Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła - Nietypowa Sprawa


ajqju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję pomocy brzy doborze kotła na węgiel,drewno, trochę zrębki i miału.

Domek wyremontowany a właściwie sam parter o powierzchni około 50m2. Chwilowo nie ocieplony. Za jakieś 3 lata będzie podnoszona góra czyli później około 90m2. Obecnie dół ogrzewa mi kocioł Seko Eko II N, dostałem go w bardzo dobrym stanie Na tabliczce nie widzę mocy ale coś koło 12KW i w domu nie idzie wytrzymać. Z tego co się naczytałem to potrzeba koło 8-10KW jednak chciał bym aby komora zasypowa była jak największa a zarazem byłdość mały gabarytowo.

Decyzja prawie padła na Tekle economic jednak moc najmniejsza to 14KW no i są spore gabarytowo. Dodam jeszcze że chciał bym kocioł górnego spalania. Kiedyś widziałem fajny kocioł ze sterownikiem co się wybierało co obecnie palę czy węgiel czy drewno czy miał jednak nie pamiętam jaki to był a szkoda. Proszę o jakieś porady jako godny uwagi kocioł no i fajnie jak bymiał rączke do czyszczenia popielnika.

Jeszcze na szybko upatrzyłem klimosz iron 10KW, no ale poczekam na jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Z tego co się naczytałem to potrzeba koło 8-10KW jednak chciał bym aby komora zasypowa była jak największa a zarazem byłdość mały gabarytowo.

 

Tu masz pewną sprzeczność w rozumowaniu, ponieważ wielkość komory zasypowej w górniku, ma wpływ na moc kociołka --> im większa tym mocniejszy.

Nie szukaj kwadratowych jaj, jeśli obecny kocioł pracuje dobrze tylko jest za mocny to go po prostu osłab. Jak osłabić, wszystko masz na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o drzwi zasypowe aby były w miarę jak największe. Bo do tego ciężko wrzucić jakiś kawałek drewna. Co 4 dni muszę otwierać wyczystkę bo tam tyle sadzy się zbiera że prawie wylotu nie ma.

Upatrzyłem faworyta Pereko alfa plus 9KW, jeśli ktoś coś o nim wie ewentualnie inne typy to z chęcią poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie, na zdjęciu ma dość duże drzwi zasypowe. Z tym, że elektronika do drewna to nie jest szczęśliwe rozwiązanie. Tak na marginesie, Seko Eko II N jest typowym dolniakiem, a jak poczytasz lekturę forum to raczej jest tendencja z górniaka na dolniaka. U ciebie odwrotnie  :) . Tak z ciekawości ten twój Seko Eko II N ma dmuchawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dmuchawa to usunąć/wyłączyć. Zamontować miarkownik ciągu. Zmniejszyć palnik szamotem i myślę że bedziesz żył dłuuugo i szczęśliwie z tym piecem.

 

http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/seko-eko-ii-n/tutaj trochę informacji o piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wentylator. W moim akurat nie mam możliwości zamontowania miarkownika ciągu, chyba jakiś model przejściowy. Zastanawia mnie zmniejszenie tej komory gdyby nie to że mam ruchomy ruszt to pewnie bym zrobił coś a tak to nie zbytnio wiem jak to rozwiązać.

Już prawie byłem przekonany na 100% na tego pereko alfa plus a gdzieś doczytałem że oni robią marketówkę i trochę się boję. No chyba że naprawdę wezmę może to defro optima komfort jeśli to faktycznie taki dobry kocioł, lecz przyznam że bardzo śmierdzi mi on marketingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepszy kocioł od defro. Settlans new. Na stronie cieplowlasciwie.pl masz go opisanego i jest tańszy od Defro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem.. Zapotrzebowanie wyliczyłeś na 8-10kw, kocioł rzekomo 12kw więc nie byłby jakoś tragicznie przewymiarowany, ludzkość radzi sobie z gorszymi przypadkami.. Możliwości są dwie, albo nie potrafisz palić w tym kotle w rozsądny sposób, odpowiadający potrzebom cieplnym, albo zdrowo przekalkulowałeś zapotrzebowanie cieplne swojego budynku. Najprawdopodobniej obydwie te rzeczy na raz, bo zapotrzebowanie rzędu 200W na metr kwadratowy mają domy sprzed ponad 100 lat zazwyczaj..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Masz sprawny kocioł to nie kombinuj z wymianą bo to pewnie w Twoim wypadku nic nie zmieni.Wydasz niepotrzebnie kasę.

