Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Moc


axe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Buduje nowy dom o powierzchni 106m2 w tym 8 to kotlownia, parter sciany beton komorkowy plus styropian razem 36cm. Strop monolityczny ocieplony 15 cm styropian.

Okna plastik.

I teraz pytanie czy piec Ling Duo 15kw wystarczy na taki domek?

Pozdrawiam

 

P.S>

Co potrzebujedo tego pieca bym mogl dobowo regulowac temperature?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie czy piec Ling Duo 15kw wystarczy na taki domek?

Licząc ok 90W/m^2(podobno tak się przyjmuje przy docieplonych domach) potrzebujesz ok. 9kW.Do tego trochę na grzanie C.W.U. 15kW będzie miał zapas mocy.

 

Co potrzebuje do tego pieca bym mogl dobowo regulowac temperature?

Tu masz info o sterowniku montowanym w tym kotle

http://www.recalart.com/index_pliki/Page2303.htm

zajrzyj do instrukcji. Potrzebny jakiś Euroster do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli bedziesz sie kapał pod prysznicem i zastosuje zwukły zasobnik lezący to ten kociołek wystarczy jesli zas wanna i długie pompiele a wiec lepszy zasobnik wiszacy z wezownića to moze braknac mocy gdysz dla komfortu dla cwu liczy sie min 20kW a dla ogrzewania wody tak przy okazjito 6-8kW przy zasobniku lezacym wiec wybor nalezy do ciebie jaki komfort sobie wybierzesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie nad podlaczeniem do zbiornika cwu grzalki elektrycznej lub za zbiornikiem zamontowanie przeplywowego ogrzewacza elektrycznego. podniesie to komfort ale rowniez koszty.

Niewiem tylko czy to dobre rozwiazanie

 

planuje kupic linga z Regulatory Estyma ma on proiytet cieplej wody, niewiem czy cos to zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepłuywowy w twoim przypadku to najwieksza g......... jesli juz niechcesz palic latem to grzałka przez cały dzien nagrzeje wode jesli zastosujesz wisielca o pojemnoosci 140l z wezownica i grałka o mocy nawet 6kW to na lato super a na zime wezownica i do kotła CO mysle ze ten kociołek da rade ale z doswiadczenia nigdy nie montuje sie mniejszych niz 20kW i ta sama zasada jest do innych kociołków gazowych olejowych czy innych jesli sluza tez do podgrzewania wody to jest moje zdanie i moi zadowoleni uzytkownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez jaj 25kW na 100m^2 toż to herezja jest. Zakup wymiennik c.w.u z wężownicą spiralną i kociołek spokojnie sobie poradzi. Co do wężownic to się zorientuj w ich mocach. Instalator zwrócił mi uwagę przy montażu kotła, że wymiennik c.w.u jaki posiadam ma małą moc wężownicy - został pomyślany raczej o grzaniu prądem. Nie wymieniałem - u mnie się sprawdza. Nie wiem jaka jest moc tej wężownicy. Komfort ciepłej wody mam cały czas. Korzystają 2 osoby(wymiennik 80l, galmet wiszący).Zwróć sobie na to uwagę przy zakupie. Weź taki sprawniejszy z sensowną mocą wężownicy.

 

