiej przykręcić zasilanie czy powrót z kaloryfera

 

co do pokojówki to mam stałą temp przez cała dobę i do tego cyklicznie pompę CO. tutaj zależnie od sytuacji w domu wydłużam lub skracam przerwy pomiędzy cyklami aby zachować stabilną temperaturę w pomieszczeniach. mam poza tym termostaty i układ ustawiony tak że w pomieszczeniu którego temperatury pilnuje pokojówka termostat jest otwarty a w części sypialnej gdzie mam cieplej niweluję różnice skręcając kalafiory na termostatach. jak jest ciepło w tych pokojach to nawet jak pompa tłoczy to nie do nich gdyz termostaty nie puszczają. lubimy ciepełko więc w całym domu 22st a w łazience 24-25stC.

nie zawsze jednak korzystam z pokojówki- zależy co akurat testuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a wiec tak Hektoras on mi palil 25kg na 16 max 17 godz i to wlasciwie na jedno mieszkanie wiec to masakra a tego grochu to mam jedzcze tylko 3 worki zona kupila jak bylem teraz w norwegii za bardzo sie na tym nie zna a juz mam jak zawsze zamowiony z wesolej.Panowie to nie jest tak ze ja tak chceten piec miec poustawiany me ma stac jak najdluzej  czy z uporem uzywac term.pokojowego tez moze byc tylko jako podglad pieca ale tak jak pisalem przed zalozeniem pali mi 25kg na 17 godz.w zimie jeszcze krocej po przestawieniu na pokojowy na jednym worku pali sie juz 20 godzin w elegancko cieplo nawet na nocna zszedl ladnie i trzymal ale o 6 mial problem zeby dobic do dziennej mysle ze chyba daloby sie to doregulowac zaw.4d?problem zowu taki ze mieszkanie elegancko trzyma temperature natomiast parterowe mieszkanie duzo zimniejsze i to jest problem bo tam wynajmuje .generalnie chodzi o to ze piec moze chodzic nawet  na sterowaniu kotla tylko wtedy bardzo duzo spala i nie potrafie tego juz ogarnac i zawsze jak wracam z norge na kilka dni w zimie to spedzam je w kotlowni  szukalem jakiegos serwisu zeby to poustawiali ale u mnie takich fahmanow brak.ok przejde teraz na sterowanie z pieca z wzgledu na ten dol i nie wiem podam wam ustawienia pieca moze cos urobimy bo ja juz pojecie nie mam.aha po przestawieniu na sterowanie kotlem stoi w podtrzymaniok 10 12 min potem dochodzi przez ponad 20.ok takie mam ustaw.

cp10

cb 8

pp 1 

od 2

og 4

cd 46

cu 14 reszta nie ruszana pompa na 2 4d na 4.5 ok wentylator uchylony ok 1/4 sprobuje dolaczyc jakies foty jescze na razie dzieki i pozdrawiam wszystkich.a temp.zadana 59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-64820-0-12254100-1445003071_thumb.jpgpost-64820-0-89602000-1445003137_thumb.jpgpost-64820-0-96618000-1445003195_thumb.jpg

 

a takie to ustrojstwo ogien tak wyglada w trakcie dochodzenia do zadanej ogień troszke wychodzi ponad ten drugi ruszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz deflektor pod tym rusztem?

ten syf w kotle trzeba wyczyścić ponieważ znacząco obniża sprawność wymiany i stąd zwiększone zużycie opału

jak na dole masz zimno to trzeba wyregulować przepływy w instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam detektor a tego syfu zwykle nie ma on się zrobił jak miałem ustawiona pompę na off tak jak mówiłeś powód pewnie za niską temperaturę.powrotu teraz tego nie ma

 

Możesz wysłać
Jak wyregulować te przepływy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie przepływów to podstawowe pytanie o zawory na grzejnikach

jesli masz termostaty to w nich jest zazwyczaj wstępna regulacja

jesli masz zwykłe kulowe a na powrotach zawory powrotne to wyregulujesz nimi przepływy.

napisz co masz a najlepiej wrzuć fotkę to opiszemy jak wyregulować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey sorki ale musiałem wyskoczyć na parę dni a więc u siebie nam zawory zwykle kurki odk.-żak.dolnych nie ma wcale natomiast na parterze termostatyczne i tez bez dolnych

post-64820-0-53337400-1445330558_thumb.jpg

post-64820-0-11450300-1445330606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.