Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Do Domu


belinea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zarówno na tym forum jak i w temacie kotłów jestem świeżakiem i laikiem. Budujemy domek jednorodzinny i po prostu jako kolejna rzecz, o której należy się coś dowiedzieć aby podjąć w miare przytomną decyzję, jest właśnie kocioł.

 

Zdecydowaliśmy się położyć podłogówkę w całym domu (tj niecałe 150m2 użytkowej plus garaż i kotłownia 24m2) a sam kocioł ma chodzić na gaz. Hydraulik, z którym współpracuje, zasugerował dwufunkcyjny Modulens AGC 25/V z zasobnikiem 100l. Jesteśmy rodziną 2+2 i jeśli chodzi o zużycie wody to oceniłbym to jako ilości średnie docelowo, a wymuszone małe na początku (póki nie zostanie doprowadzona na ulice kanaliza).

 

Nie do końca szczerze mówiąc rozumiem zalety tego Modulensa, albo inaczej, nie jestem przekonany, czy wszystkich jego zalet (a co za tym idzie ceny) rzeczywiście potrzebuje. Cena tego kotła to niecałe 9 tysięcy i po pobieżnym przejżeniu wątków o kotłach wygląda na to, że być może dałoby się rozwiązać to taniej. 

 

Moje pytanie i prośba zarazem to pomoc w roztrzygnięciu czego tak naprawdę potrzebuję do zapewnienia komfortowej pracy całego układu ciepłej wody i ogrzewania i czy nie wystarczyłoby inne, ciut tańsze, rozwiązanie.

 

Będę wdzięczny za pomoc bo niestety zbieg różnych życiowych okoliczności nie pozwolił mi należycie się do tematu przygotować i robię to w zasadzie na ostatnią chwilę :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem sensu łączenia kotła dwufunkcyjnego z zadobnikiem. Najpierw polecam zajrzeć na cieplowlasciwie.pl i zrobić wirtualne ozc. Potem do wyniku dobierać kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, być może źle użyłem określenia 'zasobnik'. Chodzi o ładowany warstwowo podgrzewacz 100l

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/wfc

 

Jeśli dobrze to czytam to Modulens AGC 25/V jest odpowiedni pod względem mocy. A zatem wracam do pytania o Modulens AGC vs inne potencjalnie nadające się kotły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 4 osobową rodzinę 100 litrowy podgrzewacz ładowany warstwowo w zupełności wystarczy. Czy można wybrać inny kocioł? Pewnie że można. Wszystko zależy od budżetu jaki przeznaczysz na kocioł i od tego jak zbudowana i sterowana będzie instalacja, a o tym nie piszesz wcale, więc trudno pisać czy to co proponuje instalator jest prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracam po kilku dniach latania za innymi obszarami budowy domu.

 

@mak

Modulens stoi za około 8,5 tysiąca i psychicznie przygotowałem się już na taki wydatek. Podobają mi się jego możliwości, sterowanie (możliwość programowania ogrzewania w kalendarza czy możliwość kontroli ze smartfona). Natomiast zastanawiam się czy ten konkrety kocioł (oraz fakt, że to kocioł dwufunkcyjny) to jest wogóle dobry wybór. Ciężko znależć opinie w internecie a jego temat więc jest mi niezmiernie trudno podjąć świadomą decyzję. Nie wiem czy być może nie przepłacam albo nie pakuję się w złą technologię jak na moje potrzeby. Gdzieś obiło mi się o uszy, że dwufunkcyjne kotły nie do końca się nadają do domku dla rodziny 2+2

 

Jeśli chodzi o instalacje. Nie wiem czy potrafię podać wszystkie wymagane szczegóły (bo też nie wiem jakich informacji potrzebujecie aby lepiej pomóc). Instalacja sama oczywiście dwufunkcyjna czyli woda ciepła dla:

- dwie łazienki, łącznie jeden prysznic, jedna wanna, dwie umywalki, pralka
- kuchnia (jedna umywalka, zmywarka)

- kotłownia (umywalka)

 

oraz ogrzewanie podłogowe w całym domu  (13 pomieszczeń). W każdym pokoju osobny termostat.