Jeżeli potrzebujesz dla każdej osoby wannę wrzątku i chcesz wchodzić do kąpieli jeden po drugim to 15kW może być za mało.A już na pewno w trakcie dużych mrozów - pod warunkiem, że te obliczone 13,5kW zapotrzebowania jest realne. Znaczy 135W/ m^2. Przy nowym domu to bardzo dużo przy czym ja nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Ostatecznie jak Ci nie przeszkadza brak dodatkowego paleniska to zainteresuj się Lazarem Eko-komfort 18kW. Ma lepszy sterownik - nie będziesz potrzebował Eurostera. W zależności od jego wersji od ok. 120 - 380 pln w kieszeni. Naprawdę porządnie zrobiony kocioł. No i 18kW(jeżeli intensywnie korzystasz z c.w.u) będzie sensowniejszy jak 25KW. Są kotły Stąporków w okolicach 18kW-podobno dobre, jest Metalteres 17kW(pytaj użytkownika marcin o niego), jest SAS 17KW, u HEF 'a znajdziesz 18kW... kto powiedział, że to ma być Klimosz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie otóż kolego, jeżeli chodzi o czystą matematykę to faktycznie wystarczy Ci kociołek rzędu 15KW, natomiast moim skromnym zdaniem, ja osobiści pomyślał bym jednak o zapasie mocy kotła, np, jakiś kocioł 21KW, argumentacja jest prosta, iż jeżeli coś jest dobrane co do metra to nie musi oznaczać iż będzie palił mniej niż ten większy chociażby ze względu na to iż w większym kotle będziesz miał więcej wody, i po nagrzaniu kocioł będzie stał dłużej w podtrzymaniu, a co do kotła to np. Cichewicz ma taki kocioł futura mini, kwestia wyboru.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj koledzy 25Kw na domek ~100mk? ja mam kocioł 25 KW radana na eko groszek do zeszłego roku ogrzewałem nim 240 metrowy dom i 68 metrowy warsztat i 300l c.w.u bez żadnych problemów temp na piecu do 60 stopni spalanie w granicach 60kg na dobe od tego roku dom i warsztat jest ocieplony wełna 12 cm i kocioł mógłby spokojnie być mniejszy o 5 8 KW. Kolega ma do ogrzania 100mk wiec 15KW jest ze sporym zapasem którego nigdy nie wykorzysta,chyba ze powiekszy domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kotłów retortowych nie powinno się przewymiarowywać. Z wielu względów ( począwszy od ceny zakupu a skończywszy na samej technologii która jest stworzona aby optymalizować pewne procesy a nie działać wbrew tym założeniom). Kolega pisze kocioł retortowy. Więc 15kW jest naprawdę ze sporym zapasem. I zastanówcie się o co piszecie... Od kiedy zbiornik CWU pobiera 6 czy 8 KW. Tylko przy starcie kotła. Po nagrzaniu jego zapotrzebowanie na energię nie jest większe niż 100 – 150 W. ( na 100 L). Moim zdaniem moc kotła wobec CWU jest pomijalna mało tego napiszę więcej najważniejsza jest tem wody. Co mi po 200 litrach wody ogrzanej do 50 stopni kiedy mogę mieć 140 ogrzanej do 70 i wyjdzie per saldo to samo ( nie do wykorzystania przez normalne użytkowanie – pomijam jacuzi itd) A bakterie... a miejsce.. bezpieczeństwo.. wszystko kosztuje. Dlatego apeluje o rozsądek i ekonomike.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego zbiornik cwu pobiera dod 0 do nawet 40kW z wezownicy spiralnej a przy 500l nawet 60kW wiec nie myl pojec jak bedzie zuzywał tylko troche wody pod prysznic to mu wystarczy te 16 kW piecyk nawet z zapasem przy -30st na zewnatrz dla normalnego uzytkowania i komfortu grzania ciepłej wody liczy sie min 20kW i niezaleznie czy to jest 50m do grzania czy 300 m botyle tez uciagnie a co do retordy to jak pisałem lepszy jest wiekszy bo i tak ustawiasz moc mpalnikaa z tych palników jestesw stanie wyciagnac do 30kW konstrucja ta sama dla 12 kW i dla 35 kW ,faktycznie 25 kW to przerost formy ale jesli juz chcesz kompromisu to proponuje cos 19-21 kW chyba ze jakpisałem wczesniej zuzycie cwu jest znikome to spokojnie 16 zapomnisz o temacie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią, a praktyka praktyką. Na ogół na cwu dolicza się jakieś 3 kW przy obliczeniach, gdy się liczy zapotrzebowanie na ciepło. Ale to tak "pi razy drzwi". Analiza, jak się to pobieranie wody będzie odbywało jest bardzo ważna. Bo - przewymiarowanie kotła retortowego niczym nie grozi - jak przedmówca napisał: ten sam palnik, tylko więcej wody. Natomiast było kilka postów na forum od użytkowników, którzy z powodu grzania CWU mieli niedogrzany dom. Jeden nawet zrezygnował z grzania CWU. Niby tak nie powinno się zdarzyć, a jednak.

 

Kocioł retortowy o mocy 25 kW miewa modulację mocy 10-25 kW, kocioł 15 kW miewa modulację 6-15 kW. Oczywiście, pracując z mniejszą mocą kocioł ma trochę mniejszą sprawność. Jak dużą - można popytać u producenta.

