Skocz do zawartości
IGNOROWANY

22Kw Integra Lux (Kotły Żywiec) - Jak Ustawić?


zgf1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam piec jak w temacie, probuję ustawiac go bez zadnych sukcesow.

Tworzy sie szlaka, piec zuzywa duze ilosci paliwa, podajnik w ktorym jest 140kg ledwo starcza na okolo 6 dni.

 

 

Temperatura zadana 50C.

Podawanie 2s

Przerwa 10s

Nadmuch 32%

 

 

 

Probowalem tez parametry podane przez producenta:

Podawanie 17s

Przerwa 85s

Nadmuch 32%

 

 

 

Zwiekszalem tez nadmuch znaczaco, nie ma praktycznie efektow.

Wegiel jest suchy, z kopalni Wesola.

 

 

Jak poprawnie ustawic podtrzymanie? (mam wrazenie, ze spieki i szlaka najwiecej w tym trybie powstaje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 100 metrowy dom ogrzewany kotłem 22kW, który prowadzisz na wysokiej mocy (podawanie w stosunku 1:5!) i opalasz bardzo kalorycznym opałem...

 

Pytania standardowe:

1/ czy palnik jest prawidłowo złożony (tj. czy uszczelniony, jeżeli producent tego wymaga)

2/ czy w popiele nie ma niedopalonych węgielków- może stąd te duże spalanie

3/ jakie masz parametry w podtrzymaniu - może za często i za dużo podajesz (podaj np. 10 sekund co 30 minut z załączeniem dmuchawy np na 20 sekund)

 

Jezeli palnik uszczelniony i dobrze złozony, spróbuj podać mniej węgla:

 

Podawanie 5 sekund

Przerwa 45 sekund

Nadmuch - na razie zostaw te 32%, obserwuj kopiec- jeżeli się zapada, zmniejsz odrobinę nadmuch (np. 30%), jeżeli nie daje rady spalić węgla i przesypuje go do popielnika, daj nadmuch np na 35%.

 

Kocioł powinien wolniej dochodzić do zadanej temperatury, krócej być w podtrzymaniu - masz duży kocioł do małego domu i mocny węgiel, można jeszcze próbować domieszać go ze słabszym (np. polskim słabym ekogroszkiem 22-23MJ lub nawet czeskim marketowym, o ile uda się kupić suchy), żeby łatwiej było to okiełznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik masz ten kwadratowy? Ja swój porządnie uszczelniałem w lato.

Wesołą spalało mi sie w miare dobrze na dużej ilości powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak u mnie wygladala dzis retorta po dobie pracy bez czyszczenia:

http://imgur.com/l6uVp0Q

(prosze sie nie sugerowac wysokoscia plomienia, piec dopiero ruszyl po postoju)

 

Druga sprawa jaki plomien jest prawidlowy?

Na filmiku nizej nawiew 32%, dmuchawa odslonieta, powoli przeslaniam, mozna prosic o sekunde w ktorej plomien jest w miare ok?

 

 

Palnik raczej na 100% dobrze zlozony, instalatorzy skladali, wszystko wydaje sie dzialac, jednak ja za bardzo nie znam sie, nie moge ocenic, przyjechac ma serwis do pieca od producenta i ocenic. W podtrzymaniu mam ustawione podawanie wegla przez 25 sekund, przerwe 18 minut, nadmuch 28%, tak proponuja na stronie kotly Zywiec.

 

 

Jak uszczelniles palnik?

Mam ten prostokatny. Masz taki sam piec, jesli tak to jakie parametry na Wesola?

 

 

 

 

PS. Bardzo duzy nadmuch nie wyrzuci ciepla przez komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch masz za mocny. Wg mnie gdzies od 16s sie normuje.

 

Co do wesołej, spalała się ok ale na takim nadmuchu jak u ciebie. Inaczej były kalafiory. Problem w tym, że temp spalin była taka sama jak przy nadmuchu o wiele mniejszym ale i mniejszym podawaniu (z tym, że węgiel mniej spiekający). Więc mocny nadmuch dopalał węgiel ale ciepło wydmuchiwał przez komin. Mały plus to w miare czysty wymiennik.

 

Palnik składa się z 3 elementów. Podstawy przykręcanej do pieca, środkowej wkładki i na to nakładana jest korona. Ta środkowa wkładka może się lekko ruszać. Jak rusza ci się góra to musisz uszczelnić.

U mnie tak to wyglądało https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19613-palnik-%C5%BCywiec-25kv-ocena-przy-czyszczeniu/?do=findComment&comment=218277.

