Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro - Zalecana Instalacja, Wątpliwości, Prośba O Pomoc W Wybraniu Optymalnej Instalacji Co/cwu...


ManiekZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

 

Ponieważ muszę w najbliższych dniach wykonać i wyposażyć kotłownię, szukam wsparcia na fachowym forum :)

 

Po analizie wielu postów oraz zaleceń doświadczonych użytkowników co nieco mi się wyklarowało. Jednak potrzebuję jeszcze pomocy.

 

By uszczegółowić moje wątpliwości, najpierw dane dotyczące tego co jest i jakie są założenia:

- dom jednorodzinny 149 m2 użytkowej, nowy, dobrze ocieplony, ozc wyliczone na piec 10-12kw

- instalacja co/cw/zw rozprowadzona po domu. Bez podłogówki. Zasilanie grzejników z rozdzielaczy (2 x 7 grzejników), nitki do grzejników wykonane z pexa 16, do rozdzielaczy miedź fi 22.

- cwu na bojlerze płaszczowym 120 L.

Planowana instalacja: otwarta, piec z podajnikiem ekogroszku (mam zakupiony piec Defro Komfort Eko 12 kW, ma sterownik K1v2), pompy co i cwu oraz cyrkulacja cw(elektroniczne LFP mam), grzejniki z głowicami termoregulacyjnymi. Dobrze by było gdyby mogła choć częściowo działać grawitacyjnie w przypadku braku zasilania.

 

Szukając optymalnego schematu instalacji analizowałem schemat zawarty w DTRce mojego pieca Defro (w załączniku). Po "wyrzuceniu" podłogówki której nie mam, instalacja wydawała się poprawna. Zastanowiła mnie jednak obecność drugiego zaworu różnicowego na powrocie (nr 10 na załączonym schemacie).... Niektórzy z was przecież polecają nawet rezygnację w ogóle z zaworu różnicowego !!! Czemu ma służyć więc jeszcze kolejny na powrocie?

 

Ponieważ chcę maksymalnie zoptymalizować instalację oraz wykorzystać to co jest (min. możliwość sterownia zaworem 4dr przez sterownik pieca) przejrzałem schematy na forum i... teraz to już mam mętlik totalny.

 

Prosił bym o ewentualne uszczegółowienie detali technicznych instalacji (sorry za lajkonictwo .... ale nie wszystko jest dla mnie jeszcze jasne):

- gdzie w instalacji należy umieścić odpowietrzniki

- jaki zawór i siłownik 4 dr byłby najlepszy

- mam naczynie wzbiorcze Defro i ma tylko 3 otwory podłączeniowe (dwa w dnie walca i jeden na boku w 3/4 wysokości naczynia). Jak je spiąć z instalacją?

- czy stosuje się dodatkowy zawór bezpieczeństwa dla co.? Jeśli tak to gdzie go wpiąć?

- jakie średnice rur proponujecie na instalację przy piecu(będzie miedź, piec ma zasilanie i powrót na 1 1/2")

- co jest najlepszym zabezpieczeniem na  ewentualny brak zasilania?

 

Jeśli udało się Wam przebrnąć przez ten elaborat to bardzo proszę o wyrozumiałość oraz o pomoc i zalinkowanie schematu instalacji która by była dla mnie odpowiednia. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia będą dla mnie bardzo cenne.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Mariusz

 

 

 

 

post-59087-0-82710600-1444166588_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

a co wtym schemacie jest złe?

Możesz wskazać który wg. Ciebie jest wzorcowy dla mojej instalacji? Jest sporo, w różnych opcjach....

Looknij też proszę na pozostałe pytania, jeśli możesz.

 

Dzięki za odzew o tak wczesnej porze  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 w najwyższych punktach instalacji nie licząc naczynia zbiorczego ( u Ciebie rozdzielacze i grzejniki oraz ewentualnie przed bojlerem),

ad. 2 nie mam zdania, wszystkie dobre , zależy od sterownika,

ad. 3 możesz pokazać to naczynie? Zazwyczaj podłącza się od góry i z dołu rurę bezpieczeństwa a z boku przewał i napowietrzenie,

ad. 4 jeśli jest prawidłowo podpięte naczynie wyrównawcze to nie ma takiej potrzeby. Można go zamontować jak najbliżej kotła,

ad. 5 zawór 4d i obwód kotła taką średnicą jakie są wyjścia z kotła,

ad. 6 awaryjny zasilacz pomp co + akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzięki @Gersik za zainteresowanie tematem!

