Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Żegnaj Stare Ogniwo - Jaki Kocioł Na Zastępstwo?


winiar

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór forumowicze,
jest to mój pierwszy post, jednakże ostatnimi czasy byłem częstym gościem tegoż forum. Niestety, poszukując tutaj odpowiedzi na pytania jako gość, w dalszym ciągu nie jesteśmy (ja i mój tato) w stanie podjąć ostatecznej decyzji w doborze kotła.
Do poszukiwań zmusiło nas rozszczelnienie wymiennika obecnego kotła, był z nami 32 lata i wszystko wskazuje na to, że jest bliski stanu agonalnego. Tata go połatał, ale z naszych oględzin wynika, że może to być jedynie chwilowe zwycięstwo. Omawiany kocioł to ELEKTROMET OGNIWO BIECZ, moc 23kW, reszta jest na sfotografowanej blasze.
http://s15.postimg.org/y2xzx1o3f/to_tez.jpg
http://s3.postimg.org/ry1atynar/DSC_0020.jpg

Nasze oczekiwania wobec kotła:

- prostota w obsłudze i sterowaniu (głównym użytkownikiem będzie tata)
- długi czas pracy na jednym zasypaniu (unikanie ciągłego schodzenia do kotłowni jak to było do tej pory)
- paliwo: węgiel kamienny grubszego sortymentu, ewentualnie ekogroszek, miał w ostateczności

Warunki pracy kotła:
- powierzchnia do ogrzania: ~160 m2

- bojler 150 litrów
- komin 15x15cm
- poprzedni piec gaszony był w ciągu nocy, rano był już zimny, obecne kotły zniosą takie obciążenia? (takie mieliśmy nawyki paleniowe)
- budynek z lat sześćdziesiątych, według wyliczeń energochłonny, według mnie wybitnie energochłonny (szczegóły tutaj http://cieplowlasciwie.pl/wynik/wxx

  *wyniki w kalkulatorze mogą być w rzeczywistości mniej kożystne, ponieważ tylko połowa poddasza jest ocieplona, a ściany parteru i pozostałych kondygnacji różnią się: ściana parteru to ściana z kamienia gr. 70cm (brak ocieplenia), 1 piętro to pustak żużlowy z formy 45 cm + 2 cm styropianu, a poddasze to cegła pełna 20 cm + 2 cm styropianu

 

Rozważane konstrukcje:
- tata obstawał przy żeliwnym, według niego będzie trwały (Viadrus HERCULES U24), wcześniej myślał też o stalowych górniakach lub z podajnikiem (OGNIWO S6WC, OGNIWO Eko Plus, Defro KDR2/Optima Komfort). Mnie zastanawia jaką w ogóle moc wybrać, czy ta z kalkulatora jest wiarygodna? Producenci podają orientacyjne powierzchnie ogrzewanych pomieszczeń dla poszczególnych mocy, ale jak to się ma przy takim budynku jak nasz? Uzytkowanie dotychczasowego kotła polegało na ciągłym dokładaniu. Dość szybko rozgrzewał instalację, ale bez odwiedzin w kotłowni po paru godzinach było kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd właśnie uwzględniłem przekrój komina w opisie, bo obawiałem się o zbyt mały przekrój jak sam zauważyłeś. Niektórzy producenci wymagają 20x20cm, a to znaczni więcej niż to co jest u nas. Żeby być dokładnym, to w naszym domu w kominie (mniej więcej w połowie) jest zrobiony konfuzor, ktoś kiedyś dawno remontował górną część komina i wepchnął tam kształtki 14x14 łącząc je konfuzorem z dolną starą częścią komina o przekroju 16x16cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co wiele główkować . Dom energochłonny będzie wymagał ciągłego palenia a to jeśli ma być efektywne to musi być kocioł dolnego spalania z możliwością utrzymania temperatury instalacji i bez huśtawki temperaturowej .

Mały komin więc odpadają kotły z wymiennikiem pionowym tylnokanałowym .

Jeśli DS to konieczny ruszt ruchomy do węgla ( niestety wspomniany U24 go nie posiada )

Przychodzi mi właściwie tylko jeden model do głowy który spełnia ograniczenia kominowe i wymogi mocy dla budynku a jednocześnie zapewnia przyzwoity komfort za w sumie niewygórowaną cenę  :

http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kwkd

W tym przypadku przynajmniej nie powinno być niespodzianek a i koledzy postarali się opisać na forum dość szczegółowo ten kociołek  .

Te 15 z zapasem do 17 kw powinno spoko wystarczyć jeśli się tego obawiasz to masz model 22 z 50 litrowym zasypem ale obawiam się że może być mocą za duży i marnować paliwo przy ciągłym paleniu no i komin może być za mały .  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt nie zwróciłem uwagi. Mój błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wymaganiami odnośnie komina to sprawa conajmniej dyskusyjna. Producenci podają wymagania na wyrost, by nikt nie zarzucił czasem, że palić się nie da. W ogóle nie rozumiem czemu się oni wszyscy tak na ten przekrój uparli. Rzadko kiedy producent określa minimalną wysokość komina, jeszcze rzadziej wyznaczają minimalny ciąg kominowy. Właśnie od ciągu zależy czy kocioł będzie pracował czy nie. Sam przekrój komina i wysokość nie zagwarantują ciągu, bo jak komin sp***... Poprawnie wykonany i czysty komin odpowiedniej wysokości może mieć ciągu aż nadto.

Wezwać kominiarza, zbadać ciąg i wszystko jasne. Wtedy szukać kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tu na temat ciągu. Jak kominiarz sprawdzi jaki jest ciąg u mnie w kominie??? Chodzi mi o to jak to poprawnie powinno wyglądać od strony kominiarz? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie, które się do tego wykorzystuje nazywa się anemometr. Każdy szanujący się kominiarz powinien widzieć co to i jak działa. Swoją drogą można sobie takie urządzenie nabyć we własnym zakresie w cenie od około 30 zł, tylko nie zagwarantuję Ci skuteczności pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla siebie i ogólnej orientacji U-rurka z denaturatem, dziurka w czopuchu i pomiar, dokładniejszy pomiar U-rurka z pochyłą rurką,

kol. Sambor wkleił w którymś temacie ładny rys. takowej, rozwinięcie to mikrometr Recknagla.

Profesjonalnie to zapewne ciągomierz i kominiarz, ale czy warto, ciąg to zmienna sprawa. W tym sezonie dla jego "obudzenia" spaliłem prawie 80kg węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.