 

Teraz pale mocno spiekającym groszkiem silesia (20+-7) z tym, że wymieszałem z niespiekającym jaretem.

Ustawienia mam (pisze z pamieci):

podawanie 4s

przerwa 18 lub 19s

nadmuch 5% (minimum) klapka przysłonięta w 80% (i tak mocno dmucha). Wydaje mi się, że przy 40% siły na sterowniku dmuchawa chodzi na max, po prostu nie widze i nie słysze róznicy 40-100%. Sterownik r531.

 

podtrzymanie:

przerwa 15min

podawanie 10s

nadmuch 60s przed podaniem i 15s po

 

Powinieneś dodać coś mało spiekającego do wesołej, która ma spiekanie, tak gdzieś znalazłem, w okolicy 15. Wtedy sprawdź moje ustawienia i powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Palnik raczej na 100% dobrze zlozony, instalatorzy skladali, wszystko wydaje sie dzialac

(...)

Wiesz, u mnie też palnik (co prawda Ekoenergię, ale to nieważne) składali instalatorzy i też wszystko zdawało się działać, a potem okazało się , że wbrew zaleceniom producenta pieca, który palcem pokazywał, co i gdzie należy uszczelnić przy montażu, panowie instalatorzy uszczelnienia nie zrobili...

 

Dlatego w zasadzie zawsze pierwsze pytania do nowych użytkowników kotłów z palnikiem są o to, czy dany palnik należy uszczelnić, i czy jest to zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 16 sekundzie to dmuchawa przyslonieta jest juz bardzo.

Czyli plomien powinien byc bardziej jak w okolicach 16s niz jak na poczatku?

 

 

Parametrow na razie nie zmienialem(tylko podtrzymanie zmienilem), zaczne od piatku gdy bede w domu w ciagu dnia, nie chce aby to bylo bez konroli.

Palnik wydaje sie byc zmontowany dobrze, nic, a nic sie nie rusza.

 

 

 

Co do wesołej, spalała się ok ale na takim nadmuchu jak u ciebie.

Czyli majac obecnie wegiel jedynie z Wesolej nadmuch mam zostawic tak duzy czy zmniejszac go?

 

 

Powinieneś dodać coś mało spiekającego do wesołej, która ma spiekanie, tak gdzieś znalazłem, w okolicy 15. Wtedy sprawdź moje ustawienia i powinno być OK.

W jakich proporcjach dodac?

Jaki nadmuch w podtrzymaniu? (ile %)

 

 

Czy to normalne, ze np o 20:00 piec wlacza sie w tryb praca,  przez 10min dochodzi do temperatury zadanej(50C), pozniej po okolo 10min ta temp spada na tyle, ze wlacza sie tryb praca? (ogolnie w ciagu godziny piec jest w trybie praca przez okolo 30min).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd pogląd że duży nadmuch wydmucha dużo ciepła w komin. Miedzy palnikiem a kominem jest wymiennik ciepła czyli kocioł i on odbiera energię z procesu spalania a to co idzie w komin to tyle ile ma tego ulecieć dla zdrowia komina. Zbyt duży nadmuch skutkuje zapadnięciem się żaru do środka palnika a zbyt mały przesypywaniem niedopalonego węgla. U mnie temperatura spalin to 220 st a wyniki więcej niż zadowalające. Kiedy producent kotła ustalał sprawność kotła to wątpię żeby temp. spalin była poniżej 200 st. Myślę że wszystko aż gwizdało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alf bardziej mi chodziło o wychładzanie kotła przez nadmierny wiatr z wentylatora ;)

 

@zgf1 możesz zmniejszyć nadmuch, tylko przy stałym podawaniu pewnie zacznie koksować. Jak masz dużo czasu to zacznij od najmniejszej mocy i stopniowo zwiększaj. Zacznij od stosunku 1:8 i małym nadmuchu (10% i połowa przysłonięta). Jak się będzie wypalać to zwiększaj podawanie o 2s i obserwuj. Jak zacznie niedopalać to zwiększ nadmuch. Powinieneś dojść do poziomu zadowalającego. Zapisujesz sobie ustawienia wyjściowe do dalszych ulepszeń.