 

A tak na marginesie, był taki wątek na forum pt. "Czy mój kocioł nie jest zbyt duży"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do automatyk:

Każdy swoje wie ale aby nie dać się zwariować.... sprostuję ten harmider. Pierwsze i najważniejsze to odwoływanie się do tematu postu. Przywołujesz jakieś dziwne wartości 500L ,60 kW... Mały dom mały zasobnik...Tyle nie popadaj kolego w skrajności bo forum to nie miejsce na przedrzeźnianie się tylko platforma wymiany wiedzy. Jak ktoś będzie chciał sobie poczytać o elektrociepłowniach to sobie wygogla..... Piec retortowy pracuje w cyklu zautomatyzowanym gdzie priorytetem jest CWU ( tak się powinno to wykonywać CO) więc o grzaniu ciepłej wody nie mówimy tylko teoretyzujemy bo... mamy ją ciągle w tem około dajmy na to 70 stopni. Utrzymanie takiej wartości następuje kosztem kilkudziesięciu watów i nic więcej. Jeśli zdarzy się ...że ktoś wypompuje cały zasobnik ( sytuacja jedna na 20 przypadków jeśli nie więcej) to kocioł grzeje zasobnik jego mocą i tyle (nawet pomijając układ CO na godzinę czy dwie ) Poczytaj co to akumulacja cieplna budynku. O sposobach zarządzania energią w instalacjach energetycznych zrozumiesz. I nie będzie przyrównywał tem na zewnątrz do zapotrzebowania energetycznego budynku ( to opiewa o teorie o nic innego). To że kocioł ma taką samą retortę w 12 kW czy w 35 kW to już jest zupełną bzdurą wobec tego ile jesteśmy z tej retorty wyciągnąć poprzez odbiór energii. Palnik może i się nie różni, ale co odbierze ciepło z retorty ?? Wymiana na płaszczu wodnym itd. itp. Przyjmując 3 kW jesteśmy blisko prawdy przyjmując wymianę wody w zasobniku poprzez mieszanie w cyklu korzystania z niej. Można przyjąć i 5 kW tylko po co ? Kiedy tak naprawdę kocioł poradzi sobie spokojnie z odbiorem mocy którą ma wpisaną.

Do M77

Przewymiarowanie kotła niczemu nie grozi ale na pewno nie przynosi korzyści o których myślisz.... Pierwsze i najważniejsze to cykl pracy takiego kotła Kocioł czym więcej pracuje ( w sensie podawania powietrza nie tylko paliwa i powietrza) tym efektywniej pracuje bo na podtrzymaniu w najzwyklejszy sposób zdymia opał. Dla mnie osobiście większy postój większa strata ( niech się wypowiedzą Ci co zjedli zęby na retortach) Powtórzę się co ma moc tym razem do ilości wody w płaszczu... Liczy się jego powierzchnia a na dobrą sprawę i długość „powierzchni wymiany” Wyprodukujesz może i 30 KW ale piec nie przyjmie więcej niż tyle co mu wpisali ( fizyka, termodynamika, przewodnictwo cieplne itd. itp.) Z tym grzaniem CWU równolegle do CO i braku mocy to nie uwiężę. ( chyba że zobaczę zasobnik z 200 litrów bez izolacji stojący z zimnej kotłowni – pracujący jako kaloryfer na 38 mK – u jednego z forumowiczów). Modulacja mocy jest w zakresie to fakt... Ale w zakresie do wartości mocy nominalnej kotła i nic poza tym ma 25kw jest w stanie tyle wygenerować. Sprawność.. Efektywność spalania .. ( intensywnie i w sposób ciagły.... ) itd. itp.... Polecam lekturę forum to wszystko zostało już napisane nie raz nie dwa .... ( na tym forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego piszesz o jakims CO z funcja podgrzewania wody z zasobnikiem jak sie domyslam lezacym z wezownica o mocy mksymalnej 6 kW ktoras moze i pracuje w funkcji podgrzewania jeslitak mało zuzywasz wody ze tylko twoj zasobnik podgrzewa z mocą 150 wat bo i to jest mozliwe to twoja sprawa gratuluje tak efektywnego kompania sie w tak małej ilosci wody wtedy faktycznie moc układu mozna oszacowac tylko wg zapotrzebowania budynku np 70W/m i bedzie dobrze

u mnie w tej chwili skonczyli sie kapac poszło w sumie 480l wody i zasobnik konczy dogrzewanie ,kocioł tyrał przez połtorej godziny nie grzejac grzejników tylko zasobnik i grzejniki w łazienkach wiec napewno nie poszło 150W do podgrzania wody bo palnik mam wykrecony na ok 30kW i to na styk starcza aktualnie woda ma juz 46 st jeszcze dwa stopnie i zacznie grzac reszte domu w trakcie kApieli spada do 40 st piec zchodzi do 55 i tyra az miło patrzec ,to sa zywe przykłady wiec nie wiem o czym ty do mnie teoretyzujesz niezauwazyłem czy jeszczesie zalaczył piec gazowy zeby pomódz w dogrzewaniu na drugiej wezownicy ale sprawdzena zuzyciu gazu ,i to jest tylko przy 7osobach w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł czym więcej pracuje ( w sensie podawania powietrza nie tylko paliwa i powietrza) tym efektywniej pracuje bo na podtrzymaniu w najzwyklejszy sposób zdymia opał. Dla mnie osobiście większy postój większa strata

Wprost przeciwnie, jak stoi w podtrzymaniu niczego nie zdymia, prawie w ogóle nie pali, przynajmniej mój.

co ma moc tym razem do ilości wody w płaszczu...

