Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Doborze Kotła Do Mieszkania


violinka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam....

Na początku witam wszystkich użytkowników bo dopiero się zarejestrowałam.

 

Otóż mam pytanie odnośnie zakupu kotła gazowego do co i podgrzania wody. Mieszkanie ok 50m2, stare budownictwo, nieocieplone, obecnie mam centralne węglowe,ale chcę zmienić na gazowe.

4 szt. grzejników 2 punkty poboru wody. Instalator polecił mi kocioł przepływowy bez zasobnika. Ale naczytałam się, że jest problem z ciepłą wodą, ze długo się czeka itp.  Stąd moje pytanie na Forum. Wiem, ze sa podobne tematy, ale wszędzie mowa o domkach jednorodzinnych:( i dużo większych metrażach.

Nie ukrywam, że lubię ciepło i chciałabym mieć non stop dostęp do gorącej wody:)

Bardzo proszę o pomoc i radę. Jeśli czegoś jeszcze nie napisałam proszę dać znać to dopiszę ;) Dla mnie wydatek 3-5 tys. to dużo pieniędzy i nie chciałabym zakupić jakiejś tandety:(

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik do grzania wody + grzałka na sezon letni :). 

Boję się sytuacji, że jak będzie chodziło ogrzewanie c.o to będzie trzeba czekać na gorącą wodę w kranie po minucie lub więcej:( Albo, że ja puszczę wodę do wanny, a inny domownik puści wodę gorącą w kuchni i ta sama sytuacja:(

Dziękuję za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie mogę wykorzystać swój baniak? No qrcze było dwóch instalatorów i żaden nawet o tym nie wspomniał :( Pewnie chodziło, ze jeśli będę chciała zasobnik to kupię u Nich :( Echhhhh

A czy mógłby Pan podać jakiś konkretny model, zestaw? Taki który mogę sama zakupić i dać do zamontowania fachowcowi. 

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze napisz coś o tym zasobniku - pewnie był podłączony do kotła na węgiel, ile lat już pracował?

Czy jest w nim miejsce na czujnik temperatury?

 

Jeżeli fachowcy proponowali kocioł 2-F to zasobnik nie jest potrzebny.

Nowoczesne kotły gazowe będą potrzebowały wkładu kominowego powietrzno- spalinowego, który trzeba wstawić w istniejący komin.

 

Kotły trzeba też kupować wg dostępności serwisu - Kotłów jest na rynku dużo, forum nie jest marketingiem producentów.

Można kupić Termet, Junkers, Immergas, Viesmann, Wolf - kolejność od najtańszego, moc do 14-15kW.

 

Najpierw wyjaśnij : bojler i komin - kocioł na końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podłączony pod piec do c.o. To zwykły bojler Ariston 100l z podwójną wężownicą, termostatem i zaworem bezpieczeństwa..ma 2 lata. W lecie nie używałam c.o (nie paliłam w piecu), tylko woda goraca z tego baniaka podgrzewana na prąd. Jeden ze "speców" stwierdził, że lepiej nowy baniak z jakąś mega/hiper/kosmos spiralą - która MAX w 10min nagrzeje 100l będąc podłączone pod piec gazowy. Jeśli to prawda o tak szybkim nagrzewaniu, to oczywiście, ze chcę taki baniak, najlepiej komplet z piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z wężownicą to ma wejścia do podłączenia czujnika temp, z  resztą pewnie taki miałaś do starego kotła.

Co do tego bojlera z mega/hiper/kosmos spiralą to potrzebuje on to takiego "wyczynu" kotła o mocy min 26kW - czyli 2x większego niż proponowałem,

A Tobie wystarczy 5-7 kW do ogrzania mieszkania i ok 14 kW do ogrzania wody w czasie ok 18min

Rozpatrz jeszcze sprawę komina - pewnie będzie potrzebna opinia kominiarza i zgoda właściciela budynku ( wspólnoty)

Czy w budynku i w mieszkaniu jest instalacja gazowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie zgód, opinii itp. czyli "papierki" - mam uregulowane. Za kilkanaście dni zostanie doprowadzony gaz, postawiona skrzynka na podwórku. Jak wspomniałam - wzywałam już 2-3 firmy, które polecą/podłączą odpowiedni piec gazowy w miejsce obecnego węglowego. W obecnym kominie będzie wpuszczona rura/wkład. To jednorodzinny domek, kiedyś piece, od lat założone c.o z piecem węglowym i bojlerem. Wszystko opisałam wyżej. Cała instalacja zostaje, ja szukam TYLKO porady w sprawie najlepszego pieca i baniaka, który u mnie się sprawdzi. Jego rodzaj i moc. Jedni proponują przepływowy - tańszy (do 3000zł), inni tę 2 wersję z zasobnikiem itp (7000zł). Nie chodzi mi i oszczędzanie i wszystko kupić tanim kosztem, ale nie chcę też wydać 10.000 zł na piec do 50m/2 "mieszkania" (4 grzejniki i 2 krany), chcę bez problemu w zimie mieć 21-23 stopnie ciepła, GORĄCĄ wodę non stop. W lecie gorąca woda. Nie chcę sytuacji gdzie puszczam wodę do wanny, a jednocześnie w kranie kuchennym przy myciu naczyń leci ledwo ciepła woda. Nie chcę odkręcić wody w kranie i czekać 2-3 minuty aż zacznie lecieć wrzątek, albo tylko ciepła, bo jakiś piec nie nadąża na bieżąco podgrzewać. Już jaśniej nie potrafię :)

 

Ponoć w zimie miesięcznie max opłaty za gaz w moim przypadku to 500zł, w lecie 200-250. 

 

p.s. Co sądzisz o produktach firmy Vaillant? chcę bezproblemowego działania, sprawny serwis w razie awarii kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.