A dlaczego od małej mocy? Bo odpadnie ci przesiewanie popiołu w poszukiwaniu koksu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w zależności od kotła i węgla nie ma ani zbyt małego nadmuchu ani też zbyt dużego :rolleyes: . Dmuchawa ma tak tłoczyć powietrze aby węgiel się dopalał :D . Zbyt mały nadmuch = niedopałki <_< , spieki koksowe <_< , zbyt duży nadmuch =  spiek z popiołu <_< . I nieefektywne wykorzystanie paliwa jest głównym powodem "wyrzucania dukatów kominem :( ". Faktem jest że większy nadmuch wpływa na to że chłodne powietrze wpada do kotła i go wychładza, duży ruch powietrza powoduje również uciekanie ciepła kominem jednak owy ruch jest niezbędny aby wyciągnąć z węgla to co w nim zawarte - energię. Nie ma ustawień idealnych jeśli chodzi o nadmuch i każde z ustawień niesie pewne działania niepożądane <_< , niemniej ja zachęcał bym do podnoszenia sprawności kotła - wszak chodzi nam o efektywność. :D\

Podsumowując kwestię nastawów kotła - każdy dom jest inny (generuje różne straty ciepła) każdy dysponuje innym opałem więc nie ma czegoś takiego jak uniwersalne nastawy które pasują do każdej instalacji cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem 1s podawanie 8s przerwa, nadmuch 10%.

Jak przy tych ustawieniach dobrac podtrzymanie?

 

TEST:

Na tych ustawieniach nie chce dojsc temp do 50C, wczesniej dobijalo w 10min.

Teraz piec pracuje juz 23min.

 

 

 

Ale czy niski nadmuch jest tu rozwiazaniem przy weglu Wesola?

 

Co do wesołej, spalała się ok ale na takim nadmuchu jak u ciebie.

 

 

 

Co masz na mysli mowiac:

 

niemniej ja zachęcał bym do podnoszenia sprawności kotła - wszak chodzi nam o efektywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłeś zmniejszyć podawanie węgla i dziwisz się że nie dochodzi do zadanej temperatury ? Możesz ustawić 1:15 i będzie chodził całą dobę albo 1:20 i czekać aż zgaśnie. 

Kolega pisząc o podniesieniu sprawności miał na myśli to, żebyś sypną kociołkowi więcej węgla i dał mu szansę do normalnej pracy. 

 

Co do płomienia, gdy go podziwiasz to w tym czasie dostarczasz masę powietrza do kociołka i masz fałszywy obraz płomienia. Żeby zobaczyć co naprawdę się dzieje to musisz zakryć otwór drzwiczek szybą żaroodporną, wtedy zobaczysz zupełnie co innego. Wiem, bo swego czasu dużo gapiłem się tak przez tą szybę aż pewnego razu się rozleciała od tego patrzenia. Obecnie gapię się na wagę oraz ciepłomierz i gdy piszę że lepiej palić na ostro, to dlatego że to sprawdziłem a nie że mi się wydaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac na mysli szanse do normalnej pracy to np:

2s/8s

4s/8s?

 

1:4 i 1:2 odpowiednio?

Czy przy drugim ustawieniu nie spali duuuuzo wiecej wegla?

 

 

Czlowiek juz glupnie, jeden znajomy mowi, ze plomien powinien byc jak z palnika, wiec duzy nadmuch. Kolejna osoba pisze, ze nalezy dac minimalny nadmuch.

Po prostu juz nie wiem jak ustawic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro coś Ci doradzę bo problem jest nie z kotłem tylko z szukaniem na ślepo idealnych nastaw. Nie wiesz już kogo słuchać i motasz się z problemem, zresztą jak każdy na początku z ,,automatycznym'' kotłem. Dobrze byłoby gdybyś miał termometr spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, czekam zatem na jakas porade, kroki czy cos co mnie naprowadzi.

Mam taki termometr, chyba to wystarczy?

 

 

Jesli chodzi o temp czpucha to jest oczywiscie cieply, nawet powiedzialbym goracy ale od chwilowego dotkniecia czlowiek nie oparzy reki, na starym kotle zasypowym wszystko parzylo. Mierzac powyzszym termometrem w najcieplejszym miejscu mialem 71C (tam obok klapki przymykajacej komin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi być termometr który mierzy temp. spalin wewnątrz czopucha, ten się nie nadaje. Poniżej masz jaki jest odpowiedni.  

http://kotly.com/termometr-bimetaliczny-rt80-pomiaru-temperatury-spalin-150-p-3245.html?topSsid=3676cc656fbac64418541b8a7d31b897&osCsid=0lfgfqsgbm5fmeshpcfg7i1gd6

 

Powinieneś mieć coś podobnego, podstawa do prawidłowego ustawienia kotła. Są też tańsze ale.......kto kupuje tanio ten kupuje dwa razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem 1s podawanie 8s przerwa, nadmuch 10%.

Jak przy tych ustawieniach dobrac podtrzymanie?