No cóż, jak większy wymiennik to wiecej w nim wody

Z tym grzaniem CWU równolegle do CO i braku mocy to nie uwiężę.

W przeciwieństwie do Ciebie, ja wierzę w to, co ludzie piszą, kiedy opisują swoje problemy, bo nie mają powodu aby zmyślać, skoro oczekują porady i pomocy.

Polecam lekturę forum to wszystko zostało już napisane

A ja polecam kupić sobie kocioł retortowy i pisać o nim. Zwłaszcza z automatyką. Zobaczyć, jak to działa, jakie robi psikusy, a nie tylko filozofować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a odnosnie jeszcze Tomka .... jesli masz wiekszy kociol retordowy to ma wioekszapowierzchnie wymiany jesli palnik ustawisz na 6kW to bedziesz odzyskiwał moc na układ 5,5kW jak ustawisz 25 KW to wyciagniesz23kW az do mocy znamionowej kotła , jak kupisz retorde 16 kW a bedziesz chciał miec moc 20kW to na palniku ustawisz te 20kW ale po te 4 kW to bedziesz siedział na kominie i znosił wiadekami ciepło do domu chyba ,sam piszeszi powierzchniach wymiany aza chwile nie pamietasz co piszesz pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m77 tak czytam Twoje wypociny na tym forum - posiadasz kocioł retortowy(btw żeliwny, w którym wymiana ciepła odbywa się w inny sposób niż w stalowych) ledwie od kilku miesięcy, a w technice grzewczej jesteś już specjalistą. Pogratulować!

Bo - przewymiarowanie kotła retortowego niczym nie grozi - jak przedmówca napisał: ten sam palnik, tylko więcej wody.

Przewymiarowanie kotła może i niczym nie grozi, ale w rozsądnych granicach. 100m^2 i 25kW przy grzaniu wody dla 3 osób to nie jest rozsądna granica!

Oczywiście, pracując z mniejszą mocą kocioł ma trochę mniejszą sprawność.

Co się przekłada na spalanie !!! I nie trochę tylko to zależy od konstrukcji wymiennika - generalizowanie jest bez sensu (ile to jest "troche" ? )

 

Wprost przeciwnie, jak stoi w podtrzymaniu niczego nie zdymia, prawie w ogóle nie pali, przynajmniej mój.

 

Mój zadymia, jak cholera, w lecie widać to najwyraźniej pracując większość czasu w trybie podtrzymania. Na dworze przy niskim ciśnieniu czujesz smród siarki! Węgiel nie spala się tak jak w trybie pracy ciągłej.

 

Pomiędzy pracą i postojem w kotłach retortowych powinna być zachowana rozsądna równowaga. 100m^2 i 20-25kW i więcej to jest pomyłka jakby nie liczyć zużycia wody dla 3 osób.

 

A i jeszcze jedno wie ktos moze jak wyglada palenie w tym awaryjnym ruszcie?

Ściągnij sobie DTR'kę tego kotła. Szczerze to nie rozumiem uporu w kierunku Klimosza. NIe bardzo rozumiem argumentu o rozmiarze czopucha. To, że Klimosz ma dobre opinie to ja wiem. Sam się na nie nabrałem. Co do drugiego paleniska - to jest palenisko awaryjne - nie da się palić równocześnie w nim i w trybie pracy z podajnikiem, co więcej w tym palenisku mieści się tak niewiele opału, ze palenie w nim z myślą o ogrzaniu domu jest bez sensu. Chyba, ze schodzisz bez przerwy do kotłowni dokładać paliwo !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do automatyk:

