Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Potrzebna Pomoc W Ustawieniu Kotła


pomidor86

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam piec KRS TECH Aqua Duo 20 kW ze sterownikiem Tech ST 48. Zakupiłem węgiel niby z kopalni wesoła z bardzo dobrymi parametrami i przy paleniu mam dużo niewypalonego węgla. (przesyłam zdjęcia do podglądu) Mam piec ustawiony w następujących parametrach:

 

Temperatura zadana CO 55*

Temperatura zadana CWU 45*

czas podawania 25 sek

przerwa podawania 174 sek

siła nadmuchu 26 bieg

praca podtrzymywania 22 sek

przerwa podtrzymywania 28 min

wentylator w podtrzymaniu  czas pracy 15 sek

                                            czas przerwy 20 min

 

Ogrzewany jest domek piętrowy łącznie 140 m2, założone jest też ogrzewanie podłogowe na 40 m2. Bardzo proszę o pomoc w odpowiednim ustawieniu co zmienić aby węgiel się wypalał.

post-64656-0-96547800-1444238667_thumb.jpg

post-64656-0-26114900-1444238700_thumb.jpg

post-64656-0-75095400-1444238729_thumb.jpg

post-64656-0-16222000-1444238769_thumb.jpg

post-64656-0-58995400-1444238806_thumb.jpg

post-64656-0-74443500-1444238842_thumb.jpg

post-64656-0-46153000-1444238874_thumb.jpg

post-64656-0-44916000-1444238897_thumb.jpg

post-64656-0-25453400-1444238926_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem aby dłużej mi podawał aby zrobił się ten kopczyk który niby musi być, ale i tak go nie ma. kompletnie się na tym nie znam. W piecu cały czas pali tata,  a teraz się wyprowadziłem i mieszkam z teściem. On jest kierowcą (co skutkuje nieobecnością w domu)i ma wyrąbane czy spali 5 ton czy 8 ważne aby było ciepło. Ja postanowiłem się za to zabrać i przejąć pałkę palacza w domu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem dzięki chociaż za te kilka słów pomocy, spróbuję zmniejszyć czas podawania i zobaczę co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomidor

zmieniłbym tak:


czas podawania 25 sek 5sek
przerwa podawania 174 sek 45sek
siła nadmuchu 26 bieg  okolice 35 biegu- dopasowane po korekcie podawania i przerwy zależnie czy nadal niedopał czy zacznie spiekać
praca podtrzymywania 22 sek 5 sek
przerwa podtrzymywania 28 min
wentylator w podtrzymaniu  czas pracy 15 sek
                                            czas przerwy 20 min 28 min

zwyczajnie zawalasz palnik węglem przy zbyt małym nadmuchu

poza tym nie ma potrzeby podawania tak dużych dawek opału

 

pytanie pomocnicze:

czy palnik uszczelniony?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon dobrze napisał, choć, żeby mocy nie zabrakło dałbym podawanie 5/35 i dopasował nadmuch.

 

Skoro przy takich nastawach się nie spiekał węgiel to raczej Wesoła nie będzie - chyba, że sprzed 1,5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER

to jest 20KW na 140m2 chałupy

przy 5/45 nie będzie miał co robić całą zimę niech tylko dobrze nadmuch dopasuje i sprawdzi szczelność palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon czy ja posiadajac taki sam piec jak ma Pomidor tylko ze 25kw moge ustawic jak mu podales moj mi troche spieka ale retorty nie uszczelnilem uwazam ze seryjnie tez powinno byc dobrze prosze o odpowiedz pracuje na groszku z gwarka niby 28.5 J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palniki to odlewy i nie sa idealnie równe stąd sugestie o uszczelnianiu. 

jak spieka to reguluj jedynie nadmuchem- delikatnie w dół po 1-2 oczka i powinno pomóc

podejrzewam jednak że u Ciebie w modelu 25KW jest duży palnik 35KW więc i ilość opału będzie inna i nastawy niekoniecznie będa się sprawdzały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za pomoc i zainteresowanie moim problemem. Wróciłem dziś do domu i idę ustawić piec tak jak mi doradzacie. Palnik raczej nie jest uszczelniony (a powinien być?) nic nie było robione tak jak przyjechał seryjnie tak stoi już rok :) Jutro mam zamiar spędzić trochę czasu w kotłowni i obserwować trochę. Wrzucę zdjęciach jak będzie latał to nowych parametrach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracę podtrzymywania mogłem ustawić minimum na 10 sek a nie na 5 tak jest w komputerku:) a komin powinien być cały czas zamknięty czy delikatnie uchylony??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin jeśli nie masz nadmiernego ciągu powinien być całkowicie otwarty. procesem spalania reguluje sterownik dozując moc nadmuchu a nie ciąg kominowy. to nie śmieciuch pracujący na ciągu naturalnym. jak ciag za duży to RCK moim zdaniem a nie przytykanie szybra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, spędziłem już dziś jakiś czas w kotłowni na obserwacjach, przed zejściem sprawdziłem stan grzejników i podkręciłem wszystkie aby były cieplutkie (spokojnie można trzymań na nich ręce - nie parzy).

 

Temperatura zadana 53* piec osiągnął temperaturę równą 53* po 12 min 38 sek spadła do 51* i uruchomił się aby dobić do zadanej temperatury. W między czasie temperatura spadała 50*, 49*. Temperaturę zadaną osiągnął po 27 minutach.