 

Jeszcze pytanka:

ad.1. czyli w pionie nad pompą cwu jeśli chodzi o bojler? Wszędzie dac odpowietrzniki automatyczne?

ad.3 . załączam fotkę naczynia. Trzeci otwór jest na środku przeciwległej ściany z dwoma króćcami (niewidoczny na zdjęciu).

 

A mógłbyś "rzucić" jakimś schematem na instalację otwartą z cwu, grzejnikami standardowymi + termostaty, bez podłogówki i zaworem 4dr? Sporo tego na forum a różnią się szczegółami.

 

Ps

No i tak z ciekawości; o co chodzi z tym zaworem różnicowym na powrocie z załączonego przeze mnie schematu Defro?

 

post-59087-0-96235800-1444252751_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci zawory różnicowe jak grawitacja nie będzie działać? Jeśli założysz wszędzie termostaty to zawór 4d bym sobie darował. Najlepsze są najprostsze instalacje tylko dobrze wykonane.Tu masz bez zaworu 4d;

http://www.kotly-witkowski.pl/_img/schematy/standardowy.jpg

tylko zawór różnicowy wywal, a tu z zastosowaniem zaworu 4d;

https://esterownik.pl/gfx/upload/4965f20e.jpg

oczywiście też bez obejścia na pompę i zaworu różnicowego.

 A wracając do naczynia do naczynia 

Budowa układu zabezpieczenia instalacji

Zabezpieczenie wodnej instalacji centralnego ogrzewania systemu otwartego stanowi:

  • naczynie wzbiorcze
  • rura wzbiorcza łączy górną część przestrzeni wodnej kotła lub wymiennika ciepła z dolną częścią przestrzeni wodnej naczynia wzbiorczego, odprowadza i doprowadza do naczynia przyrosty objętości wody wywoływane zmianami temperatury
  • rura bezpieczeństwa łączy najwyżej położoną część przestrzeni wodnej kotła lub wymiennika ciepła z przestrzenią powietrzną naczynia wzbiorczego powyżej rury przelewowej, zabezpiecza instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i pozwala na odprowadzenie wody i pary do naczynia
  • rura przelewowa – wyprowadzona z naczynia wzbiorczego na wysokości maksymalnego poziomu wody do kotłowni, umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody z naczynia wzbiorczego, w instalacjach z kotłem małej mocy może spełniać funkcję rury sygnalizacyjnej
  • rura odpowietrzająca – łączy przestrzeń powietrzną naczynia z atmosferą, umożliwia usunięcie powietrza z instalacji podczas napełniania, rozruchu i eksploatacji oraz doprowadza powietrze podczas opróżniania instalacji z wody.

             Zbiornik%20wyr_wnawczy%20podlaczenie%20d

 

Są to podstawowe urządzenia zabezpieczające i powinny wchodzić w skład wszystkich instalacji systemu otwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ponowne.

 

Jeśli chodzi o naczynie wzbiorcze to układ otworów chyba odpowiada drugiemu schematowi. Jeszcze pytanie o rurę przelewową - jaka ma być jej średnica? Dać taka samą jak wzbiorczą (wiem że jej średnica jest obwarowana odpowiednimi normami).

 

Schemat instalacji chyba też drugi. Chciałbym jednak wykorzystać możliwości sterownika - ma wbudowana opcję sterowania siłownikiem zaworu 4d. No i tyle się pisze o ochronie kotła......

 

Aha i ostatnie (mam nadzieję :)) lamerskie pytanie - gdzie najlepiej wpiąć zasilanie instalacji co w wodę do układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelew nie mniej jak 1".

 Możesz rozszerzyć pytanie bo nie bardzo kumam.  Czy chodzi Ci o dobijanie wody do instalacji?  Najlepiej w najniższym punkcie czyli bezpośrednio do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o napełnianie instalacji.

Czyli trójnik na króćcu spustowym pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.