Każdy swoje wie ale aby nie dać się zwariować.... sprostuję ten harmider. Pierwsze i najważniejsze to odwoływanie się do tematu postu. Przywołujesz jakieś dziwne wartości 500L ,60 kW... Mały dom mały zasobnik...Tyle nie popadaj kolego w skrajności bo forum to nie miejsce na przedrzeźnianie się tylko platforma wymiany wiedzy. Jak ktoś będzie chciał sobie poczytać o elektrociepłowniach to sobie wygogla..... Piec retortowy pracuje w cyklu zautomatyzowanym gdzie priorytetem jest CWU ( tak się powinno to wykonywać CO) więc o grzaniu ciepłej wody nie mówimy tylko teoretyzujemy bo... mamy ją ciągle w tem około dajmy na to 70 stopni. Utrzymanie takiej wartości następuje kosztem kilkudziesięciu watów i nic więcej. Jeśli zdarzy się ...że ktoś wypompuje cały zasobnik ( sytuacja jedna na 20 przypadków jeśli nie więcej) to kocioł grzeje zasobnik jego mocą i tyle (nawet pomijając układ CO na godzinę czy dwie ) Poczytaj co to akumulacja cieplna budynku. O sposobach zarządzania energią w instalacjach energetycznych zrozumiesz. I nie będzie przyrównywał tem na zewnątrz do zapotrzebowania energetycznego budynku ( to opiewa o teorie o nic innego). To że kocioł ma taką samą retortę w 12 kW czy w 35 kW to już jest zupełną bzdurą wobec tego ile jesteśmy z tej retorty wyciągnąć poprzez odbiór energii. Palnik może i się nie różni, ale co odbierze ciepło z retorty ?? Wymiana na płaszczu wodnym itd. itp. Przyjmując 3 kW jesteśmy blisko prawdy przyjmując wymianę wody w zasobniku poprzez mieszanie w cyklu korzystania z niej. Można przyjąć i 5 kW tylko po co ? Kiedy tak naprawdę kocioł poradzi sobie spokojnie z odbiorem mocy którą ma wpisaną.

Do M77

Przewymiarowanie kotła niczemu nie grozi ale na pewno nie przynosi korzyści o których myślisz.... Pierwsze i najważniejsze to cykl pracy takiego kotła Kocioł czym więcej pracuje ( w sensie podawania powietrza nie tylko paliwa i powietrza) tym efektywniej pracuje bo na podtrzymaniu w najzwyklejszy sposób zdymia opał. Dla mnie osobiście większy postój większa strata ( niech się wypowiedzą Ci co zjedli zęby na retortach) Powtórzę się co ma moc tym razem do ilości wody w płaszczu... Liczy się jego powierzchnia a na dobrą sprawę i długość „powierzchni wymiany” Wyprodukujesz może i 30 KW ale piec nie przyjmie więcej niż tyle co mu wpisali ( fizyka, termodynamika, przewodnictwo cieplne itd. itp.) Z tym grzaniem CWU równolegle do CO i braku mocy to nie uwiężę. ( chyba że zobaczę zasobnik z 200 litrów bez izolacji stojący z zimnej kotłowni – pracujący jako kaloryfer na 38 mK – u jednego z forumowiczów). Modulacja mocy jest w zakresie to fakt... Ale w zakresie do wartości mocy nominalnej kotła i nic poza tym ma 25kw jest w stanie tyle wygenerować. Sprawność.. Efektywność spalania .. ( intensywnie i w sposób ciagły.... ) itd. itp.... Polecam lekturę forum to wszystko zostało już napisane nie raz nie dwa .... ( na tym forum)

 

Dokładnie tak pojemność wody niema nic do mocy kotła mój ma 26 litrów pojemności wodnej i 30Kw grzeje tak jak wcześniej pisałem dom 240m i 68 warsztatu do tego 300l cwu i to nie w priorytecie tylko równolegle.temp w domu 22stopnie w warsztacie 14stopni.

Zużycie cwu również bardzo duze 5 domowników i 3 pracowników.Nigdy nie zabrokło ani wody ani Ciepła w kaloryferach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze przemo ze mamy taki sam punkt widzenia ,ja nigdynie pozwole sobiena tozeby klient mi zadwonil w trzeci dzien siarczystegomrozu ze ma zimno w domu albo ze muw ody brakło i zona na niego krzyczy bo sie wykapac w cieplej nie moze ,jak pisałem wczesniej wszystko zalezy od uzytkowania ,a to ze wiekszy kocioł predzej sie zamoli jesli chodzi oretorde to bzdura jesli potrzebujesz mniejsza moc palnika ale zeby pracował dosc czesto o ekonomicznie to wystarczy zmniejszyc podawanie paliwa o kilka sekund i dmuchawe i juz mamy mniejsza moc palnika ,a pec powinien miec ok 20kW i tyle choc nacodzien moze bedzie pracował na 5-8kW a tak zbaczajac z tematu spróbujcie kupic u szanujacej sie firmy piec gazowy o mocy znamionowej ponizej 20kW ktoryma słuzyc rowniezdo pogzrewania cwu nieznajdziecie ciekawe dlaczego -bo nikt nie bedzie brał odpowiedzialnosci za brak mocy podczas podgrzewania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.