Wnioskuję z tego co piszesz że po prostu nie do końca zrozumiałeś obsługę kotła węglowego.

Wywal dmuchawę,załóż miarkownik ciągu.Gwarantuje Ci że da się do każdego kotła założyć.

Rozpalaj spokojnie od góry.Dozuj paliwo według potrzeby.Komorę też możesz zmniejszyć.Robisz półkę z blachy na czterech nogach,ustawiasz w tylnej części kotła.Na tym ustawiasz cegły szamotowe i już masz mniejszą komorę oraz nadal pracujący mechanizm do odpopielania.

Lecz niestety jeśli nadal masz ochotę spalać duże kawałki drewna to zmień dom na większy i zarazem będziesz mógł mieć większy kocioł.Taki żarcik.

Jeśli nadal się upierasz na zmianę kotła to w tej chwili jest promocja na żeliwny -Hercules U 26.Bardzo dobra cena.Kocioł Iron jest kotłem tanim,ekonomicznie wykonanym z cienkiej blachy 4 mmm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej kolega przypadkiem ma całkiem udany kocioł dolnego spalania, a ty chcesz go tego pozbawić? Faktycznie sporo przewymiarowany na to wygląda, ale małym nakładem pracy można tę moc ograniczyć. Dmuchawę wywalić i wstawić miarkownik, to się zgodzę, ze zmianą domu na większy z resztą też :-) Przy małym metrażu to niestety, ale z drewna zostaje palić zapałkami, zrębką albo peletem:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zgupiałem skoro większość pisze że to dobry kocioł a co do niego zaglądam to śmierdze od dymu. Dymi w kotłowni się tak że szok. Próbowałem już palenia krokowego czy jakoś tak i to wcale nie zdało egzaminu. Dodatkowo przy grzaniu pieca do 65 stopni po tygodniu niecałym wyczystka wygląda jak na zdjęciu.

Dodatkowo może koledzy będą bardziej spostrzegawczy ile ten kocioł ma KW ?

 

post-64816-0-73891700-1444931924_thumb.jpg

post-64816-0-77288700-1444931934_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seko to taki ni pies, ni wydra, sam producent nie może się zdecydować czym i jak w tym kotle palić:) A tak całkiem serio to nie najgorzej zrobiony dolniak skrzywdzony dmuchawą i rusztem wodnym.. Pytanie tylko czy ma doprowadzenie powietrza wtórnego w tej właśnie wersji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o palenie drewnem, to wcale nie trzeba powiększać chałupy czy palić drzazgami. Skoro już chcesz wydać jakąś kasę to dołóż bufor około 1000 l do instalacji i pal ile fabryka dała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieszenie opału w kotle + dmuchawa. Wystarczające powody by tak zasyfić wymiennik po kilkunastu godzinach palenia. Usprawnij ten kocioł szamotem, zmniejsz mu palenisko, zamontuj miarkownik.. Albo wstaw do kotłowni bufor. Sprawdziłeś czy twój seko ma doprowadzenie powietrza wtórnego od tyłu kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1:

Znowu się powtórze, wywal dmuchawę, zmniejsz szamotem palnik, wstaw miarkownik, sprawdz powietrze wtórne czy jest jak nie to dorób. // Tańsza opcja, zdaję mi się że kocioł z dmuchawą nie miał PW.

Opcja 2:

Wywal dmuchawę, wstaw miarkownik, powietrze wtórne i dostaw bufor. // Droższa opcja, ale lepsza od zmiany kotła, bo bufor dodaje duży komfort cieplny. Ładujesz bufor na 90st i masz spokój.

 

 

Sam zastanawiałem się nad kupnem tego kotła w wersji bez dmuchawy i z PW, ponieważ robią je 25km ode mnie i dostęp by był od ręki, nie wziąłem, bo przemówił do mnie palnik szamotowy w MPM DS przydatny przy paleniu drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymi w kotłowni się tak że szok.

Komin ma być czysty i posiadać odpowiednie wymiary.

Połączenie kotła z kominem ma być szczelne.

Kocioł ma być szczelny.

 

W Twoim przypadku kupowanie nowego kotła nie jest potrzebne.

 

 

Dodam jeszcze że chciał bym kocioł górnego spalania.

Postaraj się urodzić dziecko, wtedy nie będziesz miała czasu na głupie zachcianki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.