Po 9 min 07 sek spadł do 51* załączył się aby dobić do zadanej i spadał w międzyczasie aż do 44*. Osiągnął 53* po 49 min 33 sek.

Spadło do 51* 8 min 48 sek załączył i się i spadało dalej do 45* teraz działa aby osiągnąć zadaną...

 

Przesyłam zdjęcia popiołu po wczorajszej zmianie parametrów, jak wygląda w piecu na czuwaniu oraz podczas dochodzenia do temperatury.

post-64656-0-84107100-1444464784_thumb.jpg

post-64656-0-54807300-1444464846_thumb.jpg

post-64656-0-02512000-1444464949_thumb.jpg

post-64656-0-08273900-1444464964_thumb.jpg

post-64656-0-50596300-1444465079_thumb.jpg

post-64656-0-28049200-1444465097_thumb.jpg

post-64656-0-04675700-1444465114_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na palniku widać smugi poniżej korony- tam zapewne ucieka lewe powietrze na skutek nieszczelności

do tego niedopał połączony ze spiekami co świadczy o nierównomiernym napowietrzeniu, możliwe też że za dużo węgla w podtrzymaniu i to wtedy powstają niedopały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon a co bys zaproponowal znasz sie na tym bardzo dobrze do ogrzania mam ok 180 m2 plus bojler 220 l i ok 30 m2podlogowki najbardziej martwia mnie te spieki dzieki za pomoc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co w tym wypadku zrobić??

zacząć od uszczelnienia palnika a potem dopiero dobierać parametry, 

 

Timon a co bys zaproponowal znasz sie na tym bardzo dobrze do ogrzania mam ok 180 m2 plus bojler 220 l i ok 30 m2podlogowki najbardziej martwia mnie te spieki dzieki za pomoc pozdrawiam

jak spieki koksowe to nadmuch w górę a jak spieka popiół to nadmuch w dół, możesz zacząć od nastaw jak podałem czyli 5/45 ale myślę że u Ciebie jest większy palnik i ta moc może być za duża. na początek zalecam jednak uszczelnienie przynajmniej w rowku choć ja uważam że należy również od środka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki za pomoc Timon. a jeszcze jedno pytanko mam czy można pomóc kotłowi uzyskać temperaturę wrzucając na ruszt kawałki drzewa??

 

Naczytałem już się tych forum i głowa pełna i zamierzam jeszcze dać ten deflektor ponieważ też mam dużo sadzy w górnej części komina. Zazdroszczę Ci tej wiedzy i doświadczenia, a ogólnie pracujesz w tym biznesie czy to tylko hobbistycznie :PP Pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak podczas pracy dasz drewno na ruszt to skończy się jeszcze większym syfem w kotle i w kominie. drewno potrzebuje mnóstwo powietrza, musiałbys podkrecić obroty dmuchawy a to sprawi że to co na palniku jest może przekroczyć temp topnienia popiołu i się spiecze a mimo tego tlenu będzie za mało aby poprawnie spalić drewno z rusztu. będzie kopcić smrodzić i wytwarzać substancje smoliste

sensu nie widzę

poza tym kociołek może pracować nawet kilka godzin zanim osiągnie zadaną i nie jest to nic złego. są i tacy użytkownicy co ustawiają moc poniżej potrzeb domu i się kocioł całymi dniami nie odstawia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

pomidor86 mam taki sam piec i ten sam problem od 2 lat

 

Powiem tak to jest jakieś fatum i ten piec tak działa, nie da się go ustawić idealnie. Testowałem na rożnym groszku. Obecnie mam VARMO.com.pl (premium min 27kJ) i jest dokładnie to samo spieka i pali jedną stroną.

dałem ustawienia 5/27/30% jest nieco lepiej podtrzymanie co 20min

 

Jedynie mogę powiedzieć, że opał jest suchy jak pieprz i do podajnika wchodzi mi 75kg i jest już prawie pełny - czeski czy syberyjski wchodziło nawet 110-115kg nie wiem jakim cudem (może granulacja)

Spalanie w chwili obecnej mam na poziomie 15kg na dobę.

Dzisiaj wsypałem następne 25kg więc mam teraz ok 30-35kg czyli na 2 może 3 dni jeszcze opału.

Ale teraz chyba kupię znów syberyjski o kaloryczności 24  bo kosztuje 660 za tonę a Varmo 820

Tylko jeszcze jedno

Varmo jest naprawdę suchutkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu twierdzisz, że mniejszy palnik??

 

Przy tym Varmo zauważyłem, że strasznie kopci mi się w podajniku i temperatura podajnika wzrosła do 71st. C. Moja reakcja była taka, że zmniejszyłem czas podawania do 5s i skróciłem czas pauzy. teraz temperatura utrzymuje się na poziomie 51st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon jakie powinno być zużycie węgla na dobę przy obecnych temperaturach?

Dom 180mk2(grzanej powierzchni) użytkowej 123m2

Piec 20kW

a skąd mnie to wiedzieć?

nie znam zapotrzebowania domu więc nie wywróżę

inne będzie dla domu bez izolacji gdzie potrzeby bedą na poziomie 100W/m2 a inne dla dobrze ocieplonego ze stratami 40W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.