 

Naprawdę nie wiem jakie informacje jeszcze potrzebujecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak proponowałbym kocioł który to bez problemu "uciągnie" np 1-F Wolfa 24kW, z zasobnikiem 200l + oczywiście regulacja pogodowa.

Przy zapotrzebowaniu na grzanie do 14kW taki kocioł bezpośrednio  " uciągnie" sam całą podłogówkę pod warunkiem, że pętle nie będą dłuższe niż 80m.

Natomiast zrezygnowałbym z termostatów pokojowych - nie mają większego sensu przy podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to trzeba poszukać , natomiast warto podliczyć ile naprawdę kosztuje układ kotła z elementami peryferyjnymi - czujniki, dodatkowe sterowniki, mieszacze itp drobiazgi które są niezbędne do funkcjonowania instalacji.

 

Wolf w swoich materiałach podaje, że instalację podłogową można podłączyć wprost do jego kotłów kondensacyjnych do mocy grzewczej 14kW, w twoim przypadku moc ta nie jest przekroczona.

 

Mnie jest naprawdę wszystko jedno jaki kupisz kocioł , możesz nawet ostatnio modnego na forum Termeta.

Ale jak mam coś radzić to radzę tak a nie inaczej.

 

Podłogówka długo się nagrzewa i jeszcze dłużej stygnie - to czasy rzędu 4-6h , ponadto z własnego doświadczenia wiem że utrzymanie temp na danym poziomie jest tańsze niż jej podnoszenie.

Ale zrób jak mówisz, przekonasz się co jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam po kilku dniach latania za innymi obszarami budowy domu.

 

@mak

Modulens stoi za około 8,5 tysiąca i psychicznie przygotowałem się już na taki wydatek. Podobają mi się jego możliwości, sterowanie (możliwość programowania ogrzewania w kalendarza czy możliwość kontroli ze smartfona). Natomiast zastanawiam się czy ten konkrety kocioł (oraz fakt, że to kocioł dwufunkcyjny) to jest wogóle dobry wybór. Ciężko znależć opinie w internecie a jego temat więc jest mi niezmiernie trudno podjąć świadomą decyzję. Nie wiem czy być może nie przepłacam albo nie pakuję się w złą technologię jak na moje potrzeby. Gdzieś obiło mi się o uszy, że dwufunkcyjne kotły nie do końca się nadają do domku dla rodziny 2+2

 

Jeśli chodzi o instalacje. Nie wiem czy potrafię podać wszystkie wymagane szczegóły (bo też nie wiem jakich informacji potrzebujecie aby lepiej pomóc). Instalacja sama oczywiście dwufunkcyjna czyli woda ciepła dla:

- dwie łazienki, łącznie jeden prysznic, jedna wanna, dwie umywalki, pralka

- kuchnia (jedna umywalka, zmywarka)

- kotłownia (umywalka)

 

oraz ogrzewanie podłogowe w całym domu  (13 pomieszczeń). W każdym pokoju osobny termostat.

 

Naprawdę nie wiem jakie informacje jeszcze potrzebujecie

Zanim instalator zacznie budowę tej  instalacji niech narysuje Ci schemat . Szczególnie interesujące jest to rozwiązanie z termostatem w każdym pomieszczeniu (????!!!!) Programowanie według kalendarza mają też sterowniki innych producentów podobnie jak i możliwość kontroli przez moduły internetowe, to naprawdę nic szczególnego. Czy przydatne to już decyzja inwestora , dla mnie to bajer, i raczej postawił bym na sterowanie pogodowe z którego jest więcej pożytku niż modułu internetowego. Ale to moja prywatna opinia.  Kocioł dwufunkcyjny przepływowy to ograniczenie w dostępie do cwu i jak dom ma rozległą instalację cwu, więcej jak jedną łazienkę ( a masz dwie!) to jest to marna opcja. Do tylu punktów poboru cwu jak w twoim opisie powinien być zestaw kocioł jednofunkcyjny + podgrzewacz do którego można zastosować cyrkulację cwu, a sterownik kotła powinien posiadać funkcję obsługi pompy cyrkulacyjnej. Można również zastosować kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym podgrzewaczem ładowanym warstwowo o pojemności ok 100l aby można było zastosować cyrkulację (mają wadę są to dość drogie urządzenia. Do dużej instalacji cwu przepływowy jej podgrzew to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Proponowany mi kocioł to wlasnie ów dwufunkcyjny z wbudowanym podgrzewaczem ładowaniem warstwowo (pój. 100l). Bedzie cyrkulacja. Jesli chodzi o cenę to nie wychodzi specjalnie dużo drożej od jednof. z podgrzewaczem i programatorem a przynajmniej dostaje gwarancje od instalatora na działanie pełnego układu.

