Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Taktowanie Pieca


jorgen01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam piec Ideal Logic 35 oraz pogodówke dom 140mk min moc pieca około 7 Kw . Krzywa grzewcza 1.0 .

Czytając wiele tematów wiem ze piec kondensacyjny ma najlepsza sprawność kiedy pracuje długo na niskiej temp. U mnie zauważyłem ze piec nawet przy krzywej grzewczej po około 10min grzania osiąga zamierzona temp i palnik sie wyłącza ( pompa obiegowa w tym czasie caly czas działa ) po jakiejś pół minuty palnik sie włącza znowu ale woda dalej ma temp i palnik odrazy sie wyłącza tak jak by czekał na odpowiednia temp. Myśle ze to jest taktowanie, ale logicznie myśląc kiedy w danym pokoju głowica na grzejniku zamknie grzejnik to wody w obiegu jest mniej i jest jeszcze bardziej pewne "taktowanie". Czy jest jakiś sposób na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużyć czas blokady palnika. Nie wiem jak to się robi w twoim kotle, szukaj w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj w serwisie kotła. Ja mam inny kocioł i bez problemu mogę skrócić lub wydłużyć czas pomiędzy następnymi załączeniami palnika. Masz sterownik w pomieszczeniu czy tylko sama pogodówka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc go ściągnij. To jest kociołek kondensacyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij (wezwij) serwis a nie sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat ma być. Jak to kocioł kondensacyjny to powinien chodzić długo na jak najmniejszej mocy. Musisz tak ustawić K. G. aby to termostat w pomieszczeniu wyłączył kocioł a nie automatyka kotła ( wysoka temp. na kotle). Oczywiście w pomieszczeniu w którym jest sterownik termostat na grzejniku ma być otwarty na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak to jest naprawdę z tym taktowaniem jeżeli logicznie myśląc piec chodzi tylko na pogodówkce i o temp w środku decydują głowice na grzejnikach to prędzej czy pózniej woda na powrocie będzie miała zbliżona temp do wody na początku i piec zacznie traktować bo woda nie zdąży sie schłodzić czy ja dobrze rozumiem ? U mnie przy tem 10 na zewnątrz i krzywej 1.0 palnik sie wyłącza po 12 min pompka pracuje układ sie schładza palnik próbuje po minucie znowu odpalić włącza sie na 1 Sek i znów czeka na niższa temp w układzie próbuje tak chyba dwa razy po czym włącza sie na żeby dogrzać wodę i tak w kółko . Co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości kotłów jest zabezpieczenie przed taką sytuacją  w postaci nastawianego czasu między zapłonami palnika oraz nastawy histerezy temperaturowej wody w układzie 

Tych informacji szukaj w instrukcji instalatora lub na lokalnym forum dotyczącym tych kotłów.

Zawsze zostaje zaproszenie serwisu lub przynajmniej kontakt z pomocą techniczną producenta kotła.

 

U ciebie dodatkowym utrudnieniem mogą być te siłowniki sterowane termostatami pokojowymi, które odcinają instalację.

Ustaw na termostatach pokojowych np 25C i zobacz jak bedzie układ  pracował

 

PS

Można spróbować zmienić bieg na pompie kotła na niższy i krzywą na 0,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podłogówki krzywa 1 jest dla grzejników ale piec to jakieś dziadostwo które jest ograniczone i nie mam dużego pola manewru i chyba już muszę dać sobie spokój . Krzywa 1 temp na termostacie stała 20 piec w nocy przy około 9 stopniach na zew włącza sie co koło 2-3 godziny na koło 10 - 15 min , już chyba lepiej ni dam rady ustawić po jak mu ustawiam na termostacie pok. histeryze 0.5 to zaczyna traktować kiedy chodzi 20 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś źle zinterpretowałem z tą podłogówką.

 

Wracając do tematu. Aktualnie wałkuję temat podobny do Twojego. Ogrzewam ponad 200m, minimalna moc kotła, to 4,4kW.

Ważne są przepływy w instalacji, więc najlepszym rozwiązaniem jest pozdejmowanie głowic, ale wtedy w niektórych pomieszczeniach może być za ciepło i nie będziesz miał możliwości sterowania.

Wiadomo, stosujemy głowice, które w tym przeszkadzają. Dąż do tego, aby chociaż 3 grzejniki były odkręcone na maxa  i w pomieszczeniu było komfortowo (za zwyczaj wybiera się grzejniki w największym pomieszczeniu). Owy komfort uzyskasz poprzez wybranie odpowiedniej krzywej. Tam, gdzie będzie za ciepło zredukuj głowicą. Innej opcji nie ma.

 

Też przydatne może być kryzowanie grzejników, no bo skoro jest za ciepło przy otwartej na maxa głowicy, to woda krąży "szybko" i grzejnik jest za bardzo wydajny. Z autopsji wiem, że takie parametryzowanie kotła (redukowanie max mocy na co, wydajność pompy itp), instalacji trwa parę tygodni, tym bardziej jak jesteś "laikiem" (tak z resztą jak ja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

witam! mam problem, nie mieszkam jeszcze a piec miałem ustawiony na funkcję antyzamarzeniową, kocioł to Vitrix TT + CAR v2 + sonda , w moim układzie 100% podłogówki instalator zamontował sterownik do pomp CO Tech ST-19 . Obecnie chcieliśmy grzać na min 10 st. Co się dzieje : kocioł rozkręca temp na kotle do 40st , sterownik ma załączyć pompy CO (dwie) przy 25st. Niestety działa z mocnym opóźnieniem i piec zdąży się wyłączyć zanim pompy odpalą i tak w kółko taktuje... jest na to jakaś rada ? póki co włączyliśmy pompy na sterowanie ręczne czyli praca non-stop ale nie po to montuje się taki sterownik http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-19/by nie działał jak należy... fotka przedstawia moją kotłownię i instalację -jeszcze bez zamontowanego sterownika ST-19.

post-61023-0-22788400-1449260660_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik jest tutaj zbedny. Rozwiaxanie idealne to ustawienie kotla na prace czysto pogodowa, ustawienie odpowiedniej KG, pompy za sprzeglem na stale zasilanie, no i oczywiscie regulacja przeplywow na rotametrach.

I jeszcze pytanie - sprzeglo jest ze wzgledu na dwie strefy grzewcze, czy pompa w kotle nie zapewnila wymaganych przeplywow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia instalacji to sprawa instalatora zaufalem mu i wg mnie wszystko jest poukładane ok. Pompy za sprzęglem wnioskuje dlatego ze jedna jest na parter druga na piętro w sumie podłóg mam ok 180m2 poza kotłownia wszędzie podlogowka. Co do sterownika - w momencie pozostawienia go w trybie ręcznym pompy idą cały czas a w automacie w momencie gdy temp osiągnie zadana powinny się wyłączyć by nie wychladzac instalacji czyż nie o to tu chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie.

Do dwoch stref powinien byc DIM.

Kotlownia jest zrobiona niezgodnie z wytycznymi projektowymi kotla.

 

Ale jest szansa na bezkosztowe rozwiazanie problemu - jaki jest wymagany w projekcie przeplyw na petlach OP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagany w projekcie przepływ ? Niestety tego nie wiem.

 

Trochę się orientowalem ostatnio i faktycznie najlepszy byłby DIMv2 ale to koszt ponad 2 tyś zł ... Ponoć najlepszy byłby przekaźnik do tych pomomp co mam tylko nie wiem jaki i gdzie kupić takie coś . ktoś ma jakiś pomysł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.