 

TEST:

Na tych ustawieniach nie chce dojsc temp do 50C, wczesniej dobijalo w 10min.

Teraz piec pracuje juz 23min.

 

 

 

Czyli wygląda na to, że teraz dla odmiany dałeś za niską moc i to przy bardzo krótkim podaniu (1s) oraz niezbyt niskiej temperaturze na dworze.

 

To może tak:

3 podanie

21 przerwa

 

Nadmuch - tutaj strzelam - około 20%.

 

Jeżeli będzie pracować do osiągnięcia temp. zadanej około 1 godziny(!!) to będzie OK (przy mrozach będzie pracował wtedy dłużej - 2 godziny? 3 godziny??)

 

Jak widzisz przy tej filozofii podtrzymanie będzie występować bardzo rzadko i nie należy się nim zbytnio przejmować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje swoje nastawy bo mamy ten sam palnik.

Teraz pale mieszanką silesia + jared 2:1

Ustawienia 4-16 czyli stosunek 1:4

Wentylator 5%, osłona otwarta całkowicie.

Spaliny 130-160C

Szybko dobija do zadanej 65C (dopiero co gruntownie piec czyściłem) 5-8min i trwa w podtrzymaniu minimum 20min (ale temp była w okolicach 10C).

 

Już pisałem abyś pomieszał wesołą z czymś niespiekliwym tak jak ja postąpiłem z silesią. Wcześniej przez miesiąc walczyłem z piecem i ustawieniami a teraz jestem mega zadowolony.

W sumie mam jeszcze kilka worków wesołej z zeszłego roku to zrobie test z jaretem. Ale to pewnie w następny weekend jak zasobnik sie opróżni.

 

Co do ręcznego sprawdzania temp spalin. Wcześniej myślałem, ze rura za czopuchem jest gorąca (macałem u góry). Okazało się, że jak parzy dotykając od spodu, to temp spalin była 130C i więcej.

 

 

Ustawilem 1s podawanie 8s przerwa, nadmuch 10%.

Jak przy tych ustawieniach dobrac podtrzymanie?

 

TEST:

Na tych ustawieniach nie chce dojsc temp do 50C, wczesniej dobijalo w 10min.

Teraz piec pracuje juz 23min.

 

 

Masz stosunek 1:8 - mała moc.

Jak ci się dopalało to zwiększ na 1:6 (tylko nie podawanie co 1s, lepiej minimum 3-4) i obserwuj. Jak będą niedopałki to zwiększ nawiew. Jak będzie się dopalać to znowu lekko zwiększ podawanie i znowu obserwuj. Inaczej się nie da ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziekuję wszystkim za porady, troche palę juz, szlaki troche zostaje ale to chyba taki węgiel, jednak jestem zadowolony jak na razie.

 

Obecnie gdy sa niewielkie mrozy bądz temp niewiele powyżej zera mam (podawanie, przerwa, nadmuch):

5s, 18s, 18%

Piec zadana temp 50C.

 

Zawór trójdrożny ustawiony na 4-6.

W domu utrzymuje sie temp okolo 22C więc myślę, że jest ok.

 

 

 

Martwi mnie inna rzecz, dziś czyściłem dokładnie piec,zauważyłem dziwną rzecz na stali(widać na zdjęciach), czy to wypalenia stali?

http://imgur.com/a/Ehmld

 

(ten ogien z drugiego paleniska to przypadkowo, wrzucilem po prostu kilka kawalkow buka na to palenisko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ty masz takie mocne nastawy na 100m2 to ja nie chce mysleć ile Ty spalasz węgla na dobę. Ja przy grzaniu takiej powierzchni mam stosunek podawania do przerwy 1:13 i piec dochodzi przy najwiekszych mrozach w 14minut, trzyma 20-25minut. Kiedy jest powiedzmy 0 stopni dochodzi w 10minut i w podtrzymaniu jest 45minut. 

Powiedz ile Ty spalasz węgla przy tak mocnych nastawach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 1 stycznia do 17 stycznia spalilem dokladnie 325kg wegla to daje okolo 20kg wegla na dobe.

 

 

To duzo?

Masz taki sam piec?

 

Wiesz ja ogrzewam gore 100m2, oraz parter okolo 70-80m2 jest utrzymywany w temp okolo 16C (kaloryfery na 1).

 

 

Ile Ty spalasz na dobe wegla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny piec 12kw masz w opisie co grzeje. W domu 21-22 i spałam w zależności od temp zewnętrznej, ale np przy temp 0 dzień/-1 noc spalanie 12kg na dobę, przy -2/-6 spalanie 15.5kg

Bojler 140l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.