 

Co do termostatów - jest to ciekawa kwestia bowiem rozmawiałem z 5cioma instalatorami, a także ze specami w hurtowni, i wszyscy wskazują na termostaty jako optymalne rozwiazanie. Szary człowieczek nie na szans :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowany mi kocioł to wlasnie ów dwufunkcyjny z wbudowanym podgrzewaczem ładowaniem warstwowo (pój. 100l). Bedzie cyrkulacja. Jesli chodzi o cenę to nie wychodzi specjalnie dużo drożej od jednof. z podgrzewaczem i programatorem a przynajmniej dostaje gwarancje od instalatora na działanie pełnego układu.

 

Co do termostatów - jest to ciekawa kwestia bowiem rozmawiałem z 5cioma instalatorami, a także ze specami w hurtowni, i wszyscy wskazują na termostaty jako optymalne rozwiazanie. Szary człowieczek nie na szans :)

To właśnie jest ciekawe jak chcą te termostaty w każdym pomieszczeniu zastosować z czym te termostaty będą współpracować.... Zasada jest prosta kocioł gazowy sterowany stałotemperaturowo współpracuje z .... JEDNYM termostatem pomieszczenia!!!!!!!!! Więc jestem ciekawy jak to będzie podłączone? Nie piszę że jest to technicznie nie możliwe do wykonania. Jest, ale takich wynalazków nie wykonuje się w domkach jednorodzinnych, no i nic nie piszesz o rodzaju instalacji czy to będzie instalacja grzejnikowa czy podłogowa ile obiegów grzewczych....? O kotle i jego możliwościach sterowania niewiele mogę napisać a to jest sprawa najważniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście podane jest , że podłogówka po całości - ok 150m2

Gdyby te "chłopki roztropki" co sprzedają te termostaty miały wykonać taką instalację a następnie ją uruchomić na sterowaniu termostatami to by szybko przestali tak doradzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to ma byc wykonane bo nie jestem specjalista. Wiem tylko jak to ma dzialac docelowo. Moj wykonawca chce tak robic i daje mi pisemna gwarancje na caly uklad. Oczywiscie nie mam doswiadczenia i wolalbym nigdy nie byc w sytuacji kiedy ze zgloszenia gwarancyjnego musze skorzystac i np wtedy okazuje sie, ze to i tamto - w koncu w najgorszym wypadku w gre wchodzi rozmontowanie podlogi i kucie posadzek

 

Bylem w jednej firmie gdzie mieli ogrzewanie podlogowe pietra, w sumie nie az tak duzej powierzchni, i tez mieli rozwiazane to na termostatach dodatkowo sterowanych z jednego panelu (danfosa bodaj) w recepcji.

Moj sasiad ma rowniez podlogowke w calym domu i w tym tygodniu mam sie z nim widziec - opowie troche jak to dziala u niego.

 

Jesli chodzi o ilosc obiegow grzewczych, nie wiem dokladnie o co pytasz. Jesli o fizyczna ilosc osobnych 'rurek' na pokoj to zalezy to od wielkosci pokoju - jeden obwod ma nie byc dluzszy niz 100m. Chetnie podpytam wykonawce jutro o szczegoly, ktore Was interesuja (do ewentualnego doradzenia czy tego gosc wogole wie co mowi ;) ). Poki co wiem, ze mam juz zainstalowane rozdzielacze na parterze i poddaszu. W ramach tychze maja byc silowniki (kazdy termostat ma swoj).

