Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaką Moc Kotła Dobrać Dla Mojego Domu


kamilsyga19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

 

Tak jak w temacie: 

 

zdecydowałem się na piec z podajnkiem firmy Enka model Set 3 . Tutaj link do specyfikacji technicznej: http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set3.php .

 

Nie wiem jaką moc dobrać.

 

Dom budowałem energooszczędny - styropian na elewacji 15 cm( budowałem z solbetu), styropian na dachu bursa 25 cm, styropian pod posadzkami EPS 100, okna trzyszybowe. 

 

Jeżeli chodzi o metraż - na tą chwile do ogrzania będzie 120 metrów z czego 80 to podłogówka. Za 5-10 lat jak dzieci podrosną planujemy zrobić górę która będzie miała jakieś 100 metrów (podłogówki tam nie będzie). Nie chciałbym za 5 lat wymieniać pieca bo to mija się z celem. Co mi radzicie? Na stronie enki pisze, że piec dla 220 metrów to 22KW. Nie za mocny? Wiadomo jak każdemu zależy mi na tym, żeby koszta ogrzewania były możliwie jak najmniejsze i piec żeby służył jak najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapraszam tutaj http://cieplowlasciwie.pl/startwypelnic, i wkleic lik do wyniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stara metoda liczenia 100w na 1 m2 tyle ze ty masz dom ocieplony i twoje straty duzo mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup taki jaki uważasz. Tylko nie płacz później po forach że piec okazał się za duży.

Koledzy dobrze radzą. Do twojego domu 12kW wystarczy z zapasem. I proponuje kupic kocioł sprawdzony i polecany na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kupuje się śr. na 12 lat.

Do nowego energooszczędnego domu,może warto pomyśleć nad kotłem w 5 klasie czystości spalin.

Tym bardziej,że prezydent podpisał ustawę anty smogową i nie wiadomo co przyjdzie do głowy za 2-3 lata naszym "umiłowanym przywódcom" i wszelkiej maści ekologom i jakie będą pózniej tego skutki np. wymiana kotłów na takie spełniające normy.

Dla Twojego domu ciekawym moim zdaniem wyborem(nie musisz się ze mną zgadzać) jest Sas Solid 14kW:

 

http://kociołcenowy.pl/kotly-sas-solid/2744-kociol-sas-solid-14kw-z-podajnikiem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tańsze kotły tak samo dobre, jak nie lepsze.

Klasa czystości nic obecnie nie znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz swoją tezę udowodnić?

Które kotły tańsze wg Ciebie są lepsze,osiągają większą sprawność i na czym to twierdzenie opierasz?

 

Czystość spalin ma znaczenie chociażby na wyciśnięcie z paliwa wszystkiego co da się spalić,nie mówiąc o bardziej czystym pow. na naszych osiedlach.

Mam w najbliższym sąsiedztwie kilku zadymiarzy i nie mogę się doczekać kiedy zmienią sposób ogrzewania swoich chałup.

Wspomniany kocioł jest od 2 tygodni testowany przez naszego kol. z forum @Animus z jego sąsiadem.

Pierwsze spostrzeżenia są opisane tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK/page1103

 

post #22050 i #22055

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kocioł z podajnikiem powinien mieć jak najbardziej rozbudowaną elektronikę plus duża ilość czujników. Sas Solid to niezły produkt, do tego czujnik żaru, chyba rzadko spotykane. Po to się kupuje kocioł z podajnikiem żeby był jak w największym stopniu bezobsługowy poza wsypywaniem do zbiornika eko-groszku co jakiś czas. Z tego co pisze @Animus kocioł zarządza się sam niezależnie od sytuacji. 

Poza tym co to za zgadywanie z doborem mocy kotła? Przy nowoczesnych domach, projektach wszystko jest obliczalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam u siebie już 8 rok Enka Set 3 i w tej cenie możesz mieć lepszy kocioł [mam 185 m2 po podłogach i więcej niż ok. 7-8 kW nigdy nie było średniodobowo potrzebne - obliczone na podstawie danych z ciepłomierza].

 

Moc dobrze koledzy podają - kocioł 12 kW spokojnie wystarczy bo ma maksymalnie 15 kW.

 

Polecam kotły z palnikiem Batory lub Ardeo i sterownikiem SPP lub SPP2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez pierwsze 7-8 lat będę ogrzewał 120 metrów a później 220 jak nazbieram pieniędzy i zrobię górę. Ilość podłogówki się nie zmieni - pozostanie 80 metrów. Zamontowane będę miał termostaty dobowe dla podłogówki a coś czytałem na forum , że to tego potrzebny jest mocniejszy kocioł ( niby dlatego że jak np od 22-6 będę miał 18 stopni a od 6-22 będzie 23 to rano żeby dobiło 23 potrzebny jest duża moc). Prawda to jest czy bzdura? Wypowiadał się wtedy monter który twierdził, że u jego klienta tak jest ale nie mogę znaleźć teraz tego wątku.

 

Zastanawiam się bardzo poważnie nad Ogniewem EKO 10 KW ze sterownikiem ecoal.pl v3.5 ale czy 10KW da radę przy scenariuszy opisanym powyżej + bojler na 200L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziesz ogrzewał całość i nawet sobie z tego nie zdajesz sprawy- chyba że górę porządnie odizolujesz od dołu. inaczej ciepło i tak będzie wędrować na piętro.

fizyki nie oszukasz

nie zmienia to jednak faktu, że Twoje zapotrzebowanie jest za niskie do tak dużego kotła

jesli ma być w 5 klasie to Animus testuje sasa chyba 14KW co i tak jest za dużo dla Ciebie ale lepsze to niż 22KW

możesz wziąć ogniwo 10KW lub Skama 12KW będą tańsze i bardziej dopasowane do strat niż to krówsko(enka)

ogniwo 10KW wyciśnie chyba coś koło 14 jak potrzeba a Skam 12KW pociągnie do 15KW

oba będa miały jeszcze spory zapas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowane będę miał termostaty dobowe dla podłogówki a coś czytałem na forum , że to tego potrzebny jest mocniejszy kocioł ( niby dlatego że jak np od 22-6 będę miał 18 stopni a od 6-22 będzie 23 to rano żeby dobiło 23 potrzebny jest duża moc). Prawda to jest czy bzdura? Wypowiadał się wtedy monter który twierdził, że u jego klienta tak jest ale nie mogę znaleźć teraz tego wątku.

 

Zastanawiam się bardzo poważnie nad Ogniewem EKO 10 KW ze sterownikiem ecoal.pl v3.5 ale czy 10KW da radę przy scenariuszy opisanym powyżej + bojler na 200L?

 

Jak chcesz z eCOAL - em to lepiej wziąć RBR Ekouniwersal 12 kW z palnikiem Batory.

 

Co do termostatów to w ocieplonym domu nie spadnie temperatura w ciągu nocy z 23 do nawet 20*C nawet gdy na dworze będzie -20*C, a robienie stref nocnych podłogówką, która ma dużą bezwładność w ogóle mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi strefami nocnymi to jeszcze nie wiem jak to będzie, wyjdzie z czasem ale tak sobie myślę , że temperature na noc raczej nie będe zmieniał. W sypialni po prostu na kaloryferze ustawie sobie na stałe mniejszą temperaturę żeby się dobrze spało ale termostaty i tak będę montował bo to bardzo fajna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdecydowałem się na piec Skam-P Premium 12 KW z Pleszewa. Na tej stronie: http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/skam-p-plus-premium/jest bardzo wysoko.

 

Zamówiłem ze sterownikiem Bruli v3.5. Okazało się, że stosują palniki Batorego z elektronicznym czujnikiem zerwanej zawleczki i biegiem wstecznym - fajna sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.