Ja z wykonawca juz omowilem raz jak to ma wszystko dzialac ale nie chce teraz czegos przekrecic. Wtedy wydawalo mi sie to sensowne, mam to tez rozpisane ale nie przy sobie - no ale, jak mowilem, szary czlowiek jak ja jest bez szans. Jedyne co mnie 'ratuje' to internet choc jest to pojecie wzgledne. W momencie przyniesienia do jakiegokolwiek wykonawcy informacji z 'internetu' w zasadzie zawsze sie to konczy popsuciem atmosfery wspolpracy, ze tak to ujme. Rozmawialem, jak juz mowilem, rowniez z innymi wykonawcami i zawsze byla gadka o tych termostatach. Za wyjatkiem jednej ekipy, z ktora do rozmowy o sterowaniu nawet nie doszlo bo po moim wspomnieniu, ze chce podlogowke w calym domu, zaczeli mnie cisnac, ze to jest zly pomysl i ze na cos przez to zachoruje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam podłogówkę - ponad 160m2 i mogę ją polecić, ale nie takie sterowanie jak sobie chcesz wykonać - u mnie wszystko jest sterowane przez czujnik temp zewnętrznej.

Po prostu podłogówka ma dużą bezwładność i wymaga dużych nakładów energii do ponownego nagrzania.

Nowoczesna automatyka ma takie możliwości nastaw, że nie jest potrzebny termostat pokojowy, ale to twoja decyzja i twoja kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie wiszącego kotła kondensacyjnego wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Piszesz o sterowaniu panelem danfossa, czyli prawdopodobnie zastosowano system ogrzewania strefowego (patrz strona firmy poradnik instalatora), gdzie jest rzeczywiście możliwość zastosowania siłowników na pętle z termostatami (1 siłownik -  1 pętla - 1 termostat).  System bardzo drogi dużo elektroniki. Czy potrzebny jest termostat pomieszczenia w każdym pomieszczeniu to już wybór inwestora, dla mnie to zbędny wydatek. Teraz kwestia najważniejsza czy do współpracy z takim ogrzewaniem nadają się wiszące kotły gazowe? Producent systemu twierdzi że tak. Według mnie to dość karkołomne zadanie bo każdy rozdzielacz musi posiadać pompę i tak naprawdę wszystko zależy ile rozdzielaczy będzie w instalacji, jak dwa i dwie pompy to potrzebne jest sprzęgło a sam kocioł musi działać stałotemperaturowo. Jak to działa? Poczytaj forum. Były posty od posiadaczy takich systemów. W zamkniętych pomieszczeniach podobno sprawdza się dobrze, przy dużych otwartych pomieszczeniach już tak dobrze nie jest Jak napisałem wcześniej nie znam możliwości jakie oferuje sterownik kotła modulens jak i nie wiem wiele o samym kotle jak i jakie opcje grzania płaszczyznowego oferuje producent tego kotła, a coś w ofercie pewnie ma i to proponuje sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał kolega @mak jest prawdą, za wyjątkiem jednego kocioł Modulens prod DD który chce autor tematu jest kotłem stojącym ;)

Teoretycznie z tego kotła można zasilić bezpośrednio podłogówkę, ale producent nie podaje jak dużą i stąd moje pytanie dlaczego ten kocioł?

 

Kocioł o mocy 25kW z mocą minimalną 5,5 kW to trochę za dużo dla takiego budynku i jeszcze do wyłączanych pętli grzewczych

 

Można przecież tego samego producenta kupić coś tańszego lub innego producenta coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najlepiej zapytać Juzefa, to jego dzieło. Była kiedyś dyskusja na ten temat i strona podaje wyniki bardzo zbliżone do rzeczywistego ozc. Wszystko zależy od poprawności